Πυρκαγιές, πλημμύρες, φυσικές καταστροφές

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Όχι μόνο..χαρτικά για τη δουρου..Αλλά συνολικά για οσα/όλα που κρίνεις γενικά προφανώςμην έχοντας ιδέα για τιποτα απ' όλα αυτά...
ενώ εσυ εισαι ειδικός?γιατι καθεσαι και συζητάμε και δεν εισαι στις φωτιες?προσεχε γιατι εδώ μεσα το αφ υψηλου υφος δεν είναι συμπαθητικο.
 

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
ενώ εσυ εισαι ειδικός?γιατι καθεσαι και συζητάμε και δεν εισαι στις φωτιες?προσεχε γιατι εδώ μεσα το αφ υψηλου υφος δεν είναι συμπαθητικο.
Δεν είμαι γι'αυτό δεν κρίνω τους πάντες και τα πάντα....Αλλά έτσι για την πληροφόρηση σου η δουλειά μου έχει δώσει την ευκαιρία να έχω βρεθεί σε τέτοιες καταστάσεις...Και ξέρω πόσο δύσκολο είναι...τουλάχιστον ξέρω +1 απ' το τίποτα που ξέρεις εσύ...αν σε ενοχλεί το δήθεν αφ υψηλού ύψος εσένα και όποιον άλλο εδώ μέρα ας με κάνει ντα..Δεν ψάχνω συμπάθεια...εμένα με ενοχλεί ο ξερολισμος...
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Δεν είμαι γι'αυτό δεν κρίνω τους πάντες και τα πάντα....Αλλά έτσι για την πληροφόρηση σου η δουλειά μου έχει δώσει την ευκαιρία να έχω βρεθεί σε τέτοιες καταστάσεις...Και ξέρω πόσο δύσκολο είναι...τουλάχιστον ξέρω +1 απ' το τίποτα που ξέρεις εσύ...αν σε ενοχλεί το δήθεν αφ υψηλού ύψος εσένα και όποιον άλλο εδώ μέρα ας με κάνει ντα..Δεν ψάχνω συμπάθεια...εμένα με ενοχλεί ο ξερολισμος...
τέτοιες καταστασεις δεν ξερω τι εννοεις,κι εγω εχω φυγει από το σπιτι μου αναμεσα σε φλογες που καίγανε το αυτοκινητο μας,αλλ αυτο δεν με κανει ειδικο.Για τα περι ξερολισμου μαλλον στον καθρέφτη σου πρεπει να ψαξεις.Εγω η μονη κριτικη που εκανα ηταν ότι θεωρω τα 4 κανανταιρ πολύ λιγα.
 

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Επιχείρισιακες καταστάσεις..για τα ιπτάμενα μέσα...
Και εγώ τα θεωρώ λίγα αλλά είδες που δεν ξέρεις και κρίνεις...Δεν είναι μόνο τα μέσα..είναι και οι άνθρωποι..τα αεροπλάνα δεν πετάνε μόνα τους...έχουν όρια και αυτά και οι πιλότοι. Νομίζεις ότι ένα αεροσκάφος μπορεί να πετάει συνέχεια;; 4 είναι διαθέσιμα..Όχι ότι έχουμε 4...Μπορεί να έχουνε 6..7..8 ..Αλλά κάποια επισκευαζονται...Αλλά δεν πετάνε για κάποιες ώρες λόγο crew rest.. Ξέρεις ότι αν βγάλει βλάβη ένα καναντερ δεν μπορεί να μπει ξανά στη φωτιά αλλά πρέπει να τεσταριστει πρώτα ;; έχεις την εντύπωση ότι παίζει κάποιος με αυτοκινητάκια και Αεροπλανακια playmobil?
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Επιχείρισιακες καταστάσεις..για τα ιπτάμενα μέσα...
Και εγώ τα θεωρώ λίγα αλλά είδες που δεν ξέρεις και κρίνεις...Δεν είναι μόνο τα μέσα..είναι και οι άνθρωποι..τα αεροπλάνα δεν πετάνε μόνα τους...έχουν όρια και αυτά και οι πιλότοι. Νομίζεις ότι ένα αεροσκάφος μπορεί να πετάει συνέχεια;; 4 είναι διαθέσιμα..Όχι ότι έχουμε 4...Μπορεί να έχουνε 6..7..8 ..Αλλά κάποια επισκευαζονται...Αλλά δεν πετάνε για κάποιες ώρες λόγο crew rest.. Ξέρεις ότι αν βγάλει βλάβη ένα καναντερ δεν μπορεί να μπει ξανά στη φωτιά αλλά πρέπει να τεσταριστει πρώτα ;; έχεις την εντύπωση ότι παίζει κάποιος με αυτοκινητάκια και Αεροπλανακια playmobil?
κοιτα,παρόλο που θες να κανεις σεμινάριο,δεν θα το λυσουμε δω το θεμα.Καποια στιγμη θαρθει η ωρα του απολογισμού και ας τα κρίνουν πιο ειδικοι από μας.
 

