Πυροπροστασία, δηλώσεις και πρόστιμα Ελλάδα 2.0

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.517
Reaction score
32.364
Θα κάτσεις να φας τα προστίματα ανδροπρεπώς. Εάν ψηφίζεις Κούλη. Φωνάζοντας σαν υστερικό εάν όχι.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.166
Reaction score
28.669
Ξέρει κανείς τι γίνεται (χαχαχα) σε περιπτώσεις τύπου ιδιοκτησία 1/6 εξ αδιαιρέτου οικοπέδου από κληρονομιά όπου πρακτικά δεν έχεις επαφή (και δεν ξέρεις ποιοι είναι πλέον) με τους υπολοιπους; :roflmao:
Αν κρίνω από άλλες περιπτώσεις που έχω ακούσει, και έπρεπε και οι "6" να κάνουν τα προβλεπόμενα, και εδώ θα ισχύουν τα ίδια.
 



TGD

Μηνύματα
7.556
Reaction score
7.548
Να πας να τα δεις. Έτσι πήγε γνωστή μου και ανακάλυψε ότι έχει ιδιωτικό νησί. Ό,τι έχει μείνει από το χωράφι του παππού της είναι στη μέση από αρδευτικό κανάλι!
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.174
Reaction score
41.727
Έχω 2 οικόπεδα που ξέρω μόνο τον νομό που βρίσκονται. Δεν έχω πάει ποτέ. :superman:
Να το δηλώσεις για να το δώσεις 😛


Νομίζω πάντως ότι αφορά οικόπεδα εντός σχεδίου ή στα όρια οικισμών. Κάτι εκτός στο πουθενα νομίζω δεν θελει κάτι.

Επίσης είναι άλλη αν έχει κτίσμα μέσα και θελει σύνταξη μελέτης πυροπροστασίας από μηχανικό και άλλο αν είναι σκέτο οικόπεδο.

Δεν έχω καταλάβει αν είναι οικόπεδο εντός σχεδίου και εντός οικισμού σε θέση που δεν συνορεύει με δάσος, απαιτείται πάλι η δήλωση; Δλδ αν έχεις γύρω γύρω σπίτια τι πρέπει να κανείς;

Ελλάδα 5.0
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.166
Reaction score
28.669
"Ποιούς αφορά: Η νέα αυτή νομοθετική ρύθμιση αφορά ιδιοκτήτες, επικαρπωτές, μισθωτές ή υπομισθωτές οικοπεδικών και λοιπόν ακάλυπτων χώρων που βρίσκονται σε περιοχές εντός εγκεκριμένων ρυμοτομικών σχεδίων, σε περιοχές εντός ορίων, χωρίς εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο, και σε εκτάσεις εντός ακτίνας 100 μέτρων από τα όρια των δυο προαναφερόμενων περιπτώσεων, επιπλέον δε και εκτός σχεδίου γήπεδα με κτίσμα, για τις εκτάσεις που δεν υπάγονται στις διατάξεις της δασικής νομοθεσίας, σύμφωνα με τον δασικό χάρτη της περιοχής και κατόπιν ενημέρωσης της αρμόδιας δασικής υπηρεσίας"

 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.127
Reaction score
84.871
"Ποιούς αφορά: Η νέα αυτή νομοθετική ρύθμιση αφορά ιδιοκτήτες, επικαρπωτές, μισθωτές ή υπομισθωτές οικοπεδικών και λοιπόν ακάλυπτων χώρων που βρίσκονται σε περιοχές εντός εγκεκριμένων ρυμοτομικών σχεδίων, σε περιοχές εντός ορίων, χωρίς εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο, και σε εκτάσεις εντός ακτίνας 100 μέτρων από τα όρια των δυο προαναφερόμενων περιπτώσεων, επιπλέον δε και εκτός σχεδίου γήπεδα με κτίσμα, για τις εκτάσεις που δεν υπάγονται στις διατάξεις της δασικής νομοθεσίας, σύμφωνα με τον δασικό χάρτη της περιοχής και κατόπιν ενημέρωσης της αρμόδιας δασικής υπηρεσίας"


Όλα αυτά προϋποθέτουν ότι ξέρεις πού είναι το οικόπεδό σου. :biggrin:
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.517
Reaction score
32.364
Συγγνώμη, αφορά όλα τα οικόπεδα οληςτης χώρας; Και στο κέντρο της Αθήνας;
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.166
Reaction score
28.669
Ιδέα δεν έχω. Θα πρέπει να ρωτήσω τον λογιστή.
Τι να ρωτήσεις; Κτηματολόγιο δεν έκανες ποτέ; Τοπογραφικά;
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.127
Reaction score
84.871
Τι να ρωτήσεις; Κτηματολόγιο δεν έκανες ποτέ; Τοπογραφικά;
Οτιδήποτε έχει σχέση με δημόσιο, δικηγόρους, συμβολαιογράφους, μηχανικούς, τοπογράφους, τα αναθέτω σε όποιον έχει όρεξη να τα κάνει. Γιατί νομίζεις δεν άσκησα ποτέ το επάγγελμα του πολιτικού μηχανικού; :biggrin:
 

