Πρόταση προβολέα στα 1000euro

Μηνύματα
160
Reaction score
111
Hello, καινούριος στο forum:stinker: και στο av γενικότερα και θα πήρα την πρωτοβουλία να ζητήσω τα φώτα σας για αγορά προβολέα με budget 1000e ευέλικτο.

Η χρήση είναι κυρίως για ταινίες/σειρές αλλά σκοπεύω να τον χρησιμοποιώ πολλές ώρες την ημέρα ~4h(έχει κάποια σημασία σε σχέση με την φθορά που θα έχει και την τεχνολογία που θα πρέπει να προτιμήσω?).
Ο χώρος είναι σκοτεινό σαλόνι(θα καπνίζουν στον χώρο αν έχει κάποια σημασία) και η προβολή θα γίνεται σε τοίχο ιδανικά σε μέγεθος 120~150 ιντσες. Θα επανέλθω με αποστάσεις χώρου και φωτογραφίες μιας και δεν τις έχω πρόχειρες. Λογικά ο προβολέας θα μπει σε mount στο ταβάνι και νομίζω καλό θα ήταν να έχει lens swift.
Δεν έχω κάποια τρελή απαίτηση στην ποιότητα της εικόνας, όσο στην ευχρηστία, και πιστεύω με ανάλυση ως 1080p είμαι καλυμμένος. Ο προβολέας θα είναι συνδεδεμένος σε denon avr και 5.1 ηχοσύστημα.

Από λίγο ψάξιμο που έκανα ο epson eh-tw5650 και ο benq w1090 μου φάνηκαν καλές επιλογές. Τι λέτε?

Δεκτές επίσης οι όποιες συμβουλές σε σχέση με το στήσιμο home theater από αρχάριο μιας και βλέπω είναι πολλές οι μεταβλητές και το τι πρέπει κάποιος να προσέξει.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
Καλώς ήρθες! :hi:

Η χρήση είναι κυρίως για ταινίες/σειρές αλλά σκοπεύω να τον χρησιμοποιώ πολλές ώρες την ημέρα ~4h(έχει κάποια σημασία σε σχέση με την φθορά που θα έχει και την τεχνολογία που θα πρέπει να προτιμήσω?).
Έχει κάποια διαφορά, αλλά το κύριο κριτήριο για τόσες ώρες είναι η τιμή και η διάρκεια της λάμπας.

Από λίγο ψάξιμο που έκανα ο epson eh-tw5650 και ο benq w1090 μου φάνηκαν καλές επιλογές. Τι λέτε?
Είναι καλές και σίγουρες επιλογές.
Ο BenQ έχει μόνο κάθετο shift, οπότε θα πρέπει να τον εγκαταστήσεις ακριβώς στο κέντρο. Έχει επίσης κάποιους περιορισμούς στην απόσταση.
Ο Epson έχει frame interpolation και μεγαλύτερη ευελιξία εγκατάστασης.

Η διαφορά τιμής τους αντιστοιχεί στις δυνατότητες και στην ποιότητα εικόνας (και κάτι, ο Epson είναι πολύ καλός για τα χρήματά του).
 

Μηνύματα
160
Reaction score
111
IMG_20190309_143330.jpg IMG_20190309_143154.jpg IMG_20190309_143135_HHT.jpg

Λέω ναν προχωρήσω με τον επσονα. ποιος τοίχος πιστεύεται είναι καταλληλότερος για προβολή. Επίσης, το ενδεχόμενο η προβολή να γίνεται πάνω από τηλεόραση πως σας ακούγεται. Θέαση περίπου από τα 3 μετρα. Στον χώρο θα στηθουν τηλεόραση 55 ιντσες, ηχεία δαπέδου q acoustics 3050, κεντρικό κ surround.
 

Μηνύματα
160
Reaction score
111
Αν παω σε 4κ στο budget μου, τυπου Viewsonic PX727 ή benq tk8000 που βρισκω στα 1000ε η εικόνα θα είναι υποδεεστερη του 5650? Εχει κανείς εμπειρία?
 
Last edited:

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.755
Αν παω σε 4κ στο budget μου, τυπου Viewsonic PX727 ή benq tk8000 που βρισκω στα 1000ε η εικόνα θα είναι υποδεεστερη του 5650? Εχει κανείς εμπειρία?
Αν σκοπεύεις να επενδύσεις και σε 4k player, ίσως να άξιζε ο benq. Θέλει πολύ προσπάθεια το hdr σε προβολέα κατά την άποψη μου. Καλύτερα να πας στον Epson.
 

