Πυρκαγιές, πλημμύρες, φυσικές καταστροφές

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
«Οργανωμένο σχέδιο για να υπάρξει έκρυθμη κατάσταση στη χώρα» οι πυρκαγιές σύμφωνα με τον Κοντονή

http://www.zougla.gr/greece/article...i-sti-xora-i-pirkagies-simfona-me-ton-kontoni




ΝΕΟΣ ΓΙΑΚΟΥΜΑΤΟΣ ΜΑΣ ΒΡΗΚΕ......
Μωρέ... ας είναι και οργανωμένο

Εσείς γιατί δεν είστε οργανωμένοι?? Αυτή είναι η ερώτηση
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
προφανως και δε θα συνεννοηθούμε ποτε....ουτε εμεις
ποσο μαλλον οι υπηρεσιες
οι εμμονες φταίνε

να συμφωνήσω οτι το αντικαταστεις , θα συμφωνήσω οτι το επιτηρείς
δε θα συμφωνήσω οτι καποιος εφαγε για να το βαλει.
αν εγω με ολη την καλη μου προθεση εγκρίνω ενα σύστημα που κανει καλο και ειναι και πιλοτικό!! και χρηματοδοτειται και απο προγραμματα τησ ΕΕ που σημαινει δεν το πληρωνεις καν και το κλεψουν το πυροβολήσουν η οτιδήποτε αλλο σημαίνει οτι ειμαι λαμογιο? οτι εφαγα? ολα αυτα φαινονται στην πραξη. οταν εχεισ συτηματα μεσα σε δασος που πρόσβαση εχουν ολοι φαντασου ποσο δυσκολο ειναι να το επιτηρήσεις και να αντικαθιστάς καθε λιγο και λιγακι οτι κλεβουν η πυροβολουνε. να μου πεις οτι αυτος που το εβαλε θεωρησε οτι εχει να κανει με ανθρωπους νοημωνες και πολισμενους και οχι με γιδια που καταστρεφουν δημοσια περιουσια νομιζοντας οτι ειναι αλλουνου να συμφωνησω 100 φορες.
και οπως ειπε και αλλος φιλος πιο πανω...."γιατι δε βαζουνε ενα συστημα πυρασφαλειας?"
ετσι ακι αλλιως θα βρουμε να κατηγορισουμε καποιον απο την καρεκλα του υπολογιστη μας. ευκολακι....
ωραια,κολησες που εγω πιστευω ότι καποιος εφαγε.Ας δεχτω ότι δεν εφαγε κανενας.Ωραια?παραμενει το θεμα ότι βαλανε ένα συστημα που δεν το συντήρησαν και δεν λειτούργησε όταν πηρε φωτια το δασος.Για μενα αυτό είναι εγκλημα.
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
θα μοσχοπουλαγανε οι γυφτοι rpi στα πανηγύρια μετα. εδω σου λεω εχουν παρει απο την εθνικη οδο (κλειστος ιδωτικος αυτοκινητοδρομος με καμερες παντου) ολα τα ηλιακα πανελ απο τα τηλεφωνα εκτακτης αναγκης.....
Τώρα, να ψάχνουνε οι γύφτοι μέσα σε ένα ολόκληρο δάσος 200 rpi σε μέγεθος 20cm x 20cm αξίας 20 ευρώ.. μάλλον ασύμφορο κυνήγι χαμένου θησαυρού ακούγεται.

Καλύτερα να κλέβουν τους χαλκοσωλήνες από τις πόλεις. Πιο εύκολο και προσοδοφόρο

Τέλοσπάντων, ειδικός δεν είμαι. Το συγκεκριμένο όμως ξέρω ότι θα μπορούσε να δουλέψει, έστω και πιλοτικά.
Δουλεύει ήδη σε άλλες περιπτώσεις, αρκεί να έχεις τροφοδοσία και πρόσβαση στο internet (ή δίκτυο)
 

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
Μωρέ... ας είναι και οργανωμένο

Εσείς γιατί δεν είστε οργανωμένοι?? Αυτή είναι η ερώτηση
Μωρέ... ας είναι και οργανωμένο

