Πρόβλημα με την HDMI του PS3

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Ε, είπα και εγώ... θα ησυχάσω; Χλωμό! :133:

Επιτέλους απόψε κατάφερα να συνδέσω τον Ζ2000 (και, έκπληξη, έπαιξε κανονικά) αφού επέστρεψε από το service, πάω να συνδέσω και το PS3...
Βλέπει την HDMI σύνδεση, με ρωτάει αν θέλω να την χρησιμοποιήσω, και κάνει αυτόματο scan στις αναλύσεις. Όλες εμφανιζόντουσαν με χιόνια και τις απέρριπτε και τελικά κλείδωσε στο φοβερό... 576p.
Συνδέω το HD-DVD της Toshiba, κλείδωσε αμέσως στα 1080p. Το Sony, τίποτα...

Έχει πουθενά καμία επιλογή που δεν τσέκαρα, ή να το πετάξω; :133:
 


NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Πρόβλημα με την HDMI του PS3

Τι καλωδιο χρησιμοποιεις? Δοκιμασες ν`αλλαξεις καλωδιο?
Απ`οτι εχω διαπιστωσει το ps3 ειναι λιγοτερο ανεκτικο στο κλειδωμα του απο το toshiba.

Προσεξε να μην αλλαζεις HDMI καλωδιο οταν ο προβολεας ειναι ανοικτος!
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Ένα δεκάμετρο Profigold...
Αν υποψιαστώ ότι θα πρέπει να σκάσω ένα σωρό ευρά για καλώδιο... :141:

Δοκίμασα να αλλάξω settings από το μενού του PS3, αλλά πάλι τα ίδια: 576p και πολύ μου είναι!
 

Μηνύματα
7.461
Reaction score
3
Βασικά κάποια βλακεία παίζει με τα PS3 τελευταία. Εμένα μου δείχνει όλα τα μενού σε 1080p (έτσι δείχνει το προβόλι) αλλά στα παιχνίδια μου έδειχνε ανάλυση 576p 4:3...

Οτι κι αν δοκίμασα, δεν...

Το πούλησα και ησύχασα :116:

Όλα αυτά μετά το τελευταίο update!
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Αν κάνει χιόνια Βασίλη, κατά 90% φταίει το καλώδιο. Κι αυτό, γιατί τα χιόνια στην HDMI δηλώνουν ότι δεν έχει καταφέρει να κλειδώσει στην ανάλυση που θέλεις.
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Πρωτη φορα τα ακουω ολα αυτα.:111:
Εχω 3 καλωδια HDMI και ειδικα το ενα ειναι δεκαμετρο 25 ευρω μεσα στην φτηνια και ποτε δεν ειχα προβλημα κλειδωματος ουτε σε 1080p αλλα ουτε σε 1080i.
Βρε εσυ σιγουρα ειναι μαυρο και δεν γραφει wii απο εξω? :136:

Που ειναι αυτος ο giorgio οταν το θες που εχει το ιδιο setaki να μας πει????????????????????????????????
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Τελικά το έβαλα στα 1080i και δούλεψε. Μικρό το κακό, και μάλλον περισσότερο ψυχολογικό.
Κώστα, τι καλώδιο είναι αυτό που έχεις; Και το δικό μου το είχα πληρώσει ουκ ολίγα... :133:
 

