Πρώτο Πικάπ

Μηνύματα
18
Reaction score
10
Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι νέος στην ομάδα και στα πικάπ γενικά και θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας.

Απέκτησα πρόσφατα τον ακόλουθο εξοπλισμό:

Πικάπ Thorens TD 166 MKII ( μοντέλο 1988), το οποίο έβαλα εγώ τις ζελατίνες, δεν είχε ανοιχτεί ποτέ--- 250 Ευρώ
Ενισχυτής Denon PMA 860 (μοντέλο 1992, τον έχω από γονείς)
Ηχεία Fenton SHFT52B --- 150 Ευρώ

Αρχικά θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για τα παραπάνω,
επίσης από το πικάπ λείπει η κεφαλή, οπότε θα πρέπει να αγοράσω. Διάβασα για την Ortofon 2M RED και για την Grado Green1. Σε μαγαζί μου είπαν να μην προτιμήσω την Grado γιατί δεν έχει αντιπρόσωπο στην Ελλάδα και θα πρέπει να την παραγγείλουν. Μπορεί βέβαια να μου το είπαν για να αγοράσω από αυτούς την Ortofon. Δεν ξέρω αν έχει σχέση το είδος της μουσικής που ακούω για την επιλογή της κεφαλής, πάντως είναι κυρίως Blues, Rock n' roll, Rockabilly, Heavy Metal και γενικα ακούσματα απο 1940 - 1990.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 


Μηνύματα
18
Reaction score
10
Υποψιάζομαι ότι σύντομα θα ψάχνεις για άλλα ηχεία.
Σίγουρα, αλλά για αρχή έψαχνα για κάτι μέχρι 180 ευρώ και για σπίτι με περίεργους γείτονες, οπότε δεν μπορώ να ανεβάσω την ένταση παραπάνω από όσο θα ήθελα...Στο μέλλον θα δώσω κάτι παραπάνω για ηχεία. Μιας και όμως είναι τα πρώτα μου τέτοιας κατηγορίας, λέω να τα εκτιμήσω πρώτα, πριν προχωρήσω σε κάτι καλύτερο...
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.456
Σε μαγαζί μου είπαν να μην προτιμήσω την Grado γιατί δεν έχει αντιπρόσωπο στην Ελλάδα και θα πρέπει να την παραγγείλουν.
Δεν ισχύει αυτό. Πάντως, οποιαδήποτε από τις δύο θα σας ικανοποιήσει.
Δεν ξέρω αν έχει σχέση το είδος της μουσικής που ακούω για την επιλογή της κεφαλής, πάντως...
Καμιά σχέση το ένα με το άλλο.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
.. καλησπερα καλη αρχη και με γειες το μηχανημα.
.. ως ανωθεν, και οι 2 επιλογες νεκροκεφαλες ειναι ικανοποιητικες.
Αν ξεκινησεις να διαβαζεις και το υπολοιπο φορουμ θα ανακαλυψεις πολλα πραγματα, οποτε θα μπορεσεις να σχηματισεις και απο μονος σου γνωμη πανω στο τι ακριβως εξοπλισμο διαθετεις.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Μέχρι 100-110 ευρώ
Μια χαρά είναι και οι δύο που σου πρότειναν σε αυτό το μπάτζετ οπότε διάλεξε όποια νομίζεις, καλό θα ήταν όποια κι αν επιλέξεις να σεταριστεί από κάποιον που γνωρίζει κι έχει τον απαραίτητο εξοπλισμό για να γίνει σωστή δουλειά.
Αν δεν έχεις εσύ τις γνώσεις και τον στοιχειώδη εξοπλισμό γι αυτή την δουλειά ρώτα στο κατάστημα που θα απευθυνθείς για την αγορά της αν μπορούν να την τοποθετήσουν.
 


ika

News
Μηνύματα
13.749
Reaction score
12.819
Σίγουρα, αλλά για αρχή έψαχνα για κάτι μέχρι 180 ευρώ και για σπίτι με περίεργους γείτονες, οπότε δεν μπορώ να ανεβάσω την ένταση παραπάνω από όσο θα ήθελα...Στο μέλλον θα δώσω κάτι παραπάνω για ηχεία. Μιας και όμως είναι τα πρώτα μου τέτοιας κατηγορίας, λέω να τα εκτιμήσω πρώτα, πριν προχωρήσω σε κάτι καλύτερο...
Δεν το λέω για την ένταση, αλλά για την ποιότητα.
Και 20-20000 Hz από τέτοιας τιμής ηχείο είναι αδύνατον μάλλον.
 
