Πως παρακολουθώ τις διακοπές της DSL μου??

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Έχω ADSL μέσω της ΟΤΕΝΕΤ.
Kαι ανάμεσα στα pc μου και την γραμμή υπάρχει ένα wireless router της Linksys (WAG354G). Τα pc μου συνδέονται με καλώδιο και το PS3 ασύρματα.

Αυτό που θέλω είναι με κάποιο τρόπο (πρόγραμμα πχ) να παρακολουθώ πόσες φορές (και με τι χρονική διάρκεια) αποσυγχρονίστηκε η ADSL μου.
Πρακτικά αυτό θέλω να γίνεται για να ξέρω τι έχει συμβεί κατά την απουσία μου και να ξέρω πόσο "χέρι" πρέπει να βάλω στον παροχέα μου.
Ένα αναλυτικό report τι δούλευε και πόσο (χρονικά και ίσως και ποιοτικά αν είναι εφικτό, δηλαδή τι ταχύτητες έφθαναν στο pc μου)

Και κάτι ακόμα.....
Όταν γυρίζω σπίτι και υπάρχει ασυγχρονισμός το router παραμένει στην κατάσταση αυτή χωρίς να μπορεί πχ από μόνο του να κάνει restart για να ξαναβγάλει γραμμή.
Επομένως, αν αυτό συμβεί λίγη ώρα μετά την έξοδό μου από το σπίτι, έχω κάποιο κόστος χωρίς λόγο (κόστος χρόνου κυρίως αλλά και οικονομικά αφού πληρώνω ρεύμα για τα pc και ADSL που δεν είναι 24/24 στην θέση της....)
Μπορώ με κάποιο τρόπο να ρυθμίσω το router μου να κάνει restart σε τέτοιες περιπτώσεις?? Ή κάποιο πρόγραμμα να παρακολουθεί την κίνηση και να ζητά επανεκκίνηση??

Αυτά!!!
Ευχαριστώ προκαταβολικά! :crazy_3::crazy_3::happy_4:
 

Μηνύματα
2.318
Reaction score
0
Απάντηση: Πως παρακολουθώ τις διακοπές της DSL μου??

στο web interface του router μου , έχει history , ανάλογα πρέπει να έχει και σένα ...
 


panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Απάντηση: Πως παρακολουθώ τις διακοπές της DSL μου??

Γιάννη στο router σου υπάρχει η επιλογή "Keep Alive" που πρέπει να ενεργοποιηθεί έτσι ώστε να κάνει προσπάθειες ο router να επανασυνδεθεί με τον παροχέα σε περίπτωση διακοπής.

Δυστυχώς το πρόβλημα με τα Linksys δεν το έχεις μόνο εσύ αλλά και πολλοί άλλοι.

Παράδειγμα διάβασε τι προσπαθεί να κάνει κάποιος με το ίδιο πρόβλημα...




The problem


I am a proud owner of Linksys WRT54G router. Under $100, it's a great simple device that is used all over the place for home and office networking. Basic firewall features, wireless support, port forwarding – all you really need in one small package. When I travel or attend a customer site, I frequently need a remote access back to my home computer. For this purpose I keep the router always connected to the Internet, even there is not traffic going through. This can be done by enabling "Keep Alive" option under Setup tab.
However, the "Keep Alive" doesn't quite work if the Internet provider (the phone company in my case) has a temporary outage. During the outage router tries to reconnect couple of times and gives up. So when the phone company finally restores the connectivity, the router doesn't reconnect. And poor me, I can't connect to my home computer to get the files out of it.
The solution

To fully automate and improve the reconnect process I wrote a small program in Java. This program runs on one of the computers on local network. It periodically logs into the router via web admin interface, as a human would, and checks the router connection status. If router is "disconnected" the program "clicks" connect button. The whole cycle repeats every couple of minutes.

