Πυρκαγιές, πλημμύρες, φυσικές καταστροφές

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.752
Reaction score
83.563
άσε Άλεξ...έχω ανατριχιάσει
θυμάμαι έναν δόκιμο αστυνομικό πιτσιρικά (τον ξέρω από μικρό) που είχε έρθει εδώ πάνω τον Σεπτέμβριο και τον είχαν στο Μάτι
μου έλεγε αυτά που βλέπω τώρα...
και χαρακτηριστικά θυμάμαι τώρα τα λόγια του: '' αν άκουγες συνομιλίες στους ασυρμάτους...θα πάθαινες πλάκα''
+ότι υπήρχαν άλλοι τόσοι νεκροί που δεν ανακοινώθηκαν ποτέ (αλλοδαποί-λάθρο-χωρίς χαρτιά που έκαναν δουλειές σε κήπους,πουλούσαν πράματα σε παραλίες κλπ)

μπ0υρδέλο σκέτο...
το παιδί ενώ ήμασταν καλά στον χαβαλέ και πίναμε καφέ στο μαγαζί....όταν άρχισε να μου τα εξιστορεί...είχε αγριέψει το βλέμμα του...
απορώ με την δύναμη των συγγενών των θυμάτων...πως μπορούν και τα περιγράφουν με τόση ψυχραιμία
Χάρη, τα ξέρω από πρώτο χέρι, αφού το εξοχικό μας είναι λίγες εκατοντάδες μέτρα από εκεί που σταμάτησε η φωτιά και έχω γνωστούς στις τοπικές αρχές.

Το τραγικό συμβάν είναι η φωτογραφία της ασχετοσύνης, της ανοργανωσιάς και της έλλειψης τσίπας.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.012
Χάρη, τα ξέρω από πρώτο χέρι, αφού το εξοχικό μας είναι λίγες εκατοντάδες μέτρα από εκεί που σταμάτησε η φωτιά και έχω γνωστούς στις τοπικές αρχές.

Το τραγικό συμβάν είναι η φωτογραφία της ασχετοσύνης, της ανοργανωσιάς και της έλλειψης τσίπας.
Έχω ζήσει από πρώτο χέρι τη φωτιά να περνάει ελάχιστα μέτρα από την μάντρα του σπιτιού μου. Δεν υπάρχουν λόγια. Απλά.
Και ευτυχώς δεν είχαμε θύματα. 1 σπίτι όμως κάηκε ολοσχερώς και 3-4 μερικές ζημιές.
Πυροσβεστική πουθενά την κρίσιμη ώρα. Αφού είχε περάσει είχαμε 3 οχήματα όλο το βράδυ.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.465
Είναι άχρηστοι λόγω μηδενικής εκπαίδευσης, τους διοικούν αφισοκολλητές και έχουν ελάχιστους πόρους.
αυτό.
όταν βλέπεις τον υπαρχηγό της πυροσβεστικής (και μετέπειτα αρχηγό>:() να απαντά με απάθεια σαν το ζώο ναι...ναι..
καταλαβαίνεις περί τι κοφτερού μυαλού πρόκειται>:(

τον άλλο τον καραγκιόζη να το παίζει αυθεντία και ειρωνεία με τα 10 χρόνια υπηρεσίας... και πόσους άλλους που υπηρετούν σε κλιματιζόμενο χώρο να σκέφτονται και να προσπαθούν να κάνουν δημόσιες σχέσεις με τον Ψινάκη και τα λοιπά λαμόγια

του άλλου του μαλάκα του αρχηγού (που κατάγεται και από εδώ πάνω)και τον έβαλαν φυτευτό στην Αθήνα....
του μιλούσαν για περιοχές και δεν είχε ιδέα που βρίσκονται...ούτε το ανάγλυφο της περιοχής...ούτε τίποτα
του έδειχναν τον χάρτη και έψαχνε να βρει το Δέλτα του Έβρου για να προσανατολιστεί:mad:

ειλικρινά περιμένω να ακούσω και άλλες συνομιλίες από τις ''συνεννοήσεις'' τους
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.316
Reaction score
93.880
Όταν ακόμα και το σάλιο πάει χαμένο
Γνώριζαν για τους νεκρούς - Ασαφείς οι πληροφορίες λέει ο Ν. Τόσκας



Την ώρα που αποκαλύπτεται μέσα από συγκλονιστικούς διαλόγους που αποκάλυψε ο ΣΚΑΪ ότι η κυβέρνηση γνώριζε για τουλάχιστον 13 νεκρούς πριν τη σύσκεψη στο συντονιστικό ο πρώην υπουργός Προστασίας του Πολίτη, Νίκος Τόσκας, υποστηρίζει πως οι πληροφορίες ήταν ασαφείς.

