Πρόγραμμα για εκτύπωση πολλών ετικετών σε Α4

Μηνύματα
335
Reaction score
14
Ψάχνω ένα απλό πρόγραμμα (ελεύθερο η μη) που να βάζω μια εικόνα κ αυτό να έχει αρκετές διάφορες φόρμες μεγέθους εκτυπώσεως για να μπορώ να εκτυπώνω σε Α4 ταυτόχρονα πολλές εικόνες. Λειτουργικό έχω win 10. Όσο το δυνατόν απλό (αν υπάρχει Ελληνικό ακόμη καλυτέρα δίχως να είναι δεσμευτικό) χωρίς πολλά καλούδια μια υποτυπώδη επεξεργασία κ ….φόρμες αρκετές για να διαλέγω πόσες φωτογραφίες να εκτυπώνονται σε μια Α4 ταυτόχρονα….
 

Μηνύματα
335
Reaction score
14
απλα ενα προγραμμα ακομη κ για καρτες ψαχνω αλλα με ετοιμες φορμες για εκτυπωση πολλων καρτων σε Α4 χαρτί...
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.882
Reaction score
34.277
Χωρις να ειμαι ειδικος, σιγουρα θα απαντησουν πιο γνωστες, να δειτε λιγο στα προγραμματα του εκτυπωτη που υπαρχουν στα cd του? Συνηθως υπαρχουν παντα συνοδευτικα με πολλες λειτουργιες.
Μετα μπορουμε να παμε σε πιο custom λυσεις με αλλα προγραμματα σχεδιαστικα και εκτυπωτικα
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.015
Reaction score
6.809
Δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς "φόρμες".

Υπάρχουν προγράμματα που να σχεδιάζεις κάτι και μετά να στο τυπώνει σε πολλά αντίγραφα στο ίδιο χαρτί, ανάλογα με τον τύπο/διάσταση ετικέτας που θα επιλέξεις.

Δεν καταλαβαίνω όμως αν σου αρκεί αυτό ή θες να έχει και έτοιμα templates για να σχεδιάσεις αυτό που θες.
 

Μηνύματα
30
Reaction score
96
Υπάρχουν προγράμματα για τη χρήση αυτή. Ονομάζονται ετικετογράφοι ή αγγλιστί "label designers".
Μερικές εταιρίες που παράγουν αυτοκόλλητα σε φόρμες (π.χ. Zweckform) δίνουν στα site τους προγράμματα που έχουν έτοιμες τις φόρμες για τα φύλλα που παράγουν. Μερικά προγράμματα επιτρέπουν να σχεδιάσεις δικές σου φόρμες.
Εχω δοκιμάσει κάποια από αυτά πριν από πολλά χρόνια και μου φάνηκαν περιοριστικά στο τί μπορώ να κάνω. Και έτσι δοκίμασα και βολεύτηκα με το ταπεινό Word.
Μπορείς να φτιάξεις πίνακα και να ορίσεις τις διαστάσεις κατάλληλες ώστε να αντικατοπτρίζουν την φόρμα του φύλλου με ετικέτες (μερικές εταιρίες έχουν template word documents για download).
Εναλλακτικός τρόπος που βολεύει μερικές φορές περισσότερο είναι να ορίσεις frame στο word και να βάλεις μέσα κείμενο, εικόνες και ότι άλλο χρειάζεσαι. Αυτό με βόλεψε περισσότερο στην εκτύπωση καρτών για κασσέτες (τα λεγόμενα J-cards). Ναι, ακούω κασσέτες εν έτη 2020 και δεν ντρέπομαι.

Αν τώρα αυτό που θέλεις είναι να τυπώνεις φωτογραφίες σε μορφή album, για αυτό αλλά και για την διαχείριση (και λίγη επεξεργασία) των φωτογραφιών, προτείνω το πρόγραμμα ThumbsPLUS. Το χρησιμοποιώ εδώ και 25 περίπου χρόνια και κάνει σχεδόν τα πάντα.
 


