Πως επαναφέρω παλιό μενού σε smartphone???

Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205
Κάτι πάτησα-έκανα προφανώς και στο Nokia 6.1 που έχω,άλλαξε το μενού και μπήκε ένα ενοχλητικό-δύσχρηστο.Μέσα στη μέση της οθόνης εμφανίζεται ένα παράθυρο που λέει "πείτε ok Google" ενώ εγώ τα είχα όλα κρυμένα-καθαρά...Ο τρόπος που εμφανίζεται το βασικό μενού άλλαξε κτλ κτλ.
Πως τα επαναφέρω???
 

Μηνύματα
632
Reaction score
575
Δοκιμασε να πατησεις παρατεταμενα σε καποιο απο αυτα που σε ενοχλουν κι αν ανοιξει μενου πατα διαγραφη η αν εμφανιστει ενα εικονιδιο καδου συρε αυτο που θελεις επανω στον καδο για να καθαρισεις την οθονη.

Αν σεν βγαλεις ακρη μονο απο κοντα σε καποιο καταστημα μηπως σε εξυπηρετησουν και στο φτιαξουν...
[DOUBLEPOST=1547331590][/DOUBLEPOST]
 

Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205
Το ξέρω αυτό το κόλπο,δεν λειτουργεί όμως εδώ...
Μιλάμε μου έχει κάτσει στο λαιμό αυτή η ηλιθιότητα που εγκαταστήθηκε...
Ένα άλλο σπαστικό που είδα,πατώ το τετραγωνάκι δεξιά που σου έδειχνε ποιες εφαρμογές "έκλεισαν πρόσφατα" =>μου ανοίγει πχ you tube
φωτογραφική
Chrome

αλλά δεν έχει το καθένα τους ένα μικρό "Χ" που το ακουμπούσες και τα έκλεινες ώστε να διαγράφονται από το ιστορικό...

Επίσης όταν σέρνεις προς τα κάτω την οθόνη να πας στα "γρήγορα εργαλεία" (wi-fi,bluetooth,φακός,εξοικονόμηση μπαταρίας κτλ) μου τα δείχνει με χειρότερα σύμβολα και ποιο σκοτεινή οθόνη ενώ αν επιλέξω "εξοικον. μπαταρίας" δεν σου δείχνει με έντονο τρόπο οτι είναι σε τέτοια κατάσταση,αχνοφαίνεται...

Πολύ φοβάμαι οτι αναβαθμίστηκε από μόνο του το λειτουργικό...
Ενας που το παρουσιάζει στο you tube δείχνει οτι έχει Android 8:

στο (4ο λεπτό)

εμένα λέει Android 9...

Αυτό είναι το πρόβλημα ???
 
Last edited:

Μηνύματα
632
Reaction score
575
Το ξέρω αυτό το κόλπο,δεν λειτουργεί όμως εδώ...
Μιλάμε μου έχει κάτσει στο λαιμό αυτή η ηλιθιότητα που εγκαταστήθηκε...
Ένα άλλο σπαστικό που είδα,πατώ το τετραγωνάκι δεξιά που σου έδειχνε ποιες εφαρμογές "έκλεισαν πρόσφατα" =>μου ανοίγει πχ you tube
φωτογραφική
Chrome

αλλά δεν έχει το καθένα τους ένα μικρό "Χ" που το ακουμπούσες και τα έκλεινες ώστε να διαγράφονται από το ιστορικό...

Επίσης όταν σέρνεις προς τα κάτω την οθόνη να πας στα "γρήγορα εργαλεία" (wi-fi,bluetooth,φακός,εξοικονόμηση μπαταρίας κτλ) μου τα δείχνει με χειρότερα σύμβολα και ποιο σκοτεινή οθόνη ενώ αν επιλέξω "εξοικον. μπαταρίας" δεν σου δείχνει με έντονο τρόπο οτι είναι σε τέτοια κατάσταση,αχνοφαίνεται...

Πολύ φοβάμαι οτι αναβαθμίστηκε από μόνο του το λειτουργικό...
Ενας που το παρουσιάζει στο you tube δείχνει οτι έχει Android 8:

στο (4ο λεπτό)

εμένα λέει Android 9...

Αυτό είναι το πρόβλημα ???
Ναι φίλε μου.... Μάλλον πήρε την αναβάθμιση σε 9.... Θα το συνηθίσεις! Υπάρχει περίπτωση να είχες την απλή αρχική οθόνη πριν; με 5-6 μεγάλα πλακιδια με τις βασικές λειτουργίες; Γενικά πολύ πιο απλή μορφή; αν είναι αυτό πήγαινε στις ρυθμίσεις, προεπιλεγμένες εφαρμογές, αρχική οθόνη και δοκίμασε την άλλη επιλογή από αυτή που έχεις τώρα.
 

Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205
Αυτό είναι το πρόβλημα,εμένα γράφει Android 9.000010.10
Janno,μπράβο γιατί εκεί που μου είπες να δω δεν έχει δυνατότητα επιλογής άλλης αρχικής οθόνης αλλά έχει κάτι ψιλορυθμισούλες ενδιαφέρουσες πχ για σχήμα εικονιδίων κτλ κτλ

Επίσης το παράθυρο που λέει Say "οκ Google" πως το κρύβω/διαγράφω???
 

Μηνύματα
632
Reaction score
575
Αυτο που σου εγραψα στο πρωτο ποστ που ειπες οτι δεν λειτουργει... Δοκιμασε το παλι. Ετσι φευγουν τα witzet τυπου "ok google".
 

Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205
Οχι δε δουλευει η διαγραφή.Μήπως απο ρυθμίσεις Google τίποτα?
Και το "κύλιση κυκλικής οθόνης" τι είναι ???
 

Μηνύματα
632
Reaction score
575
Η Κυλιση ειναι για να μην τελειωνουν οι επιφανειες εργασιας. Μετα την 3 ας πουμε ξαναπαει στην 1. Δεν πας προς τα πισω.
Φοβαμαι οτι χρειαζεσαι λιγη βοηθεια απο κοντα. Γερμανος....Πλαισιο...καποιος φιλος που να ξερει να στο φτιαξει χωρις να παιδευεσαι..
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.446
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top