1. Καλώς ήρθατε στο AVsite! Ελάτε στην παρέα μας κάνοντας εγγραφή!
    Απόκρυψη ανακοίνωσης

Πρόταση για αγορά ποδηλάτου

Συζήτηση στο φόρουμ 'ΛΟΙΠΑ ΘΕΜΑΤΑ' που ξεκίνησε από το μέλος ludvihoscar, στις 13 Ιουνίου 2018 at 20:30.

1. ludvihoscar

Γεια σας φιλοι μου.

Μετά από χρόνια καθεστηκυία ζωή, αποφάσισα να βάλω τον αθλητισμό στη ζωή μου.

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο ποδήλατο για εκγύμναση κοντά/μέσα στην πόλη? Με ενδιαφερουν αρχικα ευθειες πορειες και αυτο που με προβληματιζει ειναι η σελα του. Τν τελευταια φορα που εκανα ποδηλατο, πριν 4-5 χρονια, το παρατησα λογω της αβολης σελας.

Μπατζετ 200-300 ευρω. Τωρα για τυπο ποδηλατου, περιμενω απο εσας να διαλεξετε μιας και ειμαι ασχετος. Mountain πιστευω πως θα κανει, ή μηπως οχι;

#1 ludvihoscar, 13 Ιουνίου 2018 at 20:30
    Last edited: 13 Ιουνίου 2018 at 20:38
  2. vinyllover

Καλησπέρα, τα πιο σημαντικά που προσέχουμε στην αγορά ποδηλάτου είναι τα εξής
    1. Το μέγεθος.να είναι το σωστό
    2. Σκελετός αλουμινίου.
    3. να έχει τουλάχιστον 27 ταχύτητες γιατί σαν αρχάριος θα τις χρειαστείς.

Η σέλα είναι κάτι που αλλάζει.κανεις δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι θα "ταιριάξετε"

Αν είσαι υπέρβαρος θα σου πρότεινα mountain bike.
    Αν όχι city bike.με αυτό θα αγαπήσεις τη ποδηλασία.
    Από μάρκες με τα λεφτά που διαθέτεις θα πρότεινα ideal.καλη σχέση τιμής απόδοσης.
    Θα κοίταγμα και στα μεταχειρισμένα.
    Όχι από praktiker και supermarket!!!
    Ελπίζω να βοήθησα...

ludvihoscar, mazdamx5 and dapost like this.
  3. ludvihoscar

Ευχαριστω πολυ φιλε μου για την βοηθεια.

Απο μεγεθος, τι εννοεις? Ειμαι 1.63 και 73 κιλα. Τι μεγεθος ποδηλατου πρεπει να κοιταξω ώστε να μην πανε στραφι τα λεφτα μου?Αν υπαρχει καποιο συγκεκριμενα που να πιστευες οτι μου κανει και ειναι μεσα στο μπατζετ μου, αντε κ λιγο ακριβοτερο, θα ηθελα να το προτεινεις.

Ενα πραγμα που δεν γνωριζα, ηταν η κατηγορια city bike. Μαλλον εκει θα πρεπει να εστιασω τελικα.

Ideal σκεφτομουν κι εγω μιας και αυτη ειχα ουαν ημουν παιδακι και δεν ξερω κιολας και καμια αλλη.

Καπου το διαβασα αυτο : Aυτο που θελω να αποφυγω, ειναι να παρω ενα φθηνο και κακο ποδηλατο που θα με απογοητευσει και μου δημιουργηθει η εντυπωση πως ετσι ειναι ολα. Και στο τελος παρατησω το χομπι.

Δεν θελω να απογοητευτω. Αν νομιζετε πως πρεπει να ανεβω σε μπατζετ, πειτε μου και θα το προσπαθησω.

#3 ludvihoscar, 13 Ιουνίου 2018 at 22:36
    Last edited: 13 Ιουνίου 2018 at 22:43
  4. vinyllover

Κοίταξε αν σκοπεύεις να το πάρεις από κατάστημα θα σου πει και ο υπάλληλος για το μέγεθος.Αν γκουγκλάρεις ''υπολογισμός μεγέθους ποδηλάτου'' θα βρεις σχετικά θέματα πολλά.είναι ένας τύπος που σε συνάρτηση με το ύψος σου και το μήκος των χεριων σου βγάζει το μέγεθος του ποδηλάτου.
    μάλλον είσαι σε small-medium αλλά εταιρια με εταιρια διαφερει

το city είναι ένα τρεκινγκ χωρις αναρτηση και με σχετικά λεπτά ελαστικά.Το αποτέλεσμα είναι οτί δεν κουβαλάς και το βαρος της ανάρτησης(1-1.5 kg) και λόγω ελαστικών κινείσαι πιο γρήγορα. έχεις αμεσότητα στο τιμόνι καιθα ευχαριστηθείς ποδηλασία.
    Με την προυπόθεση οτί θα κινείσαι μόνο σε ασφαλτο και αφού ΔΕΝ είσαι υπέρβαρος παίρνεις σιτυ

παράδειγμα

https://d.scdn.gr/images/sku_main_images/014483/14483150/20180329133347_ideal_cityrun_28_2018.jpeg

μπορει να βρεις στοκ σε μοντέλο του 2017 και να το πάρεις 50 ευρω φθηνότερα.Εγω θα το έπαιρνα με κλειστά τα μάτια.
    https://www.skroutz.gr/s/14483150/Ideal-Cityrun-28-2018.html

ludvihoscar likes this.
  5. ludvihoscar

Επειδη ειμαι εντελως ασχετος, λεω να το παρω. Ομορφο ειναι, small θα το παρω για να ανεβαινει και η γυναικα που ειναι 1.60 (1.63 εγω, στο small πεφτω αποτι ειδα διαβαζοντας το ''υπολογισμός μεγέθους ποδηλάτου' που μου προτεινες.

