Πρόβλημα με IR Sensor

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Καλησπέρα στην παρέα.
Εχω πρόβλημα με το IR Sensor της τηλεόρασής μου (SAMSUNG UE49KU6400).
Έχει ελεχθεί το τηλεχειριστήριο με την κάμερα του κινητού , δεν έχει πρόβλημα λειτουργεί κανονικά (δοκιμάστηκε και σε άλλη tv samsung).
Το πρόβλημα είναι στον σένσορα της τηλεόρασης. Μπορώ να τον αντικαταστήσω μόνος μου (βρήκα στο ebay σένσορα) ή θα πρέπει να πάω σε αντιπροσωπεία της Samsung (Θεσ/νίκη - Πυλαία) με ότι συνεπάγεται ? (θα μείνει μέρες και θα ζητήσουν αρκετά χρήματα).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 



Μηνύματα
5
Reaction score
0
Λεω να ανοιξω τοπικ με παραπλανητικο τιτλο "αγορα τηλεορασης" και σαν θεμα να εχω "προβλημα με ir sensor" ...
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Προφανώς δεν σου απαντάει κανείς γιατί αν είχες τις γνώσεις να το κάνεις, δεν θα ρωτούσες. ;-)
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Πως ξέρεις πως φταίει ο sensor της τηλεόρασης;;;
Εντάξει το τηλεκοντρόλ ελέγχθηκε άρα κάτι φταίει στην τηλεόραση.... κάτι ... όχι απαραίτητα ο sensor όμως, μπορεί το κύκλωμα που τον υποστηρίζει...
Αν παρόλα αυτά είσαι σίγουρος πως φταίει αυτό και πιάνουν τα χέρια σου κολλητήρι/κατσαβίδι, οκ γιατί να μην τον αλλάξεις μόνος σου. Θα γλυτώσεις χρήματα, χρόνο και συνήθως η τηλεόραση θα αντιμετωπιστεί με περισσότερο σεβασμό από το να την ταξιδεύεις πέρα δώθε στο service...
Αν δεν έχεις ξαναπιάσει κολλητήρι όμως, άστο... δεν είναι ανάγκη να κάνεις την πρώτη σου κόλληση στην τηλεόραση... θα καταστρέψεις τη μισή τηλεόραση στην προσπάθεια μόνο να αποκολλήσεις τον παλιό...
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.358
Πως ξέρεις πως φταίει ο sensor της τηλεόρασης;;;
Εντάξει το τηλεκοντρόλ ελέγχθηκε άρα κάτι φταίει στην τηλεόραση.... κάτι ... όχι απαραίτητα ο sensor όμως, μπορεί το κύκλωμα που τον υποστηρίζει...
Αν παρόλα αυτά είσαι σίγουρος πως φταίει αυτό και πιάνουν τα χέρια σου κολλητήρι/κατσαβίδι, οκ γιατί να μην τον αλλάξεις μόνος σου. Θα γλυτώσεις χρήματα, χρόνο και συνήθως η τηλεόραση θα αντιμετωπιστεί με περισσότερο σεβασμό από το να την ταξιδεύεις πέρα δώθε στο service...
Αν δεν έχεις ξαναπιάσει κολλητήρι όμως, άστο... δεν είναι ανάγκη να κάνεις την πρώτη σου κόλληση στην τηλεόραση... θα καταστρέψεις τη μισή τηλεόραση στην προσπάθεια μόνο να αποκολλήσεις τον παλιό...
Είναι κολλημένο αυτο το σκατουλακι;
Μπας και είναι με φισάκια;
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Είναι κολλημένο αυτο το σκατουλακι;
Μπας και είναι με φισάκια;
Δεν έχω ιδέα, αν όντως ειναι χώρια με φισάκι, τότε δε χρειάζεται να ξέρει από κολλητήρια και όλα είναι πιο εύκολα.
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.358
Δεν έχω ιδέα, αν όντως ειναι χώρια με φισάκι, τότε δε χρειάζεται να ξέρει από κολλητήρια και όλα είναι πιο εύκολα.
Και γω δεν το ξέρω... Κάνα δυο βιντεακια που είδα ήταν με φισάκια αν και ήταν άλλες μάρκες tv.... Μια φώτο από το ebay ας ποσταρει....
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Παιδια ειναι με φισακι ... στη φωτο δεν φαινετε ,ομως το καλωδιο σε φισακι καταληγει.
Οποτε θα πρεπει αρχικα να το παραγγειλω (used φυσικα - μαζι με τα μεταφορικα βγαινει στα 30 ευρω).
Μετα θα πρεπει να ανοιξω την τηλεοραση και να το τοποθετησω.
Θα ενημερωσω σχετικα μετα την εγχειρηση :)
Post automatically merged:

Προφανώς δεν σου απαντάει κανείς γιατί αν είχες τις γνώσεις να το κάνεις, δεν θα ρωτούσες. ;-)
... τι να πρωτοσχολιάσω ?
 

Attachments


Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.358
Παιδια ειναι με φισακι ... στη φωτο δεν φαινετε ,ομως το καλωδιο σε φισακι καταληγει.
Οποτε θα πρεπει αρχικα να το παραγγειλω (used φυσικα - μαζι με τα μεταφορικα βγαινει στα 30 ευρω).
Μετα θα πρεπει να ανοιξω την τηλεοραση και να το τοποθετησω.
Θα ενημερωσω σχετικα μετα την εγχειρηση :)
Σιγουρέψου γι αυτό που σου είπε ο φίλος wnet..... Αν όντως φταίει το "ματάκι"........
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top