Πρόβλημα με τουϊτερ απο crystal audio t3

Μηνύματα
511
Reaction score
454
Καλησπέρα σε όλους, χτες το βράδυ Άκουγώντας μουσική σε αρκετά υψηλή ένταση παρατήρησα ότι ήταν λίγο μουντος ο ήχος πήγα κοντά στα ηχεία μου και είδα οτι δεν παίζουν τα τουίστερ, δεν έδωσα και πολύ μεγάλη σημασία γιατί νόμιζα οτι θα επανέλθουν. Σήμερα λοιπόν που έβαλα μουσική και ταινία εξακολουθούν να μην παίζουν τα τουϊτερακια, πρέπει να κάνω κάτι ; μήπως κάηκαν ;
Ο ενισχυτής μου είναι pioneer lx-52 και ή ένταση ήταν μεγάλη αλλά όχι κάτι που δεν είχαν ξανά παίξει, τον έβγαλε και τον έβαλα στην πρίζα αλλά τίποτα.
Συγνώμη αν σας κούρασα και ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Μάλλον τα έκαψες, οπότε τηλεφώνησε στην εταιρία για ανταλλακτικό. Δεν χρειάζεται πολύ υψηλή ένταση, αν τα μεγάφωνα παίζουν δυνατά για πάρα πολλή ώρα το πηνίο υπερθερμαίνεται και τελικά βραχυκυκλώνει.
 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Μάλλον τα έκαψες, οπότε τηλεφώνησε στην εταιρία για ανταλλακτικό. Δεν χρειάζεται πολύ υψηλή ένταση, αν τα μεγάφωνα παίζουν δυνατά για πάρα πολλή ώρα το πηνίο υπερθερμαίνεται και τελικά βραχυκυκλώνει.
Η τα έκαψες η εχεις πετάξει την γέφυρα στο πισω μερος των ηχείων , εκει που συνδέεις τα καλώδια.
Στην πρώτη περίπτωση απευθυνεσαι στην crystal audio , και νομιζω οτι οι τιμές τους ειναι νορμάλ.
 

Μηνύματα
511
Reaction score
454
Ή γέφυρα είναι στην θέση της, άρα κάηκαν ........γμτ στεναχωρέθηκα .
Ευχαριστώ πολύ .... θα πάρω την εταιρεία , να κάνω μια ερώτηση όμως και ας είναι χαζή .... ή προστασία που γράφουν για τα τουίστερ δεν είναι γι αυτό ?????
Αύριο θα πάρω την εταιρία να μάθω κόστος, δεν ισχύει εγγύηση να φανταστώ.
 


Μηνύματα
168
Reaction score
58
Μάλλον τα έκαψες, οπότε τηλεφώνησε στην εταιρία για ανταλλακτικό. Δεν χρειάζεται πολύ υψηλή ένταση, αν τα μεγάφωνα παίζουν δυνατά για πάρα πολλή ώρα το πηνίο υπερθερμαίνεται και τελικά βραχυκυκλώνει.
Για πόση ώρα μιλάμε(παίζει ρόλο και η θερμοκρασία του χώρου η όχι)?
 

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Όχι, η θερμοκρασία περιβάλλοντος δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο.
Για την ώρα, τι να σου πω, στα παλιά μου ηχεία που είχαν θερμοστάτη, έπεσε μετά από περίπου τρεις ώρες πάρτυ.
 


Μηνύματα
168
Reaction score
58
Πάντως πιστεύω καλό είναι κατά την αρχή της ακρόασης να ακούμε σχετικά χαμηλά και να αυξάνουμε προοδευτικά την στάθμη.Και όταν ακούμε δυνατά ας κάνουμε ένα πεντάλεπτο διάλειμμα κάθε μισή ώρα.
Είναι κι αυτός ένας τρόπος προστασίας των ηχείων(εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω).
Ηλεκτρομηχανικές κατασκευές είναι και θέλουν και ανάλογη αντιμετώπιση.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Δε συμφωνώ, όλη μου τη ζωή απ' την πρώτη στιγμή παίζω τσίτα και ποτέ δεν είχα θέμα σε δεκάδες ηχεία.
Μόνο τα JBL L50 στα οποία έκαψα τα tweeters απ' την παραμόρφωση στα 17 μου. :rolleyes:
Ούτε διαλείμματα κάνω. :)
 

Μηνύματα
511
Reaction score
454
Μίλησα με τον τεχνικό της crystal audio και μου είπε ότι στιγμιαία μάλλον πρέπει να πήγε ρεύμα απο το ενισχυτή, δέν μπόρεσε να το καταλάβει ούτε ο ίδιος ..... απλά τον ρώτησα πως μπορώ να προστατευθώ να μήν το ξαναπάθω .... δέν μπόρεσε να μου βρεί κατι.(Μου είπε να μήν φτάνουν στο σημείο παραμόρφωσης)
Τα παραγγέλνω αύριο 42,00+φπα και ο θεός βοηθός απλά δέν θα ακούω τόσο δυνατά , μέχρι να πάρω μεγαλύτερα ηχεία χαχαχαχαχα:laugh:
 