Αν εχεις κανενα αλλο να προτεινεις, καλως. Αλλιως, λεω να παρω αυτο!!!

Και παλι σε ευχαριστω :)
    Auto merged
    Που μπορω να βρω στοκ με 50 ευρω κατω? Στο ιντερνετ?

6. vinyllover

Παρακαλώ,δεν κάνει τίποτα;)
    Πας σε 2-3 καταστήματα που φέρνουν ideal, ρωτάς τιμή,αν έχουν περσινό μοντέλο και παζαρευεις τιμή.
    Παίρνεις δώρο φωτάκια και Σταντ και φεύγεις.
    Εκεί θα σου πουν και για το μέγεθος και τις ρυθμίσεις.
    Δεν ψωνίζουμε από ιντερνέτ.πρεπει να δοκιμάσετε το μέγεθος.
    Καλές αγορές και ενημέρωσε μας:)

ludvihoscar likes this.
  7. ludvihoscar

Δεν εχω λογια. Καλο σου βραδυ. Να περιμενετε νεα μου!

vinyllover likes this.
  8. ludvihoscar

Καποια αλλη προταση, εστω και λιγο ακριβοτερη???

9. mazdamx5

whyte stirling

10. ludvihoscar

https://www.tsirikosbikes.gr/kona-dew-city-2018.html Αυτο ειναι καλυτερο απο το ideal cityrun? Αξιζει τα παραπανω λεφτα?
    Auto merged
    Οχι, δεν διαθετω τοσα πολλα. Δυστυχως.

11. Νίκος Τεγόπουλος

Νίκος Τεγόπουλος Επίτιμο μέλος

..εάν μου επιτρέπει ο φίλος που άνοιξε το θέμα: μπορεί κάποιος να συνδυάσει ένα ποδήλατο πόλης, αλλά να μπορεί παράλληλα να το χρησιμοποιεί και έξω από αυτή, δηλαδή να κάνει ποδηλασία αρκετών χλμ, θα μπορούσε, αγοράζοντας κάποιο μοντέλο, να το κάνει; Υπάρχει μοντέλο που να συνδυάζει τα δύο αυτά πράγματα;

ludvihoscar likes this.
  12. ludvihoscar

Kαι κατι αλλο ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ. Επειδη λογικα, αυριο κιολας θα παω να παραγγειλω το ideal cityrun 2018... Σε περιπτωση που θα χρειαστει η γυναικα μου να το χρησιμοποιει σια να πηγαινει το παιδι στο σχολειο, υπαρχει καποια λυση? Σχαρα? Καλαθι μεταφορας παιδιου? Το παιδι θα πηγαινει πρωτη δημοτικου, υπολογιστε περι τα 20 κιλα.

13. vaggt

Ρωτάς κατευθείαν στο μαγαζί. Καλάθι για πρωτη δημοτικού Χμ νομίζω ότι ειναι για μικρότερες ηλικίες, λογικά κάποιο τέτοιο καθισματάκι σου κάνει

https://www.houtasbikes.gr/polisport-groovy-black-carrier-mounting.html/ (αλλά θέλει και σχάρα)

ludvihoscar likes this.
  14. ludvihoscar

Καλά τα λες. Κριμα δεν είναι να χαλάσω ένα ποδήλατο βάζοντας σχαρα και καθισματάκι? Θα προτιμούσα να πάρω στη σύζυγο ένα ποδήλατο με 100 € και να κάνει με εκεινο τη δουλειά της.

15. Ntinos72

Το προβλημα της αβολης σελλας θα ξεπεραστει με ενα κολαν που έχει pads.
    Eπισης, υπαρχουν διαφορα ειδη σελων, δεν εχουμε ολοι την ιδια ανατομια απο κατω μας

Παιδι πανω στο ποδηλατο με αναβατη μη εμπειρο (και δη) πρωτης δημοτικου παιδακι, το ξεχνας και δεν το αναφερεις ξανα.

Να παρεις αυτο που σου αρεσει περισσοτερο στο ματι (ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΣΩΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ) και ειναι εντος budget. Υπολογισε εκτος του κολαν και ενα κρανος

Υπαρχουν πολλα καταστημα που πουλανε ποδηλατα, υπαρχουν καλα και κακα, με καλο μηχανικο και αλλα με κακο, υπαρχουν καποια που πληρωνεις μετρητα και αλλα με καποιες ευκολιες. Μην βιαστεις

mazdamx5 likes this.

Μοιραστείτε τη σελίδα