Πώς τον πίνεις τον καφέ σου ;

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.858
Reaction score
28.480
Πόσες φορές δέν έχεις πεί ή δεν έχεις ακούσει τον φίλο-η σου να λέει ..... “ δέν ανοίγει το μάτι το πρωί αν δέν πιώ μια γουλιά καφέ ” !
Ό καφές είναι συνήθεια , .....είναι ιεροτελεστία και απόλαυση ταυτόχρονα . Ό πρώτος καφές της ημέρας , στον κάθε ένα μας είναι καθοριστικός , σημάδι γιά το πώς θα κυλήσει η ημέρα μας .
Ή ευτυχία βρίσκεται στις μικρο λεπτομέρειες .
Πάμε λοιπόν από εδώ , τα μέλη του AVsite , να αποκαλυφθούμε γιά το πώς μας αρέσει να πίνουμε τον καφέ μας .
( Γλυκός - Πικρός ή Σκέτος - Μέτριος ή με Ολίγη - με ...8 Φουσκάλες - στο Χοντρό - στο Λιγνό - Χαρμάνια καφέ - με Γάλα - με Αφρόγαλα - με Σαντιγί - με Ποτό - Συνταγές απόλαυσης του - κ.λ.π. )

-
Χανιά ..jpg


-
 
Last edited:

Μηνύματα
3.086
Reaction score
8.862
Καλησπέρα @Emmanouil 1964, ω ρε φίλε τι θέμα άνοιξες 😍 ας ξεκινήσω για αρχή με αυτό ...... και έπονται και άλλα.
Εσύ τι πίνεις και πως τον πίνεις δε μας είπες ?
 





Μηνύματα
1.395
Reaction score
2.793
Langano και μόνο Langano, φρέντο καπουτσίνο με την παχύρευστη κρέμα, το γνωστό "γαλακτομπούρεκο", τρομερή γεύση καπουτσίνο κι όταν τελειώνει που ανακατεύεται με την κρέμα, απλά δεν υπάρχει.
 



Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.210
Reaction score
27.747
Το πρωί που ξυπνάω, μόλις ανοίξω το μάτι μου, το μυαλό μου είναι στον καφέ.
Το πρώτο πράγμα που κάνω μόλις κατέβω από το σπίτι και μπω στο μαγαζί, είναι ο καφές.
Αν δεν πιω καφέ δεν ξεκινάει τίποτα.
Και δεν μπορώ να λειτουργήσω αν δεν πιω, είμαι εθισμένος.
Μαζί με τσιγάρο και λίγο σερφάρισμα να περάσει η ώρα.
Φτιάχνω απλό νεσκαφε με λίγη ζάχαρη το 1/3 από το κουταλάκι και πάντα χωρίς γάλα.
Μ΄ αρέσει ο φρέντο καπουτσίνο, αλλά δεν φτιάχνω.
Όταν θέλω τέτοιον, παραγγέλνω.
Από καφεδομάγαζα είμαστε τίγκα.
 


Μηνύματα
3.086
Reaction score
8.862
Το πρωί που ξυπνάω, μόλις ανοίξω το μάτι μου, το μυαλό μου είναι στον καφέ.
Το πρώτο πράγμα που κάνω μόλις κατέβω από το σπίτι και μπω στο μαγαζί, είναι ο καφές.
Αν δεν πιω καφέ δεν ξεκινάει τίποτα.
Και δεν μπορώ να λειτουργήσω αν δεν πιω, είμαι εθισμένος.
Μαζί με τσιγάρο και λίγο σερφάρισμα να περάσει η ώρα.
Φτιάχνω απλό νεσκαφε με λίγη ζάχαρη το 1/3 από το κουταλάκι και πάντα χωρίς γάλα.
Μ΄ αρέσει ο φρέντο καπουτσίνο, αλλά δεν φτιάχνω.
Όταν θέλω τέτοιον, παραγγέλνω.
Από καφεδομάγαζα είμαστε τίγκα.
Για να αντέξεις όλη μέρα με ένα μάλλον θα χρησιμοποιείς αυτό ..... 😆

unnamed.jpg
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.531
Reaction score
37.730
εγω λεω πρεπει να πιω ενα καφε για να φτιαξω καφε.
..εδω και 20 πανω κατω χρονια, μια καθημερινη περιλαμβάνει 9.00 φραπε 9.30 διπλο εσπρεσο 12.00 διπλο εσπρεσο 15.00 διπλο εσπρεσο 17.00 φραπε ελαφρη ή εσπρεσσο αν βγω το βραδακι πινω πριν ή μετα το αλκοολ. Δε πινω σαββατοκύριακα και δε πινω σπιτι, ισως πιω ενα γαλλικο σαββατο απογευμα.
Τωρα με καραντινα το πραμα διαφοροποιείται και πινω dowe egberts στιγμιαίο (κρυο ή ζεστο) ολη την ωρα (4-5 συνολικα σε 8 εργασημες ωρες) και αν χρειαζεται επαγρυπνηση γαλλικο μια κανατα σε 3 ωρες.
ποτε ζαχαρη.
δεν μου διμιουργει νευρα δεν με ενοχλει στον υπνο αν δεν το παρακανω.
Επίσης δεν εχω καποιο θεμα υγείας πιεσης ή οτι αλλο, ολα φυσιολογικα.
coffee and cigarettes generation που λεει και ο τζαρμους
🐒
 

