Πόσο κάνει ένα γατί;

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Η ερώτηση είναι ακαδημαική.

Γιατί κατά τον "εξουσιοδοτημένο" μηχανικό της Rover στοιχίζει περί τις 3.500 €....μόνο σε ανταλλακτικά!!!!!!!!!! :shock: :shock: wall_2


Ας πάρω τα πράγματα από την αρχή.

Ξαδελφάκι, που κατοικεί τον τελευταίο χρόνο στην Θεσσαλονίκη, βάζει μπρος το Rover του και ξεκινάει για το γραφείο.
Προηγουμένως είχε βρει πολύ χαριτωμένα τα γατάκια που έπαιζαν κοντά στο παρκαρισμένο αυτ/το.

Εκεί που ....τσουλούσε...προς το γραφείο ξαφνικά ακούει θόρυβο στο διαμέρισμα του κινητήρα...και το αυτ/το σβήνει.

Κατεβαίνει, ανοίγει το καπώ και μάλλον φαντάζεστε τι βρήκε.
Στεναχωρήθηκε απίστευτα για το γατάκι.
Στεναχωρήθηκε -και εξαγριώθηκε συννάμα- με το κοστούμι που προέκυψε.
(Το οποίο ...αν είναι τέτοιο...θα του καταστρέψει τις διακοπές (ποιες διακοπές) και θα τον αφήσει ρέστο για αρκετά μεγάλο διάστημα.

Όπως μάλλον φαντάζεστε, το γατί πήγε στον ιμάντα, με όλα τα γνωστά ...πιθανά αποτελέσματα.

Ο "μάστορας" βέβαια διέγνωσε......καρκίνο! :pc:

Ήτοι.
Εκκεντροφόρο, βαλβίδες, πιστόνια. Κι δεν ξέρω ΄γω τι άλλο.
Σε ανταλλακτικά ....λέει...3.500€. wall_1
Ο μικρός δεν τολμάει να ρωτήσει για την εργασία.


Προσωπικά είπα στον εξάδελφο να είναι πολύ επιφυλακτικός και να το ψάξει καλύτερα.
Το ποσό (για ένα αυτοκίνητο των 13-15.000 €) μου φαίνεται υπερβολικό.
Με 3.500 € δεν παίρνεις 2 πιστόνια και έναν εκκεντροφόρο.
Αγοράζεις καινούριο...εργοστασιακό...κινητήρα. Κομπλέ.


Εσείς τι λέτε;
Έχετε αντιμετωπίσει τέτοια ζημιά στο παρελθόν;
Δηλαδή ρήξη/καβάλημα ιμάντα με τα συνεπακόλουθά του;
Λάβετε υπόψη σας ότι το παιδί πήγαινε στην δουλειά του με τον κινητήρα σε χαμηλές στροφές.



Δημητρόπουλε και λοιποί....help.
 


Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
να αλλάξει μοτέρ...

Αυτό του είπα και εγώ.

Το κακό είναι ότι το αυτοκίνητο έιναι...καινούριο! :crazy_1:
Δεν πρέπει να έχει κλείσει έτος.


Ο "μικρός" έχει μικτή ασφάλεια.
Υπάρχει περίπτωση να τον καλύπτει;
 

Μηνύματα
7.461
Reaction score
3
δεν το γνωρίζω αυτό. πιθανόν... ας το ψάξει λίγο αλλα όχι και πολύ ευγενικά... ξέρεις πως είναι αυτα...
 