Εσείς γιατί δεν είστε οργανωμένοι?? Αυτή είναι η ερώτηση
Πυροσβεστικά αεροπλάνα ΔΕΝ ενοικιάστηκαν φέτος, για να έχουμε πλεόνασμα !
Οι Πυροσβέστες είναι ελάχιστοι, γιατί οι συμβασιούχοι ΔΕΝ επαναπροσλήφθηκαν για να έχουμε πλεόνασμα !!!
Το Υπ, Οικονομικών που παίρνει αυτές τις αποφάσεις, ως γνωστόν Γερμανοκρατείται και είναι η έδρα του μακρυά από εδώ.
Η κυβέρνηση διακοπάρει και τουιτάρει τη συμπάθεια της !
Υπήρξε Ενημέρωση μέρες πριν για οργανωμένο σχέδιο εμπρησμών , αλλά οι φωτιές αφέθηκαν να φουντώσουν πριν ξεκινήσει η δήθεν πυρόσβεση !
βοήθειά μας
 

ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822
Μωρέ... ας είναι και οργανωμένο

Εσείς γιατί δεν είστε οργανωμένοι?? Αυτή είναι η ερώτηση
Μήπως είχε παρατηρηθεί "συνωστισμός" δένδρων στα δάση και έπρεπε να αποσυμφορηθεί κάπως η κατάσταση?
 

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
ωραια,κολησες που εγω πιστευω ότι καποιος εφαγε.Ας δεχτω ότι δεν εφαγε κανενας.Ωραια?παραμενει το θεμα ότι βαλανε ένα συστημα που δεν το συντήρησαν και δεν λειτούργησε όταν πηρε φωτια το δασος.Για μενα αυτό είναι εγκλημα.
κολησα που αυτη η φραση εχει γινει καραμελα για ολα πια...
στεκει δεν στεκει.
ρε αδερφε ..ξερεις τι παει να πει πιλοτικο?
το βαζεις πιλοτικα να δεις αν θα λειτουργήσει και πως....δε λειτουργησε για τον α...β λογο ανεξαρτητο απο τη βουληση αυτου που το εβαλε....να μου πεις οτι δεν ελαβε υποψη του οτι εχει να κανει με καφρους!!! ναι!! να συμφωνησω. αλλα αν δε το εβαζε θα ερχοταν παλι ο αλλος να του πει γιατι δεν εβαλες ενα συστημα εκει και εδω?...κσι μετα εισαι το δημοσιο που δεν ενδιαφερεται και τα αφηνει ολα στην τυχη του....
ουτε στο σακι ουτε στο σακουλι...

[DOUBLEPOST=1502715156][/DOUBLEPOST]
Μήπως είχε παρατηρηθεί "συνωστισμός" δένδρων στα δάση και έπρεπε να αποσυμφορηθεί κάπως η κατάσταση?
ετσι...!! ακριβως!!! μα και αυτα τα ατιμα...οπου ναναι πανε και φυτρωνουν....τι κακο....!!
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
κολησα που αυτη η φραση εχει γινει καραμελα για ολα πια...
στεκει δεν στεκει.
ρε αδερφε ..ξερεις τι παει να πει πιλοτικο?
το βαζεις πιλοτικα να δεις αν θα λειτουργήσει και πως....δε λειτουργησε για τον α...β λογο ανεξαρτητο απο τη βουληση αυτου που το εβαλε....να μου πεις οτι δεν ελαβε υποψη του οτι εχει να κανει με καφρους!!! ναι!! να συμφωνησω. αλλα αν δε το εβαζε θα ερχοταν παλι ο αλλος να του πει γιατι δεν εβαλες ενα συστημα εκει και εδω?...κσι μετα εισαι το δημοσιο που δεν ενδιαφερεται και τα αφηνει ολα στην τυχη του....
ουτε στο σακι ουτε στο σακουλι...

....!!
ας βαλουμε λοιπον και τη συνέχεια....αφου τα σκα$%^ανε με το συστημα που δεν λειτουργησε,,και καηκε το δασος,τωρα αποφασισανε να το ξαναφτιάξουνε το συστημα βελτιωμενο...!!!

Σε χθεσινή σύσκεψη που έγινε στην Περιφέρεια Κρήτης αποφασίστηκε να κηρυχθεί όλη η περιοχή αναδασωτέα, να απαγορευθεί οποιαδήποτε δραστηριότητα για τα ερχόμενα 3 ως 5 χρόνια, να γίνει άμεσα περίφραξή της, να φυλάσσεται επί 24ωρης βάσης και να εγκατασταθεί σύστημα πυρόσβεσης με εκτοξευτήρες νερού. «Υπάρχει επίσης η σκέψη να επαναλειτουργήσει το σύστημα πυρανίχνευσης και να παντρευτεί με το σύστημα πυροκατάσβεσης που θα τοποθετήσουμε» τονίζει ο περιφερειάρχης Κρήτης
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Μια άλλη δυνατότητα είναι η επιτήρηση από αέρος με τα ταπεινά PZL που έχουμε. Θυμάμαι όταν ήμουν στον στρατό, ένας παπάς (που είχε άδεια πιλότου) πετούσε κάθε μέρα με το PZL πάνω από το Παγγαίο. Όταν είδε τη φωτιά, ειδοποίησε αμέσως και άδειασε και το ντεπόζιτο του PZL πάνω στην πρώτη εστία, ελέγχοντας την πυρκαγιά.