Ο κ. Τόσκας επιχείρησε, μιλώντας στον ΣΚΑΪ, να δώσει εξηγήσεις για την πολύωρη καθυστέρηση στην ανακοίνωση των πρώτων νεκρών σημειώνοντας πως δεν ενημέρωσε τον πρωθυπουργό Αλέξη Τσίπρα για τα πτώματα που είχαν εντοπίσει τα σώματα ασφαλείας την ημέρα της πυρκαγιάς, διότι οι πληροφορίες ήταν «ασαφείς» και πρόσθεσε ότι προτεραιότητα εκείνες τις ώρες ήταν η «μάχη για τους ζωντανούς».
https://www.liberal.gr/arthro/25029...ugyU2L3E6CNUTaFxGOnqElfLhydl-LAE81ckO2AEc1iYQ

Ο Κ. Ζαχαριάδης... ενοχλείται από τον χρόνο δημοσιοποίησης της εκπομπής για το Μάτι



Στο γεγονός ότι η χθεσινή εκπομπή του ΣΚΑΙ προεβλήθη 20 ημέρες πριν τις εκλογές και όχι στην ουσία των αποκαλύψεων στάθηκε ο διευθυντής της ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ, δηλώνοντας μάλιστα ενοχλημένος από μια προσπάθεια «να επηρεάσει τα πολιτικά και εκλογικά πράγματα της χώρας με όρους συγκινησιακής φόρτισης».
https://www.liberal.gr/arthro/25034...-dimosiopoiisis-tis-ekpompis-gia-to-mati.html

Πάλι τα βοθροκάναλα φταίνε.
 


Μηνύματα
29.256
Reaction score
23.299
Ο Κ. Ζαχαριάδης... ενοχλείται από τον χρόνο δημοσιοποίησης της εκπομπής για το Μάτι
ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΔΕΚΑΔΑ ΚΑΘΑΡΜΑΤΩΝ ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΝΤΕΣ Ο ΑΧΡΕΙΟΣ....

ΤΟΣΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΑ ΟΙ ΓΕΛΟΙΟΙ ΔΕΝ ΜΕΤΡΑΝΕ ΩΣ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΕΣ ΠΑΠΑΝΤΖΕΣ...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.465
Όταν ακόμα και το σάλιο πάει χαμένο
Γνώριζαν για τους νεκρούς - Ασαφείς οι πληροφορίες λέει ο Ν. Τόσκας



Την ώρα που αποκαλύπτεται μέσα από συγκλονιστικούς διαλόγους που αποκάλυψε ο ΣΚΑΪ ότι η κυβέρνηση γνώριζε για τουλάχιστον 13 νεκρούς πριν τη σύσκεψη στο συντονιστικό ο πρώην υπουργός Προστασίας του Πολίτη, Νίκος Τόσκας, υποστηρίζει πως οι πληροφορίες ήταν ασαφείς.

Ο κ. Τόσκας επιχείρησε, μιλώντας στον ΣΚΑΪ, να δώσει εξηγήσεις για την πολύωρη καθυστέρηση στην ανακοίνωση των πρώτων νεκρών σημειώνοντας πως δεν ενημέρωσε τον πρωθυπουργό Αλέξη Τσίπρα για τα πτώματα που είχαν εντοπίσει τα σώματα ασφαλείας την ημέρα της πυρκαγιάς, διότι οι πληροφορίες ήταν «ασαφείς» και πρόσθεσε ότι προτεραιότητα εκείνες τις ώρες ήταν η «μάχη για τους ζωντανούς».
https://www.liberal.gr/arthro/25029...ugyU2L3E6CNUTaFxGOnqElfLhydl-LAE81ckO2AEc1iYQ

Ο Κ. Ζαχαριάδης... ενοχλείται από τον χρόνο δημοσιοποίησης της εκπομπής για το Μάτι