Μηνύματα
578
Reaction score
6
Να ρωτήσω κάτι;; Ρώτησε σε άλλο μηχανικό;;Αν το ποσό είναι το ίδιο, τότε μιλάμε για καινούργιο κινητήρα. Πάντως σε τέτοιες περιπτώσεις συνήθως χτυπάνε οι βαλβίδες (και αυτές όχι όλες), άντε το πολύ-πολύ και ο εκκεντροφόρος.
Αν έγινε τέτοια ζημιά, μάλλον θα είχε πολλές στροφές το μοτέρ εκείνη την στιγμή
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Να ρωτήσω κάτι;; Ρώτησε σε άλλο μηχανικό;;Αν το ποσό είναι το ίδιο, τότε μιλάμε για καινούργιο κινητήρα. Πάντως σε τέτοιες περιπτώσεις συνήθως χτυπάνε οι βαλβίδες (και αυτές όχι όλες), άντε το πολύ-πολύ και ο εκκεντροφόρος.
Αν έγινε τέτοια ζημιά, μάλλον θα είχε πολλές στροφές το μοτέρ εκείνη την στιγμή
Όχι δεν έχει ρωτήσει.
Το έχει αφήσει στον εξουσιοδοτημένο και αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην Αθήνα.
Από εβδομάδα που γυρίζει Θεσσαλονίκη είναι σίγουρο ότι θα το κάνει.

Προσωπικά δεν θεωρώ την ζημιά δεδομένη.
Ο εξάδελφος δεν είναι γκαζοφονιάς.
Δυστυχώς ξέρω από πρώτο χέρι περιπτώσεις που το σφίξιμο μιας βίδας...ο μάστορας ήθελε να το πουλήσει ένα χιλιάρικο.
Γιατι τόσα του έλλειπαν για το τραπεζάκι στην αγαπημένη του πίστα.
 

Μηνύματα
106
Reaction score
0
Απάντηση: Πόσο κάνει ένα γατί;

Οντως μια τετοια ζημια ειναι πολυ ακριβη, αλλα ισως λεει πολλα. Ο εκεντροφορος μπορει να την εχει γλιτωσει ομως. Εχω δει καρφωμενα μοτερ απο σπασμενο ιμαντα και ο εκεντροφορος ηταν μια χαρα. Το πολυ πολυ ενα γιαλισμα σε τορνο. Το αμαξι λογικα ειναι πολυβαλβιδο οποτε δεν ξερουμε ποσες βαλβιδες εχουνε στραβωσει και ποσα πιστονια. Τον κινητηρα τον ανοιξανε και τα ειδανε αυτα??

Η καλυτερη λυση ειναι να παρει ενα καλο τροπετο το οποιο αναλογα το μοντελο θα παει περιπου στα μισα και καμια 400€ τα περαστικα του αλλου μοτερ. Ετσι και λιγοτερα θα δωσει και θα εχει αφθονια ανταλλακτικων τα οποια ή τα χρησημοποιει εν καιρω ή τα σκοτωνει για να κανει καποια αποσβεση.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.121
Reaction score
20.630
Επειδή μου έχει τύχει αυτό το περιστατικό, μήπως ο άτυχο ζώο μπλέχτηκε μόνο στο λουρί του δυναμό; Ο ιμάντας του εκκεντροφόρου είναι καλυμμένος. Ή όχι;
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Επειδή μου έχει τύχει αυτό το περιστατικό, μήπως ο άτυχο ζώο μπλέχτηκε μόνο στο λουρί του δυναμό; Ο ιμάντας του εκκεντροφόρου είναι καλυμμένος. Ή όχι;

Ωπ! :-o
Δεν το είχα σκεφτεί. :crazy_1:

Δεν ξέρω Κώστα.
Τι απέγινε με την περίπτωση σου τελικά;
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
να ρωτηξω κατι το χρονολουρι δεν ειναι καλυμενο? πως μπηκε στα εσω το γατι? ινδος γκουρου ειναι ,αν μπηκε αναμεσα σε αλλο λουρι παρτε μια λουριδα χεβιμεταλα(αυτες με τα καρφια) και καντε τον μαστορα μπλε μερεν αραπα που ελεγε και ο χαρι κλυν
μπαι δε γει ο μαστορας που ειπαμε οτι θελει να παει διακοπες
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.694
Μηνύματα
2.870.126
Members
37.945
Νεότερο μέλος
daemon76
Top