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
κοιτα,παρόλο που θες να κανεις σεμινάριο,δεν θα το λυσουμε δω το θεμα.Καποια στιγμη θαρθει η ωρα του απολογισμού και ας τα κρίνουν πιο ειδικοι από μας.
Δεν έχω καμία όρεξη για σεμινάρια..απλά δεν μπορώ να ακούω πράγματα που δεν ισχύουν από ανθρώπους που δεν έχουν καμία σχέση με το αντικείμενο...και επειδή πολύ το κουρασμαμε ας βγούμε στη βεραντουλα μας και εσυ και εγώ να πιούμε καμία μπύρα και ας αφήσουμε αυτούς τους ερμους απόψε να παλεύουν με τις φλόγες....άλλωστε εμείς τα ξέρουμε όλα...άιντε
 
Last edited:

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.277
Reaction score
93.717
Δεν έχω καμία όρεξη για σεμινάρια..απλά δεν μπορώ να ακούω πράγματα που δεν ισχύουν από ανθρώπους που δεν έχουν καμία σχέση με το αντικείμενο...και επειδή πολύ το κουρασμαμε ας βγούμε στη βεραντουλα μας και εσυ και εγώ να πιούμε καμία μπύρα και ας αφήσουμε αυτούς τους ερμους απόψε να παλεύουν με τις φλόγες....άλλωστε εμείς τα ξέρουμε όλα...άιντε
Μπορούμε να μάθουμε τη σχέση σου με το αντικείμενο ώστε να δώσουμε στην άποψή σου την πρέπουσα βαρύτητα;
 




Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
άντε και τα συντηρήσες απο το Νοέμβριο;; μετά τι κάνεις;; κάθεσαι και θα κοιτάς μέχρι να αρχίσουν να επιχειρούν και να σου βγάλουν βλάβες από την συνεχή χρήση ....
Δεν επιθυμώ να μπω σε συζήτηση αντιπαράθεσης θεμάτων για τα οποία ο συνομιλητής μου αφενός δεν λαμβάνει υπόψη του τα όσα γράφω και αφετέρου ούτε αυτός ούτε εγώ είμαστε οι απολύτως ειδικοί για αυτήν.

Ωστόσο, πρέπει να επισημάνω ότι όχι μόνο δεν λαμβάνεις υπόψη σου τα όσα έγραψα, αλλά επιβεβαιώνεις το δίκιο μου αργότερα με δικό σου μήνυμα, καταθέτοντας μιαν άποψη, που λέει την αλήθεια μεν, αλλά τη μισή:
Και εγώ τα θεωρώ λίγα αλλά είδες που δεν ξέρεις και κρίνεις...Δεν είναι μόνο τα μέσα..είναι και οι άνθρωποι..τα αεροπλάνα δεν πετάνε μόνα τους...έχουν όρια και αυτά και οι πιλότοι. Νομίζεις ότι ένα αεροσκάφος μπορεί να πετάει συνέχεια;; 4 είναι διαθέσιμα..Όχι ότι έχουμε 4...Μπορεί να έχουνε 6..7..8 ..Αλλά κάποια επισκευαζονται...Αλλά δεν πετάνε για κάποιες ώρες λόγο crew rest.. Ξέρεις ότι αν βγάλει βλάβη ένα καναντερ δεν μπορεί να μπει ξανά στη φωτιά αλλά πρέπει να τεσταριστει πρώτα ;;
Εγώ έγραψα αυτό που έζησα στην ΕΑΒ, ως τεχνικός αεροσκαφών και πίστεψέ με, από τεχνικής άποψης, διατηρώ το δικαίωμα να είμαι - όχι πολύ, αλλά λίγο περισσότερο - ειδικός από άλλους, αφού από τα χέρια μας, ως τεχνικών αεροπορικού υλικού, πέρασε επί πολλά χρόνια η υπόθεση "συντήρηση" και "επισκευή" των Canadair και PZL.