Μηνύματα
361
Reaction score
221
φιλε αμφιβαλω οτι τα καψες απο την ενταση,δεν ειμαι εκει να καταλαβω τι συμβαινει αλα τσεκαρε τον ενισχυτη για dc στην εξοδο πριν καψεις και τα καινουρια
 


Μηνύματα
361
Reaction score
221
Ποτέ δεν καίγονται τα Tweeter από DC στην έξοδο του ενισχυτή, καθότι έχουν πυκνωτή εν σειρά.
ναι το ξερω,καποιο θεμα στον ενισχυτη πρεπει να υπαρχει δε μπορει να φυγαν με 10 λεπτα μουσικη δυνατα και αν υπαρχει προστασια στα ηχεια αυτη σιγουρα λειτουργει?
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ερωτηση, ποτε καιγονται τα τουιτερ? υπαρχει περιπτωση να παραμορφωνουν και να μην ειναι ακουστη?
να μην εχει γινει σωστο φιλτραρισμα επιτρεπωντας συχνοτητες να περνουν δια μεσω αυτου που το οδηγουν σε μη γραμμικη συμπεριφορα και επισης να μην ειναι ακουστο? τελος να εχουν λαθος κατασκευαστικο η να μην αντεχουν υψηλες εντασεις εστω και χωρις παραμορφωσεις?(δηλ να την ακουν απο υψηλη ισχυ?)

τελος Γιωργο, ειχες ενεργοποιημενη καποια ισοσταθμιση?η επαιζες direct?
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Παιδιά με AV ενισχυτή παίζει ο φίλος. Θεωρείτε πως είναι πολύ δύσκολο να ψαλιδίσει ένας AV και να κάψει τα ηχεία για πλάκα; Ακόμα και σε όχι πολύ υψηλή ένταση.
 


Μηνύματα
361
Reaction score
221
Ερωτηση, ποτε καιγονται τα τουιτερ? υπαρχει περιπτωση να παραμορφωνουν και να μην ειναι ακουστη?
να μην εχει γινει σωστο φιλτραρισμα επιτρεπωντας συχνοτητες να περνουν δια μεσω αυτου που το οδηγουν σε μη γραμμικη συμπεριφορα και επισης να μην ειναι ακουστο? τελος να εχουν λαθος κατασκευαστικο η να μην αντεχουν υψηλες εντασεις εστω και χωρις παραμορφωσεις?(δηλ να την ακουν απο υψηλη ισχυ?)

τελος Γιωργο, ειχες ενεργοποιημενη καποια ισοσταθμιση?η επαιζες direct?
ολα αυτα "παιζουν",το θεμα ειναι οτι αφου αυτα καθαυτα τα τουιτερ δεν ηταν ελλατωματικα εξ αρχης δεν μπορουμε να πουμε οτι καηκαν μετα απο 10 λεπτα μουσικης...κατι συνεβει εκτος εντασης.
Η δεν λειτουργει η προστασια τους,οι πυκνωτες φιλτραρισματος (που δεν ξερουμε τι ειδους ειναι) η ο ενισχυτης εχει "θεματα" και η ενδειξη υψηλου dc στην εξοδο που ανεφερα ειναι δειγμα ζημιας...
 

Μηνύματα
511
Reaction score
454
Pure direct έπαιζε ο av Σωκράτη ....άν αυτό σημαίνει κάτι .

Πώς μπορώ να δώ άν έχει κάποιο θέμα ο ενισχυτής ?? Μπορώ εγώ ή πρέπει να τον πάω σε κάποιον να τον δεί ??
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
ειναι κακο παντως να γενικευουμε καταστασεις, εγω παντως δε θεωρω οτι παντα ειναι απο παραμορφωσεις και μαλιστα ακουστες, η οτι ολοι οσοι εχουν av και ακουνε σε εντασεις δεν εχουν τουιτερ στα ηχεια τους, εχω πολλα παραδειγματα και μαλιστα προσφατο απο ηχεια που χρονια παιζουν και σε εντασεις (πολυκαναλος παλιος απο φιλο που ακουει μουσικη τερμα ολα και απο τα 5 καναλια για να του ερχεται ο ηχος απο παντου:D electro house )και με παραμορφωσεις ακουστες και δεν τα εχει καψει χωρις να εχουν προστασιες κλπ. οπως μου εχει συμβει και εμενα να καει τουιτερ της vifa παλαια αυτα τα μεταξωτου θολου που φοραγε η ροιστερ στα ηχεια της ναι εφηβος :D, αλλα δε θυμαμαι για παραμορφωσεις τουλαχιστον και τοτε πιστευω να τις ξεχωριζα ..
τωρα να πω και για αυτοκινητα που εχουν τσιτα πριμα και παραμορφωνουν μονιμα ?
γιατι τωρα αν δε γνωριζεις και φοβασε να μην καεις και απο το γιαουρτι δεν θα μπορει να τα ευχαριστηθεις

ναι εκανα την ερωτηση για ισοσταθμιση γιατι κανει επεμβασεις που ισως και να επηρεαζουν λιγο η εως πολυ . αλλα αυτο το απεκλεισες φυσικα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top