Ραδιόφωνο - Μια παρεξηγημένη συσκευή

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Δεν ξέρω για εσάς, εγώ ανέκαθεν είχα μεγάλη αγάπη για το ραδιόφωνο.

Δυστυχώς δεν έτυχε ποτέ να ασχοληθώ με τις εν λόγω συσκευές.
Με μια γρήγορη ματιά στο internet θα δει κανείς ότι υπάρχουν πανάκριβοι ραδιοφωνικοί δέκτες. Μιλάμε για εξωφρενικά κοστολόγια (μέχρι και 5.000 ευρώ ή και παραπάνω).

Ταυτόχρονα μαζί με την HDTV ακούω συνεχώς για νέες τεχνολογίες να έρχονται, που θα κάνουν τις ραδιοφωνικές εκπομπές πραγματικά hi fi.
Πραγματικά έχω νύχτα για το θέμα και όποιος μπορεί να μας διαφωτήσει θα ήταν καλό.

- Εσείς χρησιμοποιείτε ραδιόφωνο?
- Έχετε ξεψωριστή συσκευή ή ακούτε από κάποιον AV ενισχυτή?
- Αξίζει τον κόπο, ποιοτικά να πάει κάποιος σε καλή συσκευή ραδιοφώνου?
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Το ραδιόφωνο εν Ελλάδι είναι μια φοβερά παρεξηγημένη υπόθεση.

Ναι υπάρχουν ακριβοί δέκτες και στο εξωτερικό πολλοί επενδύουν σε μια τέτοια συσκευή. Οι παλιότεροι θα θυμούνται τον Day Sequera, αλλά και τα Magnum Dynalab, φοβερά μηχανήματα με φοβερή ηχητική ποιότητα.

Οπότε από υλικό πάμε καλά. Τι γίνετε όμως με το ραδιοφωνικό σήμα και τους ραδιοφωνικούς σταθμούς??? Απαράδεκτο σήμα, ο ένας σταθμός πέφτει κυριολεκτικά πάνω στον άλλο και το χειρότερο στο 90% παίζουν σκυλοτράγουδα και λαϊκοποπ...

Οπότε μπορείς να πάρεις έναν καλό δέκτη αλλά για να ακούς τι???

Μια καλή λύση είναι το δορυφορικό ραδιόφωνο αλλά και το DAB το οποίο έκανε τα πρώτα δειλά του βήματα στην Ελλάδα πέρυσι αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι νεότερο. Το DAB είναι ψηφιακή εκπομπή ραδιοφωνικού σήματος και απαιτεί νέους δέκτες αλλά με σχετικά καλύτερη λήψη απ' ότι το απλό αναλογικό ραδιόφωνο. Έξω (Αγγλία ΗΠΑ κλπ) όλοι σχεδόν οι σταθμοί εκπέμπουν σε DAB..

Ιδίως στο δορυφορικό ραδιόφωνο μπορείς να επιλέξεις έναν από τους πάμπολλους διαθέσιμους σταθμούς και να ακούσεις μουσική με τις ώρες, αλλά τότε το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένας δορυφορικός δέκτης...
 


Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Τελικά πρόκειται για την αγορά των ρομαντικών ή των τρελών?
Ή ένας καλός ραδιοφωνικός δέκτης αξίζει μια θέση στο σύστημά μας?

Ειδικά με αυτά που λέει ο Σπύρος τότε μάλλον θα ρέπει να αρχίσουμε να το πέρνουμε στα σοβαρά :roll:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Πολυ ωραιο θεμα!
Radio Ga Ga λοιπον.

Το προβλημα ειναι πως με τους σημερινους ολοκληρωμενους a/v ραδιοενισχυτες εχεις ραδιο σε μια...πλακετα και ετσι εχει χαθει η μαγεια του παλιου καλου ραδιοφωνικου δεκτη.

Μια καλη λυση για καλυτερες ακροασεις ειναι με τους δορυφορικους δεκτες που εκπεμπουν ψηφιακο σημα.Τουλαχιστον αυτη ειναι η λυση που εφαρμοζω εγω.
Ποσο μαλιστα που υπαρχουν θεματικοι σταθμοι αναλογα με το ειδος η την δεκαετια.
Αλλα και εκει τα αποτελεσματα διαφερουν και δεν ειναι και τα καλυτερα δυνατα , ασε δε που πρεπει να ανοιγω και τον βιντεοπροβολεα προσωρινα μεχρι να επιλεξω σταθμο...
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
........

