Πώς να ακούσω μουσική;

Μηνύματα
40
Reaction score
6
όπως λεει και ο τιτλος.
το μπατζετ είναι δευτερούσης σημασίας οχι οτι περισσεύουν αλλα πρωτα να καταλήξουμε καπου.

υπαρχει ενα συστημα καλο-κακο δεν εχει σημασια αλλα υπαρχει μονο ενισχυτης και ηχεία.

ο ενισχυτης ειναι πολυκάναλος με ενσωματομενο dac και έχει είσοδο usb (λεπτομέρειες αν βοηθούν)

με τι τρόπο μπορω να ακουσω μουσικη?

1ον ) cd player?
2ον ) μινι υπολογιστης?
3ον ) streamer?
4ον ) dac & usb?
5ον ) NAS?
6ον ) mp3 ή flac 192/24 (για καλυτερη ποιοτητα?) σε usb-δισκο
7ον ) SACD?

τι θα επιλέξει κάποιος αν τωρα ξεκινάει να στήνει ενα συστημα και δεν εχει καμια εμπειρια?
στην ψηφιακη μορφη ειναι πιο ευκολα τα πραγματα? ειναι πιο ευελικτα?
μηπως τα αναλογικα ειναι σε καλύτερη - πιο ευκολη μοιρα?
 
Last edited:

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Το 6 φυσικά, αν υποστηρίζει αυτή τη λειτουργεία ο ενισχυτής σου.
Flac μπορείς και 24/96, δεν είναι απαραίτητο να είναι 192.
Επίσης αφού έχεις πολυκάναλο ενισχυτή, δοκίμασε να ακούσεις και πολυκάναλη μουσική, π.χ. το Hotel California σε 5.1
 

Μηνύματα
40
Reaction score
6
Το 6 φυσικά, αν υποστηρίζει αυτή τη λειτουργεία ο ενισχυτής σου.
Flac μπορείς και 24/96, δεν είναι απαραίτητο να είναι 192.
Επίσης αφού έχεις πολυκάναλο ενισχυτή, δοκίμασε να ακούσεις και πολυκάναλη μουσική, π.χ. το Hotel California σε 5.1
γιατι απεκλεισες τα υπολοιπα καταρχας;

ο ενισχυτης δεν παιζει 192/24 για 96/24 δεν ξερω να σου απαντησω και μιλάω για τη θυρα usb που εχει.
και με τι τρόπο θα τα κανω αναπαραγωγη αυτου του είδους τα αρχεια αν ο ενισχυτης δεν τα παιζει?
 

Μηνύματα
13.616
Reaction score
6.574
ποιος ειναι ο ενισχυτης και ποια ηχεια οδηγει (τα μπροστα εννοω)?
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Προσωπικά θεωρώ τον υπολογιστή,το καλύτερο μέσο αναπαραγωγής.Μπορεί να παίξει οτιδήποτε χωρίς περιορισμούς που θα βρεις σε ενισχυτές,streamers,cd players.
Τον συνδέεις στον ενισχυτή ψηφιακά με καλώδιο ή με wifi και ξεμπερδεύεις!
 

Μηνύματα
40
Reaction score
6
ποιος ειναι ο ενισχυτης και ποια ηχεια οδηγει (τα μπροστα εννοω)?
denon avr-4810 & b&w matrix 801 s3

Προσωπικά θεωρώ τον υπολογιστή,το καλύτερο μέσο αναπαραγωγής.Μπορεί να παίξει οτιδήποτε χωρίς περιορισμούς που θα βρεις σε ενισχυτές,streamers,cd players.
Τον συνδέεις στον ενισχυτή ψηφιακά με καλώδιο ή με wifi και ξεμπερδεύεις!
και με τα θεματα ποιοτητας τι γινεται ας πουμε; γινε λιγο πιο συγκεκριμενος.
τι καλωδιο? hdmi η οπτική ίνα; και τι αρχεια παιζεις τι φορματ πιο πλειερ???
καποια ειδικη καρτα ήχου?
οταν λες wifi εννοεις καποιο NAS?
 


Μηνύματα
40
Reaction score
6
Βλέπω εδώ ότι υποστηρίζεται αναπαραγωγή από τη θύρα USB του DENON σου. Βάλε τραγούδια FLAC σε στικάκι και άκου τα από εκεί. Η πιο απλή και "καθαρή" λύση.

