Πυρκαγιές, πλημμύρες, φυσικές καταστροφές

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.222
Reaction score
27.786
Οι περισσότερες φωτιές είναι εμπρησμοί.
Οι περισσότεροι εμπρησμοί είναι με δόλο και λίγοι από αμέλεια (ηλιθιότητα) μερικών χωριατών που αποφάσισαν να κάψουν τα ξερόχορτα ή να κάνουν εργασίες με ηλεκτροκόλληση την ημέρα που έχει καύσωνα και ανέμους.
Ο δόλος είναι ότι υπάρχουν ωραίες περιοχές φιλέτα, που ο νόμος λέει ότι εφόσον κάηκαν, δεν είναι πια δάσος και μπορούν να γίνουν οικόπεδα.
Με ένα χαρτί από το δασαρχείο.
Και οι λεγόμενοι "οικοπεδοφάγοι" κάνουν χρυσές δουλειές εδώ και πολλά χρόνια.
Θυμάστε το ελικόπτερο του ΑΝΤ1 που πέταξε πάνω από Πάρνηθα και Πεντέλη;
Και έδειχνε τις βίλες που "ξεφύτρωσαν" μέσα σε 2 - 3 χρόνια μετά τη φωτιά;
Άλλαξε τίποτα;
Όχι.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.912
Reaction score
41.174
Ποιος νόμος γράφει ότι αν καεί ένα δάσος μετά μπορούν να γίνουν οικόπεδα;
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.402
Reaction score
74.685
Ο δόλος είναι ότι υπάρχουν ωραίες περιοχές φιλέτα, που ο νόμος λέει ότι εφόσον κάηκαν, δεν είναι πια δάσος και μπορούν να γίνουν οικόπεδα.
Με ένα χαρτί από το δασαρχείο.
Δεν ισχύει αυτό εδώ και αρκετά χρόνια.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.222
Reaction score
27.786
Ποιος νόμος γράφει ότι αν καεί ένα δάσος μετά μπορούν να γίνουν οικόπεδα;
Δεν ξέρω ποιος νόμος είναι, κι εγώ απορώ.
Πάντως υπάρχει νόμος που το επιτρέπει με γνώμονα κάποιες προϋποθέσεις που τις καλύπτουν με νομικά τερτίπια και γι΄αυτό γίνονται αυτά.
Ένας δικηγόρος ίσως να μας ενημέρωνε πιο καλά για το θέμα.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.912
Reaction score
41.174
Δεν ξέρω ποιος νόμος είναι, κι εγώ απορώ.
Πάντως υπάρχει νόμος που το επιτρέπει με γνώμονα κάποιες προϋποθέσεις που τις καλύπτουν με νομικά τερτίπια και γι΄αυτό γίνονται αυτά.
Ένας δικηγόρος ίσως να μας ενημέρωνε πιο καλά για το θέμα.
Εγώ πάλι το αντίθετο έχω ακούσει, μάλιστα υπάρχει προστασία του δάσους σε επίπεδο συντάγματος και εφόσον καεί η έκταση καθίσταται αυτομάτως αναδασωτέα.

Ίσως αναφέρεσαι σε εκτάσεις που δεν είναι χαρακτηρισμένες ως δασικές αλλά και εκεί δεν βλέπω πως αυτές μπορεί να γίνουν οικόπεδα μετά την πυρκαγιά και επίσης να έχουν και κάποια αξία. Αν τώρα εννοούμε να κάψουμε το δάσος, να το καταπατήσουμε, και να το κάνουμε δικό μας με το καθεστώς χρησικτησίας μετά από 30 χρόνια...πάει μακριά η βαλίτσα για να έχει κάποιος σχέδιο για κάτι τέτοιο.

