Πρόβλημα με Nvidia shield 2017 με το νέο update

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
Βάζοντας το νέο update 8.0.2 ουσιαστικά έχασα όλες τις δυνατότητες για atmos, true hd κτλ κτλ.
- Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν το kodi, το έβγαλα και το ξανά εγκατέστησα, τα ίδια.
- Μετά δοκίμασα τις ρυθμίσεις pass audio κτλ κτλ. Τα ίδια..
- Μετέπειτα έβαλα αλλά players όπως VLC, MX κτλ κτλ, τα ίδια..
Λέω βρε μπας και είναι ο Nad 758 v3 και μου κάνει νερά? Δοκιμάζω από άλλη πηγή.. τσουπ κλείδωσε multichannel, όποτε ο ενισχυτής δουλεύει και είναι το nvidia shield το θέμα..

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι και θα μπορουσε να βοηθήσει, είναι ευπρόσδεκτος.


υστ. Έρχεται Παρασκευή, έχεις 2-3 ταινίες να χαρείς με παρέα, ετοιμάζεις τα σχετικά home made μπέργκερ, αράζεις για το νέο terminator σε atmos και...2 channel... ωραία πέρασε το βράδι :(
 


Μηνύματα
600
Reaction score
880
Την έχω κάνει την αναβάθμιση και δεν κανένα πρόβλημα με τα πολυκαναλα αρχεία ,ουτε με το νετφλιξ ουτε με το kodi.
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
Να ενοιμερωσω, είμαι ακόμα σε επικοινωνία με το support από Nvidia, διότι είναι και άλλοι που έχουν το ίδιο πρόβλημα με εμένα. Με ενοιμερωσαν χθες ότι δουλεύουν σε ένα hot fix για αυτό το θέμα.

Πάντως μου κάνει τρομερη εντύπωση, πως γίνεται σε ένα update, το ίδιο μηχάνημα να υπάρχουν ομάδες προβλημάτων αντί ένα κοινό για όλα. Τι να πω:focus:
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
Μια ενοιμερωση νομίζω πρέπει να γίνει, ιδιαίτερα για το πως λύθηκε (??) το όλο θέμα.

Οπως είχα αναφερθεί, μετά το update το Shield 2017 δεν έπαιζε multichannel. Εκανα ticket στην Nvidia, όπου τελικά προχθές βγήκε το νέο patch. Σχετικά σύντομα θα έλεγα και ένα μπράβο στα παιδιά.

Αλλα στην πορεία πριν βγει το νέο patch ανακάλυψα κάποια ενδιαφέρων πράγματα..
Πάμε λοιπόν..
-Εκανα update πριν αποκτήσω το πρόβλημα την ίδια μέρα σε NAD 758 v3 και στο shield. Μετέπειτα πήγα να σεταρω Dirac αλλά τελικά το άφησα στη μέση. Στην πορεία είδα ότι ο NAD δεν έπαιζε multichannel από το hdmi αλλά έπαιζε από οπτική...

-Αγόρασα το νέο shield επειδή δεν ήθελα να περιμένω και το παλιό θα πάει σε άλλο χώρο, και μαντέψτε... ούτε αυτό είχε σε hdmi multichannel..

-Συνδέω ένα παλιό αλλά πάντα αξιόπιστο WD tv live μέσω hdmi και φυσικά το...ίδιο.

-Αρα κάτι έπαιζε με η και με τον NAD γιατί μέσω Dirac δουλεύει μόνο μέσω hdmi.

-Τα update βγήκαν με μια μέρα διαφορά σε NAD και Shield και τα εκανα και τα δυο. Ε, από τοτε έχω κανονικά multichannel.

Ποιος έφταιγε λοιπόν, NAD ή Shield? Ίσως έπρεπε να κάνω σε άλλη μέρα τα updates , αλλά μετά από θα πολύ κουραστική ημέρα, μπορειται να καταλαβεται ποσό χαρικα όταν επιτέλους λύθηκαν τα θέματα μου.

Η θεωρεία λέει ότι ο NAD κάποιο bug θα έκατσε με το ημιτελές Dirac και ξεκίνησαν όλα. Ίσως να είναι και αυτό, αυτά :drinks:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.383
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top