Πρόβλημα σε onkyo tx-sr 607 ηχου

Μηνύματα
460
Reaction score
2
Θα ήθελα την γνώμη σας .Μετά από 5-6χρόνια αποφάσισα να ξανά βάλω τον ενισχυτή σε λειτουργία μιας και μεγάλωσαν τα παιδιά και είπαμε να δούμε πάλι home cinema movie.
Όμως ο ενισχυτής ενώ ανοίγει δεν βγάζει καθόλου ήχο.μηδεν τίποτα απο καμια εξοδο.Ένας τεχνικός μου είπε ότι θέλει επισκευή πλακέτας.....όταν τον συσκευασα έπαιζε κανονικά και ήταν ολοκαίνουργιος .μόλις τον ενεργοποίησα ξαφνικά δεν παίζει.ηταν αποθηκευμένος στο κουτί του ,μακριά υγρασίας,ζεστή,όλα ήταν τυπικά.Τι μπορεί να φταίει ρε παιδιά και αν έχετε στην Αθήνα κάποιον να επισκευάζει πλακέτα (τεχνικός μου είπε ότι θέλει πλακέτα αλλά το χρέος θα ήταν κοντά 70-130 ,τα 70-80 θα πληρωθουν ακόμα και αν δεν πετύχει η εγχείρηση αν φτιαχτεί η πλακέτα .....θα πάει 120 αλλά χωρίς να γνωρίζουμε πόσο θα κρατήσει 1-2-3-7-10 μήνες ...
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ακουγεται κλικ οταν ανοιγει; αν ναι αστον κανα 5λεπτο στο ον ανεβοκατεβασε το volume μερικες φορες ...αυτα τα απλα..
 

Μηνύματα
460
Reaction score
2
Ακουγεται κλικ οταν ανοιγει; αν ναι αστον κανα 5λεπτο στο ον ανεβοκατεβασε το volume μερικες φορες ...αυτα τα απλα..
Nai. Ακούγεται σαν να ανοίγει το ρελέ .το έχω αφήσει και μια ολόκληρη μέρα ανοιχτό και έχω παίξει αρκετές φορές να ανεβοκατεβαζω φωνή .3-4 μέρες προσπαθώ να βρω μια άκρη.Τον καθάρισα από σκόνες πολύ λίγες που είχε ,είδα αν έχει σκάσει κανένας πυκνότητα αλλά όλα τζετ
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Για ξανακοίτα όλες τις ρυθμίσεις στο μενού , κάθε ένα ξεχωριστά.
HDMI ποιό ; που ; , assignments αν έχει .
Τα πάντα όλα από την αρχή.
 


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Δεν είναι πολύ πιθανό μηχάνημα που μπήκε στο κουτί και δούλευε , να χάλασε μόνο του.
Εκτός αν είναι τόση γκαντεμιά και την άκουσε μόλις ξαναμπήκε στο ρεύμα.
 

Μηνύματα
460
Reaction score
2
Ρωτάω και τα ποιο χαζά ποτέ δεν ξέρεις...
Η επιλογή στην πηγή είναι σωστή;
Συνέδεσα ηχεία και έβαλα ράδιο να ακούσω
Δεν είναι πολύ πιθανό μηχάνημα που μπήκε στο κουτί και δούλευε , να χάλασε μόνο του.
Εκτός αν είναι τόση γκαντεμιά και την άκουσε μόλις ξαναμπήκε στο ρεύμα.
Και εγώ το θεωρώ απίθανο .. αναφέρεται βέβαια σε ξένα φόρουμ ότι κάποτε οι πολλών ετών απενεργοποιημένοι onkuo με dsp dts βαταγαν τσιπακι επεξεργασία
Δεν είναι πολύ πιθανό μηχάνημα που μπήκε στο κουτί και δούλευε , να χάλασε μόνο του.
Εκτός αν είναι τόση γκαντεμιά και την άκουσε μόλις ξαναμπήκε στο ρεύμα.
Και εγώ το θεωρώ απίθανο .. αναφέρεται βέβαια σε ξένα φόρουμ ότι κάποτε οι πολλών ετών απενεργοποιημένοι onkuo με dsp dts βαταγαν τσιπακι επεξεργασία
Για ξανακοίτα όλες τις ρυθμίσεις στο μενού , κάθε ένα ξεχωριστά.
HDMI ποιό ; που ; , assignments αν έχει .
Τα πάντα όλα από την αρχή.
Πιστεύω ότι τα έκανα έψαξα όλο το μενου .ένα ράδιο έβαλα να ακούσω συνέδεσα ηχεία κανονικά ,έβαλα και άλλα ηχεία μπας και έφταιγε κάτι άλλο .
 