Η μισή αλήθεια που γράφεις είναι αυτή που έχει σχέση με το προσωπικό. Ολόκληρη η αλήθεια πρέπει να συμπεριλαμβάνει και την επιχειρησιακή ετοιμότητα των αεροσκαφών και αυτή εξαρτάται 100% από την προληπτική συντήρησή τους και την επισκευή τους. Η οποία, ως προληπτική, περιλαμβάνει επάρκεια ανταλλακτικών και προσωπικού. Και βέβαια και από την ηλικία τους. Και εδώ πρέπει να επισημάνουμε ότι ενώ το κράτος είναι πολύ γαλαντόμο στην διάθεση κονδυλίων για την Άμυνα, πολύ περισσότερων από όσα η χώρα μας πραγματικά χρειάζεται (μεγάλη συζήτηση αυτή, αλλά όχι του παρόντος), για τον συγκεκριμένο τομέα είναι πολύ σφιχτή. Αλλιώς δεν θα είχαμε μείνει ακόμα με τα Canadair των 30+ ή και 40+ ετών και θα είχαμε επιλέξει άλλες πιο σύγχρονες λύσεις, έστω και Canadair, αλλά νεότερα.

Όσο για τα υπόλοιπα, παρέθεσα δυο άρθρα με καθαρά πολιτικό-κοινωνικό περιεχόμενο - και αν θεωρείς ή θεωρούμε γενικότερα ότι η αντιμετώπιση των πυρκαγιών και όλων των θεμάτων πολιτικής προστασίας δεν είναι πολιτικό ζήτημα είσαι και είμαστε βαθιά νυχτωμένοι - τα οποία άρθρα επισημαίνουν τις ευθύνες της πολιτικής ηγεσίας του τόπου, τόσο της σημερινής, όσο και των προηγούμενων, για το βασικότερο, την πρόληψη και την πολιτική της.
ως φορολογουμενος αυτου του κρατους με εχουν ξεπατωσει σε φορους και εκτακτες εισφορες για να πληρωνουμε 750.000 υπαλληλους του Δημοσιου ας τους αξιοποιήσουν απο ενα κλαδι ο καθενας....
Τα ίδια, Παντελάκη μου, τα ίδια, Παντελή μου. Άντε να τα ξαναπούμε, λοιπόν:

1. Οι δημόσιοι υπάλληλοι έχουν μειωθεί στο μισό από το νούμερο που προϋπήρχε προ κρίσης. Και αυτό το νούμερο δεν είχε και τότε καμιά σχέση με αυτό που σου - και μας - ξεφούρνιζαν. Με το ζόρι (προ κρίσης) ο πραγματικός αριθμός των δημοσίων υπαλλήλων δεν ξεπερνούσε τις 550.000. Σήμερα με το ζόρι φτάνει τις 300.000.

2. Επειδή επιμένεις και επιμένουν και κάποιοι άλλοι να ρίχνουν το ανάθεμα για όλα τα κακά της μοίρας μας συνέχεια στον "υπερβολικό" αριθμό των δημοσίων υπαλλήλων, μπας και είδες την ανακοίνωση των πυροσβεστών, που ανάρτησα πιο πάνω; Γιατί αν την είδες και αν θεωρήσουμε ότι αυτή τουλάχιστον προέρχεται από τους πιο "ειδικούς" και τους πιο "καθ' ύλην αρμόδιους", τότε δεν θα έγραφες τον πιο πιπιλισμένη καραμέλα των τελευταίων 50+ χρόνων για τους "κακούς και άχρηστους" δημόσιους υπάλληλους. Λέει, ανάμεσα στα άλλα, η ανακοίνωση (επαναλαμβάνω: πολύ πριν τις πυρκαγιές):

«η Πυροσβεστική δυσκολεύεται να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις των συμβάντων, καθότι οι ελλείψεις σε προσωπικό και μηχανολογικό και τεχνολογικό εξοπλισμό είναι τέτοιες που δυσκολεύουν τη διεκπεραίωση του έργου μας και την επιτυχία της αποστολής μας».

Εξακολουθείς (- θείτε) να επιμένεις (-νετε) ότι φταίνε οι υπεράριθμοι δημόσιοι υπάλληλοι για όλα τα κακά της μοίρας μας;

"Δεν περιγράφω άλλο".
Καλό βράδυ
 







Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
Τα ίδια, Παντελάκη μου, τα ίδια, Παντελή μου. Άντε να τα ξαναπούμε, λοιπόν:

1. Οι δημόσιοι υπάλληλοι έχουν μειωθεί στο μισό από το νούμερο που προϋπήρχε προ κρίσης. Και αυτό το νούμερο δεν είχε και τότε καμιά σχέση με αυτό που σου - και μας - ξεφούρνιζαν. Με το ζόρι (προ κρίσης) ο πραγματικός αριθμός των δημοσίων υπαλλήλων δεν ξεπερνούσε τις 550.000. Σήμερα με το ζόρι φτάνει τις 300.000.

