Πως διαλέγω ταινία με βάση το aspect ratio;

Μηνύματα
2.257
Reaction score
1.202
Για πείτε κάποιος ρε παιδιά,
1) όταν έχω 2 ταινίες US & UK version και οι δύο έχουν ήχο DTS HD Master Audio αλλά η US έχει εικόνα Widescreen 1:85:1 και η UK 16:9 Letterbox 2:35:1 ποια είναι καλύτερη και γιατί;
2) Σε μία 2η ταινία US version λέει 1080p High Definition και UK version 1.78.Anamorphic widescreen ποιά είναι καλύτερη;
3) Επίσης αφού υποτίθεται οτι στην Αμερική βγαίνουν πρώτα,άρα δεν έπρεπε να έχουν το καλύτερο δυνατό aspect ratio;Γιατί στην Αγγλία να την πειράξουν και να της βάλουν πχ υποδιαίστερο;
4) Γιατί δίνουν τόσες επιλογές στον ήχο και δεν βάζουν μόνο την καλύτερη;Ποιος αλλόκοτος θα προτιμούσε να ακούσει πχ Dolby digital 2.0 από την DTS Master Audio HD 5.1;
5) Υπάρχει κάπου σύγκριση των aspect ratio να ξέρω ποιο να προτιμώ;μπήκα στο wikipedia και χάθηκα τόσο αναλυτικά που τα έχει...
6) Και κάτι άσχετο,γιατί οι σκηνοθέτες κόβουν σε πολλές ταινίες σκηνές και στις βάζουν σαν bonus disc άν θες να τις δεις;Υποτίθεται οτι αγοράζω την ταινία γιατί μου αρέσει,τι λόγο θα είχα να μην θέλω να δω την πλήρη έκδοση της ταινίας;Συγκεκριμένα αγόρασα το Joyride 2001 και είχε 40 λεπτά υλικό!!! και πολύ ωραίο μάλιστα,λες και έβλεπα άλλη ταινία και μάλιστα είχε 3 εναλλακτικά τέλη... (αλλη ανωμαλία...) και ένα απο αυτά ήταν καλύτερο απο το βασικό της ταινίας και το σπάσιμο,μου τα έδινε σε μάπα ποιότητα-μέγεθος εικόνας...
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
η UK 16:9 Letterbox 2:35:1
'Ωπα,αυτό δεν γίνεται.
Ή 16/9 θα είναι (δλδ η αναλογία πλευρών που έχουν οι τηλεοράσεις) ή 2,35/1 (το κινηματογραφικό κάδρο που όταν το προβάλουμε σε συσκευή 16/9 έχει τις μαύρε μπάρες πάνω κάτω)

4) Γιατί δίνουν τόσες επιλογές στον ήχο και δεν βάζουν μόνο την καλύτερη;Ποιος αλλόκοτος θα προτιμούσε να ακούσει πχ Dolby digital 2.0 από την DTS Master Audio HD 5.1;
Είναι υποχρεωτικά για να αναπαράγονται από όσο το δυνατόν περισσότερες πηγές.

5) Υπάρχει κάπου σύγκριση των aspect ratio να ξέρω ποιο να προτιμώ;μπήκα στο wikipedia και χάθηκα τόσο αναλυτικά που τα έχει...
 

Μηνύματα
2.257
Reaction score
1.202
Σορρυ ρε Γιώργο,αλλά εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω και πολύ το σχεδιάγραμμα...
Εγώ αν δεν είναι 16x9 (full screen),θα βλέπω μπάρες.Απο αυτά με τις μπάρες πιο είναι καλύτερο-προτιμότερο και γιατί;
Στο παράδειγμα που σου δίνω σύγκρινε μου,στο ερώτημα 1 & 2...
 

Μηνύματα
2.257
Reaction score
1.202
Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στο ερώτημα 1 και 2 γιατί θέλω να γράψω δισκάκι και δεν ξέρω ποιο να προτιμήσω...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
"16:9 Letterbox 2:35:1" δεν υπάρχει, ή το ένα ή το άλλο. Μερικοί δίσκοι το γράφουν απο λάθος αλλά είναι 2.35:1.
Ούτε anamorphic υπάρχει στα BD, είναι επίσης λάθος και κατάλοιπο των DVD.

Η καλύτερη έκδοση σε aspect ratio είναι αυτή που βγήκε στο cinema, πάς στο IMDB και βλέπεις.
Κατά 90% οι US και UK εκδόσεις είναι οι ίδιες.





Στα υπόλοιπα δεν απαντώ, ίσως άλλη ώρα.
 

Μηνύματα
2.257
Reaction score
1.202
Αυτό ήθελα να ακούσω.
Εσύ πχ οταν θες να αγοράσεις κάποια έκδοση ταινίας συμβουλευεσαι το IMDB?
Με κάλυψες απόλυτα,ευχαριστώ...
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
"16:9 Letterbox 2:35:1" δεν υπάρχει, ή το ένα ή το άλλο. Μερικοί δίσκοι το γράφουν απο λάθος αλλά είναι 2.35:1.
Ούτε anamorphic υπάρχει στα BD, είναι επίσης λάθος και κατάλοιπο των DVD.

Η καλύτερη έκδοση σε aspect ratio είναι αυτή που βγήκε στο cinema, πάς στο IMDB και βλέπεις.
Κατά 90% οι US και UK εκδόσεις είναι οι ίδιες.

.
16/9 letterbox 2.35/1 εννοουν το φορμα που βλέπουμε ολοι μας ,δεν είναι λαθος.Μπορουσε να μην αναφερει το 16/9 αφου πλεον όλα είναι 16/9 αλλα υπαρχουν ακομα παλιες τηλεορασεις 4/3 οποτε είναι πιο ακριβες να το αναφερει.

anamorphic widescreen επισης δεν ειναι λαθος,η ταινια είναι αναμορφικη(οσες είναι) ασχέτως πως είναι γραμμενη στο δισκακι.Η αναφορα γινεται για να διαφοροποιειεται me το σφαιρικο widescreen.

το imdb οντως είναι καλη πηγη πληροφοριων,προσοχη στις ταινιες σουπερ 35 οπου πολλες φορες το δισκακι περιεχει το πληρες καδρο της ληψης ενώ αντίθετα συνηθως ειχε παιχτεί σε άλλο φορμα στους κινηματογραφους.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.589
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top