Πρόβλημα στο Boot

Μηνύματα
7.461
Reaction score
3
Ζητώ συγνώμη αν το βάζω σε λάθος κατηγορία αλλα εδώ λεμε για PC οπότε εδώ το γράφω.

Εχω ενα προβληματάκι στο boot του υπολογιστή μου.

Δεν μπουτάρει αν δεν εχω μέσα το CD-Rom των windows!!!!:pc:

Δεν ξέρω πως το κατάφερα αυτό. Αλλα ότι κι αν εχω προσπαθήσει δεν δούλεψε. Τι recovery console ετρεξα απο το setup των windows για να κανω τα bootcfg και fixmbr. Τι δοκιμασα να ξανακάνω setup τα windows. Τίποτα. Λες και δεν εχει γράψει mbr.
Πιο συγκεκριμένα μου βγάζει το μήνυμα "NTLDR is missing".

Αν εχω μεσα στο CDRom το CD των windows τοτε bootαρει κανονικα. Δεν ξερω μήπως φταίει τιποτα απο το setup των δισκων μου. Το γράφω κι αυτό μπας και μπορέσει να βγάλει άκρη κάποιος και με φωτίσει κι εμενα το καημένο.

IDE Master : 160GB WD
IDE Slave : Plextor DVD-RW

Sata 1 & 2 : 2 x WD Raptor 36,7GB (Raid εδω ειναι τα windows)
Sata 3 & 4 : 2 x WD 500GB (επίσης σε raid)
Sata 5 & 6 : 2 x WD 250GB (σε IDE mode. δεν τους εχω raid αυτους.)

Καμια βοήθεια;;;
ή απλά να το :pc::pc::pc:
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
το μήνυμα "NTLDR is missing"
Έλεγξες αν υπάρχει το αρχείο ntldr? Πρέπει να βρίσκεται υποχρεωτικά στο root directory του C:. To ntldr (= NT Loader) είναι ένα μικρό (~240 kB) αρχείο συστήματος που ξεκινάει τη διαδικασία φόρτωσης των Windows.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.804
Reaction score
83.792
Απάντηση: Πρόβλημα στο Boot

Κάτι δεν πάει καλά με το bootmgr αρχείο. Πιθανόν (μου έχει τύχει) να έχει μπει σε άλλο σκληρό από το C: .
Θα σου έλεγα να απενεργοποιήσεις όλους τους σκληρούς (βγάλε τα SATA και IDE καλώδια προσωρινά), εκτός από το RAID με τα Windows. Και μετά ξανατρέξε το recovery console. Πιθανόν να έχεις αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
2.689
Reaction score
248
και επίσης να κοιτάξεις αν έχει αλλάξει το boot sequence από το bios setup, δηλ. είναι Floppy disk->CDrom->C: ?
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
και επίσης να κοιτάξεις αν έχει αλλάξει το boot sequence από το bios setup, δηλ. είναι Floppy disk->CDrom->C: ?
Aυτό δεν έχει σημασία. Ο boot manager, κάθε φορά που βρίσκει μία συσκευή boot άδεια (floppy drive, CD-ROM κλπ), προχωράει στην επόμενη.
 

Μηνύματα
2.689
Reaction score
248
Aυτό δεν έχει σημασία. Ο boot manager, κάθε φορά που βρίσκει μία συσκευή boot άδεια (floppy drive, CD-ROM κλπ), προχωράει στην επόμενη.
εγώ τι είπα? :smoking: αν αντί της 3ης επιλογής πχ C drive που υπάρχει windows εγκατάσταση, το έχει αλλάξει κατά λάθος σε D, E, F, G (only data disks) etc, τότε δεν θα του δώσει NTLDR is missing error? :crazy_1:
 

Μηνύματα
7.461
Reaction score
3
Βασικα το C ειναι στον IDE δίσκο. ενω τα windows εχουν μπει στο F. δεν ξερω γιατι εδωσε αυτά τα γραμματα. Ισως γιατι οι δισκοι πρυπήρχαν εκτος απο τους Raptors που μπηκαν τελευταίοι. Θα δοκιμασω σε λιγο να δούμε.
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Αυτό φταίει. Ελπίζω να μπορείς να αλλάξεις το "F:" σε "C:" (δεν είναι πάντα εύκολο). Εναλλακτικά μπορείς να κάνεις edit το boot.ini του C: με το χέρι. Π.χ.:

[boot loader]
timeout=8
default=multi(0)disk(3)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(3)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect
 

Μηνύματα
7.461
Reaction score
3
To boot.ini μου ειναι ακριβώς το ίδιο με αυτό που βάζεις εδώ (εκτος του timeout που ειναι 30) και βρίσκεται στο C (δηλαδή στον IDE δίσκο).

το θεμα ειναι οτι το ntldr το βρήκα και υπάρχει τελικά.

Αλλα παρ'όλ'αυτά εξακολουθεί να μου βγάζει το ίδιο αηδιαστικό μήνυμα.

Στο boot.ini τι να αλλαξω ακριβώς; το multi(0) ορίζει τον IDE controller. αρα πρέπει να αλλάξει το 0. και τι γινεται;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.643
Μηνύματα
2.870.156
Members
37.934
Νεότερο μέλος
daemon76
Top