After a quick inspection of the HTML source for the router status page http://192.168.1.1/Status_Router.asp
I have discovered that one can force the 'connect' and the 'disconnect' commands with these GET requests (remove line breaks before using):


http://192.168.1.1/apply.cgi ?change_action=gozila_cgi &submit_button=Status_Router &wan_proto=pppoe &submit_type=Connect_pppoe http://192.168.1.1/apply.cgi ?change_action=gozila_cgi &submit_button=Status_Router &wan_proto=pppoe &submit_type=Disconnect_pppoe

The Java source for LinksysRouterReanimator class is here. This is how it works:
  • get HTML source for the router status page
  • determine router state by looking at the words 'var status2 = "Connected";' or 'var status2 = "Disconnected";'
  • issue "connect" command in the disconnected state
  • sleep for a bit
  • repeat the whole thing
Use the following command line to run LinksysRouterReanimator (just provide the user name and password):
java -Dhost="192.168.1.1" -Dname="bob" -Dpass="bob123" -Dperiod="300" LinksysRouterReanimator.class


When it runs it produces the following output:
?+?+?+?+?+?-S?+?+?+?+?x?x?x?+?+?+?+?+?+?+

The ? indicates that status was checked, + indicates that router was in the connected state, - indicates that router was in the disconnected stats, S indicates that "connect" command was sent to the router, and x indicates that router state was unknown (aka. Connecting...).
Finally, I can safely go to my friends and watch a movie streamed right from my home computer over the Internet. Any intermittent outage is immediately restored by my own LinksysRouterReanimator. God bless I know Java… Otherwise I had to hire a full time system administrator to push the reset button on the router.

Πηγή : http://www.softwaresecretweapons.co...matororsmokeandmirrorsofenterprisereliability



Οσον αφορά τη δυνατότητα να παρακολουθείς απο τον υπολογιστή σου τί κατεβαίνει και σε τί ταχύτητες με μια ιστορικότητα , το κατάλληλο πρόγραμμα είναι το DU meter 4.0.

Improved network traffic reports: DU Meter 4.0 has fully resizeable and sortable traffic reports, which can be exported to many different file formats (XML and Adobe PDF were added in this version, and reports in other formats have been improved too).
http://www.dumeter.com/


Υπάρχουν και πολλά άλλα βέβαια όπως το net meter http://www.hootech.com/NetMeter/ και το ethereal http://www.ethereal.com αλλά πιστεύω είναι το καλύτερο είναι το DU meter.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: Πως παρακολουθώ τις διακοπές της DSL μου??

Γιατι δεν σας αρεσε το Sagemακι του ΟΤΕ και μου θελατε φιρματο; σταθερο, ακλονητο για ωρες ανοιχτο - και ασυρματο. Το μυστικο μαλλον πρεπει να ειναι το οτι (οπως μου ψιθυρισε ΟΤΕτζης) φτιαχνεται στα μετρα του αφεντικου (ΟΤΕ) οποτε χορευει (=δουλευει) οπως του...βαραει:crazy_3:
 

CostasD

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.139
Reaction score
19
Re: Απάντηση: Πως παρακολουθώ τις διακοπές της DSL μου??

Γιατι δεν σας αρεσε το Sagemακι του ΟΤΕ και μου θελατε φιρματο; σταθερο, ακλονητο για ωρες ανοιχτο - και ασυρματο.
+1
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5








Δημητρόπουλε αντί να ψάχνεις για ενοχοποιητικά στοιχεία, δεν κανείς κάτι πιο πρακτικό το οποίο θα σε απαλλάξει και από το πρόβλημα, αφού οι διακοπές οφείλονται κατά πάσα πιθανότητα στον θόρυβο που μεταφέρει η τηλεφωνική γραμμή?

Η λύση στο πρόβλημα σου λοιπόν λέγετε twisted telephone cable που εξουδετερώνει τον θόρυβο τις τηλεφωνικής γραμμής.
 

Μηνύματα
2.220
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Πως παρακολουθώ τις διακοπές της DSL μου??

