Πρόταση για ψηφιακό εγγραφέα;

Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
Ψάχνομαι να αγοράσω έναν ψηφιακό εγγραφέα (digital recorder) για να ριπάρω βινύλιο κυρίως.

Μέχρι σήμερα χρησιμοποιούσα μία κάρτα ήχου ADC της MOTU, που τη συνέδεα σε Η/Υ και έγγραφα απευθείας στον υπολογιστή.

Κατόπιν χωροταξικής τροποίησης, αυτό δεν είναι πλέον δυνατόν και είπα να αγοράσω ένα φορητό εγγραφέα.

Τα βασικά στοιχεία που θέλω είναι να λειτουργεί με μπαταρία, να έχει φυσικά είσοδο για στερεοφωνικό σήμα line που θα του στέλνω από το phono stage, να γράφει σε κάρτα SD και φυσικά να γράφει WAV 24/192 η 24/96.

Βλέπω κάποια φορητά των εταιρειών ZOOM, TASCAM κλπ γύρω στα 200 ευρώ.

Έχει κανένας σχετική εμπειρία για την ποιότητα ηχογράφησης;
 

TGD

Μηνύματα
7.169
Reaction score
7.201
Με το Tascam DR-05X νομίζω ότι θα είσαι μια χαρά:
Εγώ έχω χρησιμοποιήσει Marantz και Tascam για αυτή του δουλειά. Στην πράξη τα Tascam αποδείχθηκαν τα πιο αξιόπιστα στην (κακο)μεταχείριση από τους φοιτητές.
 

Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
Με το Tascam DR-05X νομίζω ότι θα είσαι μια χαρά:
Εγώ έχω χρησιμοποιήσει Marantz και Tascam για αυτή του δουλειά. Στην πράξη τα Tascam αποδείχθηκαν τα πιο αξιόπιστα στην (κακο)μεταχείριση από τους φοιτητές.
Το 05 πάει μέχρι 16/44.1. Ήθελα μεγαλύτερη ανάλυση.

Κάτι τέτοιο ας πούμε;


Θα έχουν καλή ποιότητα ήχου λες;
 
Last edited:

TGD

Μηνύματα
7.169
Reaction score
7.201
Το DR-100 το έχω χρησιμοποιήσει και για ψηφιοποιήση βινυλίων. Έχει καλύτερα υλικά μέσα, αλλά κι ένα σωρό επιπλέον πράγματα για επιτόπιες ηχογραφήσεις (πχ ενσωματωμένα PZM μικρόφωνα πέρα από τα καρδιοειδή).
Το DR-60 δεν το ξέρω καθόλου. Φαίνεται ενδιαφέρουσα κατασκευή, αλλά η βασική της χρήση είναι η ηχογράφηση για φιλμ.

Δυστυχώς τα οικονομικά μηχανήματα της Tascam για home studio (κατί κονσολίτσες 8κάναλες με ενσωματωμένο εγγραφέα) δεν είναι 24μπιτες.

Αν θες να ανέβεις, υπάρχει και το τετρακάναλο DR-40X. Αυτό ηχογραφεί αυτόματα το ίδιο σήμα -6 ή -12 db χαμηλότερα στα άλλα δύο κανάλια, ώστε αν περάσεις την κορυφή να το σώσεις από τη δεύτερη κόπια.

Έχω την εντύπωση ότι όλα τα νέα μοντέλα (με το X στο τέλος) έχουν USB Audio interface, που σημαίνει ότι μάλλον θα μπορείς να τα συνδέεις και κατ' ευθείαν με τον Η/Υ.
 

TGD

Μηνύματα
7.169
Reaction score
7.201
Πέρα από το DR-100, έχω χρησιμοποιήσει και το Marantz PMD620 για να ψηφιοποιήσω βινύλια. Είναι όμως 24/48, όχι πώς νομίζω ότι έχει ιδιαίτερη διαφορά, το 24bit είναι το σημαντικό. Δυστυχώς ποτέ δεν έγραψα το ίδιο βινύλιο και στα δύο για να τα συγκρίνω!
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.811
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top