Πόσο μεγάλη την έχετε; Που την βάζετε; Πώς την βάζετε;

Μηνύματα
886
Reaction score
884
(την συλλογή ταινιών σας εννοώ)

Εν ολίγοις, σε ποιό φορμάτ συλλέγετε την ταινιοθήκη σας; Σε οπτικούς δίσκους (blu ray, dvd, κλπ); Σε μορφή ψηφιακού download; Δεν συλλέγετε καθόλου κι απλά παρακολουθείτε συνδρομητικές υπηρεσίες;

Πόσες ταινίες διαθέτετε συνολικά;

Την αποθηκεύετε σε φυσική ή ψηφιακή μορφή; Σε έναν εξωτερικό δίσκο; Σε πολλαπλούς εσωτερικούς; Σε NAS;

Παίρνετε backup; Αν ναι πού; Χρησιμοποιείτε cloud υπηρεσίες για backup; Στρημάρετε ταινίες από NAS ή από το cloud σε άλλα pc / tablet / smartphone;


Και για να κάνω την αρχή, προσωπικά έχω περί τις 150 ταινίες συνολικά σε dvd από εφημερίδες και διάφορα περιοδικά, τις περισσότερες από αυτές χωρίς backup, αλλά και χωρίς ιδιαίτερη αξία, καθώς επίσης και περίπου 650 ταινίες σε ψηφιακή μορφή, συνολικής κατανάλωσης χώρου περί τα 4 ΤΒ. Τις αποθηκεύω σε εσωτερικό δίσκο και κρατώ ανά τρεις - τέσσερις μήνες αντίγραφα σε εξωτερικό δίσκο, με απλό copy paste. Δεν χρησιμοποιώ cloud υπηρεσίες για backup ή διαμοιρασμό, καθώς σε τέτοια μεγέθη συλλογών δεν νομίζω ότι συμφέρουν τα κοστολόγια, έναντι της κλασικής αποθήκευσης σε σκληρό δίσκο.
Βλέπω όλες τις ταινίες σε pc / laptop συνδεδεμένο με οθόνη τηλεόρασης ψηφιακά (hdmi και displayport to hdmi).
 

Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.067
Έχω 6 ταινίες σε βιντεοκασέτα από περιοδικό, καμιά κάτω από 10 ταινίες σε DVD από περιοδικά και περίπου 40 ταινίες ψηφιακό download σε 1080p για άμεση θέαση. Μόλις τις δω τις σβήνω.
Μόνο καμιά 10 ταινίες από τις κατεβασμένες τις έχω κρατήσει για πάντα, χωρίς backup.
 



S2000

ΜπιΕμΝτάμπλγιου
Μηνύματα
846
Reaction score
1.373
Γύρω στις 150 νέες παραγωγές που ανανεώνονται σε διάφορα format αποθηκευμένες σε έναν synology 413j που κάνει διαμοιρασμό σε τηλεοράσεις και laptop στο τοπικό δίκτυο , και σε έναν εξωτερικό 1ΤΒ περίπου άλλες 20 που θέλω να κρατήσω.
Χθες που ανέβασα το δεντρό στο πατάρι βρήκα και άλλες 100 κόπιες από ταινίες από το 2001 έως 2008 και καμία 50αρια ακόμα από περιοδικά.
 



melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.890
Reaction score
41.123
Κάτι λίγα σε υλική μορφή (DVD, BD), κάμποσα σε ένα σκληρό (κουμπωμένο στο NAS) για αρχείο με τη λογική ότι θα τα ξαναδώ κάποτε εγώ ή τα παιδιά μου (και αρχείο παιδικών ταινιών). Backup στις ταινίες δεν κάνω.
 


Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Γυρω στις 400 ταινιες ποιοτικου κινηματογραφου(οχι Αμερικη) με ταινιες που θα επρεπε(μερικες απο αυτες) να διδασκονται στα σχολεια. Απο Αμερικη αυστηρα μονο Ταραντινο και φυσικα ο Θεος David Lynch.
Σε σκληρο φυσικα.
Dvd's, cd και βινυλια απήλαξαν το σπιτι απο περιττο(μεγαλο) βαρος.:p
 

Μηνύματα
886
Reaction score
884
Γυρω στις 400 ταινιες ποιοτικου κινηματογραφου(οχι Αμερικη) με ταινιες που θα επρεπε(μερικες απο αυτες) να διδασκονται στα σχολεια. Απο Αμερικη αυστηρα μονο Ταραντινο και φυσικα ο Θεος David Lynch.
Σε σκληρο φυσικα.
Dvd's, cd και βινυλια απήλαξαν το σπιτι απο περιττο(μεγαλο) βαρος.:p
Και το κλασικό Χόλυγουντ είχε ταινιάρες...Μην απαξιώνεις τόσο εύκολα την Αμερική. Δεν ήταν πάντοτε ανεγκέφαλα μπλοκμπάστερς για εφήβους...
[DOUBLEPOST=1547896716][/DOUBLEPOST]
1.360 BDs σε Β και Α, 1050 και κάτι DVDs σε 2 και 1, 400 περίπου BDs σε σκληρούς (χωρίς backups).
Πρέπει να πάρεις άμεσα backup! Βρήκες τόσα πολλά bluray με ελληνικούς υποτίτλους ή τα περισσότερα τα βλέπεις με ξένους;
 

Μηνύματα
256
Reaction score
98
Synology 1817+ Γεμάτο με Seagate ironwolf 8TB (64TB σε raid 5 αρα γύρω στα 56TB)
Αρκετές 4Κ (~150) όλες οι υπόλοιπες full hd φυσικά. Έχω spare ~10TB που προφανως δεν θα κρατήσει και πολύ, όταν χρειαστώ χώρο θα αποφασίσω αν θα πάρω και άλλο.
Δεν μ αρέσει να διαγράφω υλικό.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Πρέπει να πάρεις άμεσα backup! Βρήκες τόσα πολλά bluray με ελληνικούς υποτίτλους ή τα περισσότερα τα βλέπεις με ξένους;
Μόνο αγγλικούς, για την κυρά. :)

Α, και καμιά δεκαριά UHD. :)
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.305
Reaction score
5.354
λιγα blu ray δισκακια 2K/4K ετσι για το καλο και ολες οι αλλες σε mkvs. βαριεμαι φρικτα την ιδεα του βγαλε βαλε δισκακι,ειδικα τη σημερινη εποχη.

μεχρι στιγμης ειμαι στα 34tb. κραταω αυστηρα οτι μ'αρεσει. Εχω κανει το pc μου nas. back up δεν παιρνω ποτε γιατι οι δισκοι αλλαζονται σχετικα συχνα.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Καμία διακοσαριά ντούβντε, καμία 80ρια HD DVD, ναι έχουμε και από δαύτα πανάθεμά μας, καμία 250ρα δισκάκια μπλουρεη και 1 UHD για το ξεκάρφωμα. Παραδίπλα 3 Qnap με καμία 20ρια τερα μέσα τους, κυρίως 1080. Για 4κ πρέπει επογοντως να αγοράσω δίσκους...
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Σε ένα pc τα έχω όλα. Έχω και πρόσβαση σε ένα nas με καμια 1500 τίτλους αλλα είναι όλα rip μετριας ποιοτητας. Οποτε βλέπω κυρίως από τον υπολογιστή, τον οποιο χρησιμοποιώ και σαν media player και gaming machine. Γενικά όλα σε ένα είναι το κακόμοιρο.
 



Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Καμια 20αρια br δισκάκια στην πλειοψηφία τους animation και action που αρέσουν στα μικρά.

Μετά παίζουν και 150 περίπου ψηφιακά και κατά καιρούς τα ξεσκαρτάρω.

Ποιότητα μέτρια κ πανω. Μερικές κλασικές που θα τις δω ξανά κ ξανα πχ τριλογία νονού, έχουν υψηλή πιοτητα!
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.614
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top