Πως παιζεται το χομπι;

Μηνύματα
288
Reaction score
67
Καλησπερα,
εχω καταλαβει οτι οι audiophiles, μου διαφευγει ο Ελληνικος χωρος τους αρεσει να πειραματιζονται για να φτιαξουν ενα ηχο που τους αρεσει,
να αλλαζουν μηχανηματα στην πορεια και να τεσταρουνε πραγματα.

Η εικονα που εχω στο μυαλο μου ειναι σαν την κουζινα που ερχεται ο αλλος και σου λεει να δοκιμασε αυτο το τηγανι, την πατατα να την κανεις ετσι κλπ

Το "προβλημα" μου ειναι οτι στην κουζινα η πατατα κοστιζει μερικα ευρω και ενα τηγανι 50 ευρω. Πως στην ευχη δοκιμαζει και αλλαζει κανεις μηχανηματα οταν τα σοβαρα κοστιζουνε παρα πολυ. Τοσο πολυ που δεν βλεπω κανενα προβλημα να καταλαξω με εναν ακριβο integrated amplifier στο μελλον και να πω αυτο ηταν, ¨"τωρα σκασε και απολαυσε τη μουσικη"
 


Μηνύματα
288
Reaction score
67
οκ αρα σου δινω τα 5 ευρω ακουστικα μου και μου δινεις τα sonos τα πεντε;

αρα ουσιαστικα το community ειναι ενα τραμπα community οπου φερεσε σε ολους καλα, περιμενεις το ιδιο και εσυ και τα χριστουγεννα κερνας κουραμπιε;

σωστα το καταλαβα;
 

Μηνύματα
6.622
Reaction score
5.176
Π.χ. παίρνεις τα Sonos Five, τα κρατάς ένα χρόνο, μου στέλνεις μήνυμα, στα αγοράζω αμέσως, και με τα λεφτά στο χέρι πας και κάνεις το λάθος και παίρνεις κάτι άλλο.
Δεν χρειάζεται στο μεσοδιάστημα να κάνεις κάτι για να μου είσαι συμπαθής. Καλή τιμή να μου κάνεις για τα Five και τα παίρνω αμέσως.

Part exchange κάνουν και μαγαζιά του χώρου, αλλά ευνοικότερο deal θα πετύχεις με ιδιώτη.
 
Last edited:

Μηνύματα
6.622
Reaction score
5.176
οκ αρα σου δινω τα 5 ευρω ακουστικα μου και μου δινεις τα sonos τα πεντε;

αρα ουσιαστικα το community ειναι ενα τραμπα community οπου φερεσε σε ολους καλα, περιμενεισωστα το καταλαβα;
Όχι, η ζωή είναι πιο σκληρή.

Αλλά μπορείς να κάνεις τη διαφορά εσύ και να δωρίσεις τα ακουστικά σου με κλήρωση στο φόρουμ. Θα βρεθεί κάποιο μέλος που θα έχει κάποιον γνωστό που θα τα εκτιμήσει, αν δεν τα χρειάζεσαι. Γίνονται συχνά δωρεές.
Τα πιο ακριβά πράγματα βέβαια βγαίνουν σε αγγελία προς πώληση. Είπαμε, η ζωή είναι σκληρή.

Αν πουλάς Sonos γλυτώνεις την αγγελία. Κατευθείαν προσωπικό μήνυμα σε μένα.
 

TGD

Μηνύματα
7.136
Reaction score
7.179
Πριν φτάσεις εκεί, υπάρχουν και οι άλλοι του συναφιού με τους οποίους ανταλλάσεις μηχανήματα για να περιγράψεις εντυπώσεις.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Το βασικό είναι να πείσεις τον εαυτό σου πως τίποτε δεν είναι αρκετά καλό για σένα.

Τα υπόλοιπα έρχονται μόνα τους.
Όχι τόσο ΄΄καλό΄΄,όσο...΄΄εκλεκτόν΄΄ . :sneaky:
Καλησπερα,
εχω καταλαβει οτι οι audiophiles, μου διαφευγει ο Ελληνικος χωρος τους αρεσει να πειραματιζονται για να φτιαξουν ενα ηχο που τους αρεσει,
να αλλαζουν μηχανηματα στην πορεια και να τεσταρουνε πραγματα.

