Πώς να κάνω backup τον σέρβερ μου σε εξωτερικό σκληρό δίσκο

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Καλησπέρα σας,

Θέλω να κάνω backup τον server μου σε έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο. Για το σκοπό αυτό, θά πάρω έναν 14ΤΒ. Ο server τρέχει openmediavault, μια έκδοση headless debian linux. Ψάχνω να βρώ τον καλύτερο τρόπο που θα γίνεται το backup γιατί θέλω να έχω:

1) Τα αρχεία έτοιμα προς χρήση από το backup, δλδ να μην μετατρέπονται σε άλλη μορφή αρχείων και να χρειάζεται να τα επαναφέρω στην αρχική τους μορφή όταν χρειαστεί να επαναφέρω κάποιο αρχείο από το backup
2) Οι υπολογιστές στο σπίτι τρέχουν macOS & Windows, οπότε το πρόγραμμα θα πρέπει να είναι συμβατό και με τα δύο αυτά.
3) Να υπάρχει η δυνατότητα για incremental backups, αλλά δεν είναι must have feature
4) Na έχει γραφικό περιβάλλον, όχι γραμμή εντολών.

Γνωρίζεται κάποιο πρόγραμμα που να καλύπτει τα παραπάνω; Εχω χρησημοποιήσει παλαιότερα το free file synch αλλά δεν μπορούσα να το χρησημοποιήσω σε macOS γιατί κόλλαγε.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.963
Reaction score
6.688
Για να μπορέσουμε να σου απαντήσουμε, θα πρέπει αρχικά να ξεκαθαρίσεις το ερώτημά σου.

Λες "θέλω να κάνω backup τον server μου" αλλά μετά λες ότι ο server τρέχει OMV.

Οπότε αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι πως δεν θες να κάνεις backup τον ίδιο τον server, αλλά τα αρχεία/περιεχόμενο του NAS. Δεν είναι το ίδιο πράγμα.

Πάμε μετά στα requirements που θέτεις.

Το 1 και το 3 είναι αμοιβαίως αποκλειόμενα. Δεν γίνεται να παίρνεις incremental backups αλλά ταυτόχρονα να μπορείς να μπεις και να δεις τα αρχεία σαν κανονικό δίσκο. Εκτός αν μπαίνεις μέσα από το πρόγραμμα backup και στα παρουσιάζει σαν τελική εικόνα. Αλλά σε αυτή την περίπτωση δεν πα να'ναι incremental, encrypted, whatever, οπότε το 1 που ζητάς δεν παίζει ρόλο.

Το 2 πάλι δεν το καταλαβαίνω. Λες θες να παίρνεις backup τα αρχεία από τον server/NAS. Τι σχέση έχει το λειτουργικό που τρέχουν οι clients; Πως εμπλέκονται; Θες να παίρνεις backup αρχεία και από τους clients; Ή απλά θεωρείς πως το backup πρόγραμμα πρέπει να τρέχει σε κάποιον client; Και αν ναι, γιατί πρέπει να είναι συμβατό με Windows ΚΑΙ με MacOS; Σε ένα μηχάνημα θα το στήσεις.

Γενικά, ή κάτι έχεις μπλέξει ή εγώ δεν καταλαβαίνω τι θες να κάνεις. Αν θες απλά να αντιγράφεις τα αρχεία του NAS σε έναν άλλον δίσκο, μπορείς να συνδέσεις τον δίσκο πάνω στον server και να βάλεις το OMV να κάνει rsync τα αρχεία και στον εξωτερικό δίσκο.
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Για να μπορέσουμε να σου απαντήσουμε, θα πρέπει αρχικά να ξεκαθαρίσεις το ερώτημά σου.

Λες "θέλω να κάνω backup τον server μου" αλλά μετά λες ότι ο server τρέχει OMV.

Οπότε αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι πως δεν θες να κάνεις backup τον ίδιο τον server, αλλά τα αρχεία/περιεχόμενο του NAS. Δεν είναι το ίδιο πράγμα.
Σωστά, θέλω να κάνω backup τα αρχεία/περιεχόμενο του NAS.

Πάμε μετά στα requirements που θέτεις.

