Πρόστιμο σε σχολείο για ηχορύπανση!

Μηνύματα
14.614
Reaction score
1.524
Πηγή: ΝΕΤ

Ογδόντα χιλιάδες ευρώ, καλείται να πληρώσει η σχολική επιτροπή δημοτικού σχολείου και νηπιαγωγείου στο Περιστέρι, επειδή, όπως αποφάσισε το δικαστήριο, ο θόρυβος από τις παιδικές φωνές έβλαπτε την ψυχική υγεία των περιοίκων. Οι οχτώ μηνυτές, εφόσον παραμείνει η απόφαση στο δευτεροβάθμιο δικαστήριο, θα λάβουν 5.700 ευρώ έκαστος, ενώ θα τοποθετηθούν και ηχοπετάσματα στην αυλή του σχολείου.



www.ert.gr
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: Πρόστιμο σε σχολείο για ηχορύπανση!

Μπορεί να φανεί υπερβολικό το παραπάνω γεγονός, αλλά όποιος δεν έχει ζήσει τέτοια κατάσταση δεν μπορεί να το συνειδητοποιήσει.
Και που να είχαν γείτονα με μουσική στο τέρμα, όπως εγώ.
 

Μηνύματα
6.141
Reaction score
169
Απάντηση: Πρόστιμο σε σχολείο για ηχορύπανση!

Οταν το σχολειο το απογευμα γινετε γηπεδο-αρενα-στεκι
αυτο ειναι ενα θεμα
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Έχω ένα γήπεδο μπάσκετ δίπλα απο το σπίτι, παραμελημένο απο το δήμο βεβαίως βεβαίως. Στο γήπεδο παίζουν οτιδήποτε άλλο, εκτός απο μπάσκετ. Και όταν παίζουν ποδόσφαιρο και χτυπάει η μπάλα στο συρματόπλεγμα, τρέμει όλο το σπίτι. Και η απάντηση των αναίσθητων γονιών είναι "παιδιά είναι να μην παίξουν"?? :mad_2:
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Εγώ έχω κολλητά ωδείο... Κανένα πρόβλημα. Αν μας ενοχλούν, βάζουμε κι εμείς λίγη μουσικούλα από αυτή που μας αρέσει, κι ο θόρυβός τους καλύπτεται μια χαρά. Ζωή εντός οικιστικής περιοχής και νέκρα κατά τη διάρκεια της ημέρας δεν πάνε μαζί.

Δυστυχώς, έχω παρατηρήσει σε πολλούς ανθρώπους, ιδίως μεγάλης ηλικίας, και ανεξάρτητα από το αν είναι γονείς ή όχι, μια έλλειψη κατανόησης σε σημείο αποστροφής προς τα μικρά παιδιά, και η μόνη εξήγηση για μένα είναι ότι προφανώς τα ζηλεύουν επειδή ο υπόλοιπος κόσμος βάζει πρώτα τις δικές τους ανάγκες - αν κανείς έχει άλλη, ας την πει!
 

Μηνύματα
5.115
Reaction score
7
...Μιλάμε για σχολείο...Για εμένα είναι απαράδεκτη αυτή η κίνηση...

ΥΓ.Κοντά στο σπίτι μου εχω εκκλησία και δεν με πολυνοιάζει...
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: Πρόστιμο σε σχολείο για ηχορύπανση!

Κι εγώ παιδί ήμουνα κι έπαιζα, αλλά δεν ενοχλούσα.
Γιατί έτσι με έμαθαν οι γονείς μου.
Θυμάμαι χαρακτηριστικά τον πατέρα να λέει: "Κωτσή μου, τώρα είναι μεσημέρι (ή βράδυ), και κάνουμε ησυχία"
Κι η μητέρα μου έλεγε: "Κων/νε είναι μεσημέρι, αν δεν θες να κοιμηθείς, διάβασέ ένα βιβλίο ή παίξε αλλά να κάνεις ησυχία".
Κι όλα αυτά παρόλο που ήμουνα ήσυχο παιδί.
Τόσο δύσκολο είναι να μάθουν οι σημερινοί γονείς τα παιδιά τους να σέβονται τη ζωή των άλλων;
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Αν δεν τα...αγαπησεις οσο ειναι μικρα κυριε Προεδρε...:happy_5:

Ελατε ρε σεις.
Πως κανετε ετσι?
Μικρα παιδια ειναι, δεν θα παιξουν?
Η εσεις οταν εισαστε μικρα το παιζατε μουγκα?
Μεχρι και για τον γειτονα του Κων/νου ακουσαμε παλι...:happy_5:

Ημαρτον βρε παιδια, παιδια ειναι!
 