2. Επειδή επιμένεις και επιμένουν και κάποιοι άλλοι να ρίχνουν το ανάθεμα για όλα τα κακά της μοίρας μας συνέχεια στον "υπερβολικό" αριθμό των δημοσίων υπαλλήλων, μπας και είδες την ανακοίνωση των πυροσβεστών, που ανάρτησα πιο πάνω; Γιατί αν την είδες και αν θεωρήσουμε ότι αυτή τουλάχιστον προέρχεται από τους πιο "ειδικούς" και τους πιο "καθ' ύλην αρμόδιους", τότε δεν θα έγραφες τον πιο πιπιλισμένη καραμέλα των τελευταίων 50+ χρόνων για τους "κακούς και άχρηστους" δημόσιους υπάλληλους. Λέει, ανάμεσα στα άλλα, η ανακοίνωση (επαναλαμβάνω: πολύ πριν τις πυρκαγιές):
Παναγιωτη μου τα νουμερα τα ξερουμε ολοι εκτος εαν τα παρακατω ειναι ψεματα

απο την ενημερωση της ΑΔΕΔΗ
Η σημερινή κατανομή των κρατικών λειτουργών ανά υπουργείο και τους φορείς που αυτά εποπτεύουν είναι η εξής:
Τακτικό Προσωπικό (εκτός ΝΠΙΔ):
  • Κυβερνητικοί – Πολιτειακοί Φορείς: 117
  • Βουλή: 1.182
  • Ανεξάρτητες Αρχές: 1.688
  • Γ.Γ. Ενημέρωσης και Επικοινωνίας / Γ.Γ. Μέσων Ενημέρωσης: 410
  • Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης & Τροφίμων: 2.080
  • Υπουργείο Δικαιοσύνης, Διαφάνειας & Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων: 15.800
  • Υπουργείο Εθνικής Άμυνας: 86.639
  • Υπουργείο Εξωτερικών: 1.882
  • Υπουργείο Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης & Κοινωνικής Αλληλεγγύης: 16.490
  • Υπουργείο Εσωτερικών & Διοικητικής Ανασυγκρότησης: 64.889
  • Υπουργείο Ναυτιλίας & Νησιωτικής Πολιτικής: 8.057
  • Υπουργείο Οικονομίας, Ανάπτυξης & Τουρισμού: 2.399
  • Υπουργείο Οικονομικών: 15.249
  • Υπουργείο Περιβάλλοντος & Ενέργειας: 819
  • Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας & Θρησκευμάτων: 170.520
  • Υπουργείο Πολιτισμού & Αθλητισμού: 7.166
  • Υπουργείο Υγείας: 77.679
  • Υπουργείο Υποδομών, Μεταφορών & Δικτύων: 4.498
  • Αποκεντρωμένες Διοικήσεις: 6.790
ΟΤΑ: 82.556

ΣΥΝΟΛΟ: 566.913
http://news247.gr/eidiseis/oikonomi...i-pws-katanemontai-ana-ypoyrgeio.3886652.html

Παρολα αυτα στην απογραφη που εγινε το 2010 μετρηθηκαν και με βαση την τοτε ενημερωση 29/7/2010 (ώρα 11:37) το σύνολο των μοναδικών απογραφέντων ήταν 768.009 άτομα.

Φύλο Αριθμός Υπαλλήλων Ποσοστό %
ΑΝΔΡΑΣ 412607 54%
ΓΥΝΑΙΚΑ 355150 46%

https://apografi.gov.gr/index.php/news/62-enimerotiko-simeioma-apotelesmata-apografis.html

με τα σημερινα στοιχεια του 2017 και μεχρι το Μαιο ειχαμε 566χιλ Τακτικο προσωπικο συν 95χιλ εκτακτο προσωπικο αρα με τις μετρησεις του επισημου οργανου 661.000 χιλιαδες Δ.Υ

http://apografi.yap.gov.gr/apografi/2017/Flows_2017.htm

αρα δεν μπορει να ειναι 300.000 δεν νομιιζεις?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.419
και μια φωτο για δακρυα...
η τελευταία εικόνα που είδα...μόλις την έβαλα φουλσκριν κάηκε η λάμπα από το προβόλι
καιρός ήταν...κοντά 12.000 ώρες μου έβγαλε..ούτε led να ήταν:thumbsup:
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.470
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top