Last edited:

Μηνύματα
18
Reaction score
10
Βινύλια έχεις;
Καμια 10αρια στο συνολο, σιγα σιγα θα αρχιζω να εμπλουτιζω την συλλογη... Βλεπω κατι τιμες γενικα ομως 20++ και περιμενω να κατεβω αθηνα που μου ειπαν για πιο φθηνα βινυλια.. Καμια ιδεα για το που;
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
εξαρχεια και μοναστηρακι.
ομως .... οποτε θες να αποτοξινωθεις απο τη νοσο του βινυλιου μου λες.
 


Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Αν το έχεις πάρει απόφαση ότι θέλεις να ακούσεις από βινύλιο (που, μεταξύ μας, άλλο λόγο πλην του συναισθηματικού δεν βρίσκω), ο ευκολότερος τρόπος να χτίσεις δισκοθήκη είναι να κατεβαίνεις σε εξάρχεια και μοναστηράκι όπως αναφέρθηκε πιο πάνω ή στα παζάρια που διοργανώνονται συχνά στην Αθήνα. Σε αυτή την περίπτωση, ΜΗΝ πάρεις την ortofon red, θα σου τρίβει στα μούτρα κάθε ατέλεια του δίσκου και ενδεχομένως να σου σπάσει τα νεύρα. Με το μπάτζετ που διαθέτεις θα ξεκίναγα με την at-vm95c, γύρω στα 35 ευρώ, και τα ρέστα θα τα επένδυα σε δίσκους, και αν με το καλό δεις ότι το σπορ σε εμπνέει, κρατάς την κεφαλή και πας σε πολύ ανώτερη βελόνα (αν και πιστεύω ότι η συγκεκριμένη θα σε καλύψει και με το παραπάνω, βάζοντας στην εξίσωση και το υπόλοιπο σύστημά σου)
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
ή στα παζάρια που διοργανώνονται συχνά στην Αθήνα.
Έχω πάει σε δεκάδες παζάρια και απογοητεύτηκα.
Επειδή οι συμμετέχοντες είναι κυρίως δισκάδικα, πωλούν στην τιμή του μαγαζιού τους με την δικαιολογία ότι πρέπει να καλύψουν το ενοίκιο για τον πάγκο του παζαριού.
Αγοράζω στα παζάρια αλλά από ιδιώτες που δεν έχουν καβαλήσει καλάμι.
Γιατί ορισμένοι πιστεύουν ότι πουλάνε rare records ενώ έχουν κυκλοφορήσει χιλιάδες αντίτυπα σε 2-3 εκδόσεις.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
ή στα παζάρια που διοργανώνονται συχνά στην Αθήνα
....πηγαινω πλεων μονο στα 2 ετησια του Αν, στα εξαρχεια. (δεκεμβρη και μαη αν θυμαμαι σωστα κανει).
Οπως ανεφερε και ο Νικος, τις καλητερες τιμες μπορεις να τις βρεις στο discogs, βεβαια καλη τυχη με τα μεταφορικα (και ειδικα απο αμερικη εχω ακουσει οτι χτυπανε στο τελωνειο οσο θελουν).
Το βινυλιο ειναι ακριβο σπορ, με αντικειμενικα δυσαναλογη ευχαριστηση ως προς τον καταναλωτη, και ετσι δεν προτεινεται γενικα....
 
Last edited:

Μηνύματα
760
Reaction score
949
Έχω πάει σε δεκάδες παζάρια και απογοητεύτηκα.
Επειδή οι συμμετέχοντες είναι κυρίως δισκάδικα, πωλούν στην τιμή του μαγαζιού τους με την δικαιολογία ότι πρέπει να καλύψουν το ενοίκιο για τον πάγκο του παζαριού.
Αγοράζω στα παζάρια αλλά από ιδιώτες που δεν έχουν καβαλήσει καλάμι.
Γιατί ορισμένοι πιστεύουν ότι πουλάνε rare records ενώ έχουν κυκλοφορήσει χιλιάδες αντίτυπα σε 2-3 εκδόσεις.