Μηνύματα
1
Reaction score
1
Θα ήθελα την γνώμη σας .Μετά από 5-6χρόνια αποφάσισα να ξανά βάλω τον ενισχυτή σε λειτουργία μιας και μεγάλωσαν τα παιδιά και είπαμε να δούμε πάλι home cinema movie.
Όμως ο ενισχυτής ενώ ανοίγει δεν βγάζει καθόλου ήχο.μηδεν τίποτα απο καμια εξοδο.Ένας τεχνικός μου είπε ότι θέλει επισκευή πλακέτας.....όταν τον συσκευασα έπαιζε κανονικά και ήταν ολοκαίνουργιος .μόλις τον ενεργοποίησα ξαφνικά δεν παίζει.ηταν αποθηκευμένος στο κουτί του ,μακριά υγρασίας,ζεστή,όλα ήταν τυπικά.Τι μπορεί να φταίει ρε παιδιά και αν έχετε στην Αθήνα κάποιον να επισκευάζει πλακέτα (τεχνικός μου είπε ότι θέλει πλακέτα αλλά το χρέος θα ήταν κοντά 70-130 ,τα 70-80 θα πληρωθουν ακόμα και αν δεν πετύχει η εγχείρηση αν φτιαχτεί η πλακέτα .....θα πάει 120 αλλά χωρίς να γνωρίζουμε πόσο θα κρατήσει 1-2-3-7-10 μήνες ...
Δεν είναι η πρώτη , ούτε η τελευταία φορά που συμβαίνει κάτι τέτοιο... έτυχε ...
Αν μπορείς να δεις με κάποιον φίλο σου, που γνωρίζει λίγα πράγματα, να ελέγξετε, αν το τροφοδοτικό βγαζει τάσεις ... Αν κάποιος από τους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές, έχει κάποια ανομοιορφία στο επάνω γυμνό μέρος του, που να προδίδει ''φούσκωμα'' του μεταλλικού περιβλήματος του....αν ναι, τότε θέλει αλλαγή ο ηλεκτρολυτικός....συνήθως ειναι κομμάτια στην ΄΄έξοδο'' της τροφοσίας...αν πρόκειται για παλμοτροφοδοτικό....
επόμενο βήμα, αφού δείτε σε τι τάση δουλευει, να βαλει ο ''φίλος'' σου ενα άλλο τροφωδοτικό εξωτερικό ή μια μπαταρία των 12ν ή 24ν ........και εδώ είμαστε πάλι..... κάλη επιτυχία...!
 

Μηνύματα
293
Reaction score
295
Δεν ξέρω αν έχεις το manual βάζω ένα λινκ με την σελίδα, από το troubleshooting όταν ο ενισχυτής δεν έχει ήχο, αλλά και ολόκληρο το manual διότι από ότι είδα έχει αρκετή δουλειά το αρχικό set up.
Ίσως βοηθήσει


 

Μηνύματα
293
Reaction score
295
Πάντως εάν ανάβει και δεν υπάρχει κάποιο λάθος στις ρυθμίσεις ενώ όλα είναι και ορθά συνδεδεμένα, λογικά τότε, κάποιο εξάρτημα στην διαδρομή του σήματος θα έχει παρουσιάσει βλάβη.
Οπότε αν σιγουρευτείς ότι όλα είναι σωστά και πάλι δεν έχεις ήχο, τότε αναγκαστικά θα χρειαστείς τεχνικό.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.312
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top