Πρόβλημα με Sony STR-V555ES

Μηνύματα
26
Reaction score
0
Καλημέρα θα ήθελα μια βοηθεια. Ένας φίλος μου αγόρασε ένα Sony STR-V555ES που υποτίθεται οτι θα δούλευε. Μου τον έφερε να τον δω γιατί υπάρχει το έξεις πρόβλημα.

Όλες οι είσοδοι παιζουν μόνο σαν direct με έξοδο μόνο σε 2 κανάλια και πουθενά αλλού ούτε καν στο 2 chanels. Tο ίδιο παρουσιάζει και το ενσωματωμένο tuner. Στην αρχή πήγε το μυαλό μου για πρόβλημα του ενισχυτή στης εξόδους. Όμως έκανα κάποιες δοκιμές οπως να συνδέσω απ ευθείας στης εισόδους 5+1 ηχο σε κάθε μια ξεχωριστά. Είδα οτι όλες οι έξοδοι είχαν ήχο, άρα την εκδοχή του τμήματος του ενισχυτή την ξεχνάμε.

Απο την digital κάρτα όταν δινω είσοδο από μια πηγή από coaxial (εχει 2) βλέπω οτι δέχεται σήμα καθώς ανάβει ένα ενδεικτικό led μπλε. Όμως από εδώ δεν εχω καμιά έξοδο σε κανένα κανάλι. Από της toslink δεν δοκίμασα καθώς δεν είχα πηγή να του δώσω.

Βρίσκοντας το service manual του έκανα 3 διαφορετικά reset που εχει ώστε να επανέλθουν τα εργοστασιακά αλλα και πάλι το πρόβλημα υπάρχει.

Τώρα εμένα το μυαλό μου σκέφτεται εφ όσων κατ αρχήν η digital δέχεται σήμα ίσως να μην ειναι εκεί η ζημιά? Το ποιό πιθανών που σκέφτομαι να ειναι από θέμα software?

Κάποια βοήθεια πάνω σε αυτό?
Ευχαριστω Δημήτρης.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Καλημέρα θα ήθελα μια βοηθεια. Ένας φίλος μου αγόρασε ένα Sony STR-V555ES που υποτίθεται οτι θα δούλευε. Μου τον έφερε να τον δω γιατί υπάρχει το έξεις πρόβλημα.

Όλες οι είσοδοι παιζουν μόνο σαν direct με έξοδο μόνο σε 2 κανάλια και πουθενά αλλού ούτε καν στο 2 chanels. Tο ίδιο παρουσιάζει και το ενσωματωμένο tuner. Στην αρχή πήγε το μυαλό μου για πρόβλημα του ενισχυτή στης εξόδους. Όμως έκανα κάποιες δοκιμές οπως να συνδέσω απ ευθείας στης εισόδους 5+1 ηχο σε κάθε μια ξεχωριστά. Είδα οτι όλες οι έξοδοι είχαν ήχο, άρα την εκδοχή του τμήματος του ενισχυτή την ξεχνάμε.

Απο την digital κάρτα όταν δινω είσοδο από μια πηγή από coaxial (εχει 2) βλέπω οτι δέχεται σήμα καθώς ανάβει ένα ενδεικτικό led μπλε. Όμως από εδώ δεν εχω καμιά έξοδο σε κανένα κανάλι. Από της toslink δεν δοκίμασα καθώς δεν είχα πηγή να του δώσω.

Βρίσκοντας το service manual του έκανα 3 διαφορετικά reset που εχει ώστε να επανέλθουν τα εργοστασιακά αλλα και πάλι το πρόβλημα υπάρχει.

Τώρα εμένα το μυαλό μου σκέφτεται εφ όσων κατ αρχήν η digital δέχεται σήμα ίσως να μην ειναι εκεί η ζημιά? Το ποιό πιθανών που σκέφτομαι να ειναι από θέμα software?

Κάποια βοήθεια πάνω σε αυτό?
Ευχαριστω Δημήτρης.
Έχει κουμπάκι με ένδειξη Direct ή Pure Direct ή Analog Direct στην πρόσοψή του?
Αν ναι ,δοκίμασες να το πατήσεις για να απενεργοποιηθεί?
 
Last edited:


Μηνύματα
26
Reaction score
0
Oχι εχει 4-5 κουμπιά σύνολο ανάλογα πως θες να παίξει πατάς και το ανάλογο πλήκτρο δεν θυμάμαι τι γράφουν όλα. Θα το δω όταν πάω στο εργαστήριο σε λιγο. Θα δω και αυτό με το A.F.D αν και εχω πατήσει τα πάντα από κουμπιά και δεν βρήκα λύση.
 


