Πρόταση για ηχεία PC+Turntable

Μηνύματα
82
Reaction score
70
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Πρόσφατα ξαναήρθε στα χέρια μου ένα SL1210 MK2 και έχω πάρα πολύ προβληματιστεί πως θα συνδυάσω και αυτό και το PC μου με τα ίδια ηχεία

Σας παραθέτω τι έχω διαθέσιμο και θα ήθελα την γνώμη σας για το τι μπορώ να κάνω

1)Marshal Stanmore
2)Creative SoundBlaster USB soundcard
3)SL1210 με Λαμπάτο Phono (ebay one όχι τίποτα απογειωτικό)
4)μικτη Stanton (έχω συνδέσει πάνω πικάπ και pc και με βολεύει απίστευτα για volume control)

Παράλληλα διαθέτω και ένα ζευγάρι M Audio Studiophile AV40 που έχω στο πισι της γυναίκας αλλά τα βγάζω αμα χρειαστεί

Δεδομένου ότι το Stanmore δεν κάνει για αυτή την δουλειά (υποθέτω) σκέφτομαι να κάνω μία μικρή επένδυση (μαξ 300-400 ευρώ άντε και 500 αν είναι να μην ξαναασχοληθώ) και έχω τις παρακάτω ιδέες

1)Μεταχειρισμένο Stereo Amplifier και ένα ζευγάρι ηχεία (πχ Dali Zensor)
2)Yamaha HS5
3)Κρατάω τα Maudio και δίνω τα λεφτά για ένα Sub για να τα συμπληρώσει
4)Edifier S2000 Pro (έχουν και BT)

Επιπλέον Λεπτομέρειες

1) Ο Χώρος είναι μικρός (περίπου 12 τμ) dedicated γραφεία μέσα και υπολογιστές
2) Θέλω ένταση κάποιες φορές αλλά ποιο πολύ με ενδιαφέρει η ποιότητα και το μπάσο
3) Μουσικά ακούσματα -->Hip Hop,Psychedelic (ναι είμαι τέτοιος!), Metal , γενικά γρήγορα μπασάτα κομμάτια
4) Sources -> Tidal,iTunes,Spotify από κινητό κυρίως,Turntable, αρχεία Flac με Foobar από το PC
5) Αν υπάρχει κάτι που να έχει και wifi με AirPlay θα πάρει πολλά + στην προτίμηση
6) Το WAF είναι σε χαμηλά επίπεδα (όχι αρνητικό ακόμα) γιατί το έχω ξεσκίσει ήδη οπότε ότι πάρω δεν πρέπει να φωνάζει ότι χάλασα και άπειρα (Τρομερό κριτήριο έ?)

Ελπίζω να μην είναι πολύ δύσκολο (ναι ξέρω, δεν ξέρω τι θέλω ακριβώς γι αυτό ρωτάω εδώ!)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας

Νίκος
 

Μηνύματα
121
Reaction score
41
Ακούω γενικά καλά λόγια για τα Audioengine. https://audioengineusa.com/ Νομίζω αξίζει τον κόπο να τα εξετάσεις. Εγώ παλιότερα είχα τα aktimate mini, τα οποία πούλησα για να πάω σε ενισχυτή με ηχεία που πάντα ήθελα. Παρόλο που πήρα αξιόλογα κομμάτια (Nad 356bee+ Monitor audio Bx2), μπορώ να πω ότι μου λείπει συχνά το αποτέλεσμα που είχα τότε.

Φιλικά
Ηλίας
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.655
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top