Μηνύματα
564
Reaction score
1.008
Πολύ παλιά είχα χρησιμοποιήσει μια εφαρμογή της Avery. Δεν ξέρω καν αν υπάρχει ακόμα, αλλά αν υπάρχει έκανε καλά τη δουλειά. Δε χάνεις τίποτα με μια δοκιμή!
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
Με το office το κανεις αυτο πολυ ευκολα.Τα προγραμματα που ανaφερθηκαν τα εδιναν για να ταιριαζει η εκτυπωση στις δαιστασεις των ετικετων.Εδω ομως μιλαμε για εκτυπωση πολλων φωτο σε μια σελιδα,δεν χρειαζομαστε κατι τετοιο.
 
Last edited:

Μηνύματα
335
Reaction score
14
Έχουμε πχ μια μικρή έτοιμη εικόνα σαν αυτή που βάζετε δίπλα στο όνομα σας στο φορουμ….αυτη πχ θέλω σε Α4 να την εκτυπώσω 20-25 (ανάλογα) φορές σε μια κόλλα για να την βάζω ετικέτες σε κάποια προϊόντα δεν με ενδιαφέρει σχεδιασμός, τον σχεδιασμό τον έχω κάνει απλά μόνο η εκτύπωση. Παλιότερα είχα το Microsoft Photo Premium 10 ήμουν ικανοποιούμενος για πολλά πολλά χρόνια αλλά πλέων με την μετάβαση σε win 10 δεν το υποστηρίζει ο εκτυπωτής μου hp 6950….
Κοιτάζω το Avery…… πρέπει να μου κάνει!!!! Θα το ψάξω αύριο με την ησυχία μου κ βλέπουμε!!!
 
Last edited:

Μηνύματα
30
Reaction score
96
Αν το ζητούμενο είναι - προς το παρόν - αυτό, τότε μπορεί να γίνει απλά με MS Word (έχεις;).
Εναλλακτικά, μπορεί να γίνει - με λίγο παραπάνω δουλειά - με επικόλληση της φωτογραφίας στο paint σε διάταξη, και με αποστάσεις ανάλογα με τη διάταξη των ετικεττών - αν είναι προ-χαραγμένες - ή σε όποια διάταξη βολεύει.
 

Μηνύματα
335
Reaction score
14
Αν το ζητούμενο είναι - προς το παρόν - αυτό, τότε μπορεί να γίνει απλά με MS Word (έχεις;).
Εναλλακτικά, μπορεί να γίνει - με λίγο παραπάνω δουλειά - με επικόλληση της φωτογραφίας στο paint σε διάταξη, και με αποστάσεις ανάλογα με τη διάταξη των ετικεττών - αν είναι προ-χαραγμένες - ή σε όποια διάταξη βολεύει.
Θα κοιτάξω κ το MS Word αύριο κ βλέπουμε πιο είναι πιο γρήγορο κ απλό
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
Θα κοιτάξω κ το MS Word αύριο κ βλέπουμε πιο είναι πιο γρήγορο κ απλό
και τα δυο ειναι γρηγορα,το μονο που χρειαζεται ειναι να κανεις 2-3 δοκιμες για να αποφασισεις τι μεγεθος θελεις να εχει η φωτο,σε συνδυασμο με το ποσες χωρανε στην σελιδα.Προσωπικα θα προτιμουσα το ms word γιατι εχεις το μεγεθος της σελιδας Α4 ετοιμο και εννοειται πως θα βαλεις τα margins στο ελαχιστο,για να κερδισεις χωρο εκτυπωσης.
 

Μηνύματα
335
Reaction score
14
Ευχαριστώ ΘΕΡΜΑ για τις απαντήσεις σας. Κ το avery αλλά κ το word αποδείχτηκαν ότι πρέπει στα μέτρα μου με λίγο πιο γρήγορο στο word!!!

Προς το παρών εκτύπωσα αρκετές Α4 κάποιες ετικέτες (θα περάσω μερικούς μήνες με αυτά)…. Κ πάλι σας ευχαριστώ!! :drinks::gamer:
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.714
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top