Μηνύματα
160
Reaction score
111
Για βοήθεια με το στήσιμο και για γενικότερες απορίες να ανοίξω καινούριο thread?

πχ για 12 μέτρα με 1080p σήμα θα χρειαστώ active καλώδιο hdmi?
υπάρχει vesa mount για τηλεόραση ή έπιπλο που να ανεβοκατεβαίνει?
Παίζει πρόταση για βαφή για τον τοίχο? ή μήπως να πάρω οθόνη απο amazon στα 200 ευρώ(δεν θέλω να δώσω παραπάνω για οθόνη στην προκειμένη περίπτωση)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
πχ για 12 μέτρα με 1080p σήμα θα χρειαστώ active καλώδιο hdmi?
Όχι, αξιοπρεπούς ποιότητας. Αν λειτουργεί, αρκεί.

υπάρχει vesa mount για τηλεόραση ή έπιπλο που να ανεβοκατεβαίνει?
Ναι, αλλά κοστίζουν.
 

Μηνύματα
160
Reaction score
111
Γιατί διάβασα ότι μπορεί να καεί η θήρα hdmi του avr με καλώδια πάνω από 5 μετρα:idk:

Σχετικά με τον τοίχο έχεις γνώμη zizik? Αμα παιζει ο προβολέας πάνω απο την τηλεόραση θα παλεύεται αισθητικά η φαση? Εχω μια lg oled και δεν μου παει η καρδιά να την στείλω κρεβατοκάμαρα αλλα και οι 55 ιντσες μονο δεν με συγκινούν πια για κυρίως θεαση...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
Γιατί διάβασα ότι μπορεί να καεί η θήρα hdmi του avr με καλώδια πάνω από 5 μετρα:idk:
:rolleyes: Πολλοί έχουμε πάνω απο 10 μέτρα.
Αμα παιζει ο προβολέας πάνω απο την τηλεόραση θα παλεύεται αισθητικά η φαση?
Όχι, εκτός αν η τηλεόραση είναι στο πάτωμα.
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.559
Reaction score
30.947
Απο τις φωτο δεν λειπει ο ενας τοιχος ,ο μεγαλυτερος?
 

Μηνύματα
160
Reaction score
111
Έχει μπαλκονόπορτα στην μέση γι'αυτό δεν τον εβαλα. Λεω να παω στον τοίχο με την πόρτα IMG_20190309_143112.jpg
 



Μηνύματα
306
Reaction score
390
Εαν εχεις σκοπο να τον λειωσεις,δηλαδη να χτυπας τιποτα 8ωρα π.χ σε μουντιαλ κλπ η να βλεπει αλλος μετα απο σενα,ισως να ξανασκεφτεις τον benq γιατι με τον epson θα σου μεινουν τα πολωτικα φιλτρα στο χερι..αλλιως καλυτερος ειναι ο επσονας σε γενικες γραμμες..
 

Μηνύματα
160
Reaction score
111
Εαν εχεις σκοπο να τον λειωσεις,δηλαδη να χτυπας τιποτα 8ωρα π.χ σε μουντιαλ κλπ η να βλεπει αλλος μετα απο σενα,ισως να ξανασκεφτεις τον benq γιατι με τον epson θα σου μεινουν τα πολωτικα φιλτρα στο χερι..αλλιως καλυτερος ειναι ο επσονας σε γενικες γραμμες..
Για τι προσδόκιμο ζωής μιλάμε? Χαλάνε με την συνεχομενη χρήση μόνο? Σε θέμα συντήρησης τι χρειάζονται διαφορετικά οι δυο τεχνολογίες?
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.559
Reaction score
30.947
Οι 120in ειναι περιπου 270 πλατος , ποσο πλατος εχουν τα LR ηχεια ?
 

Μηνύματα
160
Reaction score
111
Οι 120in ειναι περιπου 270 πλατος , ποσο πλατος εχουν τα LR ηχεια ?
Εχω δυο q acoustics 3020i που ειναι 17cm πλατος το ενα. Δεν ειθισται να μπαινουν κατω απο την οθονη? Σκευτομουν μηπως παρω floor standing και κανω τα 3020 surround
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.559
Reaction score
30.947
Η κατω πλευρα της οθονης πρεπει να μπει σχετικα χαμηλα (50-60 εκ)
Για αρχη μπορεις να προβαλεις στον τοιχο μεχρι να καταληξεις που σε βολευει.
 

Μηνύματα
234
Reaction score
2
Καλησπερα μπορει κανεις να μου προτεινει μαγαζι που να εχει σε οικονομικη τιμη τον epson tw5tw5650?Γιατι στο πλαισιο τον εχουν 1100.Ληστεια...
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.341
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top