Ραδιοενισχυτης με ροπή χαμηλά;

meganers

Guest
Μηνύματα
93
Reaction score
32
Χαιρετώ όλη την παρέα.
Θα παραθέσω την οποία ταλαιπωρία εχω υποστεί εδώ και δυο μήνες και όχι μόνο....
Το θέμα Ραδιοενισχυτης homecinema που να μπορεί να ανταπεξέλθει σχεδόν σαν δικαναλος σε λογικές και όχι απαγορευτικές τιμές.

εχουν περάσει από τα χέρια μου.
ένας Philips Fr 996 πολλά χρόνια 5.1 με αναλογικό volume Ένας teac agv 8500 επίσης με αναλογικό volume ,ένας Yamaha rxv 657.
Όλα αυτά πριν το 2010.
Και ενώ είχα μείνει με τον 996 μου μπήκε η ιδέα να τον αλλάξω ....
Έτσι ξεκίνησε η ταλαιπωρία.
Αγορά πώληση λοιπόν στους..Marantz sr 5004 , Marantz sr 5400, Denon avr 1908, pionner sc 2023 , και αυτή την στιγμή έναν άκρως τίμιο για τα χρήματα του Yamaha rxv 661.
Όλοι μα όλοι σε επίπεδο πολυκαναλου ήχου κουτσα στραβά πάνε μια χαρά θα έλεγα.
Σε επίπεδο στέρεο ο μόνος από όλους που με ικανοποιεί (όχι για τα γούστα μου βέβαια ) καλύτερα ο τελευταίος Yamaha.
Έλα μου ντε που και πάλι κάτι βρίσκω να είμαι στην μπριζα να τον αλλάξω;
Και.....στα σκαριά είμαι απέναντι στους .

Denon avr 4810
Marantz sr 7001
Marantz sr 7400 .
Pionner lx σειρά τον 73.
Εξ υπάκουεται σε μεταχειρισμένοι όλοι μιας και παλαιότερα μοντέλα.
Σκοπός ξαναλέω ο αξιοπρεπής ήχος σε επίπεδο στέρεο από χαμηλά , να έχει ροπή κια να ευχαριστηθείς το μπάσο που βγάζει ένας αναλογικός δικαναλος.
Για την ιστορία εχω στο έπιπλο μου ένα επετειακό Denon μίνι Hi Fi 4 κομμάτια ανεξάρτητα made in Japan το οποίο είχα φέρει από Αμερική το 1996 με αξία 3000 δολάρια , 2Χ85 πραγματικά watt όπου βάζοντας το στην μισή ένταση εχω Κάνει γιορτές και πάρτυ.
Η ερώτηση προς όλους , σε αυτούς που γνωρίζουν τα μοντέλα , πιο από όλα να επιλέξω;
Θα με ικανοποιήσουν περισσότερο από τον μικρό Yamaha ο οποίος ξαναλέω είναι πολύ τίμια επιλογή και το οποίο εχω συνδέσει με το μικρό Denon από preout έξοδο του Yamaha και το δουλεύω σαν τελικό,
Η να μείνω στα αυγά μου ως εχω ;
Ευχαριστω όσους διαβάσουν αυτό το ποστ και περισσότερο όσους απαντήσουν.
 

meganers

Guest
Μηνύματα
93
Reaction score
32
Καλησπέρα.
Και ενώ είμαι σε αναζήτησή τελικού , αναμένοντας το παλληκαρι που δίνει κάτι μόνο μπλοκ Vincent τα σενάρια δίνουν και παίρνουν και εμένα έχουν γίνει τα νεύρα μου τσατάλια.
Ο ένας λέει βάλε τελικό...ο άλλος λέει πάρε ένα ολοκληρωμένο και κάνε αυτόν τελικό, ο άλλος λέει πάρε λαμπατο και πάει λέγοντας.
Και ενώ είμαι ως εχω γράψει πιο πίσω , δλδ εχω συνδέσει μέσω preout τον 661 με το Denon 7,5 και ενώ είμαι σχετικά ευχαρίστημενος .....και λέω σχετικά , μιας και έχει τα θέματα του από τα χρόνια δεν ξέρω τι να κάνω.