Μηνύματα
1.377
Reaction score
1.150
Δεν είμαι από τους ανθρωπους που αν δε πιούν καφέ δε μπορούν να ξυπνήσουν. Σίγουρα μαρεσει ο καφές αλλά το να πίνω κάθε μέρα είναι συνήθεια. Απλά θέλω κάτι να πίνω όσο δουλεύω. Όχι πως μου λείπει όμως. Πίνω φρεντο εσπρέσο μέτριο μαύρη. Για αλλαγη καμία φορά πίσω διπλό ελληνικό μέτριο μαύρη με ένα ποτήρι κρο νερό. Τώρα από χαρμάνι συνήθως παίρνω microfarm από coffe island
 

Μηνύματα
1.485
Reaction score
2.769
Ο καφές περιέχει πολλές αντιοξειδωτικές ουσίες και οι μελέτες έχουν δείξει ότι όσοι καταναλώνουν συστηματικά καφέ ζουν περίπου 5 χρόνια περισσότερο !
Δυστυχώς, επειδή είναι με διαφορά το δημοφιλέστερο ρόφημα/τρόφιμο στον κόσμο (είναι χρηματιστηριακό μέγεθος), είναι το τρόφιμο με την μεγαλύτερη ίσως επιβάρυνση από φυτοφάρμακα, ζιζανιοκτόνα, λιπάσματα, εντομοκτόνα και μυκητοκτόνα και φυσικά υπάρχει μεγάλη εκμετάλλευση των παραγωγών.
Αυτό σημαίνει ότι όσοι καταναλώνουν καθημερινά έναν ή περισσότερους καφέδες, καλό θα είναι να επιλέγουν βιολογικούς και fair-trade αν είναι δυνατόν.
Προσωπικά έχω πρόβλημα με την καφεϊνη οπότε πίνω ντεκαφεϊνέ, ελληνικό, στιγμιαίο & espresso, αναλόγως της διάθεσης.
Πριν από πολλά-πολλά χρόνια, ειδικά το καλοκαίρι στις διακοπές μπορεί να έφτανα ή να περνούσα τους 8-10 φραπέδες, σκέτους & αχτύπητους, τους οποίους έκοψα μαχαίρι σε κάποια φάση γιατί είχα αρχίσει να έχω ψιλοπροβλήματα με το στομάχι.
 



Μηνύματα
3.086
Reaction score
8.862
Δεν ειναι ελληνικος. Τουρκικος ειναι.
Οι τουρκοι εφεραν τον καφε ατην ευρωπη, κατα λαθος βεβαια...😌
Έχεις δίκιο ...... 400 χρόνια είναι αυτά !!!
Οι πρώτοι που γνώρισαν τον καφέ που έφεραν μαζί τους οι Τούρκοι ήταν οι Έλληνες της Κωνσταντινούπολης, της Θεσσαλονίκης και γενικότερα της Βόρειας Ελλάδας.
Στην Ελλάδα ήταν δεκτός & δεδομένος ως «τούρκικος» μέχρι την δίωξη των Ελλήνων από την Κωνσταντινούπολη το 1955, οπότε ο κόσμος, ως διαμαρτυρία, άρχισε να τον αποκαλεί «ελληνικό».
 

Μηνύματα
1.377
Reaction score
1.150
Ο καφές περιέχει πολλές αντιοξειδωτικές ουσίες και οι μελέτες έχουν δείξει ότι όσοι καταναλώνουν συστηματικά καφέ ζουν περίπου 5 χρόνια περισσότερο !
Δυστυχώς, επειδή είναι με διαφορά το δημοφιλέστερο ρόφημα/τρόφιμο στον κόσμο (είναι χρηματιστηριακό μέγεθος), είναι το τρόφιμο με την μεγαλύτερη ίσως επιβάρυνση από φυτοφάρμακα, ζιζανιοκτόνα, λιπάσματα, εντομοκτόνα και μυκητοκτόνα και φυσικά υπάρχει μεγάλη εκμετάλλευση των παραγωγών.
Αυτό σημαίνει ότι όσοι καταναλώνουν καθημερινά έναν ή περισσότερους καφέδες, καλό θα είναι να επιλέγουν βιολογικούς και fair-trade αν είναι δυνατόν.
Μάλλον από τα φυτοφάρμακα θα είναι που ζουν περισσότερο!!! Γι αυτό οι αλήτες θέλουν να τα εξαφανίσουν. Διαδώστε εεε!!!
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.864.420
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top