Πυροπροστασία, δηλώσεις και πρόστιμα Ελλάδα 2.0


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.518
Reaction score
32.368
Εγώ μπήκα τώρα στην εφαρμογή να κάνω δήλωση.

Ζητάει ΚΑΕΚ.
Μπαίνω στο Ε9, έχει το Α.Τ.ΑΚ. αλλά δεν έχει ΚΑΕΚ.
Επιστρέφω στην εφαρμογή, μπαίνω στην επιλογή "Συνεταγμένες". Βρίσκω το οικόπεδο στον χάρτη του κτηματολογίου, βλέπω το ΚΑΕΚ.
Επιστρέφω στην επιλογή "ΚΑΕΚ", το βάζω, πάω να προχωρήσω, μου λέει δεν υπάρχει ή δεν έχει ολοκληρωθεί η κτηματογράφηση!
Πάω να το ξανακάνω με συνεταγμένες, ξαναβρίσκω το οικόπεδο στον χάρτη, το επιλέγω, αλλά δεν με αφήνει να προχωρήσω γιατί θέλει να πληκτρολογήσω (!!!) τις συντεταγμένες (του οικοπέδου που μόλις επέλεξα στον χάρτη).
Κοιτάω από το οικόπεδο στον χάρτη να πάρω τις συντεταγμένες... δεν τις έχει!

Κάνω ένα διάλειμμα να ηρεμήσω, θα ασχοληθώ ξανά αργότερα.

Έλεγξες πρώτα εάν απέχεις 100 μέτρα από δασική έκταση;
Ή είπες να δηλώσεις και ό,τι γίνει;
 

Μηνύματα
3.215
Reaction score
10.591
Τα 300μ εννοείς
Τα 100μ αφορούν αδόμητα τεμάχια απο το όριο του ΣΧΕΔΙΟΥ
Είναι κάτι άλλο.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.133
Reaction score
7.095
Έλεγξες πρώτα εάν απέχεις 100 μέτρα από δασική έκταση;
Ή είπες να δηλώσεις και ό,τι γίνει;
Δεν το έλεγξα γιατί είναι οικόπεδο στο χωριό οπότε οι πιθανότητες είναι να είναι εντός 300μ από κάποια πρασινάδα είναι μεγάλες. Αλλά κυρίως επειδή πίστευα ότι θα είναι κάτι εύκολο να κάνω τη δήλωση.

Τώρα που αποδείχτηκε ότι μόνο εύκολο δεν είναι, θα το ψάξω καλύτερα.
 


Μηνύματα
3.215
Reaction score
10.591
Εντός σχεδίου, τι ισχύει;
Τα ίδια.
Αν το εντος ΣΧΕΔΙΟΥ δομημένο οικόπεδο βρίσκεται 300μ απο δασική έκταση, υποβάλει μελέτη

Α, η μελέτη προϋποθέτει μηχανικό και δασολόγο. Δεν μπορεί μόνη της η κάθε ειδικότητα. Δεν έχει τις γνώσεις κι τα δικαιώματα , χρειάζεται συνδυασμός.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.166
Reaction score
28.669
Εξαρτάται την περιοχή και την ποικιλομορφία του "πρασίνου". Ο μηχανικός θα αποφασίσει αν θα χρειαστεί και δασολόγο.

Από δασολόγο της περιοχής όταν έκανα έρευνα.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.518
Reaction score
32.368
Δλδ εκτος ρυμοτομικού σχεδίου, 300 μ από έκταση που περιλαμβάνεται στους δασικούς χαρτες, υπεύθυνη δήλωση.
Εντός, πάλι 300 μ. και θέλει μελέτη;
Άρα η παραπάνω περίπτωση του @symos?

Επίσης, εντός σχεδίου είναι και λχ παραθεριστικοι οικισμοί που έχουν ιδιαίτερο πδ;


Έχουν πολύ εμπιστοσύνη στις δημοσκοπήσεις για να βγάλουν τέτοιο πράγμα πριν τις εκλογές.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.166
Reaction score
28.669
Αν χρειάζεται μελέτη πυροπροστασίας δεν προλαβαίνετε. Ξεχάστε το.
 

Μηνύματα
15.371
Reaction score
21.492
εγώ έκανα δήλωση ότι είναι καθαρά , έλατε να με ελέγξετε , ρεδεγμστ, αφροδίτη φορ δε γουιν
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.166
Reaction score
28.669
Όπου έβαλε χέρι ο Σκυλ τα έκανε μούτι.
 