και ξαναρωταω εδώ , μήπως και απαντήσει κάποιος εμπεριστατωμένα.
Υπάρχει κάποιος AV που να μπορεί να παίξει ΚΑΙ δικαναλα καλά;
Και αν υπάρχει ποιος είναι αυτός;
Άκουσα πως κάνει ο Denon 3806 , o pionner ax5, o ax10, άλλος λέει πάρε ροτελ 5καναλο.
Ποιος θα μπορούσε να μου πει τι να πάρω σε λογικά πλαίσια φυσικά.
Δεν θέλω να κάνω γιορτές και πάρτι, αλλά θέλω ενώ εχω δει μια ταινία, να γυρίσω το κοντρόλ στην επιλογή stereo , να ακούσω με αξιοπρέπεια ένα ραδιοφωνικό σταθμό έστω για μια ώρα πριν πάω για ύπνο και να ακούγεται λιγάκι σε χαμηλές εντάσεις τα γουφερ μου και να μην πρέπει να ενεργοποιήσω το sub.
Αυτά ρε παίδες...
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Ακουσες κάτι αυτό δεν λέει τίποτα.
Εγώ σου λέω πάρε τον denon 8500h. Είναι και γμω τα εγαλεία. Ε και?
Κάνει 4000e. Θα τον πάρεις επειδή σου είπα ότι είναι γαμάτος?
Ιεράρχησε τις σκέψεις σου και τα θέλω σου και θα τα βρείς όλα.
 


gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
και να ακούγεται λιγάκι σε χαμηλές εντάσεις τα γουφερ μου και να μην πρέπει να ενεργοποιήσω το sub.
Αυτά ρε παίδες...
Έχω τον 640, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος σε 2κάναλο πρόγραμμα, και βέβαια το σαμπ δεν κλείνει ποτέ γιατί ό,τι και να κάνει ο ενισχυτής αν τα ηχεία δεν κατεβαίνουν.... πάπαλα.... Οπότε το παραπάνω κριτήριό σου είναι λίγο... κάπως...... Εκτός αν τα ηχεία σου έχουν μεγάλα γούφερς, χαμηλή ευαισθησία και χαμηλή εμπέδηση.

Αλλά και αν δεν με ικανοποιούσε, φρόντισα να πάρω ενισχυτή με pre-out, οπότε του κουμπώνω τελικό και τελειώνει η υπόθεση. Αν κι ο 661 έχει τέτοιες εξόδους, έχεις τη λύση στο πρόβλημά σου. Διαφορετικά ψάξε για σοβαρά reviews που περιλαμβάνουν μετρήσεις ισχύος, θα βρεις μερικές και θα δεις εκεί προς τα πού πρέπει να κινηθείς. Στα πάνω σκαλοπάτια θα βρεις μοντέλα που ζυγίζουν πάνω από 15 κιλά και μάλλον θα σε καλύψουν.
 



Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Κολλωνες δαπέδου στα 240 watt στα 4ωμ με ευαισθησία Στα 93 db.
ηχείο με δυο woofer θελη βαρβάτη οδήγηση θέλεις τελικό και όχι κανένα 2χ100.
2χ200/8 να είναι.
εναλλακτικά έχει κάτι onkyo θυριωδης σε χαμηλές τιμές αφού δε σε νοιάζουν τα παλιά μοντελα


φυσικά θες και sub.ολα τα ηχεία θέλουν sub όσο μεγάλα και αν είναι
 

meganers

Guest
Μηνύματα
93
Reaction score
32
Τα ηχεία φοράνε δυο γουφερ spicom ένα τουιτερ seas και ένα κροσοβερ σε τάξη Α .
Το θέμα ξαναλέω αφορά ένα AV ο οποίος να μπορεί να παίξει καλά σε μορφή δικαναλου αν το επιλέξεις.
Η χρήση sub γίνεται σε επίπεδο οικιακού κινηματογράφου όταν βλέπω ταινίες .
Η χρήση του σε επιπέδο μουσικής δεν νομίζω πως βοηθάει.
Μου αρέσει ο μικρός Yamaha είναι απλός χωρίς πολλές λειτουργίες κια πολύ εύκολος.
Μάλλον μονόδρομος ο Τελικος ο οποίος συμφωνώ πρέπει να είναι πάνω από 100 στο κανάλι.
Απλά ήθελα ένα καλο δυνατό AV να γλυτωσω μπελάδες Στο έπιπλο καλώδια κλπ κλπ.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Το πρόβλημα σου είναι καθαρά ψυχολογικο εγω πιστεύω .
Εφόσον είσαι ευχαριστημένος εσύ τι ψαχνεσαι ;
Η άγνοια είναι ευτυχία.
Δεν υπάρχει τέτοιος πολυκαναλος ολοκληρωμένος που ψαχνεις.
Η σταματά να ψάχνεις η βάλε τελικό πάνω από 200 βαττ στο κανάλι .
Δεν υπάρχει άλλη λύση
 


