Πρόβλημα σε AVR (σβήνει)

Μηνύματα
7.365
Reaction score
2.554
Στο Home cinema του εξοχικού μου έβγαλε πρόβλημα ο Ραδιοενισχυτής (AVR) Yamaha RX-V650:

Μετά από αρκετή ώρα (παίζοντας μια ταινία για καμμιά ώρα) σβήνει. Αν περιμένω 10 λεπτά μόλις τον ξαναβάζω στην πρίζα κανει πως ανάβει αλλά ξανασβήνει μετά από λίγα δευτερόλεπτα. Δεν φαίνεται όμως να ζεσταίνεται.

Τον ανοιξα, τον φύσηξα με φυσερό να φύγει η σκόνη, είδα ότι δεν ζεσταίνεται η ψύκτρα αλλά συνεχίζει να κάνει τα ίδια.

Την αλλη μέρα παίζει και μετά από πολλή ωρα (1-1,5 ώρα) που παίζει μια (ζόρικη από ήχο ταινία με πολλά μπάσα) ταινία ξανά τα ίδια. Δεν ξέρω αν το κάνει και με ελαφρύ φορτίο.

Το σύστημα είναι 7.1 και ο Yamaha οδηγεί όλα τα ηχεία (εκτός από το sub φυσικα). Τα κύρια ηχεία είναι B&W DM602S2 και δηλωμένα σαν μεγάλα φυσικά. Μέχρι τώρα τα οδηγούσε ξεχωριστός τελικός ενισχυτής (είναι αυτός που έχω βάλει σε αγγελία). Ίσως να μη μπορεί να τα βγάλει πέρα ο Yamaha παρά τις τυπικές προδιαγραφές του... Θα ξαναβάλω τα L+R στον τελικό να δώ τι γίνεται. Αν συνεχίσει λέω να τον φέρω στην Αθηνα να τον δεί κάποιος τεχνικός...

Στο μεταξύ κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη...
 


Μηνύματα
7.365
Reaction score
2.554
Στο μεταξύ έβγαλα τα κύρια ηχεία και τα έβαλα να παίζουν με τον Τελικό ROTEL. Πάλι έκανε τα ίδια. Άρα δεν είναι τα L+R.

Ta άλλα ηχεία είναι δηλωμένα μικρά.

Θα βγάλω όλα τα καλώδια ηχείων και θα τον βάλω ανοιχτό χωρίς καθόλου φορτίο (ηχείων) να δω αν θα σβήσει,
 

Μηνύματα
7.365
Reaction score
2.554
δηλωμενα ως μικρα να τα βαλεις, ολα...αυτο ειναι το σωστο.
Εννοείς ότι πάντα και ανεξαρτήτως μεγέθους και ισχύος πρέπει τα L+R να δηλώνονται μικρά, ώστε τα μπάσα να πηγαίνουν στο subwoofer?

Βάζω και μια φωτό.
P1080129.JPG
 

Μηνύματα
7.365
Reaction score
2.554
Λοιπόν με όλα τα καλώδια βγαλμένα (και των ηχειων και των πηγών) κάνει ακριβως τα ίδια.
Σβήνει μετά από π.χ. 45 λεπτά και μετά:
1. δεν αναβεί από το κουμπί
2. μόλις τον βγάλω και τον ξαναβάλω στο ρεύμα ή δεν ανάβει καθόλου (αν το κάνω άμεσα) ή σβήνει μετά από μερικά δευτερόλεπτα (αν το κάνω μετά από λίγο).
 

Μηνύματα
7.365
Reaction score
2.554
Θα φέρω στην Αθήνα αύριο τον AVR και τον τελικό για να τους κυττάξει κάποιος καλός τεχνικός.
Αν έχετε κάποιον καλό τεχνικο υπ΄όψη σας (που δεν θα με γδάρει όμως) θα εκτιμούσα να μου λέγατε (δημόσια ή με pm).
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.711
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top