Πως αγοράζει ο Έλληνας plasma ή lcd τηλεόραση;

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Την αφορμή γι' αυτό το θέμα μου την έδωσε ο GeonX

Είναι δύσκολο πλέον να ακολουθείς τις εξελίξεις (ως καταναλωτής ) κάποτε αγόραζες μια Sony η Philips η xxxxxx (βάλτε την αγαπημένη σας μάρκα CRT TV) και ήξερες ότι για 5-7 χρόνια θα είσαι ΟΚ η τουλάχιστον οι εξελίξεις δεν θα ήταν σε τέτοιο βαθμό που θα σε έβαζαν στην πρίζα για κάτι καινούργιο... τώρα μέσα σε 5 χρόνια ειδικά στις επίπεδες οθόνες έχουμε δει 3 τεχνολογίες την μια καλύτερη από την άλλη... PDP , LCD, SED… αναρωτιέμαι μερικές φορές πως να αισθάνεται ο κάτοχος μιας πλάσμα 1ης η 2ης γενιάς αγορασμένης πριν 2-3 χρόνια σε εξωφρενικές τιμές όταν βλέπει σήμερα της καινούργιες LCD πουλιούνται με σαφώς μικρότερο κόστος ...
Αληθινή ιστορία την παραμονή των Χριστουγέννων:

Είμαι σε ένα κατάστημα στην Ν. Ερυθραία που πουλάει ηλεκτρονικά (όχι τηλεοράσεις ή ενισχυτές αλλά καλώδια, βύσματα κλπ). Μπροστά μου ένας κύριος με τον 15χρονο γιό του κρατώντας στο χέρι του γνωστό περιοδικό του χώρου.

Φτάνει η σειρά του και ρωτάει τον ιδιοκτήτη ποιά τηλεόραση πλάσμα ή lcd να πάρει από αυτές που είχε στο συγκριτικό του το περιοδικό.

Η απάντηση ήταν "όποια σου αρέσει..."
" Η ανάλυση δεν παίζει ρόλο; κανένα χαρακτηριστικό; αυτή που είναι και ακριβή δεν θα αξίζει; "
"Μπα... πάρε όποια νομίζεις ότι δείχνει καλύτερα! Όλες παρόμοιες είναι! "

Μπορεί απλά να ήθελε να τον ξεφορτωθεί μπορεί και όχι...

Εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου; Θα λέγατε την γνώμη σας; και ποιά θα ήταν αυτή;
 

Μηνύματα
296
Reaction score
0
Μάλλον θα το έκανα (το έχω κάνει στο παρελθόν για άλλα προιντα και βρήκα το μπελά μου...) δυστυχώς πολύς κόσμος θέλει να κάνει την αλλαγή σε αυτό που βλέπει, ακούει και στηρίζεται σε καθαρά μαρκετιστικες κρίσεις (περιοδικά ειδικού τύπου... για αυτό και μονό αξίζουν την κριτική μας ...) πχ.

Σε πόσα από τα περιοδικά ειδικού τυπού όταν γράφουν για την χψζ PDP αναφέρονται στην γένια πλάσματος που χρησιμοποιεί η χψζ TV ? έχει κάποιος αναφέρει ότι πέρα από αυτό εκείνο η ανάλυση της μια η τις άλλης θα σε βοηθήσει να δεις HDTV στο μέλλον κλπ ?

και φυσικά η επιλογή best buy… είναι όλα τα λεφτά σε τέτοιου είδους κριτική... είναι ακριβώς αυτό που κοιτά το πλατύ κοινό όχι ο ψαγμένος ... άλλα ο μέσος χρήστης που δεν θέλει να πούληση το αυτοκίνητο του για να βάλει σπίτι του την νέα τεχνολογία άλλα δεν θέλει και να μείνει εκτός παιχνιδιού ... (ε όχι και να πάρει ο Μανώλης από επάνω διαμέρισμα plasma και εγώ να έχω την 29’ Μονυ Plus… είναι και το prestige… )
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Εγώ πάντως του είπα να μην πάρει τίποτα αν δεν έχει ανάλυση 1280Χ720 τουλάχιστον.

Και όταν μου είπε ότι θέλει να βλέπει μόνο dvd σε αυτή τη τηλεόραση του είπα να πάρει έναν προβολέα.

Δεν ξέρω φυσικά τι έκανε...
 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
1.ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΡΑΤΗ.
2.ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΕΓΚΡΙΣΗ Η ΣΥΖΥΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΚΑΣΟΥΝ ΟΙ ΦΙΛΕΣ ΤΗΣ ΑΠ'ΤΗ ΖΗΛΙΑ.
3.ΝΑ ΕΙΝΑΙ SΟΝΥ...ΚΑΙ ΚΑΛΑ.
4.ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΤΗΝΗ ΑΛΛΑ ΝΑ ΔΕΙΧΕΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ.
5.ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΔΩΡΟ ΕΝΑ "HOME CINEMA" ΤΩΝ 200Ε.

ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΝΩΣΤΑ,ΑΡΑ ΑΧΡΗΣΤΑ!!!!
 


Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Tο πιο πολύ γέλιο ρίχνω (και μου έχει συμβεί αρκετές φορές) όταν η αγορά ενός χ ή ψ μηχανήματος γίνεται ως εξής:

Θέλει κάποιος να πάρει TV/projector/home cinema (όλα ή κάποιο συνδυασμό των παραπάνω) κάπου κοντά στα Χριστούγεννα (είναι και το δώρο στην μέση.........πολύ θέλω να ξέρω τι θα πρωτοκάνει με αυτό!! :roll: :mrgreen: )

Ο ίδιος τύπος έχει τόση σχέση με τα παραπάνω, όση εγώ με την "εγκλιτική αντικατάσταση του τάδε ρήματος στην μέση φωνή στα αρχαία" (κάτι τέτοια μας ζήταγε ο φιλόλογος στο λύκειο και έβγαζα......καντήλες!!!!)

Οπότε τι κάνει ο τύπος?
Παίρνει από το περίπτερο (κάπου γύρω στον Νοέμβριο) τα: HITECH / HΧΟΣ / DIGITAL VISION κ.ο.κ. και βρίσκει τα γνωστά τέστ/παρουσιάσεις/πακέτα και κάθεται μεταξύ φαγητού και ύπνου και τα διαβάζει.
Μετά πάει στο κατάστημα και (ως ξερόλας) αρχίζει να λέει τα νούμερα απέξω στον πωλητή (ο οποίος συνήθως επίσης ΔΕΝ ξέρει τίποτα)

Η πλάκα είναι ότι νομίζει πως πήρε το καλύτερο (γιατί αυτό που επέλεξε έχει βαθμολογία 9,2 ενώ αυτό που του έλεγε ο πωλητής 9,1!!)
Και βέβαια είναι όλοι ικανοποιημένοι!

Ακριβώς ΕΤΣΙ ψωνίζει το 80% των Ελλήνων.
Τα πάντα........
Είτε είναι αυτοκίνητο, είτε ηλεκτρικό ψυγείο, είτε βιντεοπροβολέας, είτε plasma 42"!!!!!

Με γειά τους. :roll: :mrgreen:
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Προχθές που πήγα να αγοράσω την κάμερα.

Μπαίνει φουριόζος ένας γνωστός στο κατάστημα...
Σκοπός του η αγορά οθόνης 36". Το σαλόνι του τύπου είναι με το ζόρι 12-14 τμ!!!

Πάει στον πωλητή και του λέει τις προθέσεις του. Με το που ακούει τις τιμές για τις 36" παθαίνει κάτι. Συνεχίζει όμως πάει τώρα στις 32". Ο πωλητής βλέποντας ότι ο τύπος δεν έχει σκοπό να ξοδέψει μεγάλο ποσό του προτείνει μία φθηνή TV 32" στα 50Hz. Ενθουσιασμένος ο τύπος την αγοράζει...

Και τώρα μπαίνει το ερώτημα... Έκανε καλά ή όχι ο πωλητής???
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Πολύ καλά έκανε ο πωλητής!
Αφού ο άλλος ήταν άσχετος............
Το "που πας ρε....Καραμήτρο" του λέει τίποτα?

(όταν θα του πεταχτούν τα μάτια στις 32" με 50Hz θα καταλάβει ότι το φθηνό το κρέας τα σκυλιά το τρώνε.)

Πάντως στην θέση του πωλητή θα προσπαθούσα -για λίγο αν έβλεπα ότι ο πελάτης ΔΕΝ χαμπάριαζε- να του δώσω μια 29" αλλά 100Hz σε αντίστοιχη τιμή..... :roll:
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Έχετε ακούσει την τελευταία καμπάνια της Γραμματείας Καταναλωτή με τον Σπύρο Παπαδόπουλο;

- Καλημέρα σας κύριε Κώτσο
- Σπύρος παρακαλώ
- Έχουμε τα καλύτερα προιόντα κύριε Κώτσο
- Είπαμε Σπύρος Σπύρος
- Υπογράψτε εδώ κύριε Κώτσο
- Σπύρος Σπύρος!!!
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Καλα εκανε ο πωλητης γιατι αυτη ειναι η δουλεια του. Να πουλαει.
Βεβαια πρεπει να πουλαει αυτο που χρειαζεται ή ειναι αναγκαιο για τον αλλον, αλλα αν καθοταν να του εξηγησει (σε περιπτωση που ηξερε) θα εχανε την πωληση...

