Πόσοι Από Εσας έχετε Παρεμβει Στη Ρυθμιση Ενός Πολύκαναλου Ενισχυτη?

H

HomeCinema-Maniac

Guest
Πόσοι από εσάς έχετε παρέμβει στην ρυθμισει ενός πολύκαναλου ενισχυτή?
Αρκείστε στην αυτόματη ρυθμιση του μικρόφωνου?
Επεμβαίνετε με τα delay η στα db?
Η το εμβαθύνετε το θεμα και πειράζετε και τα βατ στα
40 Hz
125 Hz
250 Hz
4 KHz
13 KHz
TRIM

Βέβαια είναι σαν να ρωτάω όταν τρωτε χωνάκι παγωτό αν τρωτέ και το χωνάκι η το πετάτε! :lol: :lol: :lol:

Εγω παντως λατρευω να πειραζω το TRIM που ανεβαζει τις υψηλές ετσι ώστε να ακουγονται τα surround ποιο λεπτομερέστερα!


*********
Σου εκανα edit τον τιτλο, γιατι τον... τόνισες...
 

Μηνύματα
129
Reaction score
0
Re: Πόσοι Από Εσός έχετε Παρύμβει Στην Ρυθμισει Ενός Πολύκαναλου Ενισχυτώ?

Τι ακριβως κανει το TRIM? Στον Yamaha που εχω δεν εχω βρει τετοια παραμετρο.

Μετα την αυτοματη ρυθμιση με το μικροφωνο συνηθως χρειαζεται πολυ μικρες διορθωσεις γιατι δεν υπολογισει σωστα τις αποστασεις των ηχειων (επαληθευση με μετρο και ντεσιμπελομετρο).
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Εγω παντως λατρευω να πειραζω το TRIM που ανεβαζει τις υψηλές ετσι ώστε να ακουγονται τα surround ποιο λεπτομερέστερα!
Οχι ομως και απαραιτητα και πιο σωστα!

Q: Τα βραδυα κοιμασαι ησυχος, ή εχεις αγχος για τα surround?

Θεωρητικα και λογικα το auto tuning (εξατμιση, σκουπα, χταποδι, τσιπακι) κανει συνολικη ρυθμιση εντασης και delay, και αν εχει και δυνατοτητα EQ τοτε (πρεπει να) το κανει και αυτο λαμβανοντας υποψη την αποκριση των ηχειων και το χωρο....

Τωρα, στην (δυσκολη) περιπτωση σου ή δεν το εκανε -για καποιο λογο- το EQ ή το εκανε, αλλα...
 

H

HomeCinema-Maniac

Guest
Re: Πόσοι Από Εσός έχετε Παρύμβει Στην Ρυθμισει Ενός Πολύκαναλου Ενισχυτώ?

Kαι αυτο που κανεις ειναι απο τους ποιο σωστους τροπους.
Το TRIM εμενα το εχει ο AV μου απο οτι καταλαβα οταν του ανεβαζω τα db ακουω απο το ηχειο να ανεβαζει τις πολυ υψηλες συχνοτητες!
 

H

HomeCinema-Maniac

Guest
Τα βραδια κοιμαμαι μια χαρα! Σαν τουβλο!
Γιατι να εχω αγχος για τα surround? Το πολυ πολυ να μου πεταχτει κανα twiter σε κανα κεφαλι :lol: :lol:
Οσο για τα equ δεν τα ρυθμιζει σωστα ο ενισχυτης με - 10 db που τα βαζει στις υψηλες συχνοτητες!
Για αυτο δεν τα ακουγα και σας τρελανα και εγω!
Τωρα ολα αυτα τα 40 Hz 125 Hz κτλ κτλ κτλ τα εχω στο 0 db και το TRIM στο +3,5 db :shock: :shock: :shock:

Μου αρεσει ετσι................. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Βάζω μικρόφωνο και μετά ρυθμίζω ό,τι δε μου αρέσει χειροκίνητα. Πιστεύω ότι είναι η καλύτερη λύση για το μέσο χρήστη.
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Ντεσιμπελόμετρο και πάλι ντεσιμπελόμετρο...ρυθμίσεις χειροκίνητα φυσικά. Ο σκοπός είναι να πετυχαίνουμε το reference level, όχι να ακούμε αφύσικο surround. Αλλά γούστα είναι αυτά ;)
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Άλλα τα αυτιά του μικροφώνου και άλλα της...κουκουβάγιας! :razz:

Κατέληξα να το κάνω χειροκίνητα διότι με το εσώκλειστο μικρόφωνο το αποτέλεσμα ήταν της πλάκας.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.691
Μηνύματα
2.870.061
Members
37.943
Νεότερο μέλος
belg1960
Top