Πυρκαγιές, πλημμύρες, φυσικές καταστροφές

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Σχεικα με την τραγωδια στο Ματι, δεν υπαρχουν μονο οι ευθυνες της Πολιτειας, αλλα και (πρωτα και κυρια) των πολιτων. Την φωτια (απο οτι ακουσα σε δελτιο ειδησεων) καποιος ΗΛΙΘΙΟΣ την εβαλε σε μια ημερα με τις πιο επικινδυνες για πυρκαγια (μετερεορολογικα) συνθηκες (ισχυροι ανεμοι και επιπεδο υγρασιας κοντα στο μηδεν). Τα οικοπεδα εντος οικισμου καποιοι πολιτες τα ειχαν αφησει ακαθαριστα και τα πευκα που αγγιζαν τις τεντες των σπιτιων καποιοι πολιτες τα ηθελαν για "ντεκορ". Τελος καποιοι πολιτες βιντεοσκοπουσαν απο τις ταρατσες και βεραντες τους την φωτια να πλησιαζει για να ανεβασουν το θεαμα στο φεισμπουκ, αντι να τρεχουν να παρουν μετρα προστασιας τους. Θυμαμαι χαρακτηριστικα τοτε, σε ενα δελτιο ειδησεων μια ΗΛΙΘΙΑ να εκτειθεται πανελληνιως λεγοντας επι λεξη: "Ειμασταν στην ταρατσα και τραβουσα με το κινητο βιντεο την φωτια. Το ποτε εφθασε στο φρακτη του σπιτιου μας δεν καταλαβα!" Ηταν απορροφημενη βλεπετε στα σκηνοθετικα της καθηκοντα.
Οπως θα επρεπε να γνωριζεις πριν κανεις το σχολιο σου,απαγορευεται η κοπη δεντρων,ειτε ειναι σε ιδιοκτητα οικοπεδα (εντος ή εντος σχεδιου πολης),ειτε σε δημοσιο χωρο.Φιλος που του καηκε το σπιτι στον Βουτζα,ειχε πευκο που ακουμπουσε στην σκεπη,αλλα οσο και αν ειχε προσπαθησει με το δασαρχειο,δεν ειχε καταφερει να παρει αδεια να το κλαδεψει (οχι να το κοψει). Ο ηλιθιος που αναφερεις,υπαρχει και σε βιντεο,λιγες μερες μετα τη φωτια,δεν το γνωριζες ουτε αυτο? (το εβαλαν στο μεταξυ για να το δεις).
 

Μηνύματα
1.014
Reaction score
1.185
Σχετικα με το 1ο που αναφερεις, πιστευα το αντιθετο, καθοτι εγω ειχα παρει αδεια και εκοψα δεντρο (οχι σε δασικη αλλα σε αγροτικη περιοχη), οποτε η ευθυνη για αυτο μεταβιβαζεται στο Κρατος. Αλλα για το 2ο γιατι "μου τη λες"? Εχει καμια σημασια αν υπαρχει βιντεο ή οχι. Ειπα εγω οτι υπαρχει ή δεν υπαρχει? Εγω χαρακτηρισα τη νοημοσυνη του αυτουργου.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.390
Reaction score
30.579
Από αιτιοκρατικής άποψης φυσικά όλα στο Μάτι φαίνονται να είναι αποτέλεσμα μίας και μόνο πράξης -αυτής του αυτουργού, του εμπρηστή. Οι λοιπές παραλείψεις απλώς έθεσαν συνθήκες κινδύνου ώστε να μπορέσει αυτή η πράξη να επιφέρει ασύλληπτα κατά τη διάπραξή της αποτελέσματα.

Φυσικά στο ποινικό μας δίκαιο αξιολογείται και η παράλειψη, και δίνεται σε αυτή κοινωνική απαξία αντίστοιχη με της πράξης, εφόσον συντρέχουν προϋποθέσεις ιδιαίτερης νομικής υποχρέωσης για δράση.