Το 1 και το 3 είναι αμοιβαίως αποκλειόμενα. Δεν γίνεται να παίρνεις incremental backups αλλά ταυτόχρονα να μπορείς να μπεις και να δεις τα αρχεία σαν κανονικό δίσκο. Εκτός αν μπαίνεις μέσα από το πρόγραμμα backup και στα παρουσιάζει σαν τελική εικόνα. Αλλά σε αυτή την περίπτωση δεν πα να'ναι incremental, encrypted, whatever, οπότε το 1 που ζητάς δεν παίζει ρόλο.
Εφόσον ο σκληρός θα είναι εξωτερικός, θέλω να μπορώ να κάνω browsing είτε στα ίδια τα αρχεία είτε σε κάποιο log της εφαρμογής και να επιλέγω ποια αρχεία θέλω να επαναφέρω. Στην ουσία κάτι που να έχει τη λειτουργία του time machine στο macos.

Το 2 πάλι δεν το καταλαβαίνω. Λες θες να παίρνεις backup τα αρχεία από τον server/NAS. Τι σχέση έχει το λειτουργικό που τρέχουν οι clients; Πως εμπλέκονται; Θες να παίρνεις backup αρχεία και από τους clients; Ή απλά θεωρείς πως το backup πρόγραμμα πρέπει να τρέχει σε κάποιον client; Και αν ναι, γιατί πρέπει να είναι συμβατό με Windows ΚΑΙ με MacOS; Σε ένα μηχάνημα θα το στήσεις.
Επειδή ο εξωτερικός σκληρός θα βρίσκεται στο γραφείο, όπου οι υπλογιστές τρέχουν windows, θέλω η εφαρμογή να έχει client και για windows έτσι ώστε να μπορώ να δώ τα αρχεία στο γραφείο (αν έχω χρόνο) και όταν πάω σπίτι να επαναφέρω τα αρχεία που χρειάζομαι κατευθείαν. Το ίδιο θέλω να κάνω και για macbook pro που έχω.

Γενικά, ή κάτι έχεις μπλέξει ή εγώ δεν καταλαβαίνω τι θες να κάνεις. Αν θες απλά να αντιγράφεις τα αρχεία του NAS σε έναν άλλον δίσκο, μπορείς να συνδέσεις τον δίσκο πάνω στον server και να βάλεις το OMV να κάνει rsync τα αρχεία και στον εξωτερικό δίσκο.
Αυτό σκεφτόμουν και εγώ να κάνω στην αρχή ΑΛΛΑ όταν θα αποσυνδέσω το σκληρό δίσκο από το OMV, επειδή ο δίσκος θα είναι mounted τότε αυτό θα το ψάχνει και θα βαράει errors μέχρι να τον συνδέσω ξανά. Δεν μπορώ να τον κάνω unmount γιατί το πρόγραμμα που θα κάνει backup θα χάσει το destination folder του backup.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.963
Reaction score
6.688
Επειδή ο εξωτερικός σκληρός θα βρίσκεται στο γραφείο, όπου οι υπλογιστές τρέχουν windows, θέλω η εφαρμογή να έχει client και για windows έτσι ώστε να μπορώ να δώ τα αρχεία στο γραφείο (αν έχω χρόνο) και όταν πάω σπίτι να επαναφέρω τα αρχεία που χρειάζομαι κατευθείαν. Το ίδιο θέλω να κάνω και για macbook pro που έχω.
Αν στήσεις ένα process που να κάνει π.χ. κάθε μέρα ή κάθε μία ώρα sync τα δεδομένα του NAS στον δίσκο, δεν θα χρειάζεσαι κάποιο πρόγραμμα για να τα δεις. Θα κουμπώνεις τον δίσκο στο PC της δουλειάς ή στο Mac και θα ανοίγει κανονικά σαν δίσκος για να μπορείς να πάρεις ένα αρχείο.

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ να κάνω στην αρχή ΑΛΛΑ όταν θα αποσυνδέσω το σκληρό δίσκο από το OMV, επειδή ο δίσκος θα είναι mounted τότε αυτό θα το ψάχνει και θα βαράει errors μέχρι να τον συνδέσω ξανά. Δεν μπορώ να τον κάνω unmount γιατί το πρόγραμμα που θα κάνει backup θα χάσει το destination folder του backup.
Αν τρέξει το process και δεν βρει τον φάκελο γιατί έχεις βγάλει τον δίσκο, δεν πειράζει, θα κάνει απλά fail και θα σταματήσει. Όταν τον ξαναβάλεις δεν νομίζω να χάσει το path, στο ίδιο θα είναι. Η προηγούμενη έκδοση OMV αν θυμάμαι καλά έφτιαχνε paths με βάση κάποιο device ID του δίσκου. Νομίζω στην τελευταία το άλλαξαν αλλά πιστεύω και πάλι σταθερό θα είναι το path. Οπότε την επόμενη φορά που θα τρέξει το process θα κάνει ξανά sync.