Μηνύματα
501
Reaction score
705
Ωραία τα έγραψες αλλά αυτό με την άγνοια πόνεσε λιγάκι...
Είχα τα Magnat (675) να παίζουν με έναν entry level 7.1 Marantz. Όλα ΟΚ, sub σε μουσική και ταινίες, είχα ψιλοβολευτεί.
Μέχρι που έβγαλα από τη ντουλάπα έναν Rotel RB-1070 και τα σύνδεσα. Καμία απολύτως επαφή ο ήχος, ξαναλέω Κ Α Μ Ι Α. Και ο Rotel δεν είναι και κανένα τέρας ισχύος, άπλα πιστεύω στα entry-level μοντέλα ραδοενισχυτών, τα ενισχυτικά στάδια είναι κάτω του μετρίου από άποψη σχεδίασης (λογικότατο) όπως επίσης και η τροφοδοσία παρόλο που έχει σχετικά εύκολο έργο (2 μόνο κανάλια).
Ατυχώς δε πρόλαβα να τσιμπήσω τον Denon 4520 που είχε βγει προ ημερών σε αγγελία, εκεί πιστεύω ίσως και κάτι να κάναμε από θέμα σταδίων ενίσχυσης.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Φίλε Meganers

Οι σκέψεις σου και οι απορίες σου με έχουν προβληματίσει και μένα άπειρες φορές. Μέχρι που κατέληξα σε δύο συστήματα ένα 2.1 και ένα 5.1 λόγω υπάρξης δύο ενισχυτών (Denon PMA-720AE & PIONEER VSX-519V). Την χαρά του δικάναλου με sub για μουσική δεν την είδα ποτέ απο τον Pioneer. Δυστυχώς αυτό που έχω καταλάβει (διορθώστε με οι γνώστες) είναι ότι στα λεφτά που προσδιορίζονται οι δυνατότητες σου (και οι δικές μου) δεν μπορείς να τα έχεις όλα σε καινούργια μοντέλα AV. Αν είσαι της μουσικής, κράτα τον Yamaha για τις ταινίες σου και ψάξε 2.1 για μουσική και πιστεύω ότι θα καλυφτείς πλήρως. Και πάνω απο όλα φτιάξε τον χώρο σου και την τοποθέτηση των ηχείων σου όπως θα πούν πολλοί εδώ και με το δίκιο τους και θα δείς βελτίωση.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 


Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Ωραία τα έγραψες αλλά αυτό με την άγνοια πόνεσε λιγάκι...
Φίλε μου
Είναι αλήθεια
Ζηλευω τον κόσμο που ακούει από ραδιόφωνακι η κινητό .
Είναι ευτυχισμένος με αυτό που έχει .
Δυστηχως δεν υπάρχει τέλος σε αυτό το hobby.
Προσπάθησε να μην μπεις στο τρυπακι τι παίζει καλύτερα .
Μόνο άγχος κ στεναχώρια θα έχεις .
Το ίδιο ισχύει και με τα σαμπ
Τα ρυθμισμένα Σάμπ όμως .
Μακάρι να είχα την άγνοια που είχα πριν 15 χρόνια .
Θα ήμουν ευτυχισμένος άνθρωπος και με πολλά λεφτά στην τσέπη .
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Τα ηχεία φοράνε δυο γουφερ spicom ένα τουιτερ seas και ένα κροσοβερ σε τάξη Α .
Το θέμα ξαναλέω αφορά ένα AV ο οποίος να μπορεί να παίξει καλά σε μορφή δικαναλου αν το επιλέξεις.
Η χρήση sub γίνεται σε επίπεδο οικιακού κινηματογράφου όταν βλέπω ταινίες .
Η χρήση του σε επιπέδο μουσικής δεν νομίζω πως βοηθάει.
Μου αρέσει ο μικρός Yamaha είναι απλός χωρίς πολλές λειτουργίες κια πολύ εύκολος.
Μάλλον μονόδρομος ο Τελικος ο οποίος συμφωνώ πρέπει να είναι πάνω από 100 στο κανάλι.
Απλά ήθελα ένα καλο δυνατό AV να γλυτωσω μπελάδες Στο έπιπλο καλώδια κλπ κλπ.

για να ενσωματώσεις sub που να αποδίδει καλα στη μουσική είναι πολύ δύσκολο.
ειδικά ένα μονο sub είναι σχεδόν αδύνατο να ενσωματωθεί σωστά.χρειαζεται τουλάχιστον δυο.
αφού σου αρέσει ο μικρός yamaha πάρε ένα τελικό.
οι πολύ δυνατοί ΑV είναι συνήθως πολύ ακριβοί οι πολύ παλιά μοντελα για να είναι φτηνότερα.
όχι πάνω από 100 αλλα πολύ πάνω από 100watt.
θα μπορούσε να είναι και 100-150 αλλα θα έπρεπε να είναι hi end μηχάνημα με τρομερά ρευματα αλλα μπαίνει πάλι το οικονομικό στη μεση.
αν θέλεις κάτι φτηνό και καλο και καινουργιο δες τον crown xls 1502
 

