Πρώτη αγορά ηχείων/μερικές ερωτήσεις

Μηνύματα
18
Reaction score
8
Καλησπέρα και καλές γιορτές. Κοιτάω να πάρω το πρώτο μας Hi-Fi σύστημα και πρέπει να ομολογήσω ότι είμαι μπλεγμένος ! Μερικές ερωτήσεις

  • Τι είναι ενεργητικό ηχείο και τι παθητικό ηχείο ?
  • Ποιο site έχει τα πιο αξιόπιστα reviews ηχείων ?
  • Έχει νόημα να πάρω ηχεία βιβλιοθήκης σαν τα βασικά μας ηχεία για το σαλόνι ?
  • Το frequency response τι ρόλο έχει σε ένα ηχείο, πως μπορώ να καταλάβω εάν ένα ηχείο έχει υψηλής ποιότητας frequency response ?
Ευχαριστώ !
 


Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Λάθος ερωτήσεις.
Οι σωστές είναι αυτές:

1. Πόσα λεφτά θα δώσεις;
2. Πόσο το δωμάτιο;
3. Πόση η απόσταση ακρόασης;
4. Πόσα μπάσα θες;
Τις απαντήσεις σε αυτές τις ερωτήσεις, τις ξέρει ο φίλος, εμείς δεν τις ξέρουμε.....:tongue:
 

Μηνύματα
18
Reaction score
8
Λάθος ερωτήσεις.
Οι σωστές είναι αυτές:

1. Πόσα λεφτά θα δώσεις;
2. Πόσο το δωμάτιο;
3. Πόση η απόσταση ακρόασης;
4. Πόσα μπάσα θες;
σκεφτόμουν 1000-1500 (κόστος για ενισχυτή + ηχεία), θέλω να πιστεύω ότι μπορώ να πάρω κάτι καλό σε αυτές τις τιμές αλλά δε γνωρίζω εάν είναι ρεαλιστικό. Το δωμάτιο είναι μεγάλο, 50τμ, απόσταση ακρόασης από μισό μέτρο μέχρι και 6-7 μέτρα.

Όσον αφορά τα μπάσα, δε ξέρω καν τι επηρρεάζει, πχ ποιούς τύπους μουσικής :)
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Το εύρος απόστασης ακρόασης, καλύπτεται μόνο από ομοαξονικά, μα τα πολύ μεγάλα μήκη δεν καλύπτονται από τα λεφτά σου, είναι πολύ ακριβή υπόθεση.

Στα λεφτά σου βγαίνει πάνω κάτω ένα σετ sceptre s8 με ένα ζευγάρι σαμπ 10" από την presonus.

Over and out.
 

Μηνύματα
18
Reaction score
8
Το εύρος απόστασης ακρόασης, καλύπτεται μόνο από ομοαξονικά, μα τα πολύ μεγάλα μήκη δεν καλύπτονται από τα λεφτά σου, είναι πολύ ακριβή υπόθεση.

Στα λεφτά σου βγαίνει πάνω κάτω ένα σετ sceptre s8 με ένα ζευγάρι σαμπ 10" από την presonus.

Over and out.
Για τα μπάσα/μεγάλα μήκη δεν επαρκεί ένα subwoofer ?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Για τα μπάσα/μεγάλα μήκη δεν επαρκεί ένα subwoofer ?
Ένα είναι παράνομο.
Μη κυνηγάς να μπεις στη φυλακή, τέτοιες μέρες κάτσε σπίτι, οικογένεια δεν έχεις;

Η αστυνομία ήχου του avsite δεν αστειεύεται, ο καραφλος χωροφύλαξ παραμονεύει.
 
Last edited:

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Εγω θα σου προτεινα αυτα:

2 τετοια:

και 1 τετοιο:

993F3965-F819-4B71-8DF7-5D9C74822F52.jpeg


Αν ακους κυριως μοντερνα μουσικη και εχεις ευχερεια στην χρηση δικτυακων συσκευων, θα ειναι ακρως ικανοποιητικα, δεν απαιτουν αλλα παρελκομενα και ενασχοληση δικη σου, περα απο το να τα βαλεις στην πριζα και μαζι με μια συνδρομη spotify ή tidal θα εχεις ολη τη μουσικη πανευκολα απο το κινητο σου στο σαλονι.
Και αν τυχον προσβληθεις απο το μικροβιο του hi fi και θες να πας παραπερα, μπορεις καλλιστα να τα αξιοποιησεις στο δωματιο του παιδιου, στην κουζινα ή το εξοχικο ή ακομα και να τα πουλησεις χωρις να χασεις πολλα.
Αν τωρα, ακους κυριως παλιες ηχογραφησεις, τζαζ κλπ, ισως να ηταν προτιμοτερο να πας σε ενα πιο κλασσικο συστημα ενισχυτη-ηχειων, που θα εχει ομως τους δικους του μεγαλους περιορισμους σε αυτα τα χρηματα.
Πακετα μονιτορ ηχειων με σαμπ σαν αυτο που προτεινε ο @costas EAR παραπανω, παροτι σαφως μεγαλυτερων δυνατοτητων, απαιτουν γνωσεις για την σωστη εκμεταλλευση τους, τις οποιες ή θα πρεπει να κοπιασεις να τις αποκτησεις ταχυρυθμα ή θα πρεπει να βρεις καποιον που να τις εχει να σε βοηθησει.
Το hi fi ειναι ενα ακριβο τεχνολογικο χομπι που απαιτει γνωσεις. Αν δεν εχεις σκοπο να εμπλακεις σε κατι τετοιο, παρε κατι απλο, συγχρονο, εντυπωσιακο και επαρκες.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Στα λεφτά σου βγαίνει πάνω κάτω ένα σετ sceptre s8 με ένα ζευγάρι σαμπ 10" από την presonus.
Tι εννοείς πάνω κάτω βρε καλέ μου άνθρωπε;
2 χήνες βγαίνει αυτό και το μέλος είπε μία με μιάμιση το πολύ!
 