Δες και το manual του ενισχυτή, σελίδα 81.
εξηγησε μου σε flac τι φορματ παιζει και σε ποιο φορματ παιζει 192/24
 

Attachments


Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Κοίτα, γενικότερα δεν κυνηγάω τις υγρές μεσαίες και δεν ψάχνομαι να αλλάζω καλώδια ηχείων για να ακούω διαφορές.Αυτά ως προς την ποιότητα.
Στο μυαλό μου έχω και το πρακτικό του ζητήματος γιαυτό και είπα για wifi. Αν ο ενισχυτης σου έχει δίκτυο και ο υπολογιστής μπορεί να streamάρει μουσική σ'αυτόν δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι πιο πρακτικό και από άποψη ποιότητας δε νομίζω ότι χάνεις κάπου
[DOUBLEPOST=1543921308][/DOUBLEPOST]Υλικό σε σκληρούς από foobar και φυσικά Spotify ή tidal. Καλώδιο ένα οποιοδήποτε οπτικής ίνας θες. Εγώ πάντως δεν ακούω διαφορές. Μηδενικά και άσσοι είναι!
 

Μηνύματα
13.616
Reaction score
6.574
Αγορασε ενα chromecast audio και συνδεσε το ψηφιακα με οπτικη ινα σε μια εισοδο του ενισχυτη,υποθετω εχεις καποια συσκευη με android λειτουργικο.Με αυτο μπορεις να κους spotify,tune in με αρκετα καλη ποιοτητα.Αν τωρα θελεις να βαλεις στο παιχνιδι και υπολογιστη μπορεις να το κανεις και ασυρματα,οπως εγραψε πιο πανω ο Timaras ή να αγορασεις εναν μετατροπεα usb-coaxial και να στελεις ετσι σημα σε μια ομοαξονικη ψηφιακη εισοδο.Με αυτα εισαι καλυμμενος μια χαρα και με κοστος πο 100-150 ευρω.
 

Μηνύματα
40
Reaction score
6
Κοίτα, γενικότερα δεν κυνηγάω τις υγρές μεσαίες και δεν ψάχνομαι να αλλάζω καλώδια ηχείων για να ακούω διαφορές.Αυτά ως προς την ποιότητα.
Στο μυαλό μου έχω και το πρακτικό του ζητήματος γιαυτό και είπα για wifi. Αν ο ενισχυτης σου έχει δίκτυο και ο υπολογιστής μπορεί να streamάρει μουσική σ'αυτόν δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι πιο πρακτικό και από άποψη ποιότητας δε νομίζω ότι χάνεις κάπου
[DOUBLEPOST=1543921308][/DOUBLEPOST]Υλικό σε σκληρούς από foobar και φυσικά Spotify ή tidal. Καλώδιο ένα οποιοδήποτε οπτικής ίνας θες. Εγώ πάντως δεν ακούω διαφορές. Μηδενικά και άσσοι είναι!
θελώ κατι με καλωδιο και οχι ασυρματο. πονταρω στην ποιοτητα. υπολογιστη δεν εχω και ψαχνω τι να παρω. η εστω να καταληξω καπου. τωρα αν αυτο ειναι πισι τοτε θα ψαχτω και για μια καλη καρτα ηχου γιατι εικονα δε με ενδιαφερει και τοσο εχω dune hd

Αγορασε ενα chromecast audio και συνδεσε το ψηφιακα με οπτικη ινα σε μια εισοδο του ενισχυτη,υποθετω εχεις καποια συσκευη με android λειτουργικο.Με αυτο μπορεις να κους spotify,tune in με αρκετα καλη ποιοτητα.Αν τωρα θελεις να βαλεις στο παιχνιδι και υπολογιστη μπορεις να το κανεις και ασυρματα,οπως εγραψε πιο πανω ο Timaras ή να αγορασεις εναν μετατροπεα usb-coaxial και να στελεις ετσι σημα σε μια ομοαξονικη ψηφιακη εισοδο.Με αυτα εισαι καλυμμενος μια χαρα και με κοστος πο 100-150 ευρω.

οπως και ανεφερα παραπανω θελω καλωδιατο μηχανημα και δυστυχως δεν εχω android θα ηθελα επισης τη μουσικη να την αγοραζω να την εχω εγω ειτε με βινυλιο ειτε με cd ειτε με αρχεια.
 

Μηνύματα
13.616
Reaction score
6.574
θελώ κατι με καλωδιο και οχι ασυρματο. πονταρω στην ποιοτητα. υπολογιστη δεν εχω και ψαχνω τι να παρω. η εστω να καταληξω καπου. τωρα αν αυτο ειναι πισι τοτε θα ψαχτω και για μια καλη καρτα ηχου γιατι εικονα δε με ενδιαφερει και τοσο εχω dune hd




οπως και ανεφερα παραπανω θελω καλωδιατο μηχανημα και δυστυχως δεν εχω android θα ηθελα επισης τη μουσικη να την αγοραζω να την εχω εγω ειτε με βινυλιο ειτε με cd ειτε με αρχεια.
Εννοεις δεν εχεις υπολογιστη για να τον συνδεσεις με τον ενισχυτη με τον τροπο που σου ειπα. Τοτε καλυτερα να επιλεξεις ενα streamer που να εχει και δυνατοτητα αναπαραγωγης cd . Η πιο προσιτη και καλη επιλογη ειναι το marantz ΝD-8006,το οποιο θα συνδεσεις αναλογικα στο συστημα σου (βαζεις στην ακρη δηλαδη τα ψηφιακα του ενισχυτη σου). Θα σε καλυψει απολυτα και σαν δυνατοτητες και σαν ηχητικο αποτελεσμα.
 