meganers

Guest
Μηνύματα
93
Reaction score
32
Και ενώ είμαι σε αναζήτησή τελικού μου προκύπτει ένα θέμα που μάλλον σε μπελάδες πάει να με βάλει.
Ξερω πως η ονομαστική ισχύς των πολυκαναλων Μάλλον δεν αντιστοιχεί σε πραγματικά νούμερα από ότι λένε τουλάχιστον αυτοί που γνωριζουν.
Τι θέλω να πω;
Ο 661 μου λέει 7x90 στα 8 ΩΜ .
Δοκίμασα τελικό rotel 2χ60 στα 8 που ο φίλος έλεγε πως σπίτι του πήγαινε να γκρεμίσει τα παράθυρα.
Σε εμένα μέσω preout έπαιζε πιο σιγά .....
Βάζω ένα arcam με ονομαστική 2χ75 στα 8 και εκείνος το ίδιο, πιο σιγά ...
Το εχω τώρα συνδεδεμένο με το μικρό μου Denon 7,5 με ισχύ 2χ45 στα 8 , η ένταση στο 6 από το 10 που φτάνει και παίζει αρκετά καλά, αλλά όχι όπως θα ήθελα αλήθεια .
Είναι να πάρω ένα Nad 2χ150 στα 8ωμ και μου είπε κάποιος πως έχει αδύναμη προενισχυση ο 661 και θέλει τελικό με ευαισθησία εισόδου έως το 0,5 volt ενώ αυτός (nad) έχει 1,2volt όποτε ισχυρίζεται πως δεν θα βγάλει την δύναμη που πρέπει.
Δεν ξέρω αν τα λέω καλά, αλλά εχω μπερδευτεί , ζαλίζω και κάποιους εδώ και να ένας ακόμη λόγος που θα προτιμούσα ένα καλο AV δυνατό, ναι παλιά σειρά αλλά δυνατό και δεν ξέρω τι να κάνω.
Κάθε βοήθεια ξανά μάνα ευπρόσδεκτη αν ισχύουν αυτοί οι αριθμοί μιας και ο εν λόγω nad 2700thx τον βρίσκω στα 200 ευρώ από κάποιον μεγάλο σε ηλικία ο οποίος δεν τον έχει πολύ δουλεμένο.
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Είναι να πάρω ένα Nad 2χ150 στα 8ωμ και μου είπε κάποιος πως έχει αδύναμη προενισχυση ο 661 και θέλει τελικό με ευαισθησία εισόδου έως το 0,5 volt ενώ αυτός (nad) έχει 1,2volt όποτε ισχυρίζεται πως δεν θα βγάλει την δύναμη που πρέπει.
Ψάξε τις ακριβείς προδιαγραφές, ο δικός μου ο 640 δίνει 2.2 βόλτ στην προ έξοδο, δε βλέπω γιατί ο δικός σου να διαφέρει ΤΟΣΟ πολύ....

Στην τελική κάνε αυτό που σου είπε ο φίλος παραπάνω, πάρε έναν επαγγελματικό τελικό τύπου κράουν και λύσε το πρόβλημα της έντασης ΟΡΙΣΤΙΚΑ.

Βρήκα το μάνουαλ, 1 βόλτ σου βγάζει ο 661 στην έξοδο προ.
 
Last edited:

meganers

Guest
Μηνύματα
93
Reaction score
32
Ψάξε τις ακριβείς προδιαγραφές, ο δικός μου ο 640 δίνει 2.2 βόλτ στην προ έξοδο, δε βλέπω γιατί ο δικός σου να διαφέρει ΤΟΣΟ πολύ....

Στην τελική κάνε αυτό που σου είπε ο φίλος παραπάνω, πάρε έναν επαγγελματικό τελικό τύπου κράουν και λύσε το πρόβλημα της έντασης ΟΡΙΣΤΙΚΑ.

Βρήκα το μάνουαλ, 1 βόλτ σου βγάζει ο 661 στην έξοδο προ.
Που σημαίνει τι;
Τι να επιλέξω δλδ σε ευαισθησία;
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Που σημαίνει τι;
Τι να επιλέξω δλδ σε ευαισθησία;
οι yamaha έχουν έξοδο 1volt
θα δυσκολευτείς να βρεις τελικό τόσο ευαίσθητο

οι επαγγελματικοί έχουν ρυθμιζόμενη είσοδο συνήθως στο τερμα είναι 0.75v
για αυτό σου λέω.

υπαρχή και ένας επαγγελματικός yamaha p6000 στις αγγελίες που σου κάνει
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top