Πότε χρειάζονται οι ακίδες στα ηχεία?

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894


Διαβάστε το ενδιαφέρον άρθρο στο audioholics.


"In general, Hi-Fi magazines claim that using cones and spikes like this will improve the sound. They also sometimes tend to describe the action of the cones or spikes as providing “vibration isolation”. Indeed, cones are sometimes also recommended for use under CD players, amplifiers, etc, and it is sometimes claimed that this can improve the sound by “isolating” the units from vibrations. This leads to two questions:
  • Do these cones or spikes actually do anything worthwhile?
  • If so, what do they do, and how do they work?

Περισσότερα: audioholics.com
 




Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.456
Νομίζω πως ο αρθρογράφος δεν έχει κατανοήσει επαρκώς τις συνθήκες υπό τις οποίες λειτουργεί ένα ηχείο, αλλ’ εν πάση περιπτώσει, ας παραμείνουμε προς το παρόν στις ακίδες.

Θέλω να ρωτήσω το εξής: Αφού οι ακίδες παρέχουν ικανού μεγέθους απομόνωση έναντι των κραδασμών, γιατί δεν έχουν αντικαταστήσει τα αμορτισέρ των κάθε είδους αυτοκινήτων; Και ένα δεύτερο ερώτημα, που φαινομενικά αντίκειται στο προηγούμενο: Γιατί το σταθερό τμήμα της εξάτμησης των αυτοκινήτων είναι στηριγμένο με οδοντωτές δαγκάνες, και όχι με ένα απλό μεταλλικό κολλάρο;
 


Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Νομίζω πως ο αρθρογράφος δεν έχει κατανοήσει επαρκώς τις συνθήκες υπό τις οποίες λειτουργεί ένα ηχείο, αλλ’ εν πάση περιπτώσει, ας παραμείνουμε προς το παρόν στις ακίδες.

Θέλω να ρωτήσω το εξής: Αφού οι ακίδες παρέχουν ικανού μεγέθους απομόνωση έναντι των κραδασμών, γιατί δεν έχουν αντικαταστήσει τα αμορτισέρ των κάθε είδους αυτοκινήτων; Και ένα δεύτερο ερώτημα, που φαινομενικά αντίκειται στο προηγούμενο: Γιατί το σταθερό τμήμα της εξάτμησης των αυτοκινήτων είναι στηριγμένο με οδοντωτές δαγκάνες, και όχι με ένα απλό μεταλλικό κολλάρο;
Δεν άκουσα πώς είπατε, ορίστε? :cool_11:
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Μιας και το έφερε η κουβέντα να σας αναφέρω ότι η εξάτμιση του δικού μου αυτοκίνητου στηρίζεται αποκλειστικά πάνω σε λάστιχα :smoking:
 

Μηνύματα
4.089
Reaction score
3.583
Οι κραδασμοί του αυτοκινήτου μου φαίνονται τυφώνας μπροστά σε αυτούς που προκαλεί ένα ηχείο βάσης με το μπάσο του.
Όσο για την εξάτμιση φαντάζομαι ότι η φθορά των ακιδών δεν είναι πρόβλημα για την εξάτμιση γιατί θα προσαρμόζεται η εξάτμιση στα κενά , ενώ με ένα μεταλλικό κολλάρο η χαλαρότητα του θα φέρει "μπόσικα" και θα ταλαιπωρείται .
Κάπως έτσι το σκέφτομαι εγώ , ξεκινήστε να διορθώνεται και να επιχειρηματολογείται.
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Οτιδηποτε βαλεις κατω απο το ηχειο αλλαζει και ο ηχος του. Εμενα τα πατακια που ηρθαν με το ηχειο, τα εβγαλα γιατι δεν μου αρεσε το αποτελεσμα.
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Οι ακίδες καλές είναι μόνο που για να κάνουν σωστή δουλεία πρέπει να είναι και σωστά ρυθμισμένες σε ύψος , ώστε να εφάπτονται και οι τέσσερις καλά με το πάτωμα για να αποκλείεται έτσι και μικρή δόνηση του ηχείου από τους κραδασμούς.
 

Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Στις μερες μας , θεωρω οτι οι ακιδες ειναι πια θεμα φιγουρας και πρεστιζ, στη γενικη εικονα του ηχειου.
Και εξηγουμαι.
Σημερα δεν βρισκεις συχνα ηχειο με woofer πανω απο 10 ιντσες, γιατι λογω , χωρου-ογκου-οικονομιας σπανιζει.
Καθως επισης δεν βρισκεις ευκολα το κλασικο καρφωτο παρκε, στα πατωμα των σπιτιων, γιατι ειναι η ακριβη λυση.

Τα σημερινα ηχεια, ειναι σχεδιασμενα να παιζει πρωτο ρολο το κουτι και οχι τα μεγαφωνα. Που σημαινει οτι δεν θα φατε κλωτσια απο το woofer, στα 3-4 μετρα που καθοσαστε στο καναπε.
Το λεω αυτο, με την εμπειρια δυο 15ιντσων που εχω απεναντι μου, που πραγματικα κλωτσανε. Στη περιπτωση αυτη, ναι, χρειαστηκα ακιδες γιατι και τα woofer ειναι μεγαλα και το πατωμα καρφωτο.
Διπλα τους επαιζαν καποια αλλα δαπεδου με 2 8ιντσα , που ειχαν απλα τα μικρα τους ποδαρακια. Και τα δυο ηχεια, bass-reflex. Τα δευτερα δεν ειχαν προβλημα με το πατωμα.

Νομιζω οτι μεγαλυτερο προβλημα ειναι οι τοιχοι , διπλα και κυριως πισω απο τα ηχεια, ειδικα αν ειναι bass-reflex που κοιταει πισω, παρα οι ακιδες, που στο κατω κατω, πας περνεις ενα σετακι και καθαριζεις.
Το μπουμαρισμα ομως απο πισω δε λυνεται με τις ακιδες αλλα με πιο ακριβες λυσεις.
Και αν θα βαλετε ακιδες.....βαλτε 3 για να μη παιδευεστε με τις ωρες να μη κουναει το ηχειο και να ειναι ισιο...κλπ κλπ...ασε που αμα το μετακινησει καποιος η καποια ...αντε παλι απ την αρχη...
Βεβαια αμα ειναι ψηλο δεν θα εχει καλη ισοροπια αλλα, δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα δικα μας...
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Στις μερες μας , θεωρω οτι οι ακιδες ειναι πια θεμα φιγουρας και πρεστιζ, στη γενικη εικονα του ηχειου.
Και εξηγουμαι.
Σημερα δεν βρισκεις συχνα ηχειο με woofer πανω απο 10 ιντσες, γιατι λογω , χωρου-ογκου-οικονομιας σπανιζει.
Καθως επισης δεν βρισκεις ευκολα το κλασικο καρφωτο παρκε, στα πατωμα των σπιτιων, γιατι ειναι η ακριβη λυση.

Τα σημερινα ηχεια, ειναι σχεδιασμενα να παιζει πρωτο ρολο το κουτι και οχι τα μεγαφωνα. Που σημαινει οτι δεν θα φατε κλωτσια απο το woofer, στα 3-4 μετρα που καθοσαστε στο καναπε.
Το λεω αυτο, με την εμπειρια δυο 15ιντσων που εχω απεναντι μου, που πραγματικα κλωτσανε. Στη περιπτωση αυτη, ναι, χρειαστηκα ακιδες γιατι και τα woofer ειναι μεγαλα και το πατωμα καρφωτο.
Διπλα τους επαιζαν καποια αλλα δαπεδου με 2 8ιντσα , που ειχαν απλα τα μικρα τους ποδαρακια. Και τα δυο ηχεια, bass-reflex. Τα δευτερα δεν ειχαν προβλημα με το πατωμα.