Μηνύματα
7.461
Reaction score
3
ΦΑΣΑΡΙΑ = ΖΩΗ
ΜΟΥΣΙΚΗ = ΖΩΗ
αν θελετε ησυχια να πάτε στο νεκροταφείο :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 

Μηνύματα
5.784
Reaction score
14
Απάντηση: Πρόστιμο σε σχολείο για ηχορύπανση!

Δεν γίνεται να υπάρχει σχολείο και να μην υπάρχει φασαρία σχεδόν όλη την ημέρα.
Καλά, δεν μιλάω για τους εκπαιδευτικούς που τα τύμπανα και ο λαιμός είναι σε κακή κατάσταση από το καθημερινό....πρόγραμμα. Ειδικά όμως με την εισαγωγή του Ολοήμερου, είναι φυσικό να υπάρχει φασαρία και το μεσημέρι.
 

Μηνύματα
7.704
Reaction score
4
Έχω ένα γήπεδο μπάσκετ δίπλα απο το σπίτι, παραμελημένο απο το δήμο βεβαίως βεβαίως. Στο γήπεδο παίζουν οτιδήποτε άλλο, εκτός απο μπάσκετ. Και όταν παίζουν ποδόσφαιρο και χτυπάει η μπάλα στο συρματόπλεγμα, τρέμει όλο το σπίτι. Και η απάντηση των αναίσθητων γονιών είναι "παιδιά είναι να μην παίξουν"?? :mad_2:
Βαλε ηλεκτροφορα συρματοπλεγματα! :cool_4:
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Πρόστιμο σε σχολείο για ηχορύπανση!

.......Ζωή εντός οικιστικής περιοχής και νέκρα κατά τη διάρκεια της ημέρας δεν πάνε μαζί.

Δυστυχώς, έχω παρατηρήσει σε πολλούς ανθρώπους, ιδίως μεγάλης ηλικίας, και ανεξάρτητα από το αν είναι γονείς ή όχι, μια έλλειψη κατανόησης σε σημείο αποστροφής προς τα μικρά παιδιά, και η μόνη εξήγηση για μένα είναι ότι προφανώς τα ζηλεύουν επειδή ο υπόλοιπος κόσμος βάζει πρώτα τις δικές τους ανάγκες - αν κανείς έχει άλλη, ας την πει!
Δεν είναι ανάγκη να είναι νέκρα Μαρία, απλά οι θόρυβοι και οι ήχοι να είναι εντός λογικών ντεσιμπέλ.
Δεν νομίζω ότι υπάρχει έλλειψη κατανόησης προς τα μικρά παιδιά. Απλά ορισμένοι άνθρωποι θέλουν ηρεμία και ησυχία στην ζωή τους με αποτέλεσμα να δείχνουν μια αποστροφή προς κάθε τι που χαλάει αυτή την ηρεμία.

...Μιλάμε για σχολείο...Για εμένα είναι απαράδεκτη αυτή η κίνηση...
ΥΓ.Κοντά στο σπίτι μου εχω εκκλησία και δεν με πολυνοιάζει...
Γιατί Μάριε; Το σχολείο δεν εξαιρείται από την ηχορύπανση, ειδικά άμα ξεπερνά και κάποια όρια.
Όσο για εκκλησία, εγώ την έχω στα 5 μέτρα από το διαμέρισμά μου και δεν ενοχλεί ούτε η λειτουργία, ούτε η καμπάνα.
Αντίθετα με το ΓΑΪΔΟΥΡΙ τον από πάνω γείτονα με την μουσική του.
 


Μηνύματα
5.784
Reaction score
14
Απάντηση: Πρόστιμο σε σχολείο για ηχορύπανση!

