Πρόβλημα με Xiaomi Yeelight color bulb 2

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Χρόνια Πολλά!
Έχω 2 λάμπες Yeelight color bulb 2 και δεν μπορώ να τις συνδέσω πάνω στο router TP Link mr 6400 (4G router), έχω δοκιμάσει τα πάντα (reset στο router, στην εφαρμογή και στο κντ και στην λάμπα) δεν γίνεται τίποτα όμως, το ρούτερ βλέπει τη λάμπα σε κατάσταση STA-ASSOC (Station-Associated), πριν από μέρες είχα κάνει hotspot ένα κινητό τις σύνδεσα πάνω σε αυτό και λειτουργούσαν άψογα, τώρα δεν ξέρω γιατί δεν συνδέονται, μήπως ξέρει κάποιος να βοηθήσει;
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.631
Reaction score
83.116
Δεν έχω δοκιμάσει τις συγκεκριμένες λάμπες αλλά τα 9 στα 10 προβλήματα σύνδεσης συσκευών στο WiFi οφείλονται στο ότι χρειάζεται σύνδεση 2.4GHz. Στα 5GHz WiFi υπάρχει πρόβλημα. Δοκίμασε να κλείσεις τα 5GHz και δες αν συνεργάζονται.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Σε ευχαριστώ για την απάντηση στα 2.4GHz την είχα.
Δεν είναι αυτό, πάλευα όλο το απόγευμα και τελικά τα κατάφερα αφού μπήκα στα forums και είδα ότι και άλλοι χρήστες έχουν αυτά τα προβλήματα τον τελευταίο καιρό, άλλαξα το πρωτεύον DNS σε 8.8.8.8 και το secondary σε 8.8.4.4 πείραξα κάποια options στο firewall έκανα δυο φορές reset στο router και το έβγαλα από το ρεύμα για 5 λεπτά, για τις λάμπες δεν το συζητάμε καμιά εικοσαριά reset έκανα, η τελευταία ιδέα που μου ήρθε ήταν να κάνω καινούργιο λογαριασμό και από την αρχή έβαλα server τον mainland china και όχι τον γερμανικό πού προτείνεται για την Ελλάδα και μετά από όλα αυτά χριστουγεννιάτικα τα κατάφερα και τη σύνδεσα, εν τω μεταξύ υπήρχε και ένα update το οποίο το κατέβασα και αυτό στο τέλος (αλλά δεν ήταν αυτό ο λόγος που ήταν συνεχώς off-line), γενικά η λάμπα είναι καλή και με πολλές δυνατότητες, έχει και μία επιλογή πού την λέει music flow και ανάλογα τη μουσική και τους τόνους που παίζει δυναμώνει το φως και το χαμηλώνει και παίζει με τα χρώματα έχει πολλά έτοιμα scenes αλλά και δικά σου να φτιάξεις, μπορείς να κάνεις customization με διάρκειες/ χρώματα/ σβησίματα και λοιπά, κάνεις παπάδες αν ασχοληθείς αλλά στο θέμα σύνδεσης με το δίκτυο είναι για τον ΠΕΟΝΤΑ!!!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
:headbang::headbang::headbang:

και όλα αυτά για 2 λάμπες?:lol::lol:


κλαίω στην ιδέα να με παίρνουν τηλ. να τρέχω να στήνω δίκτυα για λάμπες :cry:
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να συνδεθείς με servers του εξωτερικού και να δώσεις άδειες (τοποθεσία/ αποθηκευτικός χώρος/ μικρόφωνο και μία δυο άλλες που δεν θυμάμαι) για να δουλέψεις την (συγκεκριμένη) λάμπα, δεν θα μπορούσε να υπήρχε μία σύνδεση peer-to-peer;
Οι Κινέζοι έχουν γίνει χειρότεροι από κάποιους άλλους μου φαίνεται.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να συνδεθείς με servers του εξωτερικού και να δώσεις άδειες (τοποθεσία/ αποθηκευτικός χώρος/ μικρόφωνο και μία δυο άλλες που δεν θυμάμαι) για να δουλέψεις την (συγκεκριμένη) λάμπα, δεν θα μπορούσε να υπήρχε μία σύνδεση peer-to-peer;
Οι Κινέζοι έχουν γίνει χειρότεροι από κάποιους άλλους μου φαίνεται.
Μα την Παναία...ούτε εγώ! :cry: :lol:

πάρε τηλ τον σύλλογο ηλεκτρολόγων και ρώτα:lolsign:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.370
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top