Μηνύματα
3.143
Reaction score
0
Τελικά το έβαλα στα 1080i και δούλεψε. Μικρό το κακό, και μάλλον περισσότερο ψυχολογικό.
Κώστα, τι καλώδιο είναι αυτό που έχεις; Και το δικό μου το είχα πληρώσει ουκ ολίγα... :133:
Στα display settings πρέπει να τσεκάρεις όλα τα σήματα που υποστηρίζει ο προβολέας, από 576i μέχρι 1080p. Μην το αφήσεις μόνο με 1080i γιατί υπάρχουν παιχνίδια που δεν το υποστηρίζουν και σε αυτήν την περίπτωση κάνει default σε 576p. Εγώ έτσι την είχα πατήσει στην αρχή.
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Ναι, τα έχω αφήσει όλα (πλην 1080p) τσεκαρισμένα...
Τα "καλά" του ψηφιακού... Χρειάζεσαι κάποιο καλώδιο, το οποίο δεν ξέρεις ποιό είναι εκ των προτέρων, το οποίο μπορεί να κοστίζει 10Ε, μπορεί και 300Ε (οπότε δεν μπορείς ούτε καν την ασφάλεια του ακριβού να επιλέξεις), το οποίο υποστηρίζει HDMI 1.3.4.b GTi 4X4 Turbo, αλλά όταν βγει το Τurbo Intercooler μπορεί να μην παίζει, το οποίο παίζει με τη μία συσκευή, αλλά δεν παίζει με την άλλη γιατί έτσι γουστάρει, με το οποίο πρέπει να ανοίξεις τις συσκευές με συγκεκριμένη σειρά για να δεις κτλ κτλ...
Και παίρνεις ένα αναλογικό, όσο ακριβό μπορείς και παίζει τα πάντα και για πάντα, και από το ίδιο καλώδιο περνάς αν γουστάρεις από ήχο μέχρι SDI, και αν δεν παίζει, το πολύ πολύ να κάνει είδωλα και όχι να σου γράφει "δεν γουστάρω να παίξω" και τέλος... :141:
 

Μηνύματα
629
Reaction score
0
Απάντηση: Πρόβλημα με την HDMI του PS3

ΚΑι εγω πρωτη φορα,μου κλειδωνει σε ολες της αναλυσειςαν και ο προβολεας ειναι 720pτο καλωσιο ειναι 12μετρο SUPRA
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Και έχω και τον άλλον να φωνάζει
"Μου ήθελες και BluRay, ε;;;; Εγώ είμαι λαλάκας που το πούλησα;" :142:
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Τελικά το έβαλα στα 1080i και δούλεψε. Μικρό το κακό, και μάλλον περισσότερο ψυχολογικό.
Κώστα, τι καλώδιο είναι αυτό που έχεις; Και το δικό μου το είχα πληρώσει ουκ ολίγα... :133:
Εδω 10μετρο και κλειδωνει καμπανα σε μενα 1080p.
http://www.stavrianos-dw.gr/

Κατι μου λεει ομως οτι τα ταιριασμα του sanyo με το ps3 δυσκολευεται στο handshake οποτε μπορει και να μην σε καλυψει το συγκεκριμενο , δεν ξερω.
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Το handshake δημιουργεί πρόβλημα σε ορισμένες συχνότητες ή σε όλες;

[offtopic]
Ρε συ Κωστή, που στα διάλα είχες γράψει για ένα πρόγραμμα που μετατρέπει τα video για να τα διαβάσει το PS, και τους κολάει και τους υπότιτλους, σε χρόνο dt, χωρίς streaming και καουμπόικα;
[/offtopic]
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Το handshake δημιουργεί πρόβλημα σε ορισμένες συχνότητες ή σε όλες;

[offtopic]
Ρε συ Κωστή, που στα διάλα είχες γράψει για ένα πρόγραμμα που μετατρέπει τα video για να τα διαβάσει το PS, και τους κολάει και τους υπότιτλους, σε χρόνο dt, χωρίς streaming και καουμπόικα;
[/offtopic]
Περιμενε γιατι κανει σεισμο :136:
Λοιπον υπαρχουν αρκετα αμα βαλεις και γκουκλαρεις ps3 converter αλλα το πιο διαδεδομενο νομιζω οτι ειναι το mkv2vob.

Το hand shake(κουναει ακομα) ειναι αναλογα το matching που γινεται και δεν μπορουν να συννενοηθουν τα δυο μηχανηματα.
Συνηθως στις πιο υψηλες αναλυσεις συμβαινει.
 

Μηνύματα
3.143
Reaction score
0
Για την ενσωμάτωση υποτίτλων σε dvix/xvid εγώ χρησιμοποιώ το AviAddXSubs που είναι ταχύτατο και δουλεύει άψογα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.397
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top