Πώς να εξαλείψω την μυρωδιά από επαγγελματικό σαμπ με επικάλυψη μοκέτας;

Μηνύματα
1.063
Reaction score
737
Πήρα σαν φθηνή λύση για παιχνίδι και αναβάθμιση στο σύστημα μου, ένα πάμφθηνο επαγγελματικό 15αρι σαμπ, από τον Τόμαν, το οποίο είχε και εξαιρετικές κριτικές... Το έβαλα σαν δεύτερο σαμπ, και πράγματι από πλευρας συνολικής απόδοσης νομίζω ότι έβαλα ένα θεαματικό γκολ...

Ωστόσο, το κουτί είναι κατασκευασμένο από κάποιο κοκτέιλ μοριοσανίδας, επενδυμένο με κάποια (υποθέτω πλαστική) μαύρη μοκέτα... όπως πολλά τέτοια ηχεία που βλέπουμε σε κλαμπ, συναυλίες, κλπ. .... και το σύνολο αναδίδει μια χαρακτηριστική, καθόλου ευχάριστη μυρωδιά... Το ψεκασα πολλές φορές με σπρέι ντετολ, το βούρτσισα, το άτμισα με ατμοκαθαριστή, το άφησα μια μέρα στην αυλή... του έριξα κολώνια... τζίφος... Τίποτε... Ο χώρος του σινεμά μου δεν αερίζεται και πολύ καλά, καθόσον υπόγειος... Μετά από λίγες ώρες από τα διάφορα τριτμεντς, η μυρωδιά επανέρχεται...

Έχει κάποιος κάποια ιδέα ; τι μπορώ να κάνω για να φύγει η καταραμένη η μυρωδιά ;
 



ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Μη γνωρίζοντας τι υλικό είναι (και γω υποθέτω κάτι πλαστικό), μην ρισκάρεις με χημικά καθαρισμού.
Μόνο αερισμό βλέπω σαν πιθανό treatment (και θα θέλει μέρες).
Θυμήθηκα την μυρωδιά της πλαστικούρας όταν μπαίνεις σε καινούριο αυτοκίνητο. Τι κάνεις εκεί; Έχεις μονίμως τα παράθυρα ανοιχτά.
 

Μηνύματα
13.641
Reaction score
6.606
Βγαλε τη μοκετα και μετα το "ντυνεις" με καποιο παλστικο φυλλο ή αν θελεις να δωσεις παραπανω με καπλαμα ή με κανονικο ξυλο.Η μοκετα και να ξεμυρισει καποτε,θα μυριζει απο την σκονη,τσιγαριλα κλπ.
 

Μηνύματα
1.063
Reaction score
737
Παίδες, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον ...

Τσέκαρα λίγο το βγάλσιμο της μοκέτας και δεν φαίνεται απλή δουλειά, σίγουρα θα γίνει χάλια ... επίσης, όπως μου είπαν, μάλλον οι κόλλες είναι που βρωμοκοπάνε, άρα μιλάμε για πολλή κόλλα ...

Δεν ξέρω αν αντί να την βγάλω, μήπως βγάλω τα προστατευτικά γωνίας, τα χερούλια, κλπ. και βάλω μια φθηνή επένδυση ξύλου πάνω από την μοκέτα ... βέβαια μιλάμε για ολόκληρο πρότζεκτ που θα θέλει σίγουρα το σαββατοκύριακο του ...

Αργύρη αυτό είναι : https://www.thomann.de/gr/fun_generation_pl_15_sub_a.htm


Από απόδοση γ@μ@ει, σκέπτομαι ότι με 500φεύγα ευρά παίρνεις 4 και τα βάζεις στις γωνίες και γίνεται ο κακός χαμός ... εγώ είχα ένα δωδεκάρι της crystal audio και με την προσθήκη που παραπάνω βελτιώθηκαν πολύ τα πράγματα ... εκτός από το σλαμ, εξομαλύνθηκε και η όλη απόκριση των χαμηλών (αυτό βέβαια το γράφουν παντού, ότι με 2 σαμπ είσαι πολύ καλύτερα από ένα σε θέματα απόκρισης και ομαλής κάλυψης του χώρου) ...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.106
Reaction score
20.588
Άλλαξέ του την κάσα. Παράγγειλε μια σχεδόν όμοια σε ένα ξυλουργό με το φινίρισμα που θέλεις. Η μανούρα είναι να σου ανοίξει την πίσω οπή να κάτσει το plate και να σου κάνει και πατούρα - που δεν είναι και απαραίτητη δηλαδή. Το εσωτερικό επένδυσέ το με 4πλό φίλτρο απορροφητήρα. Ίσως σου κοστίσει άλλα τόσα, αλλ' από την άλλη, δεν πήρες sub, αλλά sub που βρωμάει η βρωμόκολλα του κιτρινιάρη (επικίνδυνα, το πιθανότερο). Οπότε...

Στην ανάγκη, σκότωσέ το και πάρε ένα sub κάπως της προκοπής.

(Σπύρο, σόρρυ για την επιμονή μου, αλλά παλιότερα την είχα πάθει με κάτι πατάκια αυτοκινήτου που μύριζαν θάνατο)...
 


