Πρόταση για ένα τίμιο 12" μεγάφωνο για subwoofer

Μηνύματα
34
Reaction score
12
Χαίρετε,

νέος στο φόρουμ και σκέφτηκα να γραφτώ για τον εξής λόγο: Έχω μια κυλινδρική κούτα sub Magnat της οποίας το μεγάφωνο είναι νεκρό. Γνωρίζετε να μου προτείνετε κάποιο μεγάφωνο για να το αντικαταστήσω;

Ευτυχώς γνωρίζω τι προδιαγραφές θέλω ακριβώς, 10 ίντσες, 100W στα 4Ω και επιθυμητό να μην έχει χαμηλό sensitivity. Το budget μου είναι χαμηλά, 15-20-30 ευρώ max. Κάθε πρόταση η σκέψη ευπρόσδεκτη!

Ελπίζω να έκανα ανάρτηση στο σωστό forum (σκέφτηκα στα μεγάφωνα αλλά εδώ μου φάνηκε πιο σωστό).

Σας υπερευχαριστώ!
 

Μηνύματα
34
Reaction score
12
Καθαρά πληροφοριακά, θα κοτσάρω από πίσω τον εξής ενισχυτή απο διαλυμένο sub home theater που συμβαίνει να έχω στα χέρια μου. Το Magnat sub μέχρι στιγμής ήταν τελείως σκέτο, μόνο μεγάφωνο χωρίς καν ένα παθητικό crossover. Πλέον θα έχει volume/crossover/phase. Αλλά χρειαζόμαστε και ένα μεγάφωνο. :)

denon.png
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.799
Reaction score
77.316
καλημέρα

δυστυχώς δεν πάει έτσι όπως νομίζεις
κάθε ''κούτα'' - καμπίνα (που μάλλον είναι αυτοκινήτου αν κατάλαβα σωστά) είναι κατασκευασμένη για να παίζει το μεγάφωνο που τοποθετείται...
τα 100watt και τα 4Ω είναι απλά ένα μέρος των τεχνικών χαρακτηριστικών του μεγαφώνου...τα οποία αφορούν τον ενισχυτή που το συνοδεύει και δεν λένε κάτι για την υπόλοιπη ''συμπεριφορά'' του

εφόσον έχεις χαμηλό μπάτζετ...γιατί δεν κοιτάς να πας το μεγάφωνο για επισκευή?
αν είναι νεκρό....λογικά κανένα πηνίο θα έχει κοπεί και με μια περιέλιξη θα είσαι οκ
 

K

kimon

Guest
Χαίρετε,

νέος στο φόρουμ και σκέφτηκα να γραφτώ για τον εξής λόγο: Έχω μια κυλινδρική κούτα sub Magnat της οποίας το μεγάφωνο είναι νεκρό. Γνωρίζετε να μου προτείνετε κάποιο μεγάφωνο για να το αντικαταστήσω;

Ευτυχώς γνωρίζω τι προδιαγραφές θέλω ακριβώς, 10 ίντσες, 100W στα 4Ω και επιθυμητό να μην έχει χαμηλό sensitivity. Το budget μου είναι χαμηλά, 15-20-30 ευρώ max. Κάθε πρόταση η σκέψη ευπρόσδεκτη!

Ελπίζω να έκανα ανάρτηση στο σωστό forum (σκέφτηκα στα μεγάφωνα αλλά εδώ μου φάνηκε πιο σωστό).

Σας υπερευχαριστώ!
Δοκίμασε πρώτα να το επισκευάσεις.Για δεκάιντσο με 15 ευρώ δες το Daewoo DS W10 στου Βενιέρη.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
12
καλημέρα

δυστυχώς δεν πάει έτσι όπως νομίζεις
κάθε ''κούτα'' - καμπίνα (που μάλλον είναι αυτοκινήτου αν κατάλαβα σωστά) είναι κατασκευασμένη για να παίζει το μεγάφωνο που τοποθετείται...
τα 100watt και τα 4Ω είναι απλά ένα μέρος των τεχνικών χαρακτηριστικών του μεγαφώνου...τα οποία αφορούν τον ενισχυτή που το συνοδεύει και δεν λένε κάτι για την υπόλοιπη ''συμπεριφορά'' του