Όσο ενοχλητικό και να είναι το φαινόμενο της "ηχορύπανσης" από το σχολείο, νομίζω ότι η κίνηση των μυνητών είναι παραλογισμός.
Δεν γίνεται να έχεις 100 παιδιά μέσα στο μεσημέρι και να ζητάς να κάνουν ησυχία ιδιαίτερα όταν έχουν και δραστηριότητες όπως Φυσική Αγωγη ή παιχνίδια στο προαύλιο.
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Εννοείται πως δεν μιλάω για ώρες πρωινές ή απογευματινές, αλλά για ώρες κοινής ησυχίας. 3 με 5 και 11 μέχρι πρωί. Όταν σου έρχονται για μπάλα στις 3 το μεσημέρι κυριακή και Σάββατο δηλαδη τι πρέπει να κάνεις???:mad_1:
 

Μηνύματα
7.704
Reaction score
4
Εννοείται πως δεν μιλάω για ώρες πρωινές ή απογευματινές, αλλά για ώρες κοινής ησυχίας. 3 με 5 και 11 μέχρι πρωί. Όταν σου έρχονται για μπάλα στις 3 το μεσημέρι κυριακή και Σάββατο δηλαδη τι πρέπει να κάνεις???:mad_1:
Παλι τα ιδια θα λεμε? Η νομιζεις οτι κανω πλακα?

Η λυση ειναι ηλεκτροφορο συρματοπλεγμα η ... Να κρυφτεις πισω απο τα ρολα και να τους πετας αυγα και ντοματες!

Ποσες φορες το εχω κανει εγω στο παλιο σπιτι που εμενα! Ουουουουου
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Παλι τα ιδια θα λεμε? Η νομιζεις οτι κανω πλακα?

Η λυση ειναι ηλεκτροφορο συρματοπλεγμα η ... Να κρυφτεις πισω απο τα ρολα και να τους πετας αυγα και ντοματες!

Ποσες φορες το εχω κανει εγω στο παλιο σπιτι που εμενα! Ουουουουου
:respect::respect:
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Άλλο πράγμα είναι το παιδί να βγει και να παίζει στο δρόμο μεσημεριάτικα - ούτε εγώ άφηνα τα δικά μου - και ιδίως το καλοκαίρι που ο κόσμος ησυχάζει, κι άλλο να θεωρείται ενόχληση το σχολείο, που στο κάτω-κάτω το τρίμηνο του καλοκαιριού δεν δουλεύει...

Τα παιδιά, μετά τη συγκέντρωση και την ακινησία στο μάθημα, χρειάζονται εκτόνωση. Δεν μπορώ να φανταστώ μαθητές νηπιαγωγείου και δημοτικού να κάνουν διάλειμμα ήσυχα, περπατώντας πάνω-κάτω στην αυλή και κουβεντιάζοντας σαν σπουδαστές ΙΕΚ, γιατί πολύ απλά δεν είναι στη φύση τους.

Επίσης, σχεδόν όλα τα σχολεία που γνωρίζω, τουλάχιστον τα δημόσια, βρίσκονται εντός του αστικού ιστού, κι έχουν γύρω-γύρω σπίτια. Δεν είχα διαπιστώσει ότι το ποσοστό των βαρηκόων επί του πληθυσμού είναι τόσο τεράστιο... Διαφορετικά πώς εξηγείται ότι κανείς μέχρι τώρα δεν είχε κάνει τέτοια κίνηση?

Πιθανολογώ ότι πρόκειται για ακίνητο που ανήκει από αντιπαροχή σε μία και μοναδική στριμμένη οικογένεια και κατοικείται από μέλη της, ή από ενοικιαστές της τους οποίους επηρεάζει, πολύ περισσότερο με δέλεαρ μερικές χιλιάδες ζεστά μετρητά ευρωπουλάκια (Αχ, Ανίτα!! Γι' αυτό έχεις τόσο μεγάλη επιτυχία... Ένα τεράστιο je t' aime έχουμε γίνει...)
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Πρόστιμο σε σχολείο για ηχορύπανση!

