Πρόβλημα στάθμης σέ ενισχυτή

Μηνύματα
457
Reaction score
76
Καλησπέρα σε όλους, έχω την εντύπωση πως ακούω λιγότερο από τό αριστερό κανάλι, άλλαξα τα ηχεία δεξιά αριστερά αλλά νομίζω πως συμβαίνει τό ίδιο. Έχω ένα πολύμετρο, μπορώ να κάνω κάποια βασική μέτρηση ? Καί πώς?
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Άλλαξες και τα καλώδια ηχείων; Δηλαδή να συνδέσεις τα καλώδια του π.χ. αριστερού καναλιού στο δεξί και το αντίστροφο;
 


Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Δηλαδή, όταν βάζεις το δεξί κανάλι του ενισχυτή στο αριστερό ηχείο, ακούς πάλι μειωμένη την ένταση απο τα αριστερά; Επίσης, για να το κάνουμε σαφές, έχεις αλλάξει και τα ηχεία, δηλαδή το δεξί να το πας αριστερά και τούμπαλιν;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Το ποιο απλό που μπορείς να κάνεις είναι να χρησιμοποιήσεις ένα κινητό σαν <<Μετρητή Στάθμης>>, το γνωστό ντεσιμπελόμετρο. Για γεννήτρια τόνου κάποιο πρόγραμμα από το διαδίκτυο ή κάτι σαν αυτό:

Μετράς ένα-ένα τα κανάλια δεξί-αριστερό, πάντα με το ίδιο ηχείο και στην ίδια πλευρά του δωματίου και με τα ίδια καλώδια. Αυτό για να βεβαιωθείς πως έχεις θέμα ενισχυτή ή όχι.
 

Μηνύματα
457
Reaction score
76
Έχουν γίνει τα πάντα ναι
Δηλαδή, όταν βάζεις το δεξί κανάλι του ενισχυτή στο αριστερό ηχείο, ακούς πάλι μειωμένη την ένταση απο τα αριστερά; Επίσης, για να το κάνουμε σαφές, έχεις αλλάξει και τα ηχεία, δηλαδή το δεξί να το πας αριστερά και τούμπαλιν;
Έχουν γίνει τα πάντα ναι
 

ika

News
Μηνύματα
13.982
Reaction score
12.969
μήπως έχει ο ενισχυτής κανένα διακοπτάκι που απομονώνει προ και τελικό?
κάτι τέτοιο δλδ:
back.jpg
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Άμα το πρόβλημα παραμένει στην αριστερή πλευρά ενώ αυτή έχει οδηγηθεί και με το δεξί κανάλι και έχει παίξει και το δεξί ηχειο, κάτι συμβαίνει με τον χώρο. Αν ήταν πρόβλημα είτε του ενισχυτή, είτε των ηχείων, με την αλλαγή δεξί-αριστερό, το πρόβλημα θα έπρεπε να μετατοπιζόταν στα δεξιά.
 


Μηνύματα
457
Reaction score
76
Λοιπόν καταρχήν έχω ένα Yamaha as2100 με vu meter έβαλα τό τεστ tone 1khz ,στο ίδιο ηχείο στην ίδια πλευρά τού δωματίου έβαλα μία το δεξί κανάλι μία τό αριστερό. Με dB meter στην ίδια στάθμη φυσικά η διαφορά είναι 0.8db επίσης να πω πως το vu meter τού ενισχυτή καί Με τα δυο κανάλια ανοικτά δεν βρίσκονται στο ίδιο σημείο. Πχ στο δεξί πού μου φαίνεται πως παίζει καί πιο δυνατά βρίσκεται στο -40 ακριβώς ενώ τό αριστερό στο -40.5 περίπου
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
To σήμα πως το έδωσες?
Παίξε λίγο με το selector των εισόδων , με το volume και γενικά με όλους τους διακόπτες , μπορεί να είναι κακή επαφή.
 

Μηνύματα
457
Reaction score
76
To σήμα πως το έδωσες?
Παίξε λίγο με το selector των εισόδων , με το volume και γενικά με όλους τους διακόπτες , μπορεί να είναι κακή επαφή.
Το σήμα πάει από pc σε DAC καί μετά σέ ενισχυτή θα παίξω τώρα Με τα xlr καί τά RCA
 


ika

News
Μηνύματα
13.982
Reaction score
12.969
Τόσο μικρή διαφορά στις ενδείξεις και είναι ακουστή?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Τα 0,8 db δεν είναι ακουστή στάθμη. Είναι μάλιστα εντός των προδιαγραφών των περισσοτέρων ηχείων, για διαφορά στάθμης.
 

Μηνύματα
457
Reaction score
76
Τα 0,8 db δεν είναι ακουστή στάθμη. Είναι μάλιστα εντός των προδιαγραφών των περισσοτέρων ηχείων, για διαφορά στάθμης.
Έχω υπεραυτια!? Λοιπόν κανόνισα να τον δεί το σέρβις ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Ένα κλασικό πολύμετρο, στη θέση Volts AC, μπορεί να μετρήσει έως και 400 Hz.
Με τη στάθμη σταθερή παντού, μέτρα δεξί και αριστερό κανάλι του ενισχυτή, αν υπάρχουν διαφορές.
Αν ο ενισχυτής σου έχει κλασικό ποτενσιόμετρο είναι λογικό μέχρι και την ώρα 12 να υπάρχουν ψιλοδιαφορές, που μικραίνουν όσο δυναμώνει.
Πάρε σήμα από εδώ.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.614
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top