εφόσον έχεις χαμηλό μπάτζετ...γιατί δεν κοιτάς να πας το μεγάφωνο για επισκευή?
αν είναι νεκρό....λογικά κανένα πηνίο θα έχει κοπεί και με μια περιέλιξη θα είσαι οκ
Ευχαριστώ για την απάντηση. Πολύ σωστά όσα γράφεις περι μελέτης και σχεδιασμού του συνόλου. Ξέρω ότι δεν θα παίξει βέλτιστα αλλά δεν με πειράζει. Όσο για το τρέχον μεγάφωνο, πίστεψε με είναι και ηλεκτρικα και μηχανικα για πέταμα!
[DOUBLEPOST=1564182962][/DOUBLEPOST]
Δοκίμασε πρώτα να το επισκευάσεις.Για δεκάιντσο με 15 ευρώ δες το Daewoo DS W10 στου Βενιέρη.
Ευχαριστώ @kimon, τέτοιες προτάσεις ψάχνω και λίγο πιο ακριβές. Για το μεγάφωνο που λες π.χ. δε γνώριζα την ύπαρξή του. Μπήκε στα υπ' όψιν και ανυπομονώ και για άλλες προτάσεις. Ειδικά αν είναι κάτι που το έχετε χρησιμοποιήσει κι όλας, ακόμα καλύτερα. :)
 

Μηνύματα
34
Reaction score
12
Αγαπητοί, μια τεράστια διόρθωση: Μόλις αφαίρεσα το παλιό μεγάφωνο για να το πετάξω, μέτρησα διάμετρο μεταλλικού πλαισίου και είναι 30,3mm συνεπώς 12 ίντσες! Ήταν πρεσαριστό μέσα στον κύλινδρο και με ξεγέλασε το χαρτόνι. Όλα τα υπόλοιπα ισχύουν το ίδιο, 100w, 4Ω, σχετικά καλή ευαισθησία. Προσπαθώ να αλλάξω τον τίτλο του νήματος αλλά προς το παρόν δεν βρίσκω τη λειτουργία. Αν μπορούσε κάποιος moderator να βοηθήσει θα το εκτιμούσα αφάνταστα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.205
Θα σου έλεγα να μην ασχοληθείς καθόλου με το έργο που σκέφτεσαι...
Με τα χρήματα που διαθέτεις φτάνεις μόνο φτηνές Κινέζικες κατασκευές, στην ουσία φτιαγμένες στην τύχη, με πολλή κακή απόδοση και χαμηλή ευαισθησία.
Για θέμα επισκευής του κατεστραμμένου, θα πετάξεις απλώς τα χρήματα σου, εκτός αν υπάρχει σαν ανταλλακτικό ακριβώς το ίδιο πηνίο, που όμως δεν θα είναι φτηνό.
Θα κοστίσει σαν περιέλιξη 30 ευρώ σίγουρα, και οι προδιαγραφές του μεγαφώνου πλέον δεν θα έχουν σχέση με τις αρχικές.

Αν παρόλα αυτά επιμένεις να συνεχίσεις, μία από τις φτηνότερες επιλογή είναι αυτή:
https://stokostos.gr/sbw-850-12-300w-8.html
 
Last edited:

Μηνύματα
34
Reaction score
12
Θα σου έλεγα να μην ασχοληθείς καθόλου με το έργο που σκέφτεσαι...
Με τα χρήματα που διαθέτεις φτάνεις μόνο φτηνές Κινέζικες κατασκευές, στην ουσία φτιαγμένες στην τύχη, με πολλή κακή απόδοση και χαμηλή ευαισθησία.
Για θέμα επισκευής του κατεστραμμένου, θα πετάξεις απλώς τα χρήματα σου, εκτός αν υπάρχει σαν ανταλλακτικό ακριβώς το ίδιο πηνίο, που όμως δεν θα είναι φτηνό.
Θα κοστίσει σαν περιέλιξη 30 ευρώ σίγουρα, και οι προδιαγραφές του μεγαφώνου πλέον δεν θα έχουν σχέση με τις αρχικές.

Αν παρόλα αυτά επιμένεις να συνεχίσεις, μία από τις φτηνότερες επιλογή είναι αυτή:
https://stokostos.gr/sbw-850-12-300w-8.html
Ευχαριστώ για την απάντηση! Αν ανεβάσω το budget μου στα 40-50ε μπορώ να βρω το "τίμιο" που ψάχνω;

Επίσης, ο ενισχυτής μου είναι 100W στα 4Ω. Αν δεν κάνω λάθος, είναι καλό η ισχύς του μεγαφώνου να είναι κοντά σε αυτή του ενισχυτή. Ισχύει; Αν ναι, γνωρίζεις τι ζητήματα δημιουργούνται από τη χαμηλή ισχύ του ενισχυτή σε σχέση με το μεγάφωνο; Αν και υποψιάζομαι ότι τα ζητήματα αυτά θα είναι αμελητέα μπροστά στο ότι συνδυάζονται κούτα/ενισχυτής/μεγάφωνο στην τύχη...