Νομιζω οτι μεγαλυτερο προβλημα ειναι οι τοιχοι , διπλα και κυριως πισω απο τα ηχεια, ειδικα αν ειναι bass-reflex που κοιταει πισω, παρα οι ακιδες, που στο κατω κατω, πας περνεις ενα σετακι και καθαριζεις.
Το μπουμαρισμα ομως απο πισω δε λυνεται με τις ακιδες αλλα με πιο ακριβες λυσεις.
Και αν θα βαλετε ακιδες.....βαλτε 3 για να μη παιδευεστε με τις ωρες να μη κουναει το ηχειο και να ειναι ισιο...κλπ κλπ...ασε που αμα το μετακινησει καποιος η καποια ...αντε παλι απ την αρχη...
Βεβαια αμα ειναι ψηλο δεν θα εχει καλη ισοροπια αλλα, δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα δικα μας...

Δηλαδή είτε ακίδες έχουμε στα ηχεία η ποδαράκια από λάστιχο η είναι τοποθετημένα απευθείας στο πάτωμα καμία ηχητική διαφορά δεν υπάρχει και είναι όλα θέμα φιγούρας και πρεστίζ ? Δηλαδή ηχεία δαπέδου με ακίδες δεν δίνουν έμφαση στην λεπτομέρεια και τον εστιασζμό σε αντίθεση με τα ηχεία που είναι απευθείας τοποθετημένα στο πάτωμα που χάνουν σε αυτά τα σημεία αλλά δίνουν έμφαση στα πλούσια μπάσα?
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Δηλαδη η Sonus Faber η Kharma η Avalon και τοσες αλλες κορυφαιες εταιριες ηχειων τις βαζουν για φιγουρα?Γιατι παντα πρεπει να τα ξερουμε ολα?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.456
Δηλαδη η Sonus Faber η Kharma η Avalon και τοσες αλλες κορυφαιες εταιριες ηχειων τις βαζουν για φιγουρα?...
Να σου πω. Κατά πάσα πιθανότητα ξέρουν, αλλά τις βάζουν για φιγούρα, αφ' ενός, και αφ΄ετέρου διότι φοβούνται τυχόν επικρίσεις από κάτι ανεκδιήγητα ,ανίδεα άτομα, που η κακιά μας μοίρα τους έκανε "ρηβιούερ" συσκευών hi-fi, και των οποίων η γνώμη λαμβάνεται σοβαρά υπ' όψιν από τους υποψηφίους αγοραστές. Βεβαίως, εκτός αυτού, υπάρχει πάντα και το ενδεχόμενο, ο κατασκευαστής του ηχείου να είναι απλώς άσχετος, και να τοποθετεί ακίδες στα ηχεία του επειδή έτσι νομίζει ότι φτιάχνει καλύτερο το ηχείο του. Πάντως, στη Sonus Faber μάλλον δεν είναι άσχετοι, καθώς δεν υποστηρίζουν την πολυκαλωδίωση, αλλά αυτό δεν είναι και σίγουρο, καθώς μπορεί να την απορρίπτουν καθαρά από "άποψη", ή για να διαφοροποιηθούν από το συρμό, και όχι επειδή έτσι λέει ο Νόμος του Ohm, (ο οποίος, ως γνωστόν, κατά την άποψη -και καλά- διαφόρων γραφικών και αμορφώτων ασχέτων που έχουν ενδημήσει και εδώ μέσα, αποτελεί τεχνολογία της δεκαετίας του '50).

Βεβαίως, υπεράνω όλων υπάρχει το marketing. Για παράδειγμα, εάν τα μέλη του Συλλόγου Υπερτασικών Ελλάδος γουστάρουν το φαΐ τους αλμυρό, τότε θα τους το δώσουμε αλμυρό, κι ας πεθάνουν οι μισοί μέσα στους επόμενους έξι μήνες. Δεν ξέρω αν με πιάνεις...
 

Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Δηλαδη η Sonus Faber η Kharma η Avalon και τοσες αλλες κορυφαιες εταιριες ηχειων τις βαζουν για φιγουρα?Γιατι παντα πρεπει να τα ξερουμε ολα?
Πρωτα απ ολα κανεις δεν ειπε οτι τα ξερει ολα.
Τις αποψεις μας μοιραζομαστε και τις εμπειριες μας, για να μεγαλωσουμε τις γνωσεις μας και να βοηθησουμε ο ενας τον αλλο....

Σιγουρα, ειναι καλο να μην ακουμπαει το ηχειο κατ ευθειαν στο πατωμα, ακομα και για το λογο της υγρασιας.
Αλλα η ακιδα δεν θα κανει τιποτε σ ενα πατωμα απο πλακακι η μαρμαρο...κι αν το τιποτα σου φαινεται υπερβολικο ας το πω μηδαμινο.
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Σιγουρα, ειναι καλο να μην ακουμπαει το ηχειο κατ ευθειαν στο πατωμα, ακομα και για το λογο της υγρασιας.
Αλλα η ακιδα δεν θα κανει τιποτε σ ενα πατωμα απο πλακακι η μαρμαρο...κι αν το τιποτα σου φαινεται υπερβολικο ας το πω μηδαμινο.
Δεν ξέρω γιατί αλλά η κακή συνήθεια να μηδενίζουμε τα πάντα έχει πάρει διαστάσεις επιδημίας..

(Δηλαδή ηχεία δαπέδου με ακίδες δεν δίνουν έμφαση στην λεπτομέρεια και τον εστιασζμό σε αντίθεση με τα ηχεία που είναι απευθείας τοποθετημένα στο πάτωμα που χάνουν σε αυτά τα σημεία αλλά δίνουν έμφαση στα πλούσια μπάσα?)


Έχω δώσει την εντύπωση πως αυτή η αναφορά είχε στόχο δωμάτια με ξύλινο πάτωμα?

Όχι η αναφορά αναφέρεται αποκλειστικά σε πατώματα από μάρμαρο και πλακάκι.

Ώρες ώρες δηλαδή διεροτούμε τι ακούτε μερικοί και έχετε άποψη για το τι ακούγεται και τι όχι.

Ναι οι ακίδες ακούγονται και στο μάρμαρο. :prof:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Ώρες ώρες δηλαδή διεροτούμε τι ακούτε μερικοί και έχετε άποψη για το τι ακούγεται και τι όχι.
Το ίδιο (και περισσότερο) κι αυτοί για εσένα ξέρεις. :cool_11::cool_11:

Θα έγραφα πολλά (για να μηδενίσω κι εγώ με τη σειρά μου :happy_6:), αλλά με τέτοιες απαντήσεις... βαριέμαι. "happy_1"
 

Μηνύματα
104
Reaction score
11
Εγώ νομίζω είναι απαραίτητες !

Πριν 2 χρόνια που πήρα ηχεία δαπέδου (b&w 604 s2) αρχικά τα είχα εγκαταστήσει χωρίς τις ακίδες (το πάτωμα πλακάκι). Κάποια στιγμή μετά από 6 μήνες δοκίμασα τοποθέτησα και τις ακίδες τους. Η ακουστική διαφορά τουλάχιστον στα μπάσα ήταν άμεσα και εύκολα διακριτή. Στις υπόλοιπες συχνότητες απότι θυμάμαι δεν παρατήρησα διαφορά.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Πότε χρειάζονται οι ακίδες στα ηχεία?

Εγώ πάντως γουστάρω που το ηχείο μου έχει ακίδες διότι είναι σχετικά χαμηλό για ηχείο δαπέδου και διαφορετικά το tweeter δεν θα ερχόταν στο ύψος των αυτιών μου στη θέση ακρόασης. :happy_6:

Πάντως κάτι μου λέει πως ορισμένοι δεν διάβασαν το άρθρο..
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.082
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top