Συμφωνω απολυτα,και βλεπεις επανω λεει πχ 1η ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΕΚΔΟΣΗ, κ σου κοτσαρουν ενα 60-70 ευρω,και discogs εχει $10-$15,καθειιιστε ρε παιδια,δεν ποθλατε χρυσαφι!Εννοειτε το καλυτερο απο ιδιωτες στα παζαρια
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
τις καλυτερες τιμες μπορεις να τις βρεις στο discogs, βεβαια καλη τυχη με τα μεταφορικα
Το σπορ θέλει και υπομονή φίλε.
Στάθηκα τυχερός σε αγορές απο μακριά , αλλά πλέον επιλέγω Αθηναίους πωλητές και παραλαμβάνω-πληρώνω τα δισκάκια live.
Στα + , η γνωριμία με ανθρώπους που έχουμε την ίδια τρέλα.

Μια φορά που μου ήρθε δισκάκιον από Ελλάδα ( Σέρρες αν θυμάμαι καλά) , παρά λίγο να κάνω φόνο στα ΕΛΤΑ.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
ΜΗΝ πάρεις την ortofon red, θα σου τρίβει στα μούτρα κάθε ατέλεια του δίσκου και ενδεχομένως να σου σπάσει τα νεύρα. Με το μπάτζετ που διαθέτεις θα ξεκίναγα με την at-vm95c, γύρω στα 35 ευρώ, και τα ρέστα θα τα επένδυα σε δίσκους, και αν με το καλό δεις ότι το σπορ σε εμπνέει, κρατάς την κεφαλή και πας σε πολύ ανώτερη βελόνα (αν και πιστεύω ότι η συγκεκριμένη θα σε καλύψει και με το παραπάνω, βάζοντας στην εξίσωση και το υπόλοιπο σύστημά σου)
Δεν συμφωνώ καθόλου με την αγορά σφαιρικής βελόνας, στην εποχή μας τις θεωρώ απαράδεκτες, έχεις δοκιμάσει βελόνα microline/microridge ή ακόμα και Gyger σε παλιό μεταχειρισμένο βινύλιο που όταν παίζεται με απλή ελλειπτική βγάζει όλου του είδους τους θορύβους επιφανείας; από προσωπική εμπειρία σου λέω ότι ακούγεται πάρα πολύ καλύτερα κι ο θόρυβος είναι σχεδόν εξαφανισμένος. Βέβαια μια τέτοια βελόνα ξεβρακώνει τις κακές εκτυπώσεις στο βινύλιο αλλά καθαροί μεταχειρισμένοι δίσκοι ποιοτικών εκτυπώσεων ακούγονται πολύ καλύτερα απ' ότι με απλές ελλειπτικές βελόνες, επίσης η at-vm95c δεν είναι ο ιδανικός συνδυασμός με τον ελαφρύ βραχίονα του Thorens.
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
Το σπορ θέλει και υπομονή φίλε.
Στάθηκα τυχερός σε αγορές απο μακριά , αλλά πλέον επιλέγω Αθηναίους πωλητές και παραλαμβάνω-πληρώνω τα δισκάκια live.
Στα + , η γνωριμία με ανθρώπους που έχουμε την ίδια τρέλα.

Μια φορά που μου ήρθε δισκάκιον από Ελλάδα ( Σέρρες αν θυμάμαι καλά) , παρά λίγο να κάνω φόνο στα ΕΛΤΑ.
...ετσι Νικο, και ειδικα στο χωρο που κοινουμαστε ολοι θεοπαλαβοι, και ολοι καπου γνωστοι λιγο πολυ. Το εχω κανει κατα καιρους με καποια label σε απ'ευθειας επικοινωνια, και δεδομενου οτι βρισκομαι στο κεντρο της Αθηνας προτιμαται η απ ευθειας συναλλαγη, οπως και σε merchandise σε συναυλιες, οπου πολλες φορες το διαχειριζεται η ιδια η μπαντα.
Η υπομονη ειναι βασικοτατο στοιχειο στην ενασχοληση με τη μουσικη, περα απο το μεσο, αλλωστε και οι ventures δε λενε....walk dont run ?
Επανερχομενοι στο Discogs, ναι εχει τυχει να πετυχω πολλες φορες ελληνες πωλητές σε καποιους δισκους που ψαχνω, βεβαια δεν κανω λογαριασμο ακομα, γιατι δεν θελω να μπω στο πειρασμο να κολλησω, για την ωρα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.106
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top