Ένας γνωστός στο Μάτι έχει τοποθετήσει πυροσβεστικό κρουνό στο οικόπεδο με αντλία που τον τροφοδοτεί από το πηγάδι του.

Αλλά, το κράτος δεν είναι πάντα αρωγός σε αυτές τις προσπάθειες. Ξέρω περίπτωση στη Σκιάθο που κάποιος αποφάσισε να καθαρίσει από τα ξερόχορτα όχι μόνο τη βίλα του, αλλά και το δάσος τριγύρω. Κατέληξε στο αυτόφορο για εκτέλεση δασικών εργασιών χωρίς άδεια. Το ίδιο φοβάται κάθε φορά ο πατέρας μου όταν κλαδεύει τα πεύκα στο σπίτι του...

Μια άλλη πηγή πυρκαγιών είναι οι χιλιάδες ανεξέλεγκτες χωματερές σε όλη την χώρα. Αλλά όταν κάηκαν τα Μεσόγεια πριν μερικά χρόνια από φωτιά που ξεκίνησε στη χωματερή ήταν η "κακή στιγμή¨ κι όχι η ανικανότητα δεκαετιών στην υλοποίηση του ΧΥΤΑ.
 

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
ας βαλουμε λοιπον και τη συνέχεια....αφου τα σκα$%^ανε με το συστημα που δεν λειτουργησε,,και καηκε το δασος,τωρα αποφασισανε να το ξαναφτιάξουνε το συστημα βελτιωμενο...!!!
ας βαλουμε λοιπον και τη συνέχεια....αφου τα σκα$%^ανε με το συστημα που δεν λειτουργησε,,και καηκε το δασος,τωρα αποφασισανε να το ξαναφτιάξουνε το συστημα βελτιωμενο...!!!
Αφου λοιπον στην πιλοτικη διαδικασια ειδαν οτι εχουν να κανουμε με γιδια και οχι ανθρωπους αν θελουν να το ξαναβαλουν και να λειτουργήσει θα πρεπε να εχουν και εναν ελευθερο σκοπευτή και ενα φραχτη με συρματοπλεγμα για να μπορεσει να λειτουργησει. αν τα κανουν αυτα ισως λειτουργησει.
αν καποιος αλλος πολυμήχανος νους δε βρει κατι αλλο για να χαλάσει κατι που παει να φτιαξει καποιος αλλος.
γιατι το συστημα χρειαζεται αλλα ολα αυτα λειτουργουν σε αλλες χωρες τις ευρωπης οπου οι ανθρωποι ναι μεν κατεβηκα απο τα δεντρα αλλα παρέμειναν ανθρωποι.....και δε γινανε ζωα ξανανεβαινοντας....
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Με έξι Canadair προσπαθούν να σβήσουν 91 φωτιές σε όλη την Ελλάδα!

http://www.protothema.gr/greece/article/705182/sta-oria-tous-oi-dunameis-aeropurosvesis/

Ωστόσο, αυτή την ώρα, μεσημέρι Δευτέρας, από το στόλο των 18 πυροσβεστικών αεροσκαφών (11 CL-215 και 7 CL-415) διαθέσιμα είναι μόνο έξι αεροσκάφη τα οποία έχουν αναλάβει το βαρύ φορτίο να σταματήσουν την επέλαση της πυρκαγιάς!
 

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
η λυση
Μια άλλη δυνατότητα είναι η επιτήρηση από αέρος με τα ταπεινά PZL που έχουμε. Θυμάμαι όταν ήμουν στον στρατό, ένας παπάς (που είχε άδεια πιλότου) πετούσε κάθε μέρα με το PZL πάνω από το Παγγαίο. Όταν είδε τη φωτιά, ειδοποίησε αμέσως και άδειασε και το ντεπόζιτο του PZL πάνω στην πρώτη εστία, ελέγχοντας την πυρκαγιά.

Ένας γνωστός στο Μάτι έχει τοποθετήσει πυροσβεστικό κρουνό στο οικόπεδο με αντλία που τον τροφοδοτεί από το πηγάδι του.

