Πρόταση Subwoofer

Μηνύματα
4
Reaction score
13
Καλησπέρα σε όλους! Ενδιαφέρομαι να προσθέσω subwoofer στα Yamaha HS8 monitors μου που χρησιμοποιώ σε δωμάτιο 12 τμ και θα ήθελα τη γνώμη σας. Παρότι είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα Yamaha, νιώθω ότι στη μουσική που ακούω (dubstep-drum & bass) υπολείπονται σε θέμα μπάσου. Ποια είναι η άποψη σας για το Yamaha HS8S και το KRK 10-S2? Γενικότερα είμαι ανοιχτός για οποιαδήποτε αντιπρόταση μεταξύ 400-700 euro. Ευχαριστώ προκαταβολικά! :)
 


Μηνύματα
4
Reaction score
13
Καλημέρα. Ευχαριστώ για την απάντηση. Για ποιο λόγο μου προτείνεις 2 τεμάχια? Είναι καλύτερο setup τα 2 monitor + 2 subwoofer? Χωροταξικά δεν ξέρω πως θα τα βολέψω. Για την ώρα τα 2 monitor είναι σε βάσεις αριστερά-δεξιά από το desktop μου. Τα 2 subwoofer που τοποθετούνται?
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ιδανικο ταιρι, λογω εταιριας αλλα και λογω high/low (80-120) cut εαν ακους σε γραφειο θα σε καλυψει το ενα αλλα ως ενα θελει και κεντρικη τοποθετηση μεταξυ ηχειων ιδανικα κοντα στο υψος αυτων , μπορει να μπει πανω στο γραφειο καπου; 300 x 350 x 389 mm
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Καλημέρα. Ευχαριστώ για την απάντηση. Για ποιο λόγο μου προτείνεις 2 τεμάχια? Είναι καλύτερο setup τα 2 monitor + 2 subwoofer?
Ναι... επίσης τα 4 είναι καλύτερα από τα 2 και τα 8 καλύτερα από τα 4... (κυρίως για λόγους ομοιομορφίας μπάσου στο χώρο)
Επειδή όμως δεν πρέπει ή δε γίνεται να μας ενδιαφέρει μόνο το ποιο είναι καλύτερο αλλά το ποιο είναι και εφικτό.... και επειδή όσο ανεβαίνει ο αριθμός των sub ανεβαίνουν και τα χωροταξικά προβλήματα και/ή τα προβλήματα σύνδεσης..... ξεκίνα με ένα και βλέπεις.

Τα 2 subwoofer που τοποθετούνται?
Είτε 2, είτε 1, είτε 4... το που πρέπει να μπουν είναι θέμα ...που δεν αναλύεται σε 2 γραμμές.... άλλωστε θα χρειαστεί και πείραμα, οπότε πάλι πάω στο "πάρε ένα και βλέπεις".... μπορεί να βολέψει το ένα και να τελειώσεις εύκολα, μπορεί και όχι...
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Γενικώς ναι είναι γιατί θα μπορέσεις θεωρητικά να "βολέψεις" καλύτερα τις ανωμαλίες στο χώρο. Αν βάλεις κάτοψη δωματίου και καμιά φώτο, θα σου πουν και που πιθανά θα δουλέψουν καλύτερα.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
13
Κύριοι είστε πραγματικά επιστήμονες και εκτιμώ όλους όσους ασχοληθήκατε. Ανεβάζω φώτο για όποιον θέλει να κάνει μια περαιτέρω εκτίμηση, χωρίς να θέλω να σας βάλω σε κόπο.

room pic.jpg


Είναι απλό το δωμάτιο οπότε δεν φαντάζομαι ότι χρειάζεται κάτοψη.

Η αρχική μου σκέψη ήταν το subwoofer να τοποθετηθεί στο πάτωμα και στη μέση του γραφείου, αλλά εσείς ξέρετε καλύτερα.

Αναφορικά με την επιλογή μοντέλου, θα με ενδιέφερε επίσης η άποψη σας.

Ευχαριστώ και πάλι!
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Εφόσον έχουμε νέο μέλος, κάτω απο 10 ποστς και Nearfield τοποθέτηση, ας του δώσουμε ειδική εξαίρεση για χρήση ενός σαμπ, χωρίς τις συνέπειες τις νομοθεσίας
 

Μηνύματα
254
Reaction score
219
Εφόσον έχουμε νέο μέλος, κάτω απο 10 ποστς και Nearfield τοποθέτηση, ας του δώσουμε ειδική εξαίρεση για χρήση ενός σαμπ, χωρίς τις συνέπειες τις νομοθεσίας
........έχουμε και εκπτώσεις στη Νομοθεσία τωρα........ΩΡΕ που παμε ?????.χαχχαχαχχα
 

Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.067
Εφόσον έχουμε νέο μέλος, κάτω απο 10 ποστς και Nearfield τοποθέτηση, ας του δώσουμε ειδική εξαίρεση για χρήση ενός σαμπ, χωρίς τις συνέπειες τις νομοθεσίας
Τι, έτσι; Χωρίς σύσκεψη με μπύρα και μεζέδες;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
........έχουμε και εκπτώσεις στη Νομοθεσία τωρα........ΩΡΕ που παμε ?????.χαχχαχαχχα
Τι, έτσι; Χωρίς σύσκεψη με μπύρα και μεζέδες;
Λόγω πανδημίας, να κινηθεί η αγορά
 


Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.929
Εφόσον έχουμε νέο μέλος, κάτω απο 10 ποστς και Nearfield τοποθέτηση, ας του δώσουμε ειδική εξαίρεση για χρήση ενός σαμπ, χωρίς τις συνέπειες τις νομοθεσίας
Παρενεργειες του εμβολιου ειναι, μην τον παρεξηγουμε :rofl:
 

Μηνύματα
4
Reaction score
13
Εφόσον έχουμε νέο μέλος, κάτω απο 10 ποστς και Nearfield τοποθέτηση, ας του δώσουμε ειδική εξαίρεση για χρήση ενός σαμπ, χωρίς τις συνέπειες τις νομοθεσίας
Ως ψάρακλας, απ ότι καταλαβαίνω δεν ακολούθησα κάποιους κανονισμούς. Σόρυ, μπορώ να έχω ένα link για να τους διαβάσω; Δεν ήταν αυτή η πρόθεση μου.
 


Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.711
Ως ψάρακλας, απ ότι καταλαβαίνω δεν ακολούθησα κάποιους κανονισμούς. Σόρυ, μπορώ να έχω ένα link για να τους διαβάσω; Δεν ήταν αυτή η πρόθεση μου.
Καλώς ήρθες
Και καλή τύχη
:biggrin:
 

gid

Μηνύματα
7.394
Reaction score
8.627
Ως ψάρακλας, απ ότι καταλαβαίνω δεν ακολούθησα κάποιους κανονισμούς. Σόρυ, μπορώ να έχω ένα link για να τους διαβάσω; Δεν ήταν αυτή η πρόθεση μου.
Μην ψαρώνεις, δεν παραβίασες κανένα κανονισμό. Πρόκειται για "inside joke" του φόρουμ. Θα μάθεις τι παίζεται εδώ με το πέρασμα του χρόνου.
 




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top