Μηνύματα
18
Reaction score
8
Εγω θα σου προτεινα αυτα:

2 τετοια:

και 1 τετοιο:

View attachment 193379

Αν ακους κυριως μοντερνα μουσικη και εχεις ευχερεια στην χρηση δικτυακων συσκευων, θα ειναι ακρως ικανοποιητικα, δεν απαιτουν αλλα παρελκομενα και ενασχοληση δικη σου, περα απο το να τα βαλεις στην πριζα και μαζι με μια συνδρομη spotify ή tidal θα εχεις ολη τη μουσικη πανευκολα απο το κινητο σου στο σαλονι.
Και αν τυχον προσβληθεις απο το μικροβιο του hi fi και θες να πας παραπερα, μπορεις καλλιστα να τα αξιοποιησεις στο δωματιο του παιδιου, στην κουζινα ή το εξοχικο ή ακομα και να τα πουλησεις χωρις να χασεις πολλα.
Αν τωρα, ακους κυριως παλιες ηχογραφησεις, τζαζ κλπ, ισως να ηταν προτιμοτερο να πας σε ενα πιο κλασσικο συστημα ενισχυτη-ηχειων, που θα εχει ομως τους δικους του μεγαλους περιορισμους σε αυτα τα χρηματα.
Πακετα μονιτορ ηχειων με σαμπ σαν αυτο που προτεινε ο @costas EAR παραπανω, παροτι σαφως μεγαλυτερων δυνατοτητων, απαιτουν γνωσεις για την σωστη εκμεταλλευση τους, τις οποιες ή θα πρεπει να κοπιασεις να τις αποκτησεις ταχυρυθμα ή θα πρεπει να βρεις καποιον που να τις εχει να σε βοηθησει.
Το hi fi ειναι ενα ακριβο τεχνολογικο χομπι που απαιτει γνωσεις. Αν δεν εχεις σκοπο να εμπλακεις σε κατι τετοιο, παρε κατι απλο, συγχρονο, εντυπωσιακο και επαρκες.
Ευχαριστώ πολύ. Το σκεφτόμουν για Σόνος και έξυπνα ηχεία γενικά και κατέληξα πως δε θα πάω για τέτοια λήση.
Ο λόγος έιναι ότι όταν σε 3-5-7 χρόνια δεν υποστηρίζει πλέον ο κατασκευαστής την εφαρμογή ελέγχου, την έχει βγάλει απο το store, κλπ το ηχείο θα είναι μπελάς να το λειτουργεί κανείς. Οπότε είπα να πάω για ένα "κλασικό" σύστημα και οτιδήποτε έξυπνο να είναι απλά συνδεδεμένο στον ενισχυτή, π.χ. να συνδέσω στον ενισχυστή ένα chromecast sound.
 

Μηνύματα
766
Reaction score
1.594
Μία ακόμα πρόταση:
2 τεμάχια από αυτά:

και ένα τέτοιο:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ένα είναι παράνομο.
Μη κυνηγάς να μπεις στη φυλακή, τέτοιες μέρες κάτσε σπίτι, οικογένεια δεν έχεις;

Η αστυνομία ήχου του avsite δεν αστειεύεται, ο καραφλος χωροφύλαξ παραμονεύει.
Για αυτό και εγώ δεν έχω κανένα και έχω το κεφάλι μου ήσυχο ,δεν κινδυνεύω από φαλακρογιατρούς!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.463
Για αυτό και εγώ δεν έχω κανένα και έχω το κεφάλι μου ήσυχο ,δεν κινδυνεύω από φαλακρογιατρούς!
Το ενα σαμπ είναι πλημμέλημα.
Κανένα ειναι κακούργημα

Με μπιενταμπλεγιου πειραγμένα απο τον γνωστό, και χωρίς σαμπ, πας Μακρόνησο. Πάλι.
Θα την ανοίξουν ειδικά για εσένα.