Απλά έτσι ξεχνάς τα snapshots, θα έχεις μόνο την τελευταία έκδοση των δεδομένων σου. Είπες όμως ότι δεν είναι must have αυτό.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Το OMV έχει (τουλάχιστον όσα χρόνια το χρησιμοποίησα είχε) κάποια "add ons" για sync σε εξωτερικούς δίσκους.
Θα έλεγα να ξεκινήσεις από κει.
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Το OMV έχει (τουλάχιστον όσα χρόνια το χρησιμοποίησα είχε) κάποια "add ons" για sync σε εξωτερικούς δίσκους.
Θα έλεγα να ξεκινήσεις από κει.
ακόμα έχει αλλά πρέπει να στήσεις κάθε φάκελο ξεχωριστά και πρέπει επίσης να κάνεις και ξεχωριστή cron δουλειά για κάθε φάκελο και θέλει πολύ χρόνο
Το OMV έχει (τουλάχιστον όσα χρόνια το χρησιμοποίησα είχε) κάποια "add ons" για sync σε εξωτερικούς δίσκους.
Θα έλεγα να ξεκινήσεις από κει.
Τί λειτουργικό αντικατέστησε το OMV?
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Σωστά, θέλω να κάνω backup τα αρχεία/περιεχόμενο του NAS.



Εφόσον ο σκληρός θα είναι εξωτερικός, θέλω να μπορώ να κάνω browsing είτε στα ίδια τα αρχεία είτε σε κάποιο log της εφαρμογής και να επιλέγω ποια αρχεία θέλω να επαναφέρω. Στην ουσία κάτι που να έχει τη λειτουργία του time machine στο macos.



Επειδή ο εξωτερικός σκληρός θα βρίσκεται στο γραφείο, όπου οι υπλογιστές τρέχουν windows, θέλω η εφαρμογή να έχει client και για windows έτσι ώστε να μπορώ να δώ τα αρχεία στο γραφείο (αν έχω χρόνο) και όταν πάω σπίτι να επαναφέρω τα αρχεία που χρειάζομαι κατευθείαν. Το ίδιο θέλω να κάνω και για macbook pro που έχω.



Αυτό σκεφτόμουν και εγώ να κάνω στην αρχή ΑΛΛΑ όταν θα αποσυνδέσω το σκληρό δίσκο από το OMV, επειδή ο δίσκος θα είναι mounted τότε αυτό θα το ψάχνει και θα βαράει errors μέχρι να τον συνδέσω ξανά. Δεν μπορώ να τον κάνω unmount γιατί το πρόγραμμα που θα κάνει backup θα χάσει το destination folder του backup.
κάποια από αυτά που γράφεις θυμίζουν backup και κάποια συγχρονισμό,
δεν καταλαβαίνω γιατί να πηγαινοέρχεται ο backup δίσκος και να επαναφέρεις συγκεκριμένα αρχεία στα mac στο σπίτι
και γιατί οι υπολογιστές στο γραφείο πρέπει να διαβάζουν τον backup δίσκο, δεν έχουν πρόσβαση στο NAS;

ίσως κάτι δεν κατάλαβα βέβαια.

Backup του NAS σημαίνει αντίγραφα των αρχείων του NAS σε άλλα μέσα (και κατά προτίμηση σε άλλο χώρο) και τα οποία θα διαβαστούν μόνο σε περίπτωση ανάγκης και για τις απαραίτητες δοκιμές
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Τί λειτουργικό αντικατέστησε το OMV?
Κανένα παράπονο από το OMV, απλά σταμάτησα να χρησιμοποιώ NAS....

Μετέτρεψα τους δισκους σε ntfs, έβαλα windows!!! (το λες κ πισογύρισμα ανάλογα της οπτικής που θα το δεις!) και χρησιμοποιώ το μηχάνημα αυτό (HP microserver) σαν backup-ιέρα μια δυο φορές το μήνα.... σαν ένα χαζό κουτί με δίσκους δηλαδή όπου κάνω sync.... ουσιαστικά ήθελα το ntfs, ώστε αν κάτι συμβεί, να μπορώ να βγάλω τους δίσκους στο λεπτό και να τους χρησιμοποιήσω στα άλλα μηχανήματα κανονικά...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.610
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top