Η εικονα που εχω στο μυαλο μου ειναι σαν την κουζινα που ερχεται ο αλλος και σου λεει να δοκιμασε αυτο το τηγανι, την πατατα να την κανεις ετσι κλπ

Το "προβλημα" μου ειναι οτι στην κουζινα η πατατα κοστιζει μερικα ευρω και ενα τηγανι 50 ευρω. Πως στην ευχη δοκιμαζει και αλλαζει κανεις μηχανηματα οταν τα σοβαρα κοστιζουνε παρα πολυ. Τοσο πολυ που δεν βλεπω κανενα προβλημα να καταλαξω με εναν ακριβο integrated amplifier στο μελλον και να πω αυτο ηταν, ¨"τωρα σκασε και απολαυσε τη μουσικη"
Η έννοια του χόμπι συνδέεται με την ύπαρξη βαθμών ελευθερίας κατά την ενασχόληση μ'εκείνο...Αν δεν υφίστανται αρκετοί βαθμοί ελευθερίας,τότε θα εκλαμβανόταν ως...δουλειά αντί για χόμπι.

Κάποιοι ακροαματικόφιλοι διεκδικούν βαθμούς ελευθερίας στο ν'αλλάζουν συσκευές σαν πουκάμισα σε δικαναλικά setup - αφού εκεί συνήθως είναι ευκολότερη η εναλλαγή κρίκων - ανταλλάσσοντας κατόπιν σε επαφές με συναδέλφους εμπειρίες για καθεμία από το δικό τους σαλόνι...Αυτή η κατηγορία αποτελείται και από ιδιαίτερα υποσύνολα,ανάλογα με την κατηγορία συσκευών που τους συγκινεί περισσότερο.

Άλλοι ακροαματικόφιλοι διεκδικούν βαθμούς ελευθερίας στην απαγκίστρωση από υποκειμενικές απόψεις,φτιάχνουν ανήλιαγα υπόγεια και στήνουν με την παραμικρή λεπτομέρεια πολυκαναλικά οπτικοακουστικά setup καθοδηγούμενα από κεντρικούς επεξεργαστές υπό σταθερότερες συνθέσεις ιδίως στα ηχεία,ανταλλάσσοντας κατόπιν σε επαφές με άλλους συναδέλφους εμπειρίες από την ακρόαση καθενός streaming αρχείου και ταινίας.

Άλλη μερίδα ακροαματικόφιλων δεν μπορεί να διεκδικήσει δικούς της βαθμούς ελευθερίας,αφού νόμος για εκείνους θα είναι το δίκαιον της...παντόφλας.Αυτοί ανταλλάσσουν εμπειρίες από περιορισμούς.

Κάποιοι θα διεκδικούν δικούς τους βαθμούς ελευθερίας αφοσιωμένοι στην διερεύνηση μουσικών έργων και νοημάτων από εκείνα χωρίς να έδιναν - κατά δική τους παραδοχή - ιδιαίτερη βαρύτητα στα ίδια τα μέσα εξερεύνησης.Οι ανταλλασσόμενες εμπειρίες τότε θ'αφορούν σε ιδέες πάνω στη σημασία των έργων και της ζωής γενικότερα...

Το χόμπι παίζεται με βαθμούς ελευθερίας και ρευστότητα,οικονομική και αντιληπτική.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
..βεβαια δεν ειναι αναγκαιο καν να παιξεις ...(ειναι αναγκαιο να αφουγκραστεις) 🐒
Και να είσαι εσύ που θ'ανακαλύψεις το ΄΄Ιερό Δισκοπότηρο΄΄ στην υψηλή πιστότητα,μια θρυλική μηχανή βαφής αυγών με...ανορθόδοξα μέσα. :sneaky:
1645741068005.png

1645741152535.png
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.795
... το Ιερο Δισκοπότηρο το βρηκε ο Ιντιανα Τζονς... Και δεν ήταν χρυσό... Αντίθετα με τη κοινη αντιληψη..
Ενα Holy Grail ..ειναι στη πεταλιερα μου παντως (Electro-Harmonix reverb pedal)..
... Η παραπανω αναρτηση παντως ειναι μια παραφραση του "navigare necesse est..vivere non necesse" 8-)
Edit : σκετη φόλα ο χαλιεντιζμος.. δηλαδη ?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
... το Ιερο Δισκοπότηρο το βρηκε ο Ιντιανα Τζονς... Και δεν ήταν χρυσό... Αντίθετα με τη κοινη αντιληψη..
Ενα Holy Grail ..ειναι στη πεταλιερα μου παντως (Electro-Harmonix reverb pedal)..
... Η παραπανω αναρτηση παντως ειναι μια παραφραση του "navigare necesse est..vivere non necesse" 8-)
Edit : σκετη φόλα ο χαλιεντιζμος.. δηλαδη ?
Το να δοθεί σαφής απάντηση σε τέτοιο ερώτημα θ'αναιρούσε τη σημασία του ίδιου του ερωτήματος. :sneaky:
Πόσο άδικος θα ήταν τέτοιος χαρακτηρισμός για μια ενασχόληση που...ανεβάζει τόσο πολύ τη libido ενεργοποιώντας τόσο ισχυρά την εσωτερική κινητοποίηση των ενασχολούμενων...
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.493
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top