EDIT: μόλις είδα ότι το μεγάφωνο που προτείνεις αναφέρει 400W peak οπότε δε θα είναι και τόσο μεγαλύτερη η "πραγματική" ισχύς του. Παρ' όλα ταύτα θα με ενδιέφερε μια απάντηση στην ερώτηση περί κακού ταιριάσματος ισχύος μεγαφώνου ενισχυτή (μεγάφωνο > ενισχυτής).
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.205
Να στο πω με απλά λόγια...
Σου έχει ξεμείνει μια κούτα από αυτοκινητάδικο υπογούφερ και ψάχνεις να κάνεις τι;
Να ταιριάξεις όλα τα υπόλοιπα στηριζόμενος επάνω σε μια σκέτη ξυλοκατασκευή με ελάχιστο κόστος;

Η ισχύς που αναφέρεται σε ένα μεγάφωνο της κατηγορίας που συζητάμε δεν είναι για να λαμβάνεται σοβαρά υπόψιν.
Οι σοβαρές εταιρίες ακολουθούν τις σταθερές προδιαγραφές για την πρόσληψη ισχύος ενός μεγαφώνου.
Υπάρχουν η IEC 17.1 και η 17.3. Αυτές έχουν να κάνουν με τον χρόνο και το φάσμα του προγράμματος που τροφοδοτείται το μεγάφωνο.
Ένα 12ιντσο Scanspeak των 225 ευρώ, για παράδειγμα, σύμφωνα με την 17.3, (δηλαδή μέγιστη ισχύς που δίνεται στα άκρα του μεγαφώνου για χρόνο 1 λεπτό χωρίς να προκληθούν μόνιμες βλάβες), αντέχει 350 watts.
Είναι εντελώς απίθανο το φτηνοκινέζκο να αντέχει παραπάνω. Προφανώς αναφέρεται σε μέγιστες κορυφώσεις ισχύος για ελάχιστο χρονικό διάστημα.
 


Μηνύματα
34
Reaction score
12
Να στο πω με απλά λόγια...
Σου έχει ξεμείνει μια κούτα από αυτοκινητάδικο υπογούφερ και ψάχνεις να κάνεις τι;
Να ταιριάξεις όλα τα υπόλοιπα στηριζόμενος επάνω σε μια σκέτη ξυλοκατασκευή με ελάχιστο κόστος;

Η ισχύς που αναφέρεται σε ένα μεγάφωνο της κατηγορίας που συζητάμε δεν είναι για να λαμβάνεται σοβαρά υπόψιν.
Οι σοβαρές εταιρίες ακολουθούν τις σταθερές προδιαγραφές για την πρόσληψη ισχύος ενός μεγαφώνου.
Υπάρχουν η IEC 17.1 και η 17.3. Αυτές έχουν να κάνουν με τον χρόνο και το φάσμα του προγράμματος που τροφοδοτείται το μεγάφωνο.
Ένα 12ιντσο Scanspeak των 225 ευρώ, για παράδειγμα, σύμφωνα με την 17.3, (δηλαδή μέγιστη ισχύς που δίνεται στα άκρα του μεγαφώνου για χρόνο 1 λεπτό χωρίς να προκληθούν μόνιμες βλάβες), αντέχει 350 watts.
Είναι εντελώς απίθανο το φτηνοκινέζκο να αντέχει παραπάνω. Προφανώς αναφέρεται σε μέγιστες κορυφώσεις ισχύος για ελάχιστο χρονικό διάστημα.
Στην ερώτησή σου θα έλεγα ότι προσπαθώ να βρώ ένα μεγάφωνο χαμηλού κόστους που να ταιριάζει με τον ενισχυτή μου κυρίως στην ισχύ. Το χαμηλό κόστος ακριβώς επειδή θα μπει σε μια φτηνή κούτα που δεν έχουμε ιδέα αν θα ταιριάζει οτιδήποτε με οτιδήποτε άλλο, δηλαδή θα χρειαστεί και λίγη τύχη για αποτέλεσμα που να παλεύεται.