Αλλά, το κράτος δεν είναι πάντα αρωγός σε αυτές τις προσπάθειες. Ξέρω περίπτωση στη Σκιάθο που κάποιος αποφάσισε να καθαρίσει από τα ξερόχορτα όχι μόνο τη βίλα του, αλλά και το δάσος τριγύρω. Κατέληξε στο αυτόφορο για εκτέλεση δασικών εργασιών χωρίς άδεια. Το ίδιο φοβάται κάθε φορά ο πατέρας μου όταν κλαδεύει τα πεύκα στο σπίτι του...

Μια άλλη πηγή πυρκαγιών είναι οι χιλιάδες ανεξέλεγκτες χωματερές σε όλη την χώρα. Αλλά όταν κάηκαν τα Μεσόγεια πριν μερικά χρόνια από φωτιά που ξεκίνησε στη χωματερή ήταν η "κακή στιγμή¨ κι όχι η ανικανότητα δεκαετιών στην υλοποίηση του ΧΥΤΑ.

η λυση του pzl kai της συνεχής επιτήρησης δεν είναι εφικτή
1 δεν εχουμε τοσα πολλα ώστε να καλύπτουν τοσο μεγάλες περιοχές δασών
2 μεγάλη κατανάλωση καυσίμων
3 πολλές ωρες πτήσης που δεν μπορούν να καλύψουν οι λίγοι πιλότοι
4 πολλές ώρες πτήσης συνεπάγονται πολλές καταπονήσεις πολλές ζημίες πολλά ανταλλακτικα πολλές ωρες καθηλωμένα για επισκευές και τακτικούς έλεγχους.
5 πολλοί περιορισμοί λογο καιρικών φαινόμενων (ανεμος)
 

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
εχεις σ
Με έξι Canadair προσπαθούν να σβήσουν 91 φωτιές σε όλη την Ελλάδα!

http://www.protothema.gr/greece/article/705182/sta-oria-tous-oi-dunameis-aeropurosvesis/

Ωστόσο, αυτή την ώρα, μεσημέρι Δευτέρας, από το στόλο των 18 πυροσβεστικών αεροσκαφών (11 CL-215 και 7 CL-415) διαθέσιμα είναι μόνο έξι αεροσκάφη τα οποία έχουν αναλάβει το βαρύ φορτίο να σταματήσουν την επέλαση της πυρκαγιάς!
εχεις σταθει ποτε διπλα σε canadair την ωρα που κατεβαίνει μετα απο κατάσβεσή? δεν εχεισ ιδεα γιατι το τι προσπάθεια γινεται για να πετάξουν και τι σκαρφίζονται οι τεχνικοι για να διορθώσουν τις βλαβες που βγαζει συνεχεια.
εχεις δει πιλοτο μετα απο κατάσβεση να εχει χασει 3-4 κιλα ιδρωτα και να κατεβαινει χλωμος?
δεν εχεισ ιδεα!!!
το ξερεις οτι ξ τροικα εχει μπλοκαρει την προμήθεια ανταλλακτικών για τα αεροσκαφη γιατι τα θεωρει καινουργια προμηθέια και οχι συμβατική υποχρέωση της εταιρίας για συνεχή τεχνικη καλυψη του προϊόντος της? τα λεει κανεις αυτα ?

περαν αυτων εμενα οι 91 ταυτοχρονες (που γινανε περισσοτερες με αυτες στη λακωνια ) μου βρωμανε πολυ περα απο καμενο...
 





TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Όχι, εγώ δεν πιστεύω ότι είναι εμπρησμοί. Ή ελάχιστοι είναι. Αυτή είναι δικαιολογία για την ανυπαρξία πρόληψης.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
νομιζω αυτό που γινεται αυτές τις μερες,είναι σαφως εργο εμπρησμων.είχαμε και καύσωνες και αερηδες και ξαφνικα εγινε αυτές τις μερες αυτό το χαος.Όλα τα τυχαια γινανε ξαφνικα?αναψανε τυχαια τοσες εστιες και σε συγκεκριμένες περιοχες?
 

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
Όχι, εγώ δεν πιστεύω ότι είναι εμπρησμοί. Ή ελάχιστοι είναι. Αυτή είναι δικαιολογία για την ανυπαρξία πρόληψης.
91+ φωτιες σε ενα 24ωρο σου φαινονται τυχαιες? 14 μετωπα στη ζακυνθο σε ασχετες και μακρυνες το ενα απο το αλλο περιοχες ? +αμαλιαδα +κεφαλονια
και οταν σκαει μια καινουργια σκανε ταυτοχρονια 2-3-4 μετωπα μαζι..... πολυ συμπτωση μαζεμενη δ νομιζεις?
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.160
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top