Πως διαχειρίζεστε τις φωτογραφίες σας;

Μηνύματα
320
Reaction score
17
Χαίρεται χαίρεται.
Τραβάμε φωτογραφίες και μετά;;;;;
Πως ταξινομείτε τις φωτογραφίες σας; Ποια είναι τα κριτηριά σας και πως χειρίζεστε τις επεξεργασμένες σας σε σχέση με τις πρωτοτυπές;

Ευχαριστώ πολύ
Α.
 

Μηνύματα
476
Reaction score
298
Απάντηση: Πως διαχειρίζεστε τις φωτογραφίες σας;

Lightroom για όλα..
 



Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.882
Reaction score
34.277
Εγω παλι απλα τις εχω ομορφα συμμαζεμενες με ομορφα μοιρασμενα αρχεια στους σκληρους επανω.

ΤΙ ακριβως σκεφτεσαι να κανεις? τι ειναι αυτο που σε προβληματιζει?
 

Μηνύματα
320
Reaction score
17
Ότι έρχονται οι νέες φωτογραφίες σε raw και jpeg από τη μηχανή και δεν ξέρω πως να τις ταξινομήσω για να μπορώ να τις βρίσκω. Ότι δεν ξέρω πως να ταξινομήσω τις παλιές... Και πως να χειρίζομαι τις πρωτότυπες και τις επεξεργασμένες μου.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: Πως διαχειρίζεστε τις φωτογραφίες σας;

ACDSee και μάλιστα παλιά version 5.0
Καμμία από τις πιο καινούργιες του δεν με βόλεψε.
 

Μηνύματα
476
Reaction score
298
Απάντηση: Re: Πως διαχειρίζεστε τις φωτογραφίες σας;

Ότι έρχονται οι νέες φωτογραφίες σε raw και jpeg από τη μηχανή και δεν ξέρω πως να τις ταξινομήσω για να μπορώ να τις βρίσκω. Ότι δεν ξέρω πως να ταξινομήσω τις παλιές... Και πως να χειρίζομαι τις πρωτότυπες και τις επεξεργασμένες μου.
Μπορείς να τις ταξινομείς είτε θεματικά (πχ τοπιο , πορτραίτο κτλ) είτε με βάση την ημερομηνία λήψης. Ο λόγος που δουλεύω τα τελευταία χρόνια Lightroom είναι πως επιτρέπει να ελέγχεις τα πάντα μέσα απο ένα πρόγραμμα, δηλαδή είναι και image-viewer αλλά προσφέρει και πολλές δυνατότητες επεξεργασίας (χωρίς να καταστρέφει το πρωτότυπο αρχείο).

Το πιο λογικό, αν δουλέψεις κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας, είναι να τις έχεις διπλές τις φωτογραφίες, επεξεργασμένες και original. Σ'αυτή την περίπτωση, κρατάς το raw απείραχτο και αποθηκεύεις το jpeg επεξεργασμένο αν θες. Και φυσικά σβήνεις και ξανασβήνεις τη σαβούρα..
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.645
Reaction score
94.604
Απάντηση: Πως διαχειρίζεστε τις φωτογραφίες σας;

ACDSee και μάλιστα παλιά version 5.0
Καμμία από τις πιο καινούργιες του δεν με βόλεψε.
Tην Pro ή την απλή;
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: Πως διαχειρίζεστε τις φωτογραφίες σας;

ACDSee Version 5.0.1.0006
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top