Μηνύματα
1.063
Reaction score
737
Άλλαξέ του την κάσα. Παράγγειλε μια σχεδόν όμοια σε ένα ξυλουργό με το φινίρισμα που θέλεις. Η μανούρα είναι να σου ανοίξει την πίσω οπή να κάτσει το plate και να σου κάνει και πατούρα - που δεν είναι και απαραίτητη δηλαδή. Το εσωτερικό επένδυσέ το με 4πλό φίλτρο απορροφητήρα. Ίσως σου κοστίσει άλλα τόσα, αλλ' από την άλλη, δεν πήρες sub, αλλά sub που βρωμάει η βρωμόκολλα του κιτρινιάρη (επικίνδυνα, το πιθανότερο). Οπότε...

Στην ανάγκη, σκότωσέ το και πάρε ένα sub κάπως της προκοπής.

(Σπύρο, σόρρυ για την επιμονή μου, αλλά παλιότερα την είχα πάθει με κάτι πατάκια αυτοκινήτου που μύριζαν θάνατο)...

Χαχαχ, Κώστα ευχαριστώ ... Θα τσεκάρω όλες αυτές τις επιλογές ... είπα να κάνω αυτή την αγορά για την πλάκα μου, και τελικά ψιλο-μπήκα σε μπελάδες ...
[DOUBLEPOST=1537179307][/DOUBLEPOST]
Άστο όπως είναι μην το πειράξεις,με το καιρό θα φύγει η μυρωδιά.
Ευχαριστώ Στάθη, παίζει και αυτό, να το βγάλω έξω καμμιά εβδομάδα μπας και φύγει ...
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Ευχαριστώ Στάθη, παίζει και αυτό, να το βγάλω έξω καμμιά εβδομάδα μπας και φύγει ...
Βγαλτο εξω αλλα να παιζει κιολας φουλ... Ετσι ακομα και αν δεν φυγει η μυρωδια, θα φυγουν οι γειτονες...:roflmao::roflmao::roflmao:
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Παίδες, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον ...

Τσέκαρα λίγο το βγάλσιμο της μοκέτας και δεν φαίνεται απλή δουλειά, σίγουρα θα γίνει χάλια ... επίσης, όπως μου είπαν, μάλλον οι κόλλες είναι που βρωμοκοπάνε, άρα μιλάμε για πολλή κόλλα ...

Δεν ξέρω αν αντί να την βγάλω, μήπως βγάλω τα προστατευτικά γωνίας, τα χερούλια, κλπ. και βάλω μια φθηνή επένδυση ξύλου πάνω από την μοκέτα ... βέβαια μιλάμε για ολόκληρο πρότζεκτ που θα θέλει σίγουρα το σαββατοκύριακο του ...
E περισσοτερο θα ειναι οι κολλες παρα η μοκετα.Αλλα η λογικη ειναι αυτη (που ανεφερε και ο tanto) .Bγαλσιμο ,τριψιμο (με γαντια , μασκα γιατι σε μερικους φερνει αλλεργια ) και αλλη επιστρωση (και στο εσωτερικο ).Η μοκετα θα μαζεψει σκονες , τσιγαριλες .Βεβαια το καλυτερο ειναι η καινουργια κασα απο μασιφ ξυλο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.369
Reaction score
125.404
Ψέκασέ το με σπρέι σιλικόνης, που αδιαβροχοποιεί.
Και άστο ήσυχο, μη το τρίβεις, θα βγει η σιλικόνη.

Θα δημιουργηθεί ένα λεπτό αόρατο φιλμ σιλικόνης, που θα σφραγίσει αεροστεγώς το περίβλημα του ηχείου. Ένα μπουκάλι σπρέι θα σου φτάσει, νομίζω στα 5€ το κοστολόγιο.

Ειδάλλως, θες νέα καμπίνα.
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.446
Reaction score
30.636
Θυμήθηκα την μυρωδιά της πλαστικούρας όταν μπαίνεις σε καινούριο αυτοκίνητο. Τι κάνεις εκεί; Έχεις μονίμως τα παράθυρα ανοιχτά.
Τουναντίον, αυτή είναι (αναλόγως και το αυτοκίνητο βέβαια) από τις θελκτικότερες μυρωδιές!
 


Μηνύματα
158
Reaction score
137
να σας ρωτήσω κάτι κι εγώ, όχι τόσο σχετικό με το θέμα κι ας με συγχωρήσει ο φίλος, αλλά μιας και έχετε πιάσει τις πατέντες... Τι βάζεις στην επιφάνεια συσκευών που μετά από κάποιο καιρό αρχίζουν και κολλάνε? Αποκλείεται να μην σας έχουν τύχει τέτοιες συσκευές!
...και δεν είναι θέμα βρωμιάς! :)
 




Μηνύματα
968
Reaction score
1.674
Το ίδιο χάλια μυρίζει και ένα πλυντήριο ΟΚΙ ΝΟΚΙ που πήρα καινούργιο πριν κανά χρόνο.

Όταν δουλεύει η αναρρόφηση (η "σκούπα"), ο αέρας που βγαίνει από μέσα και κάτω απ'το πλυντήριο, περνάει από κάτι μονωτικά που έχει μέσα για τον θόρυβο και τα οποία "βρωμάνε" πλαστικίλα και κινεζίλα αφόρητα.

Φαίνεται ότι η ποιότητα αυτών των σφουγγαρένιων μονωτικών, είναι η χειρότερη που υπάρχει.

Και , έναν χρόνο μετά, εξακολουθεί και μυρίζει το ίδιο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.638
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top