Πρόβλημα με PC μετά από αναβάθμιση

Μηνύματα
702
Reaction score
2.295
Καλησπέρα. Χθες εκaνα αναβάθμιση το pc μου. Έβαλα μια μητρική AM4, έναν επεξεργαστή AMD ryzen 5 και μνήμες DDR 4.
Λειτουργικό συνεχίζω να έχω win10.
Όμως όταν το pc ξεκινάει βγάζει το εξής error:
IMG_20221128_155108.jpg


Μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος, ώστε να μην χρειαστεί να κάνω επανεγκατάσταση τα windows?
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.012
Reaction score
6.800
Η μνήμη που έβαλες δηλαδή είναι καινούργια;

Δες λίγο εδώ:

Αν όμως είναι καινούργια δεν προτείνω να κάνεις αυτό (να αποκλείσεις δηλαδή τα bad blocks), αλλά:
- Να την βγάλεις, να καθαρίσεις τις θέσεις και να την ξαναβάλεις
- Να τρέξεις ένα memtest (τα linux live USBs συνήθως έχουν τέτοια επιλογή)
- Να επιστρέψεις τη μνήμη αν βρεθεί κάποιο error στο προηγούμενο βήμα
 

Μηνύματα
702
Reaction score
2.295
Ναι καινούργια ειναι
Στο bios μέσα τις βλέπει τις μνήμες κανονικα
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.012
Reaction score
6.800
Το ότι τις βλέπει στο BIOS δεν σημαίνει πως δεν έχουν χαλασμένα sections.

Κάνε αρχικά το πρώτο βήμα, βγάλτες, φύσα καλά τις θέσεις και βάλτες ξανά προσέχοντας να κουμπώσουν σωστά.
Μετά δοκίμασε να μπουτάρεις ξανά.

Αν δεν, τότε πήγαινε στο δεύτερο βήμα. Φτιάξε ένα memtest bootable στικάκι και τέσταρε τις μνήμες.

Υ.Γ. Δεν σημαίνει βέβαια πως απαραίτητα φταίνε οι μνήμες. Αλλά ας αποκλείσουμε πρώτα αυτό πριν πάμε σε άλλες λύσεις.
 

ika

News
Μηνύματα
14.002
Reaction score
12.976
Μήπως το LICENCE SN των W10 ήταν για ένα ΗΥ και τώρα που το άλλαξες δεν βρίσκει τα παλιά μέρη του ΗΥ και θεωρεί σαν σφάλμα τα νέα μέρη;
 

Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Έχω χρόνια να φτιάξω μηχάνημα... Αλλά άν άλλαζες μητρική κτλ δηλαδή έβαζες ένα καινούργιο μηχάνημα έπρεπε να ξαναστήσεις το λειτουργικό......
Αλλάξανε τα πράγματα ?
 

ika

News
Μηνύματα
14.002
Reaction score
12.976
Οι φτηνές άδειες (ΟΕΜ) είναι για έναν μόνο συγκεκριμένο ΗΥ, καταγράφει και τι συστατικά μέρη έχει και αν αλλάξει mobo πχ, το θεωρεί άλλον ΗΥ και κολλάει.
Νομίζω πως αυτές οι άδειες δεν μεταφέρονται σε άλλο ΗΥ.
 
Last edited:

Μηνύματα
702
Reaction score
2.295
Οι φτηνές άδειες (ΟΕΜ) είναι για έναν μόνο συγκεκριμένο ΗΥ, καταγράφει και τι συστατικά μέρη έχει και αν αλλάξει mobo πχ, το θεωρεί άλλον ΗΥ και κολλάει.
Νομίζω πως αυτές οι άδειες δεν μεταφέρονται σε άλλο ΗΥ.
Εγκατάσταση με αφήνει να κάνω. (Έτσι νομίζω) απλά δεν προχωρησα ακόμη, προσπαθώ να την αποφυγω. Η άδεια είναι αγορασμενη έξτρα. Μπορείς να δηλώσεις εκ νέου το motherboard, και αν θυμάμαι καλά παίρνεις κάπου τηλέφωνο και σου δίνουν νέο αριθμό. Το έκανα πριν 7-8 χρόνια.
Το ότι τις βλέπει στο BIOS δεν σημαίνει πως δεν έχουν χαλασμένα sections.

Κάνε αρχικά το πρώτο βήμα, βγάλτες, φύσα καλά τις θέσεις και βάλτες ξανά προσέχοντας να κουμπώσουν σωστά.
Μετά δοκίμασε να μπουτάρεις ξανά.

Αν δεν, τότε πήγαινε στο δεύτερο βήμα. Φτιάξε ένα memtest bootable στικάκι και τέσταρε τις μνήμες.

Υ.Γ. Δεν σημαίνει βέβαια πως απαραίτητα φταίνε οι μνήμες. Αλλά ας αποκλείσουμε πρώτα αυτό πριν πάμε σε άλλες λύσεις.
Καθαρισα τις μνήμες και ξαναπροσπάθησα . Πάλι τα ίδια. Τώρα κατεβάζω το memtest. Θα μπουταρει όμως σε dos?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.403
Reaction score
74.688
Βάλε Windows σ' ένα stick και κάνε αποκατάσταση επιδιόρθωση. Αν δεν κάνει αυτόματη ενεργοποίηση, κάνε manual μέσω Microsoft.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.106
Reaction score
20.588
Δεν φταίνε οι μνήμες, δεν θέλουν κανένα καθάρισμα, ούτε φταίει η άδεια χρήσης. Πλήρης διαγραφή όλων των κατατμήσεων και εγκατάσταση εξ αρχής. Είναι το πιο εύκολο που μπορώ να προτείνω.
 

Μηνύματα
702
Reaction score
2.295
Βάλε Windows σ' ένα stick και κάνε αποκατάσταση επιδιόρθωση. Αν δεν κάνει αυτόματη ενεργοποίηση, κάνε manual μέσω Microsoft.
Δεν με αφήνει να κάνω επιδιόρθωση, δεν βρίσκει κάτι. Μόνο restore σε ένα παλιό backup με αφήνει, αλλά είναι αρκετά παλιό. Μάλλον επανεγκατάσταση θα γίνει στο τελος
Δεν φταίνε οι μνήμες, δεν θέλουν κανένα καθάρισμα, ούτε φταίει η άδεια χρήσης. Πλήρης διαγραφή όλων των κατατμήσεων και εγκατάσταση εξ αρχής. Είναι το πιο εύκολο που μπορώ να προτείνω.
Μάλλον αυτό θα κάνω όταν τελειώσει το ramtest.
 


Μηνύματα
702
Reaction score
2.295
Τελικά εγκατέστησα τα win από την αρχή, αφού διέγραψα τα διάφορα partitions και δημιούργησα νέα. Αυτό σημαίνει ότι με περιμένει αρκετή δουλειά τις επόμενες μέρες.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια/συμβουλές που μου δώσατε.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.792
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top