Πρόβλημα με pc.


ika

News
Μηνύματα
13.979
Reaction score
12.965
...
Που να βρω ρε συ κάρτα δανική?
Δεν έχω κάποια επιλογή ως προς αυτό...
Δεν χρειάζεται να βρεις άλλη κάρτα.
Αφαίρεσε αυτή που έχεις και την κόκκινη και δες αν μποτάρει χωρίς τις κάρτες.
 

Μηνύματα
2.226
Reaction score
2.742
Κάρτα γραφικών ίσως. Ο σκληρος δισκος ακούγεται;
Ο επεξεργαστής μηπως;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Που να βρω ρε συ κάρτα δανική?
Δεν έχω κάποια επιλογή ως προς αυτό...
Λοιπόν, κατανοώ πως ο εγκέφαλός σου αναζητεί τον πλέον βολικό ένοχο, αλλ' αυτό δεν είναι ο κανόνας, τουλάχιστον σ' αυτόν τον πλανήτη. Το συγκεκριμένο μηχάνημα από τη συγκεκριμένη εποχή, με τη συγκεκριμένη οικογένεια CPU και GPU, πολύ άντεξε, και παρουσίασε πρόβλημα τώρα, που η θερμοκρασία του περιβάλλοντος δεν το ευνοεί καθόλου. Το πιθανότερο είναι πως πέθανε η κάρτα οθόνης ή το motherboard. Δεν σε συμφέρει καθόλου να βρεις μεταχειρισμένο τέτοιο motherboard, διότι και εκείνο θα είναι θερμικά πολύ καταπονημένο. Άκου την πρότασή μου.

Στείλε ένα μήνυμα σ' αυτό το παιδί, δίπλα σου είναι. Ζήτησέ του να σου φέρει αυτά τα υλικά για δοκιμή επ' αμοιβή - κι αν μπορεί, και ένα τροφοδοτικό- για να δεις τί φταίει από τα δικά σου. Δώστου ρε παιδί μου ένα 40άρι, δεν θα πει όχι (μάλλον). Θα σου φύγει ένα 40άρι, αλλά θα ξέρεις τη βλάβη, δεν θα πελαγοδρομείς όπως τώρα. Κατά τη γνώμη μου, και υπό τις παρούσες συνθήκες, και εφ' όσον έκαψες motherboard, πάρε αυτά τα υλικά και βάλτα στο δικό σου μηχάνημα. Οι μνήμες που έχεις του ταιριάζουν. Ο επεξεργαστής είναι λίγο πιο αργός από τον 8350, αλλά και επαρκής για τις δουλειές που κάνεις, η δε έκλυση θερμότητας πάρα πολύ χαμηλότερη, πρόκειται για έναν τελείως άλλον κόσμο. Δεν υπάρχει δουλειά που μπορείς να κάνεις με τον 8350 και δεν μπορείς να την κάνεις με τον 4690s. Πιο οικονομική και συγχρόνως τόσον αποτελεσματική λύση πολύ δύσκολα θα βρεις.
 

Μηνύματα
14.980
Reaction score
20.646
Πολύ κοντά δεν το λες , κάπου 350χλμ απόσταση από κει που είναι ο υπολογιστής
 


Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Έχεις αλλάξει ποτέ πάστα στον επεξεργαστή? Δεν χάνεις τίποτα να κάνεις μια δοκιμή. Επίσης αν δεν βαριέσαι, βγαλτα όλα και κοίτα από κοντά την μητρική για κανένα πυκνωτή που τα έπαιξε, ρίξε και ένα καθάρισμα με ένα blower σε όλα (και κυρίως στο τροφοδοτικό). Πάντως για επισκευή ούτε που να το σκεφτείς. Στα μτχ. βρίσκεις μητρική 1150 και επεξεργαστή 4ης γενιάς i5 (το όριο για κάτι αξιοπρεπές) με 60-70 ευρώ. Αν πας σε καινουργιο θα χρειαστει να δωσεις για μητρικη-επεξεργαστη-μνημες,τουλαχιστον 200 ευρω (και για pentium,ουτε καν i3).
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.795
Από τότε που έβαλα τον επεξεργαστή όχι δεν άλλαξα ποτές πάστα, ωστόσο μια στο τόσο παρακολουθούσα τις θερμοκρασίες όλου του συστήματος και ειδικά του επεξεργαστή που όλοι γνωρίζουμε ότι ήταν σόμπα στη εποχή του.
Μέσω Aida 64 αλλά και με το πρόγραμμα της corsair όλα έδειχναν φυσιολογικά σε θερμοκρασία.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.347
Reaction score
125.291
Cpu που έβγαζε τόση θερμότητα, δεν φτιάχτηκε για μεγάλη διάρκεια ζωής..

Αυτά είναι κατασκευαστικά ελαττώματα.
Κάποτε, θα χτυπήσουν, είτε τα ίδια είτε τα εξαρτήματα γύρω τους και πάνω στη μητρική, που θα πυρωνουν.
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.175
Αν το είδα καλά έχει υδρόψυξη.
Τι θερμοκρασίες να σηκώνει?
40 -45 το πολύ ?
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.795
Αυτός ήταν και ο λόγος της συγκεκριμένης υδροψυξης., επειδή ήταν ζεστός ο 8350
Το εργαλείο χωρίς εργασίες έπαιζε 30 βαθμούς το χειμώνα και 38-40 το καλοκαίρι.
Σε full load δεν είχα δει ποτέ θερμοκρασίες πάνω από 65-70 βαθμούς.
Τώρα άμα το τελευταίο καιρό χάλασε η υδροψυξη και δεν πρόλαβα να το πάρω χαμπάρι, είναι ένα άλλο ζήτημα.
Πιστεύω όμως πως άμα σταματήσει η αντλία θα βγάλει κάποιο alert το πρόγραμμα της corsair.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Οι επεξεργαστές δεν καίγονται (πια). Πρέπει να είναι κανείς πολύ κάγκουρας για να βλάψει επεξεργαστή...
 

jag

Μηνύματα
9.249
Reaction score
27.546
Εκτός από το να τσεκάρεις με άλλη κάρτα γραφικών αν δε βαριέσαι όταν βγάλεις τις ραμ να τις καθαρίσεις με γόμα αποσύνδεσε και βγάλτα όλα από το mobo βγάλε την πρίζα και ξαναβάλτα όλα από την αρχή. Ίσως να είσαι τυχερός...
 




bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.795
Να ρωτήσω κάτι, στο προηγούμενο καλώδιο της κάρτας έφευγαν από το τροφοδοτικό διπλά καλώδια, στο νέο φεύγει μονό και καταλήγει στα βύσματα της κάρτας.
Είμαι εντάξει?
IMG_20220801_142213.jpg

Αντε ! ακόμα?
Π'ερασαν 16 λεπτά!
Έχω μπλέξει με τα καυλώδια :biggrin:
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.175
Δύο τα τινά .
Είτε δούλεψε και χαζεύει ο π@π@ρας ,ή δεν δούλεψε και κλεει τη μοίρα του. :lolsign:
Να ρωτήσω κάτι, στο προηγούμενο καλώδιο της κάρτας έφευγαν από το τροφοδοτικό διπλά καλώδια, στο νέο φεύγει μονό και καταλήγει στα βύσματα της κάρτας.
Είμαι εντάξει? View attachment 259218


Έχω μπλέξει με τα καυλώδια :biggrin:
Το ίδιο πράγμα είναι τελείωνε.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.287
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top