I am a proud owner of Linksys WRT54G router......
Ωχ παναγία μου ο σατανάς μεταμορφωμένος σε Router...φτου φτου φτου...το είχα πάρει κάποτε πακέτο με ένα Forthnet ADSL In A Box...ίσως το χειρότερο Router που κατασκευάστηκε ποτέ... Το άλλαξα με ένα Zyxelάκι 660HW και βρήκα την υγειά μου.
 

Μηνύματα
7.461
Reaction score
3
Re: Απάντηση: Πως παρακολουθώ τις διακοπές της DSL μου??

Ωχ παναγία μου ο σατανάς μεταμορφωμένος σε Router...φτου φτου φτου...το είχα πάρει κάποτε πακέτο με ένα Forthnet ADSL In A Box...ίσως το χειρότερο Router που κατασκευάστηκε ποτέ... Το άλλαξα με ένα Zyxelάκι 660HW και βρήκα την υγειά μου.
Το καλύτερο Router που έχει περάσει από τα χέρια μου με μεγάλη διαφορά. Είναι έτη φωτός μπροστά . & -

P660 ftw
 

Μηνύματα
6.141
Reaction score
169
Απάντηση: Re: Απάντηση: Πως παρακολουθώ τις διακοπές της DSL μου??

Το καλύτερο Router που έχει περάσει από τα χέρια μου με μεγάλη διαφορά. Είναι έτη φωτός μπροστά . & -

P660 ftw
Ετσι ειναι
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Πως παρακολουθώ τις διακοπές της DSL μου??

Μπράβο παλικάρια μου!!! :happy_4::respect::bravo:
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις....

Πάνο έχω ήδη κατεβάσει το dumeter αλλά το άλλο δε με βλέπω να το εφαρμόζω. Κάτι το διαφορετικό μοντέλο, κάτι η διαδικασία και μάλλον δεν.....

Θα ψάξω για history ή log file.....


Aντώνη τι μου προτείνεις βρε?? Να αλλάξω όλα μου τα καλώδια τηλεφώνου στο σπίτι??? Άσε...προτιμώ τις διακοπές...:cool_11:
Για πες μας τι ακριβώς προτείνεις....

Τάσοοοοοο.....Πόσο κοστίζει το Zyxelάκι??
Κάτι άκουσα ότι στην τιμή συμπεριλαμβάνεται και η τοποθέτηση ρύθμιση του από εσένα??? :cool_11::happy_8::happy_8::happy_8::happy_8::happy_8::happy_8:
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Εδω και 3 χρονια εχω και εγω zyxel και απο τοτε σταματησα να ασχολουμαι με routers.
Καμια 100 ευρω εχει με wirelless πανω. :cool_4:
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Re: Απάντηση: Πως παρακολουθώ τις διακοπές της DSL μου??

Aντώνη τι μου προτείνεις βρε?? Να αλλάξω όλα μου τα καλώδια τηλεφώνου στο σπίτι??? Άσε...προτιμώ τις διακοπές...:cool_11:
Για πες μας τι ακριβώς προτείνεις....

Όχι κατ ανάγκη την καλωδίωση σε όλο το σπίτι αλλά τουλάχιστον τα τελευταία μέτρα τα οποία οδηγούν στον router!

Ποιο συγκεκριμένα αυτό μου το πρότεινε ο τεχνικός του παροχέα μου και δούλεψε!

Και ακόμα πιο συγκεκριμένα όπου υπάρχει πρόβλημα απόσυγχρονισμού του modem χρησιμοποιούν twisted καλώδια για παροχή στο υποστατικό.
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Πως παρακολουθώ τις διακοπές της DSL μου??

Aντώνη τι μου προτείνεις βρε?? Να αλλάξω όλα μου τα καλώδια τηλεφώνου στο σπίτι??? Άσε...προτιμώ τις διακοπές...:cool_11:
Για πες μας τι ακριβώς προτείνεις....
Βάλε, όπου είναι εφικτό, καλώδιο utp, και θα δεις μεγάλες διαφορές, αν υπάρχουν μεγάλα μήκη καλωδίωσης. Ξεκίνα απο το απλό, πρίζα μέχρι router.

