Πρόγραμμα Αναπαραγωγής Βίντεο με movie scrapper εκτός Kodi

Μηνύματα
886
Reaction score
884
Ψάχνω κάποιο πρόγραμμα για υπολογιστή, ώστε να μου παρουσιάζει την συλλογή ταινιών μου με εξώφυλλα, περιλήψεις, συντελεστές κλπ, όπως κάνει κάθε καλό media player. Πχ όπως τα zappiti ή τα dune.
Θα μου πείτε γιατί δεν παίρνεις έναν media player να ξενοιάσεις; Πρώτον το κόστος για μια καλή λύση και δεύτερον έχω στημένο υπολογιστή και για δουλειά στην οθόνη προβολής μου, οπότε δεν έχω λόγο να γεμίζω μηχανήματα (και καλώδια) το σαλόνι.
Το kodi είναι διαχρονικά τσακωμένο με τους υπολογιστές μου (όποτε έμπαινα στον κόπο να το εγκαταστήσω είτε δυσλειτουργούσε σοβαρά, με κρασαρίσματα κλπ, είτε έβρισκα το interface και την επιλογή και ρύθμιση plugins χαοτική).
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.005
Reaction score
6.780
Plex έχεις δοκιμάσει;
Και το Jellyfin είναι αξιοπρεπές, αν και ελαφρώς buggy σε κάποια σημεία.
 

D

Deleted member 35

Guest
Κατ' αρχάς το Plex είναι βασιλιάς. Τον τελευταίο χρόνο μάλιστα μπήκε δυνατά και στη μουσική. Επίσης αν ασχολείσαι με το Tidal έχει δική του προφορά που πληρώνεις το Tidal και παίρνεις το Plex Pass δωρεάν.

Δεύτερον υπάρχει το MediaPortal που είναι αξιοπρεπές χωρίς πολλά πολλά. Καθαρό 10ft media center.

Και τρίτον θα πέσει φωτιά να με κάψει το Jriver. Απεχθάνομαι τους δημιουργούς του καθώς είναι πιο κολλημένοι και από τους κουκουέδες αλλά έχουν ένα πολύ καλό πρόγραμμα. Βέβαια αισθητικής 90's και χωρίς πολλές παραμετροποιήσεις στο UI. Αλλά το ρημάδι είναι δυνατό. Αν είσαι έτοιμος για μερικούς συμβιβασμούς μπορεί άνετα να γίνει η μοναδική σου πλατφόρμα. Εξαιρετικό DSP με ότι ρυθμίσεις θες, παραμετροποιήσιμο video wall και φίλτρα Directshow για να παίζεις με MadVR αν θες.

Προσωπικά έχω το Plex Pass και παίζω με το PlexKodiConnect. Το Jriver το έχω για "δεύτερο".
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Δες και το emby.Ειναι στη λογική του Plex.Στηνεις έναν σέρβερ δηλαδή και έχεις και τον πλεϊερ στο άλλο μηχάνημα.
 
Last edited:

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.497
Reaction score
5.656
Το emby χαλαρά.
Υποστηρίζει και external player ( VLC, MPC-HC, MPC-BE, για madVR κλπ )
 

Μηνύματα
886
Reaction score
884
Το emby δουλεύει πολύ καλά γι' αυτό που θέλω. Το δοκίμασα από εχθές. Ευχαριστώ πολύ.
Έχω δύο προβλήματα: α) δεν διαβάζει τον shared folder από το nas μου, β) για να δουλέψει η εφαρμογή player (emby theatre) θέλει συνδρομή.
Γνωρίζει κανείς πως ενεργοποιείται external player από το web interface του server; Παίζει μεν η ταινία, αλλά μόνο μέσω browser>
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.497
Reaction score
5.656
Το emby δουλεύει πολύ καλά γι' αυτό που θέλω. Το δοκίμασα από εχθές. Ευχαριστώ πολύ.
Έχω δύο προβλήματα: α) δεν διαβάζει τον shared folder από το nas μου, β) για να δουλέψει η εφαρμογή player (emby theatre) θέλει συνδρομή.
Γνωρίζει κανείς πως ενεργοποιείται external player από το web interface του server; Παίζει μεν η ταινία, αλλά μόνο μέσω browser>
1) Στον NAS θα πρέπει να πας στον folder/shared folder manager και να δώσεις δικαιώματα read/write στον folder σου για τον user που χρησιμοποιεί ο Emby server.
β) Ναι, δυστυχώς θες συνδρομή, αλλά το αξίζει και με το παραπάνω. Πάρε μια μηνιαία για αρχή να δεις αν σου κάνει, και μετά αν το αποφασίσεις μια και καλή την lifetime που συμφέρει σε βάθος χρόνου.
γ) Ανάλογα τον player θες διαφορετική ρύθμιση. Ποιόν θες να βάλεις ?
 

Μηνύματα
886
Reaction score
884
1) Στον NAS θα πρέπει να πας στον folder/shared folder manager και να δώσεις δικαιώματα read/write στον folder σου για τον user που χρησιμοποιεί ο Emby server.
β) Ναι, δυστυχώς θες συνδρομή, αλλά το αξίζει και με το παραπάνω. Πάρε μια μηνιαία για αρχή να δεις αν σου κάνει, και μετά αν το αποφασίσεις μια και καλή την lifetime που συμφέρει σε βάθος χρόνου.
γ) Ανάλογα τον player θες διαφορετική ρύθμιση. Ποιόν θες να βάλεις ?
Γ) τον vlc , ,δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Δοκίμασε και το Plex τότε που δε ζητάει συνδρομή,με τον δικό του πλεϊερ(δε μπορείς να βάλεις και άλλον)αφού δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.497
Reaction score
5.656
Γ) τον vlc , ,δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις
 


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.511
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top