FF2620BE-1822-4D78-A8F2-9D678AAD7978.jpeg
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Tι εννοείς πάνω κάτω βρε καλέ μου άνθρωπε;
2 χήνες βγαίνει αυτό και το μέλος είπε μία με μιάμιση το πολύ!
Ξακόσια ο δορυφόρος


Δγιακόσια το σαμπ:


Χ2 όλα βγαίνει 16 κατοσταρικα.

Μέχρι 1,5 είπε.

Το ανωτέρω συνολακι, πολύ δύσκολα θα το παλέψεις με κάτι άλλο, πρέπει να στύψεις το μυαλό σου μέχρι ο πόνος να θυμίζει ωτίτιδα αμφω, κι αν.

Ως αναβάθμιση στο ανωτέρω συνολακι, σε δεύτερο χρόνο, του χρόνου τέτοια εποχή ρε φίλε, φορτώνει κι άλλα σαμπ. Τόσο απλά.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Να υπενθυμίσω πως σε nearfield ακρόαση ή ειδικές περιπτώσεις υπάρχει εξαίρεση στο νόμο και επιτρέπεται και ένα sub. Το ξεχνάμε και το εκμεταλλεύεται η "αστυνομία", κάνει πως δεν υπάρχει (η εξαίρεση) :p

Στο "ψητό" τώρα, αν ο φίλος μας, μας πει και με τι πηγές σκοπεύει να ακούσει μουσική θα είναι καλύτερα, γιατί αλλιώς άλλοι σκεφτόμαστε υπολογιστές, άλλοι streamers και άλλοι ...πικάπ.
Ξακόσια ο δορυφόρος


Δγιακόσια το σαμπ:


Χ2 όλα βγαίνει 16 κατοσταρικα.

Μέχρι 1,5 είπε.

Το ανωτέρω συνολακι, πολύ δύσκολα θα το παλέψεις με κάτι άλλο, πρέπει να στύψεις το μυαλό σου μέχρι ο πόνος να θυμίζει ωτίτιδα αμφω, κι αν.

Ως αναβάθμιση στο ανωτέρω συνολακι, σε δεύτερο χρόνο, του χρόνου τέτοια εποχή ρε φίλε, φορτώνει κι άλλα σαμπ. Τόσο απλά.
"κλέβεις" :p
πρότεινες 10'' sub και στη σούμα βάζεις το 8'' :p
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ξακόσια ο δορυφόρος


Δγιακόσια το σαμπ:


Χ2 όλα βγαίνει 16 κατοσταρικα.

Μέχρι 1,5 είπε.

Το ανωτέρω συνολακι, πολύ δύσκολα θα το παλέψεις με κάτι άλλο, πρέπει να στύψεις το μυαλό σου μέχρι ο πόνος να θυμίζει ωτίτιδα αμφω, κι αν.

Ως αναβάθμιση στο ανωτέρω συνολακι, σε δεύτερο χρόνο, του χρόνου τέτοια εποχή ρε φίλε, φορτώνει κι άλλα σαμπ. Τόσο απλά.
Σύμφωνοι ,αν μιλάμε για το 8ιντσο σαμπ από τη σειρά eris.
Αλλά εσύ αρχικά έγραψες για δυο δεκάιντσα σαμπ ,οπότε θεώρησα πως εννοούσες τα Temblor T 10 που έχουν 400 το ένα , άρα το σύνολο θα ήταν 1200 οι δορυφόροι +800 τα σαμπς=2.000.
Μέχρι κει που φτάνει το πορτοφόλι.
Στα όρια...
Για όλα τα λεφτά, ηχειοσάμπς.
Τη λύση με 1300 ευρώ να έπαιρνε δύο Eris E8XT και δύο Temblor T10 , πώς τη βλέπεις;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Σύμφωνοι ,αν μιλάμε για το 8ιντσο σαμπ από τη σειρά eris.
Αλλά εσύ αρχικά έγραψες για δυο δεκάιντσα σαμπ ,οπότε θεώρησα πως εννοούσες τα Temblor T 10 που έχουν 400 το ένα , άρα το σύνολο θα ήταν 1200 οι δορυφόροι +800 τα σαμπς=2.000.
Αν μπορεί να τα δώσει, ας πάει εκεί.
Κανονικά θέλει 8.000€ μόνο για σαμπ.
Και λίγα λέω. Κάντα 10 χιλιάρικα.
50τμ και θέλει να ακούει στα 6-7μ.
Και γω θέλω Τέσλα. 59 χιλιαρικα βγαίνει..
Με 2 χιλιάρικα παίρνω τα χειμωνιάτικα ελαστικά.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Τη λύση με 1300 ευρώ να έπαιρνε δύο Eris E8XT και δύο Temblor T10 , πώς τη βλέπεις;
Τη βλέπω πολύ χειρότερη, γιατί το s8 έχει πολύ υψηλότερα Μαξ εσπιελ, και επειδή είναι ομοαξονικό έχει ευρύτατο φάσμα απόστασης ακρόασης και είναι πολύ φιλικότερο σε τυχαίους χώρους, καθώς έχει πολύ πιο ομοιόμορφη οφ αξις απόκριση.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.335
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top