Τα Zyxel είναι η 2η καλύτερη μάρκα μετά τα Μίσκο (Cisco)! Αλλά και με το US Robotics 9108 που έχω, απο τον Οκτώβριο του 2005, είμαι πολύ ευχαριστημένος, καθώς και όλοι που το έχω συζητήσει (7-8 άτομα σε άλλο φόρουμ). Δηλ, στο θέμα μας, έχει κάνει 2-3 διακοπές απο τότε.
Ενώ αντίθετα το ενσύρματο 9107 δεν πρέπει νάναι καλό, έχω διαβάσει διάφορα παράπονα στο διαδίκτυο.
 


Μηνύματα
354
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Πως παρακολουθώ τις διακοπές της DSL μου??

Βάλε, όπου είναι εφικτό, καλώδιο utp, και θα δεις μεγάλες διαφορές, αν υπάρχουν μεγάλα μήκη καλωδίωσης. Ξεκίνα απο το απλό, πρίζα μέχρι router.

Τα Zyxel είναι η 2η καλύτερη μάρκα μετά τα Μίσκο (Cisco)! Αλλά και με το US Robotics 9108 που έχω, απο τον Οκτώβριο του 2005, είμαι πολύ ευχαριστημένος, καθώς και όλοι που το έχω συζητήσει (7-8 άτομα σε άλλο φόρουμ). Δηλ, στο θέμα μας, έχει κάνει 2-3 διακοπές απο τότε.
Ενώ αντίθετα το ενσύρματο 9107 δεν πρέπει νάναι καλό, έχω διαβάσει διάφορα παράπονα στο διαδίκτυο.
exo router asirmato 3com kai poles fores hani tin ip meta apo 3 imeres epanilthe mono tou to Zyxel pio montelo protinete opos kai to Cisco
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Re: Απάντηση: Πως παρακολουθώ τις διακοπές της DSL μου??

exo router asirmato 3com kai poles fores hani tin ip meta apo 3 imeres epanilthe mono tou to Zyxel pio montelo protinete opos kai to Cisco
Να χαρείς ότι αγαπάς, όχι greeklish. :-(

Αν έχεις πρόβλημα με το router σου, η λύση δεν είναι να πας στη Lamborgini (Cisco) γιατί υπάρχει και το ανάλογο κόστος. Εξάλλου αυτή η μάρκα, πέρα απο την ποιότητά της, περιλαμβάνει (στις δυνατότητες και στην τιμή) πράγματα που δεν χρησιμοποιούν οι απλοί χρήστες (σαν και μένα π.χ.) οπότε είναι άδικο να τα πληρώσεις.
Αυτό που προτείνω, ύστερα απο 2,5 χρόνια χρήσης, είναι το US Robotics 9108 (είπαμε όχι το 9107, έχει προβλήματα, μάλλον λόγω λιγώτερης μνήμης).
Απο τα Zyxel, όλα που είπαν οι φίλοι πιό πάνω είναι καλά. Δύσκολα, εδώ που τα λέμε, να βρεις προβληματικό μοντέλο στη μάρκα αυτή.
Ωστόσο, μια ελλατωματική καλωδίωση, που ρίχνει πολύ το σήμα, δεν διορθώνεται τόσο απλά. Αλλιώς θα έβαζες τη Lambo και στο χωματόδρομο.
 

CostasD

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.139
Reaction score
19
Να σημειώσω και το αυτονόητο ότι η IP προφανώς και χάνεται μετά από μερικές (συνήθως λίγες) μέρες από εντολή του provider.
Και αυτό γιατί είναι Dynamic IP. Η Static κοστίζει περισσότερο.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.697
Μηνύματα
2.870.225
Members
37.941
Νεότερο μέλος
daemon76
Top