Μηνύματα
3.215
Reaction score
10.591
Μην είστε άνετοι

αν νομίζετε ότι δεν υπάγεστε στο νόμο, σας ενημερώνω ότι : αν μπείτε στους δασικούς χάρτες , θα δείτε κάτι πράσινα πράγματα (sic) , Ε αυτά είναι τα γνωστά «ρέματα» και λογίζονται ως δασικές εκτάσεις ΚΑΙ πρέπει να απέχει το οικόπεδο/αγροτεμαχιο σας >300μ για να μην υπαγεστε. Δηλ δεν είναι απαραίτητο να έχετε δίπλα σας το δάσος. !!
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.517
Reaction score
32.364
Πλάκα κάνεις τώρα. Παντού έχει τέτοια.
Ωραία θα πάει και αυτό.
¨Οχι μόνο μαύρο, θα φροντίσουμε να είναι και δαγκωτό.
 

Μηνύματα
3.215
Reaction score
10.591
Δημιουργείστε οι μοντ , καινούριο θέμα

θα γίνει χαμός με την πυροπροστασία.
Πλάκα κάνεις τώρα. Παντού έχει τέτοια.
Ωραία θα πάει και αυτό.
¨Οχι μόνο μαύρο, θα φροντίσουμε να είναι και δαγκωτό.
δεν κάνω πλάκα
Αφορά σχεδόν όλα τα κτίσματα της χώρας , εξαιρούνται η πλ. βαρδαρίου, η Ομόνοια , ο Πειραιάς, , κάτι τέτοια
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.517
Reaction score
32.364
Σκυλακάκης. Βγάζει πλατφόρμα με πρόστιμο μη υποβολής 1000 ευρώ, ανοίγει την πλατφόρμα 5 ημέρες πριν την εκπνοή της προθεσμίας. Άλλο παλτό.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.517
Reaction score
32.364
Δημιουργείστε οι μοντ , καινούριο θέμα

θα γίνει χαμός με την πυροπροστασία.


δεν κάνω πλάκα
Αφορά σχεδόν όλα τα κτίσματα της χώρας , εξαιρούνται η πλ. βαρδαρίου, η Ομόνοια , ο Πειραιάς, , κάτι τέτοια

μέτρησα απόσταση στον δασικό χάρτη, έχει χαντάκι αλλά το πράσινο (δασ. χαρτης) ξεκινά από απόσταση 130 περίπου μέτρων από το ακίνητο (μέσα σε παραθεριστικό οικισμό μιλάμε), στα 105 μέτρα έχει μια ζώνη πρασίνου παραλιακή, αλλά έχει και κάτι ξέμπαρκες πράσινες τσόντες κάπου 5 τμ (!!!) μέσα στο χαντάκι κάπου στα 80 μέτρα. Δεν θα είμαστε σοβαροί.
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.133
Reaction score
7.095
Εγώ μπήκα τώρα στην εφαρμογή να κάνω δήλωση.

Ζητάει ΚΑΕΚ.
Μπαίνω στο Ε9, έχει το Α.Τ.ΑΚ. αλλά δεν έχει ΚΑΕΚ.
Επιστρέφω στην εφαρμογή, μπαίνω στην επιλογή "Συνεταγμένες". Βρίσκω το οικόπεδο στον χάρτη του κτηματολογίου, βλέπω το ΚΑΕΚ.
Επιστρέφω στην επιλογή "ΚΑΕΚ", το βάζω, πάω να προχωρήσω, μου λέει δεν υπάρχει ή δεν έχει ολοκληρωθεί η κτηματογράφηση!
Πάω να το ξανακάνω με συνεταγμένες, ξαναβρίσκω το οικόπεδο στον χάρτη, το επιλέγω, αλλά δεν με αφήνει να προχωρήσω γιατί θέλει να πληκτρολογήσω (!!!) τις συντεταγμένες (του οικοπέδου που μόλις επέλεξα στον χάρτη).
Κοιτάω από το οικόπεδο στον χάρτη να πάρω τις συντεταγμένες... δεν τις έχει!

Κάνω ένα διάλειμμα να ηρεμήσω, θα ασχοληθώ ξανά αργότερα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.023
Μηνύματα
2.885.721
Members
37.976
Νεότερο μέλος
Spadidakis
Top