Χρήσιμες οι πληροφορίες που παραθέτεις περι ισχύος και τρόπου μέτρησης. Καθαρά θεωρητικά όμως ήθελα να σε ρωτήσω, αν έχω ένα σωστά μετρημένο 100ρι και ενα σωστά μετρημένο 400ρι (οι "νορμαλ" μετρησεις και οχι peak εννοείται) το δεύτερο θα παίξει το ίδιο καλά με έναν 100ρη ενισχυτή; Αν όχι, ποιό θα είναι το πρόβλημα;
[DOUBLEPOST=1564247874][/DOUBLEPOST]
Πάρτε αυτό το renegade και πιείτε του το αίμα...
Ευχαριστώ για την πρόταση! Καταθέτω το δισταγμό μου όμως για το ότι είναι 300ρι και έχω 100ρη ενισχυτή όπως έκανα και με το φίλο PeterMeni. Ίσως στο σενάριο που βρίσκομαι να παίζει ελάχιστο η και μηδενικό ρόλο βέβαια η διαφορά στην ισχύ...
 

gid

Μηνύματα
7.374
Reaction score
8.612
Αυτό που πρέπει να σε ανησυχεί είναι το (εγγυημένα κακό) ταίριασμα καμπίνας και μεγαφώνου, αλλά στο είιπαν ήδη και το προσπέρασες στο τσάκ-μπαμ οπότε...

Να σου πω κι αυτό που διακαώς ρωτάς: ΔΕΝ υπάρχει πρόβλημα που ο ενισχυτής είναι 100 βατ και το μεγάφωνο 300. Απλα δεν θα πάρεις όλα τα ντεσιμπέλ που μπορεί να δώσει το μεγάφωνο.
 
Last edited:


Μηνύματα
34
Reaction score
12
Να σου πω κι αυτό που διακαώς ρωτάς: ΔΕΝ υπάρχει πρόβλημα που ο ενισχυτής είναι 100 βατ και το μεγάφωνο 300. Απλα δεν θα πάρεις όλα τα ντεσιμπέλ που μπορεί να δώσει το μεγάφωνο.
Είμαι σίγουρος ότι παλαιότερα έχω διαβάσει ότι πρέπει να μην είναι χαμηλά η ισχύς του ενισχυτή για το μεγάφωνο, αλλά κοντά και ίσως και ελάχιστα παραπάνω! Δε θυμάμαι όμως που το είχα διαβάσει και τι πρόβλημα δημιουργείται ακριβώς όταν είναι χαμηλά (όχι σχετικό με τα μέγιστα ντεσιμπέλ).
[DOUBLEPOST=1564262609][/DOUBLEPOST]
Ο γνωστός μάστορας ηλεκτρονικών παρουσιάζει εδώ μια κατασκευή ηχείου (πάνω στο δικό σου πνεύμα) με το δωδεκάιντσο Daewoo DS W12 (15 ευρώ κι αυτό).Δεν χάνεις και τίποτε αν τον ρωτήσεις. https://www.eastelectronics.gr/κατασκευη-monitor-daewoo-sp/
Ευχαριστώ @kimon, για να το επιλέξει το μαστόρι σαν τελείως budget λύση κάτι θα ξέρει. Ίσως πάρω κι εγώ αυτό τελικά, και ο Βενιέρης είναι δίπλα μου.

Ο μάστορας το περιγράφει ως "ενα μαλακο μεγαφωνο με αρκετα μπασσα και ενα επισης δυνατο driver" οπότε ειναι πιθανό να είναι καλη λύση για subwoofer.
 
Last edited:


gid

Μηνύματα
7.374
Reaction score
8.612
Είμαι σίγουρος ότι παλαιότερα έχω διαβάσει ότι πρέπει να μην είναι χαμηλά η ισχύς του ενισχυτή για το μεγάφωνο, αλλά κοντά και ίσως και ελάχιστα παραπάνω! Δε θυμάμαι όμως που το είχα διαβάσει και τι πρόβλημα δημιουργείται ακριβώς όταν είναι χαμηλά (όχι σχετικό με τα μέγιστα ντεσιμπέλ).
Περίφημα. Ακολούθησε λοιπόν αυτό που σίγουρα κάπου κάποτε είχες διαβάσει και έλεγε για κάποιο πρόβλημα, και ψάξε για ένα μεγάφωνο 90-95 βατ.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
12
Περίφημα. Ακολούθησε λοιπόν αυτό που σίγουρα κάπου κάποτε είχες διαβάσει και έλεγε για κάποιο πρόβλημα, και ψάξε για ένα μεγάφωνο 90-95 βατ.
Πιο πάνω είχα πει "καθαρά θεωρητικά όμως ήθελα να σε ρωτήσω..." σχετικά με το θέμα. Συνεπώς δεν έχει να κάνει τόσο πολύ με το τι θα κάνω τελικά, αφού σύμφωνα με αυτα που λέτε καταλαβαίνω πως υπάρχουν πολύ πιο σημαντικοί αστάθμητοι παράγοντες που μπορεί να είναι προβλήματα. Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ για την υπόδειξη.
[DOUBLEPOST=1564263797][/DOUBLEPOST]
Για ζήτα του μια μέτρηση απόκρισης συχνότητας, αν έχει.
Ίσως το κάνω, αλλά πως μπορεί να είναι χρήσιμη μια τέτοια μέτρηση;
[DOUBLEPOST=1564264111][/DOUBLEPOST]Αισθάνομαι την ανάγκη να μοιραστώ μαζί σας τρέχουσα κατάσταση "κούτας" :D

upload_2019-7-28_0-46-7.png


Περισσότερο για υπερμεγέθες κυλινδράκι από χαρτί υγείας μοιάζει αυτή τη στιγμή. Το μεγάφωνο ήταν πρεσαριστό μπροστά και αναγκάστηκα να τη σκίσω για να το αφαιρέσω. Θα πάει ξυλουργείο για αφαίρεση 1.5cm από τη μια πλευρά έτσι ώστε να έρθει να ισιώσει και πάλι. Ποιός ξέρει, μπορεί η αλλαγή διάστασης να την κάνει να ταιριάξει πιο καλά με το μεγάφωνο που θα βάλω. :) Α, και η μοκέτα έχει φύγει και θα βαφτει με μαύρο spray ghetto style. Ωμά πράματα.
 
Last edited:

Μηνύματα
34
Reaction score
12
Περίφημα. Ακολούθησε λοιπόν αυτό που σίγουρα κάπου κάποτε είχες διαβάσει και έλεγε για κάποιο πρόβλημα, και ψάξε για ένα μεγάφωνο 90-95 βατ.
Αυτός ο διάλογος έγινε μόλις τώρα. Δεν αποδεικνύει τίποτε, αλλά κινεί υποψίες νομίζω.

upload_2019-7-28_1-6-3.png


Πρόκειται για μηχάνημα των 70s το οποιο ειναι απλα διαστημικό και εχω παρακαλεσει το θειο μου να μου το κληρονομησει. :) Η Marantz έβαλε nominal 20watt ηχεια και nominal 22.5watt ενισχυτη. Ενδιαφέρον ε;

Κάποια στιγμή αλλάξαμε τα γούφερ γιατι διαλύθηκαν και βάλαμε κατοστάρια, πάλι καλά παίζει αλλά δεν μπορώ να κάνω σύγκριση με την πρότερη κατάσταση φυσικά...

Γνωρίζει κανείς αν το να έχεις λιγα watt ενισχυτή και πολλά watt μεγάφωνο δημιουργεί κάποιο πρόβλημα πέρα από το ότι δεν παίρνεις όλη την ένταση που θα μπορούσες από το μεγάφωνο; Θα με ενδιέφερε να ακούσω τις σκέψεις σας.
 

Μηνύματα
21
Reaction score
16
Γιατι δεν επισκευαζεις το πηνίο αν καηκε;;;
μεχρι 30-40 ευρω αξιζει αξιζει η επισκευή
 

Μηνύματα
34
Reaction score
12
Γιατι δεν επισκευαζεις το πηνίο αν καηκε;;;
μεχρι 30-40 ευρω αξιζει αξιζει η επισκευή
Γεια σου @taxiarhis80, το μεγάφωνο είχε πραγματικά τα χάλια του, μηχανικά είχε χτυπηθεί και έκανε χρατς χρουτς οταν το κινούσες με το χέρι. Πολλές φορές δε, έμενε κολλημένο μέσα. Με πολύμετρο έπαιρνα άπειρη DC αντίσταση. Συνεπώς με τα χρήματα αυτά που αναφέρεις σκέφτηκα να πάρω ένα καινούριο μεγάφωνο "ατσαλάκωτο" αντί να φτιάξω το σαράβαλο. :)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.214
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top