Στο γεγονός ότι η χθεσινή εκπομπή του ΣΚΑΙ προεβλήθη 20 ημέρες πριν τις εκλογές και όχι στην ουσία των αποκαλύψεων στάθηκε ο διευθυντής της ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ, δηλώνοντας μάλιστα ενοχλημένος από μια προσπάθεια «να επηρεάσει τα πολιτικά και εκλογικά πράγματα της χώρας με όρους συγκινησιακής φόρτισης».
https://www.liberal.gr/arthro/25034...-dimosiopoiisis-tis-ekpompis-gia-to-mati.html

Πάλι τα βοθροκάναλα φταίνε.
όταν η πολιτική παράγει και μεταμορφώνει ανθρώπους σε ζώα..που μόνο τους μέλημα είναι η υπεράσπιση του γαμwκομματικού τους συμφέροντος,χωρίς τσίπα,αμετανόητα, χωρίς ανθρωπιά

το έχουμε ξαναδεί και στο παρελθόν...και από τους προηγούμενους...αλλά αυτοί χτυπησαν κόκκινο

εύχομαι τα χειρότερα για τις γ@μωζωές τους
κwλόζωα του κομματικού σωλήνα!>:(
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Θελω να ρωτησω κατι.Περα απο τις οποιες ευθυνες ο φυσικος αυτουργος (αυτος που εβαλε τη φωτια) ειναι γνωστος?Τι γινεται μ αυτον?
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.316
Reaction score
93.880

Θελω να ρωτησω κατι.Περα απο τις οποιες ευθυνες ο φυσικος αυτουργος (αυτος που εβαλε τη φωτια) ειναι γνωστος?Τι γινεται μ αυτον?
Πέρα από αυτό δεν έχει γίνει γνωστό κάτι άλλο.
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Ευχαριστω για την απαντηση.Αυτο γνωριζω κι εγω.Αλλα απ την αλλη μην τρελλαθουμε κι ολας.Γνωριζουμε οτι ο κρατικος μηχανισμος ειναι αυτος που ειναι.Δεν λειτουργει σωστα.Πολυ εξω απ το καδρο (η καντρο?) δεν εχει μεινει αυτος που τελικα εβαλε την φωτια?Γιατι γινεται αυτο?
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.752
Reaction score
83.563
Ευχαριστω για την απαντηση.Αυτο γνωριζω κι εγω.Αλλα απ την αλλη μην τρελλαθουμε κι ολας.Γνωριζουμε οτι ο κρατικος μηχανισμος ειναι αυτος που ειναι.Δεν λειτουργει σωστα.Πολυ εξω απ το καδρο (η καντρο?) δεν εχει μεινει αυτος που τελικα εβαλε την φωτια?Γιατι γινεται αυτο?
Γιατί μας ενδιαφέρουν κυρίως η πρόληψη και η αντιμετώπιση, τα στοιχεία που δείχνουν το πόσο έτοιμη κι οργανωμένη είναι μία κοινωνία. Άσχετα αν την καταστροφή την ξεκίνησε η φύση ή η ηλιθιότητα κάποιου.

Ο κύριος λόγος που κράζουμε εντονότερα την κυβέρνηση μετά από ό,τι έγινε, είναι λόγω έλλειψης σεβασμού και ντροπής για τα θύματα. Φταίνε οι στενοί δρόμοι που εγκλωβίστηκαν οι οδηγοί, αλλά όχι οι εντολές που πήρε η αστυνομία να τους φυγαδεύσει από κει κι όχι από τη λεωφόρο προς Νέα Μάκρη... Και χίλιες άλλες παρόμοιες δικαιολογίες που μεταθέτουν την ευθύνη στους ...καμένους και τα αυθαίρετα. Το κάθε σχέδιο επείγουσας ανάγκης (αν υπάρχει) λαμβάνει υπόψη τα δεδομένα ως έχουν, δεν λέει ότι δεν μας βολεύουν οι συνθήκες. Η μισή Ελλάδα έχει χωριά και κωμοπόλεις με πολύ χειρότερη ρυμοτομία από το Μάτι και είναι εντός σχεδίου.
 


gid

Μηνύματα
7.411
Reaction score
8.652
Σχετικά με αυτή την αθλιότητα ότι για τα τόσα θύματα φταίνε τα αυθαίρετα που δεν επέτρεψαν στον κόσμο να φτάσει στη θάλασσα:

Όποιος ενστερνίζεται αυτή τη """""λογική""""" ουσιαστικά δηλώνει πως, κάθε οικισμός που δεν βρίσκεται πάνω στη θάλλασα όπως το Μάτι, βρίσκεται εκ των προτέρων στο έλεος της επόμενης πυρκαϊάς, αφού εκεί θάλασσα απλά δεν υπάρχει ως καταφύγιο. Δηλαδή στο Ελλαδιστάν, αν πιάσει φωτιά, ή τρέχεις στη θάλασσα και σώζεσαι, ή καίγεσαι ζωντανός. ΤΟΣΗ βλακεία.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.465
Ευχαριστω για την απαντηση.Αυτο γνωριζω κι εγω.Αλλα απ την αλλη μην τρελλαθουμε κι ολας.Γνωριζουμε οτι ο κρατικος μηχανισμος ειναι αυτος που ειναι.Δεν λειτουργει σωστα.Πολυ εξω απ το καδρο (η καντρο?) δεν εχει μεινει αυτος που τελικα εβαλε την φωτια?Γιατι γινεται αυτο?
προσωπικά πλέον εδώ και χρόνια έχω κόψει τέτοιους συμβιβασμούς και έχω απεγκλωβιστεί-σταματήσει να αποδέχομαι αυτό που είπες
''Γνωριζουμε οτι ο κρατικος μηχανισμος ειναι αυτος που ειναι.Δεν λειτουργει σωστα''

από την ώρα που το κράτος με βλέπει ως ΑΦΜ και πληρώνω τα κέρατά μου....ΑΠΑΙΤΩ τα κοπρόσκυλα που ταΐζω να αποδίδουν έργο.



δεν θα σταθώ στην αποτυχία κατάσβεσης...αυτό είναι κατανοητό ότι είναι αδύνατον να τα βάλεις με τις καιρικές συνθήκες...όσα μέσα και να διαθέτεις...
(αν και όλοι καταλάβαμε από το πρώτο 10λεπτο της εκπομπής πόσο πολύτιμος χρόνος χάθηκε σε άσκοπες συνεννοήσεις-διευκρινήσεις.... στο να αναγνωριστεί η εστία και το μέγεθος της φωτιάς...έστειλαν τον άνθρωπο με το φορτηγάκι....καλοκαιριάτικα....σε παραθαλάσσια περιοχή....μέσα σε κίνηση.... 10χιλιόμετρα+ .....να πάει να ελέγξει από κοντά...τι να λέμε τώρα:headbang:>:(...μου θύμισε Ίμια με το ελικόπτερο)

αλλά από τις συνομιλίες μπάχαλο του κέντρου επιχειρήσεων (δεν ήξεραν να δώσουν ούτε συντεταγμένες τα γίδια>:( ενώ ο άλλος ο μαλάκας χάρηκε γιατί το αεροπλάνο δεν έβλεπε την φωτιά...στη σχολή φαίνεται του έμαθαν ότι οι δασικές πυρκαγιές το καλοκαίρι στα πεύκα, με κάργα άνεμο, ενίοτε σβήνουν και από μόνες τους .>:(),
μέχρι τους σφουγκοκωλάριους των κυβερνώντων και τους ίδιους τους κυβερνώντες που προσπαθούσαν να δείξουν ελεγχόμενη εικόνα μη ενημερώνοντας τον κόσμο άμεσα για την απειλή των ζωών τους(γιατί χρόνος υπήρχε...και ας έλεγαν οι γνωστοί εδώ μέσα εξυπνάκηδες στα πάντα, εκείνες τις μέρες τα δικά τους).... απαιτώ παραδειγματική τιμωρία από την δικαιοσύνη!>:(
είμαι απόλυτος! έστειλαν ανθρώπους σε τσάμπα θάνατο,
και υπάρχουν και αποδείξεις

όπως ένας άχρηστος γιατρός καταδικάζεται
έτσι και το σύνολο των άχρηστων που συντόνιζαν τις επιχειρήσεις πρέπει να πάνε στο διάλο!
τα σώματα ασφαλείας δεν είναι δημόσιο να βάζεις υπεύθυνους κομματικούς κολαούζους,κολλητούς του περιφερειάρχη ή κουμπάρους...με μόνη συνέπεια τις ουρές στα γκισέ

ξεκληρίστηκαν οικογένειες,αποτεφρώθηκαν παιδάκια αγκαλιασμένα:cry:
ανεύθυνοι άψυχοι δολοφόνοι γαλονάδες καριερίστες>:(

σόρρυ τα χω πάρει>:(
 








Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.851
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top