Μηνύματα
3.215
Reaction score
10.591
Τα 300μ ισχύουν παντού (σε εντος, εκτός, ζώνες κλπ)

Οι υπεύθυνες δηλώσεις είναι προσωρινό μέτρο, που εφηύραν κάποιοι δήμοι για να καλύψουν την ανεπάρκεια τους, αφού ακόμα δεν είναι (μέχρι χθες τουλαχιστον) έτοιμοι πι χάρτες επικινδυνότητας.
Δεν είναι σίγουρο ότι έτσι γλιτώνουμε το πρόστιμο (με τις υπ. δηλώσεις).

ο κόσμος δεν κατάλαβε τι παίζεται
 


Μηνύματα
3.852
Reaction score
3.031
έχω οικόπεδο στη Δροσιά ανάμεσα σε χτισμένα και απέναντι βενζινάδικο. Το δικό μου χαρακτηρίζεται δασικό χωρίς ούτε ένα θάμνο
 

Μηνύματα
3.215
Reaction score
10.591
Αναρωτιέμαι αν ………. Είναι συμφερότερη λύση να μην υποβάλουμε μελέτη , με κίνδυνο προστίμου τα 1000€/ιδιοκτητη απο το να υποβάλουμε μελέτη ψευδή ή αληθοφανή μεν , αλλά όταν έρθουν να ελέγξουν……. έχουν μεγαλώσει τα χόρτα, έχουν πέσει πευκοβελόνες και κλαδιά απο τον αέρα της προηγούμενης βδομάδας και όταν έρθουν δεν μείνουν ικανοποιημένοι και θεωρήσουν ότι η μελέτη που υποβλήθηκε είναι μαϊμού , τότε το πρόστιμο είναι σαφώς μεγαλύτερο , αφού η μελέτη θα θεωρηθεί ψευδής !!! (Και 2 χρόνια μπουζού :biggrin: )
Α και επίσης πιστευω ότι οι ελάχιστοι που θα υποβάλλουν μελέτη , θα είναι και οι πρώτοι ελεγχόμενοι , ως δείγμα λειτουργίας του νόμου κ παραδειγματισμού !!!
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.518
Reaction score
32.368
έχω οικόπεδο στη Δροσιά ανάμεσα σε χτισμένα και απέναντι βενζινάδικο. Το δικό μου χαρακτηρίζεται δασικό χωρίς ούτε ένα θάμνο
πώς δεν έχει θάμνο. Το ...μουτι της μανούλας τους.
"συνέβη κάποιο σφάλμα".

Το ξέρουμε αυτό, τι είστε, δεν χρειάζεται να μας το πει η πλατφόρμα. 9.6
 

Μηνύματα
3.215
Reaction score
10.591
έχω οικόπεδο στη Δροσιά ανάμεσα σε χτισμένα και απέναντι βενζινάδικο. Το δικό μου χαρακτηρίζεται δασικό χωρίς ούτε ένα θάμνο
Μπορεί να ήταν δάσος το 1940 !!! Το δασαρχειο βασίζει τις αποφάσεις του στις αεροφωτογραφίες των Γερμανών απο την Κατοχή για να γνωματεύσει αν μια έκταση είναι δασική.
21ος αιώνας ρεεεεεε
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.518
Reaction score
32.368
Καλά στο δασαρχείο να μην πω τι τον κάνουν.

Γνωρίζετε ότι έχουν βγάλει δασικές εκτάσεις που περιλαμβάνονται σε διανομές, και μάλιστα ως αγροί Α΄και Β΄ κατηγορίας;
Αυτή η κυβέρνηση το έχει βάλει αμέτι μουχαμέτι να ανοίξει πόλεμο με τους πολίτες της χώρας, απλά τους πιάνει λίγους λίγους και δεν το καταλαβαίνει ο κόσμος. Τώρα με την 'πυροπροστασία' έχει ανοίξει ασύλληπτο μέτωπο.
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.518
Reaction score
32.368
Αντί να ψάχνει τη φέτα με τα 6.28, δεν πιάνει τη διαβόητη "πυροπροστασία";
Δεν έχει καταλάβει ο κόσμος τι παίζεται. Χαλαρά 5-10% πτώση μπορεί να έχει μόνο από εκεί.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.029
Μηνύματα
2.885.752
Members
37.976
Νεότερο μέλος
Spadidakis
Top