Πρόταση για ηχοσύστημα σε Terios

Μηνύματα
11
Reaction score
0
Καλησπέρα φόρουμ,

Θέλω να αλλάξω ένα ηχοσύστημα που έχω στο Terios μου (1.3 98 model) γιατί είναι εντελώς μάπα από πλευράς ήχου.
Παλαιώτερα είχα ένα Alpine (δεν θυμάμαι μοντέλο), πλήρες με ηχεία και είμουν απόλυτα ικανοποιημένος αλλά δεν θυμάμαι το μοντέλο, πούλησα και το αυτοκίνητο...

Όσον αφορά το οικονομικό θέλω κάτι φτηνό. Η μουσική που ακούω είναι ροκ αν παίζει ρόλο στην επιλογή.
Επίσης επειδή το Terios κάνει πολύ θόρυβο στην εθνική θέλω να μπορώ να το έχω λίγο δυνατά ώστε να μην ακούγεται ο κινητήρας χωρίς να παραμορφώνει ο ήχος.

Πρέπει οπωσδήποτε να παίρνει και USB και αν παίζει και DVD (mp3) ακόμη καλύτερα.

Σε σχέση με το οικονομικό ψάχνω κάτι όσο το δυνατόν σε χαμηλές τιμές. Δεν ξέρω τι παίζει με τιμές για αυτό και δεν προτίνω κάτι.

Υπάρχει κάποια πρόταση;

Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
489
Reaction score
0
Γιάννη,τα περισσοτερα radio-cd πλεον έχουν θύρα USB και υπάρχουν αρκετες οικονομικές επιλογές.
Λίγα ειναι αυτα όμως που διαβάζουν και DVD και είναι φυσικά ακριβότερα.
Ποσα χρηματα διαθέτεις περίπου?
Θα αφήσεις τα εργοστασιακά μεγάφωνα?
 

Μηνύματα
11
Reaction score
0
Γειά σου Κώστα,

Τα μεγάφωνα θα τα αλλάξω οπωσδήποτε μιας και αυτά είναι το μεγάλο πρόβλημα. Σχετικά με το οικονομικό, γύρω στα 400 ευρώ υπολογίζω.

Ευχαριστώ

Γιάννη,τα περισσοτερα radio-cd πλεον έχουν θύρα USB και υπάρχουν αρκετες οικονομικές επιλογές.
Λίγα ειναι αυτα όμως που διαβάζουν και DVD και είναι φυσικά ακριβότερα.
Ποσα χρηματα διαθέτεις περίπου?
Θα αφήσεις τα εργοστασιακά μεγάφωνα?
 

Μηνύματα
489
Reaction score
0
Εκανα μια μικρή έρευνα σχετικά με το αυτοκινητο σου αλλα δεν βρήκα τη διάσταση που έχουν τα εργοστασιακά σου μεγάφωνα.
Σε κάθε περίπτωση ένα radio cd-mp3-usb κοστίζει γύρω 150-200 ευρώ,ενώ ένα καλό ζευγάρι μεγαφώνων γύρω στα 150ευρώ .
Αρά μαζί με φίσα ISO και την τοποθέτηση των μεγαφώνων,το εν λόγω συστηματάκι θα κοστίσει περί τα 400 ευρώ .
 



Μηνύματα
489
Reaction score
0
Και εαν θέλεις κατι πιο ακριβό και κλασσικό,που να μπορεί να διαχειρίζεται iPOD και να έχει όθονη 2 γραμμων πάμε στο Alpine 9882Ri:
 

Attachments


Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Πρόταση για ηχοσύστημα σε Terios

Γιάννη, καλώς ήρθες!!

Οι πηγές που σου αναφέρει ο Κωστής είναι ό,τι πρέπει για τις προδιαγραφές που θέτεις.

Να βοηθήσω λίγο στο θέμα των ηχείων.
Το Terios σου (1ης γενιάς) έχει στις πόρτες θήκες για 16.5άρι midbass
Αλλά θα πρέπει να προσέξεις να είναι ρηχό γιατί δεν έχει μεγάλο βάθος η πόρτα.
Επέλεξε οπωσδήποτε διαιρούμενο μπροστινό (με ξεχωριστά tweeter που θα προσαρμόσεις στο ταμπλό ή το τριγωνάκι του καθρέπτη στην πόρτα)


Αναλυτικά:
Τα μπροστινά μπορούν να είναι 165mm διάμετρο και βάθος 60mm
Τα πίσω μπορούν να είναι 165mm διάμετρο και βάθος 45mm.

ΜΗ βάλεις πίσω ηχεία.
Αποσύνδεσέ τα από την πηγή αν υπάρχουν.
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Απάντηση: Πρόταση για ηχοσύστημα σε Terios

Eιναι σημαντικο μειονεκτημα η ρηχη πορτα.
Οχι μονο λογω του περιορισμου στην επιλογη ηχειου αλλα και στα λιγα λιτρα που θα εχει πισω του.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.431
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top