Αν δεν τα...αγαπησεις οσο ειναι μικρα κυριε Προεδρε...:happy_5:

Ελατε ρε σεις.
Πως κανετε ετσι?
Μικρα παιδια ειναι, δεν θα παιξουν?
Η εσεις οταν εισαστε μικρα το παιζατε μουγκα?
Μεχρι και για τον γειτονα του Κων/νου ακουσαμε παλι...:happy_5:

Ημαρτον βρε παιδια, παιδια ειναι!
Ποίος είπε ότι δεν αγαπάμε τα παιδιά, ή ότι δεν πρέπει να παίζουν;
Εγώ πάντως μικρός δεν το έπαιζα μούγκα αλλά δεν ενοχλούσα κιόλας.
Βλέπεις η διαφορά είναι στον άνθρωπο ακόμα και από μικρό παιδί.
Δεν έχει τύχει να θες να ησυχάσεις λίγο και να μην σε αφήνουν οι κόρες σου;

Όσο για τον γείτονα, (μια και χθες κοιμήθηκα στις 1.30 αφού τελείωσε την βραδυνή παράστασή του), θα ήθελες να έρθεις ένα απόγευμα ή και το βράδυ,
(θα σου βάλω και να δεις HD σε μπεζ τοίχο, τυχερέ :happy_5: ), να τον ακούσεις και να δεις μετά πως θα πας βραδυνή έξοδο ακόμα και στη Βαρυμπόμπη;
(Ωχ, κακιά λέξη είπα πάλι, αλλά τι να κάνω; εγώ φταίω;)

ΦΑΣΑΡΙΑ = ΖΩΗ
ΜΟΥΣΙΚΗ = ΖΩΗ
αν θελετε ησυχια να πάτε στο νεκροταφείο :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Από την άλλη, σκέφτεσαι να πάνε στο νεκροταφείο αυτοί που κάνουν φασαρία;
Θα σηκωθούν και θα φύγουν τρέχοντας οι πεθαμένοι :crazy_3: :crazy_3:
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Άλλο πράγμα είναι το παιδί να βγει και να παίζει στο δρόμο μεσημεριάτικα - ούτε εγώ άφηνα τα δικά μου - και ιδίως το καλοκαίρι που ο κόσμος ησυχάζει, κι άλλο να θεωρείται ενόχληση το σχολείο, που στο κάτω-κάτω το τρίμηνο του καλοκαιριού δεν δουλεύει...

Τα παιδιά, μετά τη συγκέντρωση και την ακινησία στο μάθημα, χρειάζονται εκτόνωση. Δεν μπορώ να φανταστώ μαθητές νηπιαγωγείου και δημοτικού να κάνουν διάλειμμα ήσυχα, περπατώντας πάνω-κάτω στην αυλή και κουβεντιάζοντας σαν σπουδαστές ΙΕΚ, γιατί πολύ απλά δεν είναι στη φύση τους.

Επίσης, σχεδόν όλα τα σχολεία που γνωρίζω, τουλάχιστον τα δημόσια, βρίσκονται εντός του αστικού ιστού, κι έχουν γύρω-γύρω σπίτια. Δεν είχα διαπιστώσει ότι το ποσοστό των βαρηκόων επί του πληθυσμού είναι τόσο τεράστιο... Διαφορετικά πώς εξηγείται ότι κανείς μέχρι τώρα δεν είχε κάνει τέτοια κίνηση?

Πιθανολογώ ότι πρόκειται για ακίνητο που ανήκει από αντιπαροχή σε μία και μοναδική στριμμένηοικογένεια και κατοικείται από μέλη της, ή από ενοικιαστές της τους οποίους επηρεάζει, πολύ περισσότερο με δέλεαρ μερικές χιλιάδες ζεστά μετρητά ευρωπουλάκια (Αχ, Ανίτα!! Γι' αυτό έχεις τόσο μεγάλη επιτυχία... Ένα τεράστιο je t' aime έχουμε γίνει...)
Σωμφωνώ και επαυξάνω. Νομίζω πάντως ότι, όσον αφορά το θέμα του συγκεκριμένου σχολείου, έχουμε άλλη μία διαστρέβλωση από τους δημοσιογράφους. Ο άνθρωπος μίλησε για τις ώρες κοινής ησυχίας (μετα τις 10:30 είπε νομίζω), που μαζεύεται κάθε καρυδιάς καρύδι, και φυσικά οι "δημοσιογράφοι" άρχισαν να λένε τα δικά τους...
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.495
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top