- Εσείς χρησιμοποιείτε ραδιόφωνο?
- Έχετε ξεχωριστή συσκευή ή ακούτε από κάποιον AV ενισχυτή?
- Αξίζει τον κόπο, ποιοτικά να πάει κάποιος σε καλή συσκευή ραδιοφώνου?

- Ναι.
- Οχι. Απο AV ακουω.
- ΟΧΙ. ΟΧΙ. Το ευρος που μεταδιδεται (απο αναλογικο) ειναι τοοοοοσο μικρο, που δεν αξιζει.
 

Μηνύματα
14.871
Reaction score
20.417
τωρα που παιζω με τον δορυφορικο τον δεκτη (για να πιανω πατριδα) εχω πετυχει 5-6 σταθμους λουλουδια.
ειναι 98% σιγουρο οτι οταν γυρισω αθηνα θα βαλω πιατο μονο κα μονο για το ραδιοφωνο.
κανα dedicated δεκτη για δορυφορικο ραδιο?
δηλαδη να εχει καλο τμημα audio...
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Παναγιώτη απ' ότι ξέρω κάποιοι δέκτες δίνουν ψηφιακές εξόδους τις οποίες μπορείς μετά να συνδέσεις με DAC ή με τον A/V ενισχυτή σου.

Πιστεύω ότι έτσι θα πάρεις το καλύτερο δυνατό ηχητικό αποτέλεσμα..
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Χρησιμοποιω ραδιοφωνο και μαλιστα πολυ. Εχω ενα tuner DENON TU 280.Oταν δουλεψει το DAB θα παρω ενα τετοιο.
 

Μηνύματα
226
Reaction score
0
Στην Ελλάδα, η συντριπτική πλειοψηφία των σταθμών παίζει τρισάθλια mp3, τα οποία πολύ συχνά έχουν bitrate<128 ενώ δεν σπανίζουν και τα μονοφωνικά με bitrate<64.
To να βρωμίζει κανείς δέκτη sequera , για να ακούει τέτοια σκουπίδια, είναι αμαρτία από το Θεό ...
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Δυστυχώς όμως αυτό (μαζί με το απαράδεκτο πρόγραμμα που έχουν κάποιοι σταθμοί) σκοτώνει το ραδιόφωνο...

Φυσικά υπάρχουν και κάποιοι καλοί σταθμοί (ΕΡΑ, ΕΤ3 στην Β. Ελλάδα κλπ κλπ) αλλά δικαιολογούν 5 το πολύ καλοί σταθμοί την αγορά ενός πανάκριβου δέκτη???
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Ρε παλιοπαιδα ακουστε και τον συνavsitιωτη σας (δηλ.εμενα) καθε Παρασκευη και Σαββατο 11 με 12 το βραδυ απο το ΙΟΝΙΟΝFM.GR.Μονο ο Δημητροπουλος με στηριζει!!!!!!!!!!!!!!!!
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Γιωργο η συχνοτητα του ΙΟΝΙΟΝ FM ειναι 95,8Μhz αλλα εκπεμπει στην Δυτικη Ελλαδα γι αυτο εγραψα την διαδικτυακη διευθυνση που μπορεις να ακουσεις απο παντου. Η εκπομπη λεγεται "CLUBZONE" και παιζω συγχρονη dance (PROGRESSIVE-HOUSE -ELECTROPOP)εκτος και με πιασει και αρχισω τα GARAGE -PUNK-PSYCHEDELIC.
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Σπυρο κι εγω, αλλα το κοινο εκεινη την ωρα ειναι clubατο και εχει πολυ πλακα το ποσο ευκολα mixαρονται αυτα τα tracks.Y.Γ. Χρωσταω cdακι
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Γιωργο η συχνοτητα του ΙΟΝΙΟΝ FM ειναι 95,8Μhz αλλα εκπεμπει στην Δυτικη Ελλαδα γι αυτο εγραψα την διαδικτυακη διευθυνση που μπορεις να ακουσεις απο παντου. Η εκπομπη λεγεται "CLUBZONE" και παιζω συγχρονη dance (PROGRESSIVE-HOUSE -ELECTROPOP)εκτος και με πιασει και αρχισω τα GARAGE -PUNK-PSYCHEDELIC.
Κε Αρβανιτάκη, κάνετε σήμερα ραδιόφωνο;
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.384
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top