Η μαγκια ενος πωλητη ειναι να παει καποιος και να ζητησει μια 29'', αλλα τελικα να αγορασει μια 36''.
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Είναι και περίεργη η θέση του πωλητή.
Γιατί αν ο πελάτης είναι ξεροκέφαλος και ο πωλητής επιμένει στην (σωστή) επιλογή του είναι πολύ πιθανό να τον χάσει!!!
Μην ξεχνάμε πως ο Έλληνας είναι και.....ξερόλας.
Και αν κάποιος (ο πωλητής στην περίπτωσή μας) αντιπαραθέσει επιχειρήματα (σωστά μεν διαφορετικά δε) μάλλον θα τον διώξει, παρά θα τον κερδίσει..........

Όσο σε θυμάμαι Γιώργο στην έκθεση με αυτά που άκουγες!!!!
Απορώ με την αντοχή σου......... :roll: :wink:
 

Μηνύματα
5.784
Reaction score
14
Απ'την άλλη δεν είναι απαραίτητο να αφιερώσει όλο το χρόνο του κάποιος για να πάρει μια τηλεόραση ή ένα βιντεοπροβολέα, ειδικά αν έχει πολλά χρήματα.
Διαβάζει το περιοδικό - ακούει και κανένα φίλο και τέλος.

Ασε που οι διαφορές δεν είναι και εμφανείς στα άπειρα μάτια και αυτιά.
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Ασε που οι διαφορές δεν είναι και εμφανείς στα άπειρα μάτια και αυτιά.
Το χειρότερο που μπορεί κανείς να πάθει είναι να έχει πάρει κάποιο μηχάνημα που να παίζει όντως καλά και λόγω απειρίας να του βάλει κάποιος ιδέες ότι ΔΕΝ παίζει καλά................
Μιλάμε για πολλά γέλια!!
Είναι σαν εκείνες τις κ#^$περιπτώσεις που κάποιος σου έχει κάνει μια μικρογρατσουνιά στην πόρτα του αυτοκινήτου και παρόλο που είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ μικρή, κάθε φορά που πας στο αυτοκίνητο το μάτι πάει ακριβώς ΕΚΕΙ!! :evil: :evil:
 


Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Είναι και περίεργη η θέση του πωλητή.
Γιατί αν ο πελάτης είναι ξεροκέφαλος και ο πωλητής επιμένει στην (σωστή) επιλογή του είναι πολύ πιθανό να τον χάσει!!!
Μην ξεχνάμε πως ο Έλληνας είναι και.....ξερόλας.
Και αν κάποιος (ο πωλητής στην περίπτωσή μας) αντιπαραθέσει επιχειρήματα (σωστά μεν διαφορετικά δε) μάλλον θα τον διώξει, παρά θα τον κερδίσει..........

Όσο σε θυμάμαι Γιώργο στην έκθεση με αυτά που άκουγες!!!!
Απορώ με την αντοχή σου.........
:roll:  :wink:
Μετα απο 3 χρονια service/πωλησεις σε καταστημα λιανικης, 2 σε service και εγκαταστασεις...
απλα αντεχω... και δεν μου κανει πια τιποτα εντυπωση...
 


Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Πως αγοράζει ο Έλληνας plasma ή lcd τηλεόραση;
Συνήθως χωρίς να έχει αντιληφθεί τις ανάγκες του, προσπαθόντας να ικανοποιήσει το εγώ του, σπαταλώντας χρήματα...που δεν έχει...για αγαθά που δεν ξέρει να χρησιμοποιήσει. (Και πολλές φορές που να τα βάλει)

Απαραίτητη προυπόθεση το προς αγορά αγαθό να είναι ακριβότερο από του μπατζανάκη του για να μπορεί να κάνει το κομμάτι του στα ....ογδοντάχρονα πεθερικά του.
Γιατί πως να το κάνουμε....το ακριβό....δεν μπορεί...θα είναι και καλό...έτσι;

Κι ας μην ξέρουμε τι κάνει...ή τι θα το κάνουμε. :wink:

BTW...σάματις ο μέσος Έλληνας ξεχωρίζει το plasma από το Lcd και αυτό από το TFT;
Plasma...laser...gti να ΄ναι και ότι να ΄ναι.
Με τις παλιατσαρίες τα μπαούλα τις CRT θα έμενε....αυτός .....ο Βορειοευρωπαίος με μισθό Τούρκου; :mrgreen:
 


Staff online

  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.228
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top