Πρόβλημα VDSL

Μηνύματα
22
Reaction score
0
Καλησπέρα σας.
Χρειάζομαι βοήθεια και τη γνώμη σας για έναν καλό τεχνικό.
Περιοχή Βούλα, VDSL HOL (Vodafone).
To σπίτι είναι σχετικά καινούργιο (15ετίας) με δομημένη καλωδίωση (utp 6). Για πολλά χρόνια ADSL γραμμή χωρίς κάποιο χοντρό παράπονο (ταχύτητα γύρω στα 10 MBit). Aπό πέρυσι σύνδεση VDSL 50MBit. Όλο το χειμώνα όποτε έβρεχε πολύ είχαμε πολλές αποσυνδέσεις με τις μέρες που είναι στεγνές η σύνδεση να πετάει ( 50ΜbIt me attainable rate 75MBit). Tην πρώτη φορά που ήρθε ο τεχνικός της vodafone δεν έβρεχε και βρήκε τη σύνδεση μέσα στο σπίτι αλλά και έξω τέλεια. Είπε να το ξαναδούμε κάποια μέρα που θα βρέχει. Σήμερα που έβρεχε πολύ ήρθε άλλος τεχνικός. Έξω το σήμα μου είπε ότι έρχεται τέλειο. Μέσα απευθείας πάνω στον αναλυτή πολλές αποσυνδέσεις με πολλά λάθη CRC και FEC αλλά και πολλές βυθίσεις της ταχύτητας. Μας είπε ότι είναι πρόβλημα καλωδίωσης και θα πρέπει να έρθει δικός μας τεχνικός να το διορθώσει.
Έχετε να μου προτείνετε κάποιον τίμιο και γνώστη του αντικειμένου ώστε να μπορέσουμε να διορθώσουμε το πρόβλημα ;
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Καλησπερα δεν ξερω εαν το ελυσες και τι ακριβώς θέλεις να διορθωσεις
Ειχα παρόμοιο πρόβλημα με απο συνδέσεις και με dsl και με vdsl ειτε με wind ειτε με ote

τις βροχέρες ημέρες όντως επηρεαζοταν

Κατηργησα της εσωτερική καλωδιωση του σπιτιού αυτο συνεπάγεται και τις εσωτερικες πριζες τηλέφωνου και τραβηξα με ηλεκτρολογο καλωδιο utp απο κατω μέχρι το ρετιρε επισης 15ετιας το σπίτι

Λυθηκεα απολυτως το πρόβλημα

Δεν είναι κάποια ιδιαίτερη εργασια
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Καλησπερα δεν ξερω εαν το ελυσες και τι ακριβώς θέλεις να διορθωσεις
Ειχα παρόμοιο πρόβλημα με απο συνδέσεις και με dsl και με vdsl ειτε με wind ειτε με ote

τις βροχέρες ημέρες όντως επηρεαζοταν

Κατηργησα της εσωτερική καλωδιωση του σπιτιού αυτο συνεπάγεται και τις εσωτερικες πριζες τηλέφωνου και τραβηξα με ηλεκτρολογο καλωδιο utp απο κατω μέχρι το ρετιρε επισης 15ετιας το σπίτι

Λυθηκεα απολυτως το πρόβλημα

Δεν είναι κάποια ιδιαίτερη εργασια
Δημήτρη η απόλυτη λύση, κυριολεκτικά!Αυτό έκανα και εγώ..
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
πας καρφι οτε.....
και ως δια μαγειας θα χαθουν ολα.......
(βουλα μενω)........περασε οτι υπαρχει ....παντου προβληματα....
ο <μαγικος> οτε.....τα ελυσε.......
δυστυχως .........ετσι ειναι.........
 

Μηνύματα
61
Reaction score
26
Καλησπέρα, ο δικός μου γολγοθάς vdsl forthnet ξεκίνησε στις 2/11. Εκανα αίτηση φορητότητας από adsl cosmote στη forthnet σε vdsl.

Από τις 2 του μήνα δεν έχω ίντερνετ. έχει δηλωθεί βλάβη στον οτε. δήλωσε ότι το συνεργείο θα δει τη βλάβη σήμερα, ακύρωσε και έδωσε νέο ραντεβού αύριο.

έχω την υποψία ότι κάτι άλλο συμβαίνει. Και φοβάμαι ότι η βαλίτσα θα πάει μακριά.

Μου προτείνετε κάτι που μπορώ να κάνω (εκτός από υπομονή)?

έχω την υποψία επίσης ότι μπορεί να μην υπαρχει διαθεσιμοτητα σε vdsl και η forthnet για κάποιο λόγο μου είπε οτι υπάρχει για να δεσμεύσει τη γραμμή μου και να με παγιδέψει?

Τα φώτα σας...
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.401
Members
37.893
Νεότερο μέλος
tassos249
Top