Μηνύματα
26
Reaction score
0
Εχει 5 στην σειρά .Το πρώτο από αριστερά είναι το AFD όντως το οποίο εχω πατήσει και δεν εχει αλλάξει κάτι. Όπως είπα παίζει μόνο σε 2 κανάλια αν πατήσω το πέμπτο από δεξιά (Analog Direct) Σε καμιά άλλη επιλογή δεν παίζει.
Μάλλον κάτι άλλο είναι.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Με το analog direct on είναι λογικό να παίζουν 2 κανάλια. Αν το βάλεις στο off και επιλέξεις κάποιο από τα dsp του ενισχυτή , δεν παίρνεις ήχο από τα αλλά ηχεία;
 

Μηνύματα
26
Reaction score
0
Το analog direct δέν γίνετε από μόνο του on off. Ανάλογα τι θα πατήσεις, αυτό ενεργοποιείτε. Πατάς αυτό? ενεργοποιείτε αυτό, πατάς πχ 2ch ενεργοποιείτε αυτό.

Το AFD όταν το πατάω βγάζει για 2-3 sec dolby digital 3/2 και μετά εμφανίζει (ayto format decode).

Στα παρακάτω πλήκτρα....
Με το mode + - που αλλάζει το mode πχ semi studio - virtual matrix - cinema studio κ.τ.λ.π πάλι δεν παίζει.
Στο 2CH πάλι δεν παίζει
Στο cinema studio ex δεν παίζει.

Δουλεύει μόνο το 5+1 CH Input και το ditect analog.
 

Μηνύματα
26
Reaction score
0
Παιδιά καμιά άλλη πρόταση, τι θα μπορούσε άλλο να είναι? τι άλλο να ψάξω πριν του πω να τον γυρίσει πίσω?
 





Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Nαι φυσικά και αλλάζει. Ανάλογα ποιο κουμπί θα πατήσω την εντολή δειχνει να την δεχεται γιατί το βγάζει στο display. Tα κουμπιά ειναι αυτά, αν θέλετε ανεβάζω ολόκληρο κάπου το pdf.

https://s26.postimg.org/8b69ogeex/image.png
Βρε χρυσέ μου άνθρωπε!
Δε σε ρωτάω αν αλλάζει το analog direct ,όταν πατάς το mode +,-.
Ρωτάω ,όταν στο display φαίνεται το analog direct ενεργοποιημένο και πατήσεις το πλήκτρο που γράφει analog direct (όχι κάποιο άλλο πλήκτρο) ,σβήνει η ένδειξη analog direct?
 

Μηνύματα
26
Reaction score
0
Μα και εγω εχω απαντήσει!! Πατάμε το analog direct μια φορά, και όσες φορές να το πατήσουμε μετά ξανά δεν αλλάζει κάτι (η ένδειξη παραμένει). Αλλάζει μόνο αν πατήσουμε άλλο πλήκτρο. Δεν μπορώ να πω ποιο αναλυτικά.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Oκ ,θα έπρεπε να αλλάζει όμως.
Το πλήκτρο αυτό ,ουσιαστικά είναι ένας διακόπτης που ενεργοποιεί/απενεργοποιεί τη λειτουργία αυτή.
Όταν αυτό είναι μονίμως on , και ο ενισχυτής παίρνει αναλογικό δικάναλο σήμα στην είσοδό του ,αυτό θα αναπαράγει από τα δύο κυρίως ηχεία ,αφού απενεργοποιούνται οι όποιες επιλογές surround processing που έχει ο ενισχυτής.
 

Μηνύματα
26
Reaction score
0
Λοιπών κάθισα και διαβασα όλο το manual σχεδόν και μάλλον εντόπισα το πρόβλημα.

Power to digital circuitry

"AUTO OFF" turns off the power of the unnecessary
digital circuits automatically when you use analog inputs
or fkmctions like ANALOG DIRECT that bypass digital
processing. You can enjoy the analog source without the
influence of digital circuits. "ALWAYSON" keeps tile
power of digital circuits on. Select when set to AUTO OFF
and you do not like the tiine lag when digital circuits are
turned on, etc. The default setting is "AUTO OFF".

1 Press SET UP.
2 Press the cursor buttons (< or >) to select "D.
POWER".
3 Turn the jog dial to select "AUTO OFF" or "ALWAYS
ON".

Αν καταλαβα καλά αυτό απενεργοποιεί τα ψηφιακά κυκλώματα και είμαι σίγουρος ότι ειναι σε OFF τώρα. Αύριο θα αλλάξω την ρύθμιση και βλέπουμε.
 

Μηνύματα
26
Reaction score
0
Καλησπέρα. Τελικά δεν ειναι ουτε αυτό που υποψιάστηκα. Έχει 2 ρυθμισεις V-Power Always και D-Power Always που ήταν off και οι 2.Της έκανα on και της 2 της έκανα εναλλάξ την μια και μετά την άλλη και το προβλημα παραμένει. Τι άλλο λέτε να κοιτάξω?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.660
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top