Μηνύματα
40
Reaction score
6
Εννοεις δεν εχεις υπολογιστη για να τον συνδεσεις με τον ενισχυτη με τον τροπο που σου ειπα. Τοτε καλυτερα να επιλεξεις ενα streamer που να εχει και δυνατοτητα αναπαραγωγης cd . Η πιο προσιτη και καλη επιλογη ειναι το marantz ΝD-8006,το οποιο θα συνδεσεις αναλογικα στο συστημα σου (βαζεις στην ακρη δηλαδη τα ψηφιακα του ενισχυτη σου). Θα σε καλυψει απολυτα και σαν δυνατοτητες και σαν ηχητικο αποτελεσμα.
αυτη ειναι μια λυση το ειχα δει και εγω αλλα ποσο κοστιζει περιπου;
μια αλλη θα ειναι να παρω εναν υπολογιστη ενα ΝΑΣ(προεραιτικο) και μια καλη καρτα ηχου;

Αυτό δεν παίζει HD αρχεία; Παίξε από εκεί.
παιζει αλλα το πλειρ που εχει δε μαρεσει χωρια οτι δε δουλευει χωρις τηλεοραση πρεπει να βλεπεις τι πατας, θα μου πεις και με εναν υπολογιστη το ιδιο δε θα ηταν; το ιδιο θα ηταν αλλα βαζουμε ολες τις επιλογες τωρα κατω. ασε που το android που εχει μεσα δε μπορεις με τιποτα να το χειριστεις με το τηλεχειρηστηριο που εχει πρεπει να βαλεις ποντικι και δεν ξερω αν την εχει αυτη τη δυνατοτητα
 


Μηνύματα
13.616
Reaction score
6.574
αυτη ειναι μια λυση το ειχα δει και εγω αλλα ποσο κοστιζει περιπου;
μια αλλη θα ειναι να παρω εναν υπολογιστη ενα ΝΑΣ(προεραιτικο) και μια καλη καρτα ηχου;
1300 ευρω,αν τωρα επιλεξεις την λυση του υπολογιστη δεν θα παρεις καρτα ηχου,αλλα usb dac.Nas αν παρεις μπορεις να τον αξιοποιησεις και με το streamer,οπως και με τον υπολογιστη. Τι ποσο σκεφτεσαι να διαθεσεις?
 

Μηνύματα
40
Reaction score
6
1300 ευρω,αν τωρα επιλεξεις την λυση του υπολογιστη δεν θα παρεις καρτα ηχου,αλλα usb dac.Nas αν παρεις μπορεις να τον αξιοποιησεις και με το streamer,οπως και με τον υπολογιστη. Τι ποσο σκεφτεσαι να διαθεσεις?
καλη λυση τσιμπημενο λιγο βεβαια. με αυτα τα λεφτα βεβαια στηνεις και εναν γαματο υπολογιστη; που κανει ολα οσα το μαρατζ και μερικα παραπανω;
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.494
Reaction score
37.569
.. πρωτιστως καποιο Pc/laptop για αναπαραγωγη Mp3/flac μεχρι και youtube ή Internet radio ή καποια συνδρομητικη εως και cd (συνδ. μεσω usb) και επονται(ή παραλειπονται) τα υπολοιπα Players.
 

Μηνύματα
40
Reaction score
6
.. πρωτιστως καποιο Pc/laptop για αναπαραγωγη Mp3/flac μεχρι και youtube ή Internet radio ή καποια συνδρομητικη εως και cd (συνδ. μεσω usb) και επονται(ή παραλειπονται) τα υπολοιπα Players.
εχεις να προτεινεις καποια καλη καρτα ηχου;
αν πουμε οτι στηνω ενα pc σε σχεση με ενα streamer τι κερδιζω-χανω;
το foobar που διαβαζω ειναι ευκολο στη χρηση του;
τα NAS παιρνουν ssd;
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Η πιο πρακτική λύση είναι η αγορά ενός streamer. Βρες ένα με δική του εφαρμογή για κινητό ή τάμπλετ ωστε να το χειρίζεσαι από τον καναπέ σου. Το pc καλά θα παίξει αλλά πρέπει να έχεις ανοιχτή την τηλεόραση και ο χειρισμός του χρειάζεται ποντίκι και πληκτρολόγιο. Σε βάθος χρόνου θα σε κουράσει.

Επίσεις σημαντικό είναι το streamer να υποστιρίζει Tidal και Spotify που είναι οι δημοφιλέστερες υπηρεσίες streaming μουσικής. ΝΑS δέχονται σχεδόν όλα τα streamers.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.591
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top