Πρόταση για NAS για 4Κ

Μηνύματα
471
Reaction score
56
Καλές γιορτές.
Παρακολουθώ ταινίες 4κ hdr με dolby atmos. Ο player είναι ένα zidoo z9s το οποιό δεν έχει αρνηθεί να παιξει οτιδηποτε του εχω βάλει απο ενα σκληρό συνεδεμένο με sata.
H σκέψη μου είναι να παρω ενα nas, οπου θα μπαίνουν ολες οι ταινίες και θα παίζει τα αρχεία το zidoo. Δεν θέλω ομως να παίζει με transcord, αλλα αυτουσια τα αρχεια οπως είναι, ωστε να μην χάσω ουτε ποιότητα στην εικόνα, ούτε το dolby atmos. Θα ήθελα λοιπόν την αποψή σας για το αν αυτο μπορεί να γίνει χωρίς να έχω κολλήματα, buffering κτλ. και φυσικά προτάσεις για nas που θα λειτουργούν σωστά εφόσον υπάρχου συγκεκρημενα spec για να γινει αυτο που θέλω.


Σε επέκταση της παραπάνω σκέψης, αν γίνει, εχω σκοπό να αλλάξω το zidoo με apple tv. θα ήθελα την αποψή σας και για αυτό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Ε‘χω Zidoo x9s και αναπαράγω του ίδιου μεγέθους ταινίες με εσάς μέσω 3 NAS της Qnap. Κανένα απολύτως πρόβλημα ακόμα και με το μικρότερο σε επεξεργαστική ισχύ από όλα τα 3. Δεν υπάρχουν ούτε σπασίματα ούτε κοψίματα ούτε βηχαλακια.
Προφανως και δεν κάνει transcode, φουλ εικόνα και ήχος οπως το αρχείο.
Από εκεί και πέρα το μέγεθος του NAS σε υποδοχές δίσκων έχει να κάνει με το που σκοπεύουμε να φτάσουμε Τη συλλογή μας.
Εδώhttps://www.skroutz.gr/c/894/file-servers/m/4165/QNap.html?from=autocomplete&o=qnap
είναι οι επιλογές της αγοράς και φυσικά πρέπει να αγοραστούν και οι ανάλογοι δίσκοι
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Ε‘χω Zidoo x9s και αναπαράγω του ίδιου μεγέθους ταινίες με εσάς μέσω 3 NAS της Qnap. Κανένα απολύτως πρόβλημα ακόμα και με το μικρότερο σε επεξεργαστική ισχύ από όλα τα 3. Δεν υπάρχουν ούτε σπασίματα ούτε κοψίματα ούτε βηχαλακια.
Προφανως και δεν κάνει transcode, φουλ εικόνα και ήχος οπως το αρχείο.
Από εκεί και πέρα το μέγεθος του NAS σε υποδοχές δίσκων έχει να κάνει με το που σκοπεύουμε να φτάσουμε Τη συλλογή μας.
Εδώhttps://www.skroutz.gr/c/894/file-servers/m/4165/QNap.html?from=autocomplete&o=qnap
είναι οι επιλογές της αγοράς και φυσικά πρέπει να αγοραστούν και οι ανάλογοι δίσκοι

Με minimum 4 δίσκων θα προσέθετα
 

Μηνύματα
471
Reaction score
56
Για synology, επειδη θα με βολευαν καποιες λειτουργίες που διαβασα, να κοιτάξω ή οχι?
Να ρωτήσω και για wd my cloud home, που αν καταλαβα καλα δουλευει μονο μέσω internet ή δεν κάνει καθόλου?

ρωταω πολλα γιατί κοιτάω ταυτοχρονα και για διαθεσιμότητα για αμεση αγορα
 
Last edited:

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Αντίστοιχο των Qnap είναι και τα Synology, απλά δεν έχω εμπειρία για να σας πω το τι και πως.
Το σίγουρο είναι πάντως μακρυά από το WD cloud home η άλλο αντίστοιχο.
 

trane5587

JBL-Crown τέλος του δρόμου
Μηνύματα
438
Reaction score
1.133
Καλησπέρα, Χρόνια Πολλά! Χρησιμοποιώ για πάνω από 1.5 χρόνο το Synology DiskStation DS918+ με 4 x 8TB χωρίς κανένα απόλύτως πρόβλημα...
 


Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
Εγώ έχω ένα παλαιότερο Synology, το 1813+ από τα μέσα του 2013 που παίρνει μέχρι 8 δίσκους και είμαι αρκετά ικανοποιημένας σε σημείο που αν το άλλαζα , πάλι synology θα αγόραζα.
Λειτουργεί ως file server σε Hubrid RAID, ddns server, κάνω επάνω του backup το laptop και τις άλλες συσκευές, το έχω βάλει να κάνει 24/7 sync 100 Gbytes με το cloud της εργασίας μου στο office 365, καταγράφει μια φθηνή camera xiaomi κλπ.
Μου δίνει πάντα ταχύτητα 115 MBytes/ sec παρόλο που η cpu του είναι σχετικά αδύναμη.
Παρακολουθώ μεσω SMB/NFS ταινίες και βίντεο συνήθως Full HD αλλά και 4K χωρίς κανένα πρόβλημα.
Βλεπουν παράλληλα και τα παιδιά μου όποτε μιλάμε για μέχρι 3 streams παράλληλα.
Σε transcoding αρχείων πάνω από 720p ζορίζεται αρκετά αλλά από ότι κατάλαβα δε χρειάζεσαι transcoding, με smb τραβάς τα αρχεία.
Τα πιο καινούργια μηχανήματα έχουν σαφώς δυνατότερες cpu όποτε συνιστώ Synology με κλειστά μάτια.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.178
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top