Θα θυμίσω ότι όταν κάηκε όλη η Πελοπόννησος το 2008 η φωτιά ξεκίνησε από ένα ξυλόφουρνο στη Ζαχάρω.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.222
Reaction score
27.786
Τα εναέρια μέσα είναι τελικά τα πιο αποτελεσματικά στην κατάσβεση των δασών και των δύσβατων περιοχών.
Αλλά όταν πετάει από πάνω 2 τόνους νερό σε ένα μέτωπο χιλιομέτρων, είναι σαν να πετάς ένα φλυτζανάκι νερό.
Υπάρχουν αεροπλάνα και άλλα ιπτάμενα μέσα που παίρνουν πολύ περισσότερο νερό.
Ένας τύπος ελικοπτέρου με 9 τόνους και κάτι αεροπλάνα με 40 τόνους νερό.
Δεν μπορούμε να αγοράσουμε ή έστω να τα ενοικιάζουμε;
Απ΄ότι έμαθα κοστίζει 1,5 εκατομμύριο η ενοικίαση για μερικές εβδομάδες.
Δεν τα θεωρώ πολλά προκειμένου να κάνουν δουλειά.

Εδώ ο καρανίκας παίρνει 10.500 το μήνα για υπερωρίες. :D
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.222
Reaction score
27.786
Εγώ πάλι το αντίθετο έχω ακούσει, μάλιστα υπάρχει προστασία του δάσους σε επίπεδο συντάγματος και εφόσον καεί η έκταση καθίσταται αυτομάτως αναδασωτέα.

Ίσως αναφέρεσαι σε εκτάσεις που δεν είναι χαρακτηρισμένες ως δασικές αλλά και εκεί δεν βλέπω πως αυτές μπορεί να γίνουν οικόπεδα μετά την πυρκαγιά και επίσης να έχουν και κάποια αξία. Αν τώρα εννοούμε να κάψουμε το δάσος, να το καταπατήσουμε, και να το κάνουμε δικό μας με το καθεστώς χρησικτησίας μετά από 30 χρόνια...πάει μακριά η βαλίτσα για να έχει κάποιος σχέδιο για κάτι τέτοιο.

Θα θυμίσω ότι όταν κάηκε όλη η Πελοπόννησος το 2008 η φωτιά ξεκίνησε από ένα ξυλόφουρνο στη Ζαχάρω.
Δεν το ξέρω ακριβώς, αλλά υπάρχει ακόμη το κίνητρο, διότι υπάρχει ωφέλεια και κέρδος σε κάποιες περιπτώσεις.
Νομίζω ότι όσο είναι δάσος δεν χτίζει κανείς τίποτα, ενώ μετά μπορεί να χτίσει παράτυπα μεν, αλλά γίνεται.
Το πως και το γιατί έχει συζητηθεί πολλές φορές και έγινε και ρεπορτάζ γι΄ αυτό το θέμα.
Αλλά άκρη ακόμη δεν βγαίνει πως και γιατί.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.222
Reaction score
27.786
Όταν πήρε φωτιά το δικό μας δάσος του Σέϊχ Σου, εμφανίστηκαν ταυτόχρονα αρκετές εστίες.
Όλοι συμφώνησαν ότι ήταν εμπρησμός και λέγανε και με ποιον τρόπο μπορούν κάποιοι και επωφελούνται.
Αλλά δεν το έχω καταλάβει καλά το θέμα.
Πάντως δεν βάζει κάποιος εύκολα φωτιά απλά και μόνο για να βλέπει.
Οι πολλές εστίες ταυτόχρονα δηλώνουν εφαρμογή συγκεκριμένου σχεδίου από μερικά άτομα.
Με τι σκοπό;
Το κέρδος λέω εγώ ο καχύποπτος.
 

Μηνύματα
29.250
Reaction score
23.287


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.222
Reaction score
27.786
Πάντως με ένα τέτοιο Ιλιούσιν που μεταφέρει 40 τόνους, με μια πτήση θα έσβηνε όλο το μέτωπο.
Μα τόσο δύσκολο είναι να έχουμε διαθέσιμο ένα ρημάδι αεροπλάνο;

ilyushin.jpg
 

Μηνύματα
29.250
Reaction score
23.287
Πάντως με ένα τέτοιο Ιλιούσιν που μεταφέρει 40 τόνους, με μια πτήση θα έσβηνε όλο το μέτωπο.
Μα τόσο δύσκολο είναι να έχουμε διαθέσιμο ένα ρημάδι αεροπλάνο;

View attachment 78412
ΑΧΡΗΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΧΑΛΗ ΓΙΑ ΤΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΑΝΑΓΛΥΦΟ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΕΔΑΦΟΥΣ.

ΜΕΓΑΛΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗΣ ΣΕ ΧΑΡΑΔΡΕΣ ΚΑΙ ΠΛΑΓΙΕΣ.

ΤΑ ΔΙΑΦΗΜΙΖΑΝ ΠΟΛΛΟΙ ΕΩΣ ΟΤΟΥ ΕΦΕΡΑΝ ΤΟ ΒΕ-200 ΤΟ 2007 ΣΤΗΝ ΕΛΕΥΣΙΝΑ ΚΑΙ

ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΤΟ ΔΩ. ΔΟΚΙΜΑΣΤΗΚΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ......

ΤΑ ΚΑΝΑΝΤΑΙΡ ΚΑΙ ΤΑ ΕΡΙΚΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΧΩΡΟ.



ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΡΑΤΩΔΕΣ ΙΛΙΟΥΣΙΝ....

ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΡΩΣΙΚΕΣ ΣΤΕΠΕΣ.....

 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
καίγονται τόσες περιοχές,τοση μεγαλη καταστροφή και ενοχληθηκε η κυβέρνηση επειδή λεει ο ΣΚΑΙ καλυπτει τις φωτιες και παρουσιαζει εικόνα καταστροφης!!!.Λες και αν δεν τις κάλυπτε ο ΣΚΑΙ δεν θαχε παρει χαμπαρι κανενας.Οι ανθρωποι είναι παντελώς ηλίθιοι εκτος από ανίκανοι.
 

Μηνύματα
29.250
Reaction score
23.287
ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΒΕ-200 ΕΙΝΑΙ ΥΔΡΟΠΛΑΝΟ ΕΝΩ ΤΟ ΙΛΙΟΥΣΙΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΝΕΡΟ ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ...

 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.222
Reaction score
27.786
Ναι αλλά είναι φτιαγμένα λέει για να μπορούν να πετούν με χαμηλή ταχύτητα ακριβώς γι΄αυτόν τον λόγο.
Αν δεν μπει μέσα στην χαράδρα και πετάξει το νερό του από πιο ψηλά, πάλι θα κάνει καλύτερη δουλειά από ένα μικρό καναντέρ.
Κάποιος πιλότος ίσως να μπορεί να μας το πει καλύτερα.
 

Μηνύματα
29.250
Reaction score
23.287
καίγονται τόσες περιοχές,τοση μεγαλη καταστροφή και ενοχληθηκε η κυβέρνηση επειδή λεει ο ΣΚΑΙ καλυπτει τις φωτιες και παρουσιαζει εικόνα καταστροφης!!!.Λες και αν δεν τις κάλυπτε ο ΣΚΑΙ δεν θαχε παρει χαμπαρι κανενας.Οι ανθρωποι είναι παντελώς ηλίθιοι εκτος από ανίκανοι.

Ε ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ?

ΠΑΝΤΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΦΤΑΙΕΙ......

ΠΟΤΑΠΟΙ.......
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.222
Reaction score
27.786
Ναι παίρνουν νερό μόνο στο αεροδρόμιο, το έχεις γεμάτο και ετοιμοπόλεμο.
Αλλά μια πτήση και μια ρίψη του, κάνει μεγάλη δουλειά.
 

Μηνύματα
29.250
Reaction score
23.287
Ναι αλλά είναι φτιαγμένα λέει για να μπορούν να πετούν με χαμηλή ταχύτητα ακριβώς γι΄αυτόν τον λόγο.
Αν δεν μπει μέσα στην χαράδρα και πετάξει το νερό του από πιο ψηλά, πάλι θα κάνει καλύτερη δουλειά από ένα μικρό καναντέρ.
Κάποιος πιλότος ίσως να μπορεί να μας το πει καλύτερα.

ΠΙΛΟΤΟΙ ΤΗΣ ΠΑ ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.709
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top