Οι ευθύνες του οργανωμένου Κράτους στο Μάτι είναι τεράστιες: μας άφησε κυριολεκτικά ξεβράκωτους, εντελώς απροστάτευτους, στις πράξεις ενός ηλιθίου. Και ηλίθιοι υπάρχουν ουουουου!! Ατελείωτοι. Αυτό τι θα πει, σκύβουμε το κεφάλι και δεχόμαστε ότι η μοίρα μας είναι ανά πάσα στιγμή στα χέρια κάποιοι ηλίθιου;
 

Μηνύματα
29.230
Reaction score
23.264
ΕΔΩ ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΚΑΤΙ ΠΡΩΤΟΦΑΝΕΣ.....

ΑΝΕΜΟ ΔΥΤΙΚΟ 270ο 8+ ΜΠΩΦΟΡ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΔΕΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ.

ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΣΕ ΚΙΝΕΤΑ ΚΑΙ ΜΑΤΙ ΕΙΧΑ

ΥΠΟΨΙΑΣΤΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ.

ΣΤΗΝ ΔΕ ΚΙΝΕΤΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΠΟ ΚΑΛΩΔΙΑ ΤΗΣ ΔΕΗ ΑΠ ΟΣΟ ΚΑΤΑΛΗΞΑΝΕ.
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.180
ΕΔΩ ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΚΑΤΙ ΠΡΩΤΟΦΑΝΕΣ.....

ΑΝΕΜΟ ΔΥΤΙΚΟ 270ο 8+ ΜΠΩΦΟΡ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΔΕΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ.

ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΣΕ ΚΙΝΕΤΑ ΚΑΙ ΜΑΤΙ ΕΙΧΑ

ΥΠΟΨΙΑΣΤΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ.

ΣΤΗΝ ΔΕ ΚΙΝΕΤΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΠΟ ΚΑΛΩΔΙΑ ΤΗΣ ΔΕΗ ΑΠ ΟΣΟ ΚΑΤΑΛΗΞΑΝΕ.
Σιγά , εδώ στην ΣΑΝΤΟΡΊΝΗ έχουμε δει δυτικούς μέχρι και 39κόμβους.
 



Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.390
Reaction score
30.579
Περισυ στη Χαλκιδική είχε πιάσει λέει και 12 μποφορ. Τότε που πήρε και σήκωσε ολόκληρο τροχόσπιτο και έριξε πόσα δέντρα σαν καλάμια.
 


Μηνύματα
29.230
Reaction score
23.264
ΣΤΗΝ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ ΒΑΣΙΚΑ ΤΡΩΝΕ ΑΝΤΙΜΑΜΑΛΟ ΛΟΓΩ ΔΥΝΑΤΩΝ ΒΟΡΕΙΑΔΩΝ.

ΣΤΗΝ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ ΝΟΜΙΖΩ ΗΤΑΝ ΝΟΤΙΑΣ.
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
111499234_2695988977334832_637363297745293191_o.jpg Για την φωτιά στις Κεχριές αυτό. Απο χθες δεν παίζει πουθενά.Τρίτη μέρα χθες.Και βέβαια τώρα που οι περιφεριάρχες είναι δικοί μας απαλλάσσονται ευθυνών απριόρι.
 





Μηνύματα
29.230
Reaction score
23.264
ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΤ1 ΥΠΗΡΞΕ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΓΙΑ ΚΟΡΙΝΘΙΑ ΚΑΙ ΗΛΕΙΑ

ΑΠΟ 2 ΚΑΝΑΛΙΑ ΑΚΟΜΑ.....

ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΑΚΟΥΝΕ ΜΟΝΟ ΝΤΟΥΝΤΟΥΚΕΣ?:)
 

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
View attachment 173939 Για την φωτιά στις Κεχριές αυτό. Απο χθες δεν παίζει πουθενά.Τρίτη μέρα χθες.Και βέβαια τώρα που οι περιφεριάρχες είναι δικοί μας απαλλάσσονται ευθυνών απριόρι.
Γιου νόου τσαμπέ συχνότητες και πεσκέσια κορονοσπότ ;
Να προλάβει να καλυφθει ο πωπός και όλο κάτι θα παίξει
Αλλα έλα μωρέ μια μικρή φωτίτσα είναι :(

ABB43455-5516-4C5C-A25A-5D2BC904F271.jpeg
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.607
Reaction score
94.503



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.486
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top