Πρόβλημα με Epson TW-9000

Μηνύματα
24
Reaction score
1
Πριν τον αποσύρω οριστικά, θα ήθελα να πάρω και μια δεύτερη γνώμη από κάποιο κέντρο service που να ειδικεύεται στους Epson projectors. Η πρώτη διάγνωση που πήρα (μέσα από φωτογραφίες που έστειλα σε ένα service εδώ στα βόρεια προάστια της Αθήνας), ήταν πως το πρόβλημα ήταν στη μητρική, η οποία μάλιστα παντρεύεται μαζί με το οπτικό τμήμα, οπότε δεν συμφέρει η επισκευή του.

Υπάρχει καμιά πρόταση για κέντρο service επισκευής προβολέων Epson;
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
Εχω τον 9100 και μου εχει βγαλλει δυο καθετες πρασινες γραμμες που σε λιγο ειμαι σιγουρος θα εμφανιστουν και αλλες....δυστυχως και μενα μου ειπαν οτι φταιει το motherboard που θελει καινουριο και κοστιζει 1600 ευρα και πρεπει να παει και Ιταλια ....ρε δεν πανε καλα μου φαινεται.....δυστυχως ειμαι συντομα για καινουριο φιλε μου...
 

Μηνύματα
24
Reaction score
1
Σε εμένα είναι λίγο περίεργο το πρόβλημα. Σαν να διαχωρίζεται σε δύο κομμάτια η οθόνη, να υπάρχουν δύο διαφορετικά κυκλώματα επεξεργασίας εικόνας και το ένα από τα δύο (το αριστερό) να παρουσιάζει πρόβλημα σε όλα τα χρώματα. Σίγουρα δεν είναι θέμα panels.

20210620_022122.jpg
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.396
Υπάρχει καμιά πρόταση για κέντρο service επισκευής προβολέων Epson;
ebay έψαξες για μητρικη;
 


Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Σε εμένα είναι λίγο περίεργο το πρόβλημα. Σαν να διαχωρίζεται σε δύο κομμάτια η οθόνη, να υπάρχουν δύο διαφορετικά κυκλώματα επεξεργασίας εικόνας και το ένα από τα δύο (το αριστερό) να παρουσιάζει πρόβλημα σε όλα τα χρώματα. Σίγουρα δεν είναι θέμα panels.

View attachment 252457
Εχεις κανει ελεγχο της συγκλησης των πανελ(με τα σταυρουδακια των χρωμάτων);Εχω τον ιδιο και καποιες φορες πρεπει να ασχοληθεις λιγο για να ερθουν σωστα παλι.

Σαν Service γνωριζω αυτους ειναι στην νεα φιλαδέλφια https://www.projectorcenter.gr
 

Μηνύματα
24
Reaction score
1
μια μάτια κ εδώ ίσως

Η τιμή μια χαρά είναι αλλά με προβληματίζει το γεγονός ότι όταν μίλησα με έναν τεχνικό αφού είδε πρώτα τις φώτο, μου είπε πως το mobo παντρεύεται με το οπτικό τμήμα. Αυτό είναι αλήθεια ή ψέμα;
Εχεις κανει ελεγχο της συγκλησης των πανελ(με τα σταυρουδακια των χρωμάτων);Εχω τον ιδιο και καποιες φορες πρεπει να ασχοληθεις λιγο για να ερθουν σωστα παλι.

Σαν Service γνωριζω αυτους ειναι στην νεα φιλαδέλφια https://www.projectorcenter.gr
Δεν είναι θέμα σύγκλησης των panels. Άρχισε να μου το κάνει στο μέσο μιας ταινίας. Να τονίσω ότι σε ολόκληρο το δεξί τμήμα της οθόνης, η εικόνα είναι άψογη σε όλα τα χρώματα. Στο αριστερό τμήμα υπάρχει κανονική σύγκληση χρωμάτων, αλλά ταυτόχρονα παρουσιάζει αυτά τα περίεργα νερά. Δείχνει να είναι πρόβλημα επεξεργασίας του σήματος της εικόνας.

20210620_021031.jpg


Όσο για το projectorcenter, με τον τεχνικό τους είχα μιλήσει και μου είχε πει ότι είναι πρόβλημα mobo και ότι δεν αξίζει η επισκευή του γιατί το mobo πάει μαζί με τα panels.
 
Last edited:

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.005
Reaction score
1.466
Φαντάζομαι ότι master reset και άλλα παρόμοια τα έχεις κάνει ήδη. Δοκίμασες να τον τοποθετήσεις κάπου αλλού;
 


Μηνύματα
24
Reaction score
1
Όχι δεν έχω κάνει κανένα reset. Δεν νομίζω ότι το πρόβλημα είναι τύπου software για να διορθωθεί με reset.

Θέλω κάποια στιγμή να τον κατεβάσω στο εργαστήριο για να πάρω μετρήσεις από το τροφοδοτικό του. Αυτό που με προβληματίζει όμως, είναι το πως γίνεται να είναι χωρίς τα πλαίσια πάνω και κάτω για να έχω πρόσβαση στη μητρική και να μπορεί να δουλεύει χωρίς να βγάζει error. Αν δεν του βάλω λάμπα νομίζω πάλι θα βγάλει error, γιατί θα ανοιχνεύσει ότι